Talente dhe mjeshteri

po berjen e byrekut , bajalldise , fergimin e steak-ut , gatimin e Mille Feuille ,apo Boeuf Bourguignon harrove ti …?
lere modestesine…

jo, jo! komenti im ishte pergjigje per pjesen:

Ne cilat fusha do te donit te ishit te zote? Cilat mendoni se jane mjeshterite qe cdo njeri duhet te pervetesoje ne jete?

1 Like

he pra se ja qellove , zdrukthare e qoban jemi , ( tjeter qe shtiremi …)
p.s
mire te kuptova …

qoban interlokutor jemi!

nuk m’kuptove, kam frike. Ajo eshte ca mendoj qe do kisha dashur te dija. Kjo mbase dhe prej nevojave qe hasim sot ne jeten e perditshme

Hic , ato flasin une i degjoj dhe buzeqesh , vjen dhe kamarjeri here pas here qe na nderron shishen e shampanjes dhe sjell luleshtrydhe te fresketa , kaq , sboj noj gjo te modhe :joy:

2 Likes

Dhe makina e kuqe me goma te medha anash trotuarit.

Jo gjemo , ne keto raste makina e kuqe me goma te trasha qendron e vetmuar ne shtepi :frowning: Taksite jane me praktike , po bo shtet palloshi , nuk i hypet me makines me alkol te konsumuar .

1 Like

Presim te na shprehet Shkelqesia Juaj.

Sa keq Dafne, s’ia them shume per gatim. Me qejf e kam, me ngjit dora, por me recete perpara…pa recete nuk gatuaj dot. Edhe groshen qe thone eshte gjella me e thjeshte ne bote, sa here e bej pyes mamin se nuk mbaj mend.

Si e zbulove talentin ne makroekonomi dhe futboll, Pjer? Kane ndikuar keto talente ne cilesine e jetes tende? A kane qene te dobishem per njerezit e tjere? Ilustro me shembull.

Per talentin ne makro-ekonomi, e dashur, mund te them se kisha ca njohuri nga ekonomia-politike e shkolles se mesme, mirpo kur erdha ne perendim, vura re nje zhvillim e mirqenie shume te larte, nderkoh qe ketyre vendeve te zhvilluara, iu mungonin resurset, resurse qe ndodheshin ne boten e trete te pazhvilluar. Me habiti ky fakt, dhe fillova te mendoj, hulumtoj e mbi te gjitha te meditoj per keto gjera. Pra fillova te mendoj thelle, ta kap me pasion kete çeshtje, dhe zbulova shume gjera. Psh, nje nga gjera qe zbulova ishte se çmimet percaktoheshin nga bursa, dhe jo nga llogaritja e thjeshte qe kishim mesuar ne socializem mbi bazen e shpenzimeve. Fillova tu shkruaj qeveritarve te ndryshem ne ate kohe, 2002-03-04-2005, se si eshte ekonomia perendimore, si mund te hecet me hapa gjigande per ekonomine shqitare, shtyllat ku duhej ti jepnin prioritet, Infrastruktures dhe Turizmit, krijimii rroges Bruto e Neto, ose ndarja e tyre, pasi ne ate kohe akoma nuk ishte vendosur shkencerisht nje ndarje e tille. Formalizimi i ekonomise informale, regjistrimi i ter aktiviteteve ekonomike dhe ndarja e tyre, stimulimi i tyre nepermjet bashkpunimit me bursen, regjistrimi i punes vullnetare nga bursa dhe krijimi i paketave/vlerave falas qe do sherbenin per uljen e kostos apo shperblime te tjera, etj, ku mendohej edhe angazhimi i ushtrise ne aksione te tilla. Amnistia fiskale, ku qellimi te ishte edhe formalizimi i aktiviteteve gri, perveç rasteve ku aty kishte vrasje, ketu duhej ndalur e te mos amnistoheshin. Per rastet e amnistimit te aktiviteteve te droges, prostuticionit, te kishte taksa “gjobe” 5-10% te vleres se tyre, jo konfiksion siç flitej ne ate kohe.
Lista e rekomandimeve dhe ideve eshte e gjate e dashur, veç une do thoja shkurt se nje pjese e tyre po realizohen pjeserisht keto 10-15 vjetet e fundit.
Ketu po e mbyll se do dal.

2 Likes

Qe thua ti Acqua, ne 8 vjecare jam marre me not dhe volejboll. Gjithashtu kam qene ne klase violine. Ne gjimnaz luaja basketboll dhe mesova kitaren. Vrapi as mua s’me ka ngjitur, madje dhe kur luaj futboll jam zakonisht ne mbrojtje qe te mos vrapoj shume. Kam qene gjithmone nxenes shume i mire, por vetem historine dhe letersine lexoja me qejf, te tjerat sepse duhej.

Kur kam qene ne 8 vjecare, disa behare i kam kaluar ne fshat dhe kam mesuar dhe pune fshati, bujqesi, blegtori, etj.

Jam kurioz nga natyra, me terheqin sfidat dhe me pelqen t’i bej gjerat vete qe domethene se nese nuk di dicka, dua te mesoj si behet dhe pastaj ta bej. Keshtu kam mesuar te rregulloj dhe mirembaj makinen time, te bej rregullime ne shtepi (ndertime, hidraulike, elektrike), programim, disa gjuhe te huaja, etj. Gjithashtu kam te keqen qe merzitem shpejt, pasi e kam mesuar dicka them “time to move on” keshtu qe jam gjithmone ne kerkim per projekte te tjera per te mesuar. Tani psh po ndertoj nje bar ne shtepi, s’kam bere ndonjehere projekte druri, por ka gjithmone nje here te pare. Kismet.

Ne kuzhine nuk te fal, pyet ke te duash :smile: .Dikur ndihmonte dhe me femrat, tani antena kap vetem nje kanal. Pasion tjeter jane artet, muzika dhe aktrimi. Kam marre pjese ne projekte ne teater dhe ne kinema ose ndonje festival muzike, jo ndonje gje e madhe, thjesht per kenaqesi shpirterore me shume. Ja keshtu qe thua ti.

3 Likes

Ma quanto sei bravo Kthup! Complimenti :clap: meriton titullin ‘Nderi i familjes dhe i Peshkut’ :wink:

Meqe ra fjala ke talentet, poh cfare dreqi eshte ky Stefano, frymezim per fansat: :joy:

Mendoj, se me disa nga tezat dhe ide-projektet qe kam dhene, eshte shtuar volumi i punes, levizja e njerzeve dhe mallrave, dhe e kam pare jo vetem si te domosdoshme per njerzit, por edhe si shtim vlere per ekonomine ne pergjithesi dhe individuale.

2 Likes

po pjesen e pare te pyetjes, qe eshte edhe me kryesorja, pse e anashkalon Pjero ? -pra sa ka ndikuar talenti jot ne ‘‘jeten tende’’ ? -aspak besoj… shtepi-magazine e kthim. e ndonjehere ne mot coku leviz andej nga studio e Durrsit…:stuck_out_tongue:

Ne Shqiperi i dashur, shkoj dy here ne vit, ndersa persa iperket pjeses se te pyetjes, me teper jam pasuruar shpirterisht se materialisht, por di qe te tjeret jane pasuruar, por kjo nuk ka rendesi para asaj qe une nder me te pasurit ne bote nga ana shpirterore :grin:

1 Like

Aquamarine, shpjegimi im ketu mundet te jete i thate, jo i plote, e ndoshta mund te keqinterpretohet nga disa ketu, si tranvestiti Manjola, etj, por ajo qe eshte e rendesishme eshte se ajo çka kam bere eshte thjeshte nga pasioni dhe çiltersia ime, te cilat fatkeqesisht, i kam me tepri.

1 Like

Pse s’thu qe ti qenke nga ata; “c’te sheh syri,te ben dora”. :stuck_out_tongue_winking_eye: