Thesari i shqiptarit në Puerto Rico


#55

Falenderit ti per rrefimin,pa komentet komente jane,megjithese ndonjehere jane me te mira se prurjet.Por jo ne kete rast :blush: Pas gjerave te bukura rendin te gjithe,po pse kisha pershtypjen se ti kishe vrapuar pas Reshatit,jo pas fluturave :blush: E lexova prape dhe tani nuk e kam shume te qarte:shkove aty prej fluturave,apo prej shqiptarit?Apo prej te dyjave?
Te te bej nje verejtje gjuhesore:i themi Porto-Riko.


#56

Saturni, une i shkoj pas cdo gjeje qe me kuriozon, edhe fluturave, po arsyeja kryesore ishte Reshati me thene te drejten :smiley: Shume e drejte verejtja :wink:


#57

Delinda, e njef kete lloj flutre, dhe a e shiste Reshati kete lloj?

quhet acherontia atropos


#58

Edhe Reshati ka bukurine e vet :blush:


#59

Do kete qene veshtire per ta kapur kete lloj specie. Nuk rri mbi lule kjo si duket :smiley:


#60

rri rri mbi lule, por desha te them qe simboli (edhe i flutres, si edhe çdo gjeje tjeter) ka gjithnje dy fele, dhe kjo flutur e njohur perfaqson felen tjeter te idese se shkrimit tend.

Kjo eshte arsye qe un jam i modh, sepse tregoj ekzistencen e feles tjeter:


#61

hëmm, epo kur heroi yne simpatik, z.Reshat, i paska rezistuar kaq fuqishem sharmit te autores, qofte edhe per nje foto kujtimore sebashku, atehere nuk na mbetet tjeter veç ta respektojme deshiren e tij !
dhe njeherazi konstatimi i hidhur : o Reshat s’e pate fat !


#62

Saturni, kete fenomen, ku shum shqiptar te maqedonise flasin toskerisht, e kam ven re dhe une por nuk guxojsha ta shprehja gjekundi, pasi ishte diçka e habiteshme, e papare per mua.
Shkrimi ishte mire, perveç atij gabimi qe kish kapur dhe Beluli. Sidoqofte na sjell nje te re, qe edhe ne Puerto Rico paska shqiptare.


#63

si ke qene me t’pime Pjer!


#64

Njerez te cuditshem !! :vulcan:


#65

Sic e thashe z.Pjer,toskerishte flet kjo zona perreth liqenit te Ohrit,prane Pogradecit.Ne fakt une u habita qe e habita,se normalisht ata qe e bene ndarjen e bene mbi baza gjeografike si te thuash,jo gjuhesore,domethene nuk thane:t’ia japim keto zonat qe flasin gegerisht Jugosllavise dhe ato qe flasin toskerisht t’ia leme Shqiperise.


#66

Ka ! Por kur flitet per boten kapitaliste, me saktesisht per shpirtin e tij…biznesin( edhe fluturat biznes jane ne kapitalizem o shok),nuk kemi perse te mos e permendim! Per kete kane luftuar brezat,qe ne te gezojme lirine e te shijojme kapitalizmin…edhe ate te fluturave,pse jo ? Peace shok :v: ! Pershendetje anti-kapitaliste :fist: !


#67

Jo keq i modho, ne mengjez fernet, e ne darke raki. Mbreme erdha ne Antwerpen.


#68

Belul i dashur, ku ke qene. Kam ndigju fjale se ke qene tek shpia pa qira, si eshte e verteta.


#69

Peace o vella,po ti ose je shume i ri,ose ke harruar ku na coi ky “antikapitalizmi” ne shqipove.Derisa te gjendet ndonje gje me e mire,na ler ta shijojme,me ato te mirat e te keqijat e veta.


#70

Po ne shkolla si e kane programin keta Saturno, ne shqip apo sllavisht.


#71

Delinda, nuk e di nese e ke lexuar Peshkun me pare, por te them bej kujdes se ketu nuk eshte vend per flutra, eshte ambjent acid, dmth ambjent politik, i nordh flutrat. Si gjithanej xhanem. Mos dergo shum zemra, sepse do ngelesh pa zemer si Manjola.

E ke pa ket film t’modh?


#72

Nuk e di z. Pjer,po di qe kane gjuhe shqipe ne program si lende mesimore,se kam hasur tekste ne pdf ne internet.Besoj se lendet e tjera i bejne ne maqedonishte.


#73

Pjero, si thote ajo shprehja : “ku ka zë, nuk eshte pa gjë”… kam pas ca probleme, por si ta them ; nuk mund te flas per probleme te tilla personale ketu.
sidoqofte, ty te falenderoj per interesin…:slight_smile:


#74

Once upon a time, I dreamt I was a butterfly, fluttering hither and thither, to all intents and purposes a butterfly. I was conscious only of my happiness as a butterfly, unaware that I was myself. Soon I awaked, and there I was, veritably myself again. Now I do not know whether I was then a man dreaming I was a butterfly, or whether I am now a butterfly, dreaming I am a man - Zhuangzi