Talente dhe mjeshteri

Talenti im eshte deshifrimi i njerezve

Dhe i vq​:sunglasses::sunglasses::sunglasses:

1 Like

Une psh,me duket se kam qene i talentum ne matematike. Deri me tetevjecare. :grinning: E kam pas nofken “shkence”,aq sa gati e pata harru emrin tim. Historia e nofkes kishte te bente me nje pjestim thysash. Vij nga fshati une ne mes simestri ne klase te gjashte. Isha i ul ne banken e pare. Ne drrase,ne oren e matematikes,ishte ngrit nxensja absolute e klases. Meqense nuk behej fjale qe ajo te mos dinte ato qe duheshin per mesimin e dites,presori e testonte me gjera te kaluara. Kishte ngec te pjestimi i thysave dhe une dhashe shenjat qe e dija. Ajo kthei koken dhe me hodhi ate veshtrimin qe kerkon ndihme. Kur i thsshe te shumezonte te paren me anasjellten e te dytes,ajo beri ate reagimin qe bejne njerzit kur s’ju kujtohet dicka qe e dine. Shoku i bankes ngeli me goje hapur,se nuk behej fjale te dinte kush nje gje qe s’e dinte ajo dhe thirri, - ue me rob shpie ky qenka shkence! :grinning: Ne tetvjecare nuk prekja libra me dore dhe detyrat e shpise i beja shpejt e shpejt ne pesminutsh. Arrita ta mbyll me nota teta,nanta dhjeta. Ne gjimnaz i theva hundet keq,po prap ne matematike jepja shenja qe isha nxenes me brume, meqensi isha deklasu si nxenes shume i keq. Presori (me c’me kane thene ka dhene mesim te “Sami Frashri”) kishte zakon te qe pasi te shpjegonte mesimin,bente ndonje pytje llogjike dhe nese i pergjigjeshe sakt,te vinte 10 ne regjister. Kishte raste qe e maja menjen ne mesim dhe kur dhjetaxhinjte e klases nuk e ngrinin doren,e ngrija une dhe pergjigjesha,dhe presori qe thoshte - he,ty te vej dhjete une,ti s’me ke bere detyrat gjithe vitin…

4 Likes

per mendimin tim, kot ia perforcon vetes idene qe nuk mund te krijosh por vetem te ekzekutosh. dmth lere nje dritare hapur.

1 Like

Nuk e di nese mund te quhen talente apo mjeshteri , Kitarres i bie qe 10 vjec sistematikisht , tjeter , cdo femer qe takoj dhe kaloj pak caste apo kohe mendon qe une e dashuroj , kjo me ka hapur shume pune :disappointed_relieved:

5 Likes

dmth kokrra mashtruesit ,di me recitu mire …:slight_smile:

:rofl: Do ta kene fajin luleshtrydhet.

2 Likes

Ca peshqe thone vjen ngaqe je shume xhentil :wink:

1 Like

Fjala “talent” ne kuptimin e perdor nga Aquamarin e ka prejardhjen nga monedha talent. Ky term ka hyre ne perdorin te perditshem nga “parabola e talenteve” shkruar tek Ungjilli Mateut 25, 14-30.

Në atë kohë, Jezusi u tregoi nxënësve të vet këtë shëmbëlltyrë: “Një njeri kur deshi të niset për dhe të largët, i thirri shërbëtorët e vet e ua dorëzoi pasuritë e veta. Njërit i dha pesë talente, tjetrit dy, e të tretit vetëm një: secilit sipas zotësisë së tij, e u nis për udhëtim. Menjëherë ai që mori pesë talente u çua dhe i shtiu në punë e me ta fitoi edhe pesë tjerë. Po ashtu edhe ai që mori dy talente, fitoi edhe dy tjerë. Kurse ai që mori vetëm një, shkoi, çeli një gropë në dhe, dhe e fshehu paranë e zotërisë së vet.
Pas një kohe të gjatë, u kthye zotëria i atyre shërbëtorëve dhe kërkoi llogari prej tyre. E si doli para ai që kishte marrë pesë talente, i qiti përpara edhe pesë tjerë e tha: ‘Zotëri, ti më pate dhënë pesë talente, ja, edhe pesë tjerë që i fitova.’ Iu përgjigj zotëria i tij: ‘Të lumtë, shërbëtor i mirë e besnik! Pse u dëftove besnik në sende të vogla, do të bëj të parë mbi pasuri të mëdha: hyr në gëzimin e zotërisë tënd!’
U afrua pastaj edhe ai që kishte marrë dy talente e tha: ‘Zotëri, ti më pate dhënë dy talente, ja, edhe dy tjerë që i fitova.’ Iu përgjigj zotëria i tij: ‘Të lumtë, shërbëtor i mirë e besnik! Pse u dëftove besnik në sende të vogla, do të bëj të parë mbi pasuri të mëdha: hyr në gëzimin e zotërisë tënd!’
Kur u afrua ai që kishte marrë vetëm një talent, tha: ‘Zotëri, duke të njohur se je njeri i ashpër, se korr ku nuk mbolle e mbledh ku nuk hodhe, u frikësova e shkova dhe e fsheha talentin tënd në dhe: ja tani gjënë tënde!’ Zotëria i tij iu përgjigj me këto fjalë: ‘Shërbëtor i keq dhe përtac! E ke ditur se korr ku s’mbolla, mbledh ku nuk hodha, prandaj të është dashur ta shtiesh paranë time në bankë e në kthimin tim kisha marrë gjënë time me kamatë. Prandaj merrjani këtij talentin e jepjani atij që ka dhjetë talente! Sepse atij që ka do t’i jepet më, e do të ketë me shumicë; e atij që s’ka do t’i merret edhe ajo pakicë që ka! E shërbëtorin e pavlefshëm qiteni përjashta në terr, ku do të jetë vaj dhe kërcëllim dhëmbësh’!”

2 Likes

pranej rrotullohu nga rrotullohu, qendra e botes jane gjithnje paret, dhe pranej talenti dhe ambicja ime jane grumbullimi i pareve.

Kjo nuk hyn tek Talentet dhe mjeshtrite Tiku. Vrite mendjen se mund te kesh cilesi te pazbuluara akoma .

E kam vra menjen mos u bo marak, le qi per kto pune e kan vra menjen te tjeret, un e kom gjet taze prej te tjereve, un vetem e permbledh konceptin ne nje fraze te vetme (dmth jo un, por i Modhi qe eshte doppelganger-i im):

Libido (dmth pallimi) materializohet ne shum forma solide, por forma me siperane e libidos te solidifikuar eshte paraja! - i Modhi.

1 Like

…ate te fuksit 5 lekesh, nuk e haron kollaj :thumbsup:

Jo se s’mund, por nuk me vjen, nuk frymezohem dot, sidoqofte ne faza me te vona te jetes ndoshta mund te arrij nje lloj pjekurie qe me ndihmon te krijoj, por gjithsesi per mua si interpretimi s’ka.

ne disa raste nuk eshte ceshtje pjekurie apo frymezimi. duhet perkushtim dhe guxim.

1 Like

Haha kjo e dyta eshte talent Brad :wink: me goma te trasha i takon femrat ti? :stuck_out_tongue_closed_eyes: Besides, te shofin kshu te paqte, te qeshur, nese je sic je ne peshk, dhe duan te te uzurpojne.

1 Like

Me siguri i josh kur mbyll syte pergjysem teksa pertyp ko…krat e ullirit gjata darkave ne bregdet.

po me luleshtrydhet ca ndodh?

Ça u ben ti mer burr! une sa u afrohem ikin me vrap, mos ka te beje talenti i kitares!?

Bradi thote qe ato i perdor per te shoqeruar pije alkolike.