Trump dhe aleatët e Amerikës

Kopertina e fundit e Der Spiegel flet shumë për shqetësimin që zgjedhja e Trump ka shkaktuar tek disa në Europë, nga vende që konsiderohen aleatët tradicionalë të Shteteve të Bashkuara.

Si mendoni se do t’i ndikojë politika “America First” e Presidentit Trump, marrëdhëniet e jashtme të Amerikës?

Kopertina ne fjale, me shume flet per vete Spiegel, sesa per Trumpin.

Per vete gjermanet, gazeta - si shume nga simotrat e veta “liberale”, ka kohe qe eshte kthyer ne fake news.

3 Likes

“America First” eshte gjysma e se keqes kur mendon si eshte shprehur kunder ekzistences se bashkesive si BE-ja apo afersine e tij me ekspontente te partive te se djathtes ekstreme si Farage ( i cili po ashtu eshte kunder ekzistences se BE-se).

C’te keqe shikon ti tek shprehja “America First”?

Keta qyrashet e Spiegel-it harrojne ca gjera thelbesore…Nderkohe qe Merkel e CO i quraviteshin Obames per gogolin Rus te vinte ca doren ne zemer dhe mbronte Evropen… amerikanet ne anen tjeter e fusnin doren thelle ne xhep per arsimin, mjekesine nderkohe Gjermanet keto gjera i kishin falas “si priviliegj”. Iku koha duke shitur mend me k@et e Daj Samit Rusit apo Kinezit …Tani te mesohen te lidhin breket e veta dhe ti zgjidhin vete problemet e tyre

Te pakten media gjermane eshte me objektive se Perestrojka (Neo)Liberale ne SHBA

Can Trump really be compared to IS killer Jihadi John?’ - German press weigh in

Mass-market tabloid Bild, which has the Jihadi John headline, says that Der Spiegel has been accused of anti-Americanism in the past. “Then [during the George W Bush presidency] it was often American interventionism that Spiegel was criticising, while with Trump it is the end of interventionism that Spiegel is criticising,” it says.

The Spiegel cover is exactly what Trump needs - a distorted image of him that he can make use of for his own distorted image of the press,” writes the Frankfurter Allgemeine Zeitung broadsheet. It says the cover lacks a sense of irony and that equating Mr Trump and terrorism is too simple.

Die Welt, another broadsheet, says that the cover “damages journalism” rather than the new president “because it confirms many people’s preconception that the ‘mainstream media’ does biased reporting and that many journalists prefer to promote their own worldview than be neutral witnesses to what is happening.”

A doni te keni dije te koncentruara te gjithe shtypit liberal? Lereni Spiegel, NYT, WaPo, BuzzFeed dhe CNN!

Lecisni kete: https://www.accredited-times.com/

I ka te gjitha te permbledhura, plus is more fun!

Not in my name i pergjigjen gjermanet karikatures se Kubanezit Edel Rodriguez i cili punon per NYT…Duke theksuar se shof “lawsuit per plagiarism” per artistin, nje karikature identike u botua ne ne faqen e pare te NYDN ne 2015

2 Likes

Ne fakt, shprehja “America First” i ka rrenjet ne nje organizate me emrin America First Committee. AFC u krijua para L2B, dhe ishte grup presioni (apo lobingu) per te ndaluar pjesemarrjen e SHBA ne L2B. Ca nga karakteristika te tjera te AFC: pacifistë, pro-fashistë e anti-semitë.

1 Like

Si terroristët, si Trump, janë armiq të lirisë. Pra karikaturat më sipër janë të dyja realitet.

1 Like

…aaaaaare you kidding me

Per mua Trump eshte nje demagog por jo armik i lirise sic perpiqesh ta paraqesesh. Trump eshte prodhim i liberalisteve, te cilet per dekada me radhe injoruan amerikanet e thjeshte…Ishin me te preokupuar me halet e transgjinoreve se sa me varferine e frikeshme qe ka pushtuar Ameriken…Ishin me te preokupuar me martesat e te njejtit seks sesa me nivelin skandaloz te edukimit te amerikaneve (pjesa me emire e studenteve jane futur ne borxhe deri ne fyt per shkak te tarifave studentore)…Liberalet ishin me te preokupuar me cilesine e panelave diellore dhe mullinjve me ere se sa me gjendjen skandaloze te shendetesise Amerikane. dhe si perfundim prej asaj flluckes se sapunit prej te ciles ende nuk kane dale vazhdojne dhe predikojne Neoliberalizmin “si fe-kult” ndekohe qe amerikanet e thjeshte i vune shqelmin dhe i treguan vendin.

2 Likes

Shumë dakord për arsyet pse fitoi Trump. Po të fitosh zgjedhjet është ndryshe nga mbrojtja e lirisë se qytetarëve të një shteti.

Unë them që është armik i lirisë sepse:

  • nuk do t’ia dijë për kushtetutën kur firmos urdhra që shkelin të drejtat e qytetarëve amerikanë
  • nuk do t’ia dijë për ndarjen e pushteteve (kur shan si rrugaç gjykatësit e gjykatat)
  • nuk do t’ia dijë për “rule of law”, po do me drejtu shtetin si autoritar (prandaj dhe lavdëron Putinin, se është “i fortë”)
3 Likes

Je teper gabim sepse Trump fitoi me po ato premtime dhe platforme qe sot ai po e ve ne jete. Tjeter gje nq se liberalet ne krah tjeter kishin iluzjonin se premtimet e tij ishin “thjesht premtime elektorale” dhe imagjinonin nje Clinton te djathte (business as usual)
Ne fakt Trump nuk ka vene bllokim musluman sic paraqitet ne “Perestrojken neoliberale”, CNN,NBC,NYT (e cila eshte e diskredituar ne co aspekt) por u bazua ne nje liste te vendeve te rrezikshmerise"sipas administrates se Obames". Sa per veglat e establishment-it nuk e ve ne dyshim qe duke filluar qe nga hafijet (neo)liberale te sherbimeve sekrete dhe deri tek Senatore dhe gjyqtare. Sot kemi te bejme me nje kollone te shtate liberalesh e cila i eshte vene haptazi cdo propozimi te Trump.

naten e mire plako. Te fala sean hannity-t.

Sean Hannity nuk ndryshon shume nga Colbert and Co. eshte thjeshte ana tjeter e te njejtes monedhe

peshku, prite mos ik se vjen prap tori me ndonje foto tjeter.

Ajo qe me cudit eshte se ne mediat liberale edhe pas deshtimit te madh spektakolar qe paten ne Nentor 2016,perseri shikojme te njejtat fytyra.
Nuk e di por ne cdo pune nese del fiasko sic dolen ata se paku pushohesh nga puna.
Perkudrazi vazhdojne ne ekranet tona Chuck Todd,Wolf Blitzer,Van Jones,Rachel Meadow,Chris Mathews,Lawrence O’Donnell dhe dhjetra plehera te tjera qe vazhdojne te genjejne sic genjyen per 1 vit deri ne zgjedhje.
Thjesht tregojne qe jane gazetaret e establishmentit dhe prania e tyre ne media con uje ne mullirin e Trumpit…
Nuk e kuptoj a kane cipe keta njerez qe vetem gazetare nuk mund te quhen?

E ke ate ftyren e re Conway perdite ne televizor tu tregu prralla. E cfare perrallash…

1 Like

LOL. Propaganda LIberale vazhdon te jete butthurt me fitoren e Trumpit, nuk u del inati kaq lehte.

1 Like

Te keqen ne “America First” e shoh tek izolimi i nje vendi, aq me teper te nje superfuqie si SHBA, tek mospranimi i detyrave (pranimi i refugjateve, programet mjedisore, programet humanitare, edukative, etj.), tek natyra tejet konfrontuesese me ane te se ciles po implementohet : muri, Kina, Irani, kundershtaret politike, kushtetuta, gjyqesori.

Gjermanet dhe pjesa me e madhe e evropianeve paguajne goxha taksa per te mira publike, nuk ka privilegje dhe gjera falas askund.