Tirana, kryeqyteti i korsive imagjinare


#41

Ne te keqkuptuar jemi qe ne nisje, un flas per perspektiven, ndersa ti flet teknikisht ne kontest. Une nuk jam ne gjendje te ndjek ne muhabet perveç per analogji te personash qe me progandojne lloje te tjera dietash, nuk e njoh ne thellesi dhe teknikisht dieten paleo. Por edhe sikur te kesh te drejte 100%, ne nuk merremi vesh se un i bie gozhdes, e ti patkoit.

Mos harro se muhabeti ka nis ne fillim qe une merrem me idiotsira Marks, Frojd, Niçe, dhe jo me zgjuarsira asketike te popullit indu. Nuk merremi vesh kurre ne kete menyre.


#42

Nese nuk di te vertetosh vertetesine e nje lajmi kot sa flitet me ty. Mund te kerkosh ne google kete lajm e te dalin plot burime te tjera.


#43

Une nuk thashe qe s’eshte lajm i vertete, madje ato te dhenat per organizmin e tij s’i nxorra nga bytha, kerkova dhe gjeta. Por qe ti te avokosh per nje diete apo nje aspekt te dietes sic eshte konsumi i mishit te pagatuar bazuar ne nje individ te caktuar sikur nuk pi shume uje sepse shumica e njerezve nuk kane ate lloj organizmi. Cfare do thuash me tej? Hajde pijme te gjithe shurre se eshte njeri ne Nju Hempshir qe betohet per koke te plakes per efektet pozitive te urinoterapise?


#44

:laughing:
ahahahah


#45

Nuk e di pse duhet te bisedojme per nje gje qe e kemi bere me miliona vite sic eshte ngrenia e mishit te pa gatuar. Apo hajde ta komplikojme kot me ca zbulime shkenctaresh vegan? Dhe une e di qe nje organizem tretes kane te gjithe njerezit. Nuk eshte i vetmi ky qe ha mish te pagatuar.


#46

E forte kjo, u haka mishi i pagatuar, po nuk u hakan bizelet. Une ha cdo jave bizele (kokrra) te gjalla. Ishalla del ndonjeri te shkruaj ndonje artikull per mua qe ta sjell ketu.

Ky Edisoni do Zoti nuk ka lexuar per ate, breatharianarism-in a si quhet, te jetuarit vetem me frymemarrje, se ka per te ik per shele duke e provuar. Po nuk iku nga ndonje prej ketyre budallalleqeve te tjera qe i lexon me kuintale.


#47

Me siguri je nje nga ata te videos qe bejne si te shastisur kur tjetri pi nje veze te pagatuar.
Cdo gjallese ne kete bote konsumon ushqim te pagatuar. Ne njerezit kancerogjene jemi me te avancuar.


#48

Edison ti si supersticjoz qe je duhet te konsiderosh faktorin zodiakal: psh kush eshte dash apo ka marsin ne dash, perqafon paleon, shigjetari ka pas entuziazmime te shkurtra gjate paleolitit te mesem por i ra vrulli shpejt, peshorja e do edhe agrikulturen edhe mishin, virgjeresha ndihet me rehat me veganizmin, peshqit behen bretharianiste e kshu me radhe, bota eshte kthyer ne nje cmendine ku secili thote une jam me i mencuri me degjoni mua.
Personalisht ca gjene te paleolitit te hershem nuk me lene te ndihem rehat me carbs keshtu qe nuk para i kunsumoj.
Kshu ti edison ketoacidotiku jepi trurit icik glukoze mos i jep vetem ketone, se nuk ka semundje, ka vetem te semure, sec ka ndodh nje eklips tani ne korrik qe iu ka trallisur trurin njerezve, shpresoj te na sjelle ne terezi eklipsi henor qe vjen se afermi.


#49

(Nuk) eshte interesant si nje teme per korsite e Tiranes evolves ne teme per dietat ku dhe specialistet paleo-lite ngaterrojne paleo me raw. Ashtu sic ka evolve dhe trupi yne per te konsumuar mish te pjekur qe, nga cfare di une me njohurite e pakta te mia,konsumohet me mire nga stomaku yne sesa ai i papjekuri dhe ne ate forme te jep me shume vlera ushqyese dhe kalori. Megjithese ne s’jemi qenje mishngrenese (carnivore) por omnivore, thuhet qe pjekja e mishit, gatimi, ka kontribuar ne rritjen tone fizike dhe zmadhimin e trurit.

Diete me hamendesime se cfare mund te kete ngrene njeriu para 500000 vjetesh. Meqe ishte dhe jetegjatesia shume me e gjate atehere.


#50

Bamjet me pak mish dhe pak leng jane shume te shendetshme.
Ndersa keto korsite nuk ka ça i duhen popllit te lodhur. Harruat qi dyzetvjet u tret poplli i shkret duke pedalu mifat e ato kinezet e vogla me kafaz zinxhiri???