Thesari i shqiptarit në Puerto Rico


#23

Gjithmon e kam pyetur veten, po keta qe shkojne ne dyqane ku shiten flutura, saktesisht cfare problemi kane? :v: Peace and Love ! Kapitalizmi vlla…Kapitalizmi !!


#25

Kot per muhabet,po jam kureshtar te di,a ke bere ndonje koment pa kapitalizem?


#28

Edhe Reshati ka lindur në Shqipëri, se në atë kohë Manastiri ishte Shqipëri. Por Delinda është e vogël dhe kujton se “Shqipëri” është vetëm ai kufiri i vendosur në Londër në 1913-ën, kur në fakt ai kufi përfaqëson vetëm pak më shumë se 1/3-ën e kombit dhe të Shqipërisë. Unë habitem sesi Reshati fliska dialekt bullgar, se në atë kohë nuk ka pasur FYROM. Dhe më habit tendenca e saj për ta paraqitur atë si “maqedon”. Ndoshta mund të ketë gjene maqedone të lashta, se trakët e ilirët ishin shumë të afërt, dhe trakët e grekët nuk ishin. Ndërsa sllavët e sotëm me maqedonët nuk kanë asgjë të përbashkët, përveç disa gjeneve që mund të kenë mbetur në përzierje.


#29


#30

Sa thelle i bie dhe ti,jo me trakishte,jo me bullgarishte.Ne ne te folur vendit i themi Maqedoni dhe banoreve sigurisht maqedonas.Pastaj kur vjen fjala te kombesite,themi sllavo-maqedonas dhe shqiptare Maqedonie,ose me shkurt maqedonas dhe shqiptare.Vetem po te jete njeshekullor Reshati Manastiri mund te thuash se ka qene i Shqiperise,megjithese nuk ka qene asnjehere pjese e shtetit shqiptar.Kjo habia me shqipen e tij vjen ngaqe autorja eshte e re dhe mungesa e kontaktit me shqiptaret e Maqedonise.Edhe une p.sh. jam habitur kur isha pak a shume ne moshe te saj dy shqiptare nga Maqedonia qe flitnin toskerisht,se na eshte krijuar pershtypja sikur te gjithe shqiptaret e ish-Jugosllavise jane gege.Po ja qe keta te Ohrit e Struges e besoj edhe te Manastirit flasin toskerisht.Besoj edhe kjo eshte ajo qe e ka habitur autoren.


#31


#41

Mos shiko shume televizor i dashur :smiley: Te falenderoj per komentin :slight_smile:


#42

Me shume kenaqesi. Te falenderoj :slight_smile:


#43

Sikur ta dije sa shume doja nje foto te tij por Z. Reshat nuk kishte asnje lloj deshire te ekspozohej dhe une e respektova. :slight_smile:


#44

Haha cfare te duhet tjeter pervec shkabave, do ta kem parasysh :smiley:
Une punoj ne krociere ne emer te nje brandi bizhuterish nga New York qe quhet EFFY!
Faleminderit per komentin, je i modh :smiley:


#45

Ja edhe ti pas fluturave vrapoke, me keq se une :smiley:
Te falenderoj per komentin


#46

Kish parashikuar famen e despacitos me tha :smiley:


#47

Keto fluturat e jashtme si më ndyshe :smiley:


#48

Ambienti ketu ka qene pikerisht me i pershtatshmi per tregime te tilla.


#49

Albano, nuk njoh ndonje vend deri sot ku te rinjte nuk duan te udhetojne apo “te arratisen” nga vendi meme per arsye te ndryshme, te gjithe duan te shohin pertej, dhe ska asgje te gabuar :slight_smile:


#50

E vleresoj komentin tuaj, faleminderit! :slight_smile:


#51

Kam hasur edhe une shqiptare te tille ne shume raste dhe nuk jane aspak per tu gjykuar keq.
Te falenderoj per reagimin. :slight_smile:


#52

Shkoja gjithmone ta takoja Reshatin me disa kolege nga Maqedonia dhe ata ma konstatuan ate qe kam shprehur. Ai e kishte me te lehte te fliste ne anglisht me ta ,sesa maqedonisht, ndersa me mua nuk e rreshtte shqipen.


#53

Imagjino ata qe shqetesohen per personat qe vizitojne dyqanet e fluturave, akoma me i thelle do jete problemi :smiley:


#54

I dashur, ma gjej pak fjaline ku eshte shkruar se eshte maqedon. S`do me zinte gjumi dje po ta kisha thene kete :smiley: