Tirana, kryeqyteti i korsive imagjinare

Tirana, kryeqyteti i korsive imagjinare.
Në fillim të këtij viti, kreyebashkiaku i qytetit të Tiranës, Erjon Veliaj, shprehu planin e tij ambicioz se do ta kthente Tiranën në kryeqytetin e biçikletave. Duke u hapur korsi të reja çiklistve dhe duke sjellur linjën biçikletave “Mobike” në vend falë një bashkëpunimi treplaësh italo-kinez-shqipëtar. Më tej ai theksoi se do të përpiqej të ndikonte edhe në shtrirjen e këtij plani në qytetet e tjera të Shqipërisë. Fakti qendron se qytetet e tjera si Shkodra apo Pogradeci e gëzojnë statusin si “qyteti i biçikletës” kohë më parë se Tirana të bëhej kryeqytet. Por sa është zhvilluar ky plan, kur ka kaluar më tepër se gjysma e këtij viti? Përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” u përuruan korsitë e biçikletave nga të dyja akset e rrugës. Risi sollën dhe trafikndarëset, të cilat u hynë në ndihmë përdorueseve të dyrrotakut. Por ajo çka mbeti në hije, ishte fakti se nga korsitë origjinale, u përgjysmuan kufijt e saj, duke e vështirësuar kalimin e dy biçikletave paralel, në një hapësirë relativisht të madhe. Përtej sheshit, në bulevardin “Zogu i I” u rikonstruktua korsia e biçikletave e cila ndodhej në mesin e dy rrugve, e ndarë nga pemët që formojnë një tunel natyror dhe thyejne sadopak imazhin e ndotjes nga automjetet. Në dukje, një ndër projektet më të realizuara në vitet e fundit, një korsi që i përket më tepër botës artistike se sa pjesës së transportit qytetas. Por mjafton ta përshkosh këtë rrugë vetë si çiklist për të kuptuar se sa zhgënjyese është të shikosh se si kalimtarët kanë braktisur trotuaret për të pushtuar këtë korsi të re, e cila dukej se po i jepte një farë fryme të lirë për të gjithë pedaluesit në ato pak metra që më në fund iu mundësuan. Situatë e ngjashme edhe në rrugën e “Kavajës”. Në krahun tjetër, aty ku ndodhet zona “Komuna e Parisit”, sapo është rindërtuar rruga e re, për të lejuar një kalim më të lehtë drejt liqenit artificial të Tiranës dhe si pikë lidhëse me autostradën Tiranë-Elbasan. Gjithashtu nuk mungoi dhe kujdesi i kushtuar ndaj ndarjes së vijave të verdha krahas rrugës dhe vendosja e simbolit të biçikletës nga të dyja anët. Por duket se e gjithë kjo punë për këto korsi u çuan dëm, për shkak se shikohen si vende parkimi nga shoferët e automjeteve, të cilët zgjedhin të ndalojnë për të pirë një kafe në një nga lokalet aty pranë ose për tu larguar më tej, duke e çuar këtë korsi jashtë përdorimit. Ndërsa në zonën e “Ish Bllokut”, situata ka marrë elemente komike. Korsitë e reja, të sapo ngjyrosura me të gjelbër në jo më pak se dy javë, u kthyen në gri, duke kërkuar një punë të dytë për ringjyrosjen e kësaj pjese të rrugës. Gjithashtu mund të vërehet qartë se si binarët e ndarjes së kahut të korsisë janë vendosur në mënyrë jo të barabartë. Dhe ne krahë të korsisë janë vendosur dhe shiritat e policisë, jo për të sinjalizuar një vend krimi këtë herë, por për të parandaluar kalimtarët që nuk kanë durim të kalojnë nga vijat e bardha por gjejnë një kalim më të shkurtër. Rruga e “Dibrës”, e cila pret të përfundohet në ditët në vijim, mund të përfundojë në të njëjtin fat, pasi vihen re mungesat e trafikndarsve që do të bënin të pamundur bllokimin e korsisë nga automjetet e parkuara. Por nga të gjitha këto, rasti i rrugës “Qemal Stafa” i tejkalon të tjerat. Jo për shkak të ndonjë korsie të re të ndërtuar keq, por për gjendjen absurde të krijuar. Në këtë rrugë ndodhet tregu i biçikletave, një zonë që gëlon nga dashamirës të transportit ekologjik. Pak para se të arrihet tek “Shkolla e Kuqe”, ndeshesh me dy-tre tabela që sinjalizojnë së rruga është e ndarë në dy korsi ato të autoveturave dhe ato të biçikletave. Por ajo që mungon është vija dalluese dhe hapësira e mundshme për këto të fundit. Kështu krijohet një paradoks, ku në rrugën ku shtrihet tregu i biçikletave dhe ku ka tabela për to, korsitë janë inegzistente. Kështu dhe në rast se Bashkia bën rrugë futuriste që nuk janë parë ndonjëherë në botë, nuk do i japi zgjidhje problemit, pasi ose do jenë qytetarët që do ndërhyjnë ose do të jetë neglizhenca e atyre që janë në krye, ose të dyja bashkë njëkohësisht… Një tipar i vogël por që përbën një Tiranë të karakterizuar nga paradokse të tilla, ku ashtu si korsitë dhe shumë zgjidhje të problemeve të tjera që shoqerojnë qytetarët çdo ditë, do të mbeten pjesë e imagjinatës edhe për shumë kohë.

Ne fakt ajo qe une vura re kete vit ne Tirane, ishte qe korsite e biçikletave ishin shtuar, biles do ta quaja nje revolucion ne kete drejtim, diçka shum pozitive.

1 Like

dyrrotakshe kanë qenë të gjitha qytetet shqiptare para 90-s! puna është se korsitë e tyre ngushtojnë rrugët gjithsesi të ngushta. shqipot nuk janë akoma të gatshëm të lëshojnë makinat për hir të dyrrotshave komunistë:grinning:

1 Like

është zgjidhja më ekonomike dhe ekologjike, por Tirana është si puna e Hidrës, po t’i presësh një problem dalin dy të tjera.

Bicikleta eshte ushtrim I mire .po shiqoj foto Te fisit .40 vjet e lart iu bie barku ne toke se edhe ne hale duan Te shkojne me makine .u mundova ti sensibilizoj per rreziqet e mbipeshes se jane me kalamaj te vegjel e kane per ti lene rrugeve po t’iu bjeri ndonje infrakt.

image

Barkun vetem dieta paleo ua heq. Ska biciklete e palester tu beje derman po u kequshqyen.

biçikleta , Edison, ua ul barkun njerzeve, me shume se fitnesi, e provuar kjo shkencerisht. Gjate levizjes me biçiklete, vihen ne levizje ter muskujt dhe marrin pjese ter sensoret e trurit, per shkak te ruajtjes nga ndonje aksident. Krijohet nje tension ne ter trupin, qe e ben ate te punoje me ter kapacitetet, me ter kujdesin dhe sensoret organike.
Ndersa ne fitnes je i qete, vihen ne levizje, vetem muskuj te veçante, m’varet nga ushtrimi apo mjeti sportiv qe perdor.

Propagandë, asgjë më tepër se aq.

per politikanet, Adela, mundet te jete propagande, e kush nuk do te donte te mburrej sadopak me nje pune pozitive (te paqme) qe ben. Rendesi ka qe puna e korsive te biçikletave po hecen ne perpjestim te drejte me interesat e njerzeve dhe infrastrukturen europiane.

Po te degjosh tinguj binaural stimulon aktivitrtin e trurit.

Ke mesu nje paleo ti dhe ate permend, si Alba me zamete qe di vetem Biblen. Ata jobarkderra qe sheh ne rruge ti, kujton se te githe paleon tende bejne. Nga ana tjeter, kjo puna qe thote Alba me zamete per 40-vjecaret, meqe e kam nga pervoja ime dhe ma konfirmoi edhe Gjergj Bojaxhi ne nje emision te “Opininonit” para nja nje jave, nuk eshte se 40-vjecaret ngasin makinat, se o i ngasin 20 e 30-vjecaret o nuk i nget njeri. Puna eshte se pas te 40-ave metabolizmi ulet, kurse robi vazhdon e ha si me pare, dhe ja ku u be barkderr. Keshtu me ndodhi mua fiks kur isha nja 40 - 41, i habita te shtepise kur ma pane barkun. Sic tha Cani te emisioni me Mamaqin, ne moshen tone vetem fara duhet te hame. Une kete vit e kam me shume pergjysmuar ushqimin qe ja, dhe kam hequr ca kile. Po gjynah se, sic tha perseri Alba me zamete, ne kohen e Dulles kur ishim te rinj, nuk kishim c’te hanim, tani qe kemi plot, duhet te hame pak, Shqipot e shkrete.

E duke ngrene vetem mish per 21 dite do te shpetoje bota?

Duke vene ne rrezik melçine dhe veshkat ja kalon Jezuit, Marksit dhe Frojdit?

Po kaloi trupi ne gjendje ketosis nuk e demton me as mishi as veza.
Por sigurisht qe nuk duhet te hash pa fund mish te kuq. Duhen 60% yndyrna (bimore e shtazore) 30% perime zarzavate fruta dhe 10% proteina.

Gjithsesi kjo diete vret pathogenet dhe bakteriet si dhe detoksifikon trupin. Kjo eshte kryesorja. Dobesimi eshte dicka shtese.

Te sjell une ketu videot e nja 60 dietave te tjera qe premtojne mrekulline. Te sjell edhe mendime mjekesh e dietologesh a mjekesh dietologe qe i bien njeri gozhdes e tjetri patkoit. Meqe je edhe “antikomunist i modh mor jahu”, Kjo qe ben ti eshte pak a shume si puna e komunisteve, qe ishin fanatike te nje teorie/filozofie e te vrisnin per te, pa pare bukurine dhe vleren e “nje mije luleve”.

Kjo nuk eshte diete po ta kapesh tamam. Eshte thjeshte menyra e te ushqyerit para agrikultures. Dmth eshte menyra si jemi ushqyer per miliona vite.
Une e kam provuar vete dhe sugjeruar shume te afermve. Gjithmone ka patur rezultate dhe ska si te jete ndryshe pasi ne jemi te dizenjuar per kete menyre te ushqyeri.

Sa ka qene jetegjatesia e njerezve para zhvillimit te agrikultures?