Thesari i shqiptarit në Puerto Rico


#75

ngaqe s’jane te gezuar atje ku jetojne. si puna jote mnjf. populli thote “guri i rende ne vend te vet”. ti je gur i lehte, pa rrenje ne vendin tend. si shumica njerzve te botes mnjf.
ti po te ishe e gezuar as do te merrje mundimin te shkruaje et jo me te udhetoje.


#76

dmth hajdar sipas teje gezimi do i rikthente njerzit ne nivelin e majmunit, pa shkrim, pa kendim, pa kurrgje krijimi kulturor?


#77

nuk po flas gje per kthimin por deshiren per te ikur, per te bere turizem, apo kerkuar aventura jashte vendlindjes. eshte mungese e gezimit. bile me e thelle nga ky, eshte ne fakt mungesa e rolit ne shoqerine ku jeton. kjo te shtyn te levizesh instiktivisht.


#79

ti ne çdo fenomen do te shofesh ngambrapa fenomenit (prandaj dhe psikopatia e Teorise se Komplotit), gje qe nuk ka asnje te keqe ne vetvete. Problemi eshte se kur shef ngambrapa, shef vetem kaken e fenomenit, vetem poshtersine njerzore, pa vene re qe ekziston edhe fela tjeter, lartesia njerzore. Ne fakt ti shef ate çfare je vete!

Deshira per te levizur vendit dhe krijuar nuk behet vetem per arsye deshperimi dhe vuajtje, behet edhe per te arsye gezimi dhe lumturie, sidomos tek te rinjte qe nuk kane provuar eksperienca negative, nuk jane te lodhur si pleqte e vrerosur dhe te idhnuar.


#81

Inkuizitor, une fluturat kisha, fluturat solla, here tjeter cte jete e shkruar :smiley: Ndoshta ti beson se ambjentet acide apo politike, duhen pasur frike, ndersa une i dashur besoj se sa te kem mundesine te them cte dua, sic dua, ska acid qe ma prish terezine :smiley:


#82

Po dhomen e fluturave dhe ate te hartave e ke pare!?


#83

Fale Zotit qe ka gjera qe me mundojne e une arrij t’i shoh, se po te isha ashtu ‘e gezuar’ sic thoni ju e pa pike motivimi per te levizur vendit, do me vinte shume keq per veten. Mua gezimi me duket perralle e te shkuares.


#84

aha e mora vesh, kjo qe thua eshte acid me vete, keshtu vazhdo, mshoja, se paske gjet vendin e duhur. Paske per t’ja kalu edhe zhardines me amoniak.


#85

Shume faleminderit per shkrimin Deli…heren e ardhshme patjeter qe do ndalojme tek Thesari i shqiptarit gjynof qe se kemi dit…jo per gjo por vec Keshtjelles ne san juan nuk ka shume gjona me pa…


#86

Ketu tek ne lulet i hane gomeret, tha.

Po cne me fluturat ketu ne ppu?!
Ketu eshte vend betejash epike.


#87

Duhet nje guide e mire ne fakt se san juan nuk i nxjerr sekretet kollaj …Janari eshte muaji me i mire per ta vizituar se zhvillohen karnavalet dhe jane vertet mbreselenese.


#88

Guida eshte life saver, por edhe kur shkojme me dosje te shtypme informacion interneti…zakonisht shkurt mars prill kur tek ne eshte ftohte…jo me vone se plas derri…do bejme plazh apo edhe do shikojme ca gjona…zakonisht san juan e leme per diten me shi a te vrejtur.


#89

ate po thoja dhe une (qe po thu dhe ti), qe te mungon gezimi (me gezim po shkoj ne pune) apo me mire roli ne shoqeri. po s’me paske lexu mire.

ne fakt tamam tamam eshte kur djehesh i PLOTESUAR. kur i ke te gjitha ç’duhen. kete quaj une me pas gezim.


#90

Ne nuk ndjehemi te plotesuar, por ndjehemi te tepert, nous sommes de trop, teper te gezuar :stuck_out_tongue:

Nous sommes tout contingents, c’est-à-dire notre existence n’est pas nécessaire. Il n’y a pas de raison pour que nous soyons ici. Le monde est fondamentalement absurde, sans Dieu, sans lois pour nous guider, sans valeurs pré-établis. Nous nous trouvons dans cet univers sans raison d’être; nous sommes de trop (superflus, unnecessary) - Sartre


#91


#92


#93

Cupa po bredh e shijon dynjane duke pare e bere gjera interesante ndersa Freudi shqiptar nga domosdova I qan hallin se i mungon gezimi :grimacing:


#94

Reshati nuk ka lindur në Maqedoni, se hera e fundit që kishte Maqedoni ishte 2 mijëvjeçarë më parë. Dhe ajo që thua që e fliste më mirë shqipen se maqedonisht…ça nënkupton me këtë? Që një shqiptar duhet të flasë më mirë “maqedonisht” (dialekt bullgar i emërtuar gabimisht "makedonisht’).


#95

ate qe ben ajo çupa e ben kushdo tjeter, se nuk kerkon BURRERI. eshte nje industri e tere per te t’i lehtesuar keto udhetimet pa kuptim neper tere cepat e botes, qe quhet TURIZEM.
qejf te kesh, dmth. ndersa ajo qe u mundova une te hedh drite eshte shkaku qe i shtyn tani njerzit te udhetojne PA KUPTIM. keta e kane nje problem them. me e pakte, jane viktima komerciale ndersa me e shumta jane njerez me jete te trishtuar.
kujtojne se udhetimet do t’u pasurojne jeten. dhe me vertet keshtu ndosh, per te gjithe njerzit me jete ordinere (te zakonshme). udhetimet te kthehen ne kujtime. te lene mbresa me shume sesa kur shef televizorin dite dhe nate te tera. ngaqe je aktiv, merr pjese direkt dhe jo vetem spektator si para televizorit.


#96

po sipas teje çar pidhin e nenes duhet te beje njeriu, para televizionit eshte njeri pa kuptim, kur udheton eshte pa kuptim, kur shkruan eshte pa kuptim, ne France flet me pemet pa kuptim.

Nuk jane te gjithe hajdaje kurreshtare dhe Napoleone qe japin udhezime epokale me kuptim ne blog.