Te shtrine Edvin Kristaqi, te shtrine!


#61

Zhdukja e analfabetizmit.


#62

zhdukja e kishave dhe xhamijave dhe kthimin definitiv te njeriut ne majmun demokratik qe mban kaladibrançe ne kurriz Marlonin duke pa film te Godard dhe ndigju Mik Xheker me kitare me korent. Por gjithnje duke interpretuar ne variante te ndryshme demokratike pluraliste: ca thone qe e kemi ngambrapa Marlonin, e ca te tjere thone qe nuk e kemi. Ne nuk dime gje per vete, e kemi apo se kemi Marlonin ngambrapa, le ta vendose vota e lire demokratike.


#63

Me sarkazem e ke kete termin lider global apo me te vertete ?:grinning: nejse rehabilitimi i mithat frasherit eshte pune me mendje .komunizma ka bere cmendurira te medhaja shume ne shqiperi .psh 10 nga 12 familjet e komitetit mbrojtja kombetare te luftes se vlores ne 1920 (lufte e cila thone , shpetoi shqiperine nga copetimi) u shpallen armiq te popullit nga regjimi i dulles.po keshtu edhe nje pjese e mire e firmetareve te deklarates se pavaresise .ajo shprehja “c’te mire kam bere qe po heq keq” I pershtatet me se miri kujtdo qe u perpoq te beje dicka per ate vend .


#64

Si shpjegohet qe nga lista e pjesmarrsve ne Mukje qe ka sjelle alba verioret jane minorance dhe nuk ka asnje katolik?


#65

nqs komunist skanë qenë per shqipërinë e madhe ,atëherë i bie që alba black ,me ato pikpamje që paraqet këtu, të jetë komuniste! komuniste që si pëlqen enveri po i pëlqen ta zemë sejfullai,ose koçi!


#66

O Stefan, po si e ke mbiemrin more?


#67

Sipas Abaz Ermenjit verioret dmth bajraktaret luftonin vetem po ti paguaje dhe Balli s’kishte para .nje arsye tjater duhet te jete fakti qe katoliket I konsideronin italine e gjermanine si mbrojtese te tyre ashtu si austro hungarine dikur .shqiperia e madhe u krijua nen pushtimin e ketyre dy fuqive .


#68

Atehere Mukja qenkerka qe pa nisur ndermarrje e tradhetuar nga tregtaret korçare devollinj filogreke o Mete per vete! (o Muke per vete!)


#69

meqe erdhi fjala tek tradhetia, lidhur me temen, tani ka dale sheshit qe Ramen, si dikur Salen, e kane tradhetuar te tere intelektualet e shquar, edhe ata qe kane perfituar te mira konkrete prej tij. Psh ne tere blogsferen, ku shumica admironte Ramen, i ka ngel besnik vetem Stalker, tere te tjeret seç ngaterrojne per studentet, Kushtetuten, shoqerine civile, Borgesin, Kadarene, per te justifikuar tradhetine e tyre.

Ka diçka tradhetore instinktive te njeriu, nje poshtersi e lindur, nje tradheti konstante inkoshiente, gje qe del me qarte ne seks, ku tradhetia eshte rregull, ndersa besnikeria, perjashtim nga rregulli. (deshmi qe midis seksit dhe politikes ka lidhje te forta kompromentuese)

Por s’ka rendesi kjo, ka rendesi t’i qendrohet besnik Marlonit.
Bravo te qofte intelektual i shquar, mbetsh gjithnje ne pozite ngambrapaktheu! Mos e tradheto kurre marlonin!


#70

Te gjithe te duan kur punet te shkojne mire e je ne top por kur fillon e te rreshket kemba te kthehen kondra e benesh simbol I cdo gjeje te keqe .kur bie kau shtohen thikat kur bie njeriu kritikat .rama u ka bere te njejten gje te tjereve perpara tij so no love lost there :blush:


#71

nuk eshte shume e qarte se te tradhetojne kur punet nuk shkojne mire, apo punet nuk te shkojne mire se te tradhetojne?

Qe situata eshte e turbullt deshmon edhe fakti se edhe shok Enver Marloni duhet t’i qeronte vazhdimisht tradhetoret qe mbinin rreth tij.


#72

Kur shiqojne se gjemia po mbytet largohen te gjithe prej teje kur shohin se s’kane cfare perfitojne me .shoku enver ishte tradhetuesi jo I tradhetuari per faktin se ishte ne pushtet absolute deri ne dediken e fundit kur I doli frima.shokun ramiz nga ana tjater e braktisen kur behari doli dimer .


#73

Edvin Kristaqi trathtoi besimin tën. Po kshu eshte kur gjykimi vjen pre mardhenies se shtratit, sepse keshtu eshte botkuptimi. Statusi im social, bie llafi, eshte i njellojte me ate perpara se te vinte Edvin Kristaqi ne pushtet, dhe skam pas asnje pretendim qe permes pushtetit te tij te ndryshoj status duke kap nje rang me te larte. Kritikat i vijne ne forme anonime, nga dikush qe i don te miren.
Ps
C’pati peshku qe ndrroi sfondin?!


#74

Alba, edhe ne seks nuk ka tradheti vetem nga njera pale. Tradhetia nga njera pale mund te jete formale, ate qe kap edhe ligji, por ne seks, si ne çdo nderlidhje tjeter, eshte marrdhenia qe ka rendesi mbi palet. Eshte njesoj si ne terheqjen gravitacionale nderyjore, nese Hena merr kot ne hapsire, eshte edhe Toka pergjegjese qe nuk e terheq mbas vetes.

E njejta gje eshte edhe ne politike. Edhe me shok Enver, dhe kushdoqofte tjeter.


#75

Teoria qe morali percaktohet nga bytha, po gjene dishepuj kanekan ne ditet e sotme.


#76

Pjeter ndoshta edhe ju si zgjedhes duhet to pick your battles .psh duhet ti kerkoni deputetit tuaj nese e dini se per ke keni votuar te propozoje ligji per rritjen e ndeshkimeve ne kodin penal per gjykatesit e korruptuar .te benet burg perjete per gjykatesit e prokuroret qe kerkojne marrin rryshfet sado te vogel apo favore seksuale direct apo indirect ,ata dhe sekseret .kushtetuta e parashikon qe ligjet te propozohen edhe nga populli nuk e di se me sa mije firma .filloni nje prandovere shqiptare .pulitikanet nuk duket se kane nijet Te luftojne korrupsionin po nuk u shtyne nga populli .


#77

#78


Bravo Edvin Kristaqi!


#79

sa bukur shkrimi, emmmm sa bukur.


#80

e shtrine apo u shtri vete, ky e pelqen shtrirjen, se keshtu eshte gatuar, me ç’rregullime …