Trump do ndryshojë ligjin e emigracionit


#23

po te ishte “perkushtimi ndaj punes” kriteri, usa duhet te kish dale me nje ligj per te perzene te vetet nga Amerika se shume dhjamosen dhe riprodhohen pa sens, ne komfortin e aksesit te ndihmes sociale, nga puna e emigracionit, nga kultura e keqe mbi punen dhe foljen “punoj”, me programet e pafundme ne ndihma te llojeve te ndryshme POR selektive, etj etj.
Emigrantet jane shtresa me punetore dhe me pa pretendim i Amerikes, prandaj dhe njerezit me te vlefshem te saj.


#24

#25

Gjembi, ka argumenta te mire ne te dy krahet e debatit.

Papunesia eshte shume e ulet 4.4% dhe duku u ulur. Ka vetem 1.6 milione amerikane qe jane ne moshe pune por nuk punojne. Sipas ca te tjereve kjo shifer eshte 50 milione por kjo eshte qesharake se shihet me sy te lire qe nuk eshte ashtu. Ata kane futur brenda edhe te burgosurit, te lenduarit fizikisht, ata qe kane zgjedhur te terhiqen heret, studentet qe nuk punojne full time etj.

Por ardhja e vazhdueshme e njerezve pa aftesi dhe pa shkolle i mban pagat per punetoret te uleta se keta jane te gatshem te punojne per minimum wage, rather happy too, I’d say. Keshtu qe kjo po ndihmon t’i beje te pasurit edhe me te pasur dhe te varferit edhe me te varfer.

Keta po thone, no more family ties emigration, too accidental. Let’s take a page from Canada or Australia. Une shoh arsye ne kete argument.


#26

Akoma se ke kuptuar qe te dyja palet tallin menderen me ne dhe skane ndermend te bejne asgje.
Thjesht bejne teater se te dyja paleve ju intereson status-quo.

Ja nje ultra i majte i thekur qe po e pranon ne nje cast sinqeriteti te verteten.


#27

Llotaria amerikane ne nje fare menyre eshte emigracion i kontrolluar se duhet te kalosh neper disa faza kualifikimi, nuk vjen kushdo. Preferohen ata qe kane shkollim, qe dine gjuhen, etj. dhe pasja e dikujt si garanci ne SHBA i sherben shtetit me mire se supozohet qe nuk do t’i behesh barre dhe te kerkosh asistence.

Melania


#28

Edhe sistemi kanadez ka problemet e tij qe kane filluar te shfaqen me dukshem keto kohet e fundit. Nqs ti si shtet kerkon 300k / vit emigrante me univ.dhe master degree ( doktora, inxhinjera, profesora, etj etj) atehere duhet qe dhe infrastruktura apo ekonomia te ndjek kete trend. Ka shume qe vijne me shkolla dhe eksperience por qe nuk iu njihet pothuajse fare te privati. Shteti i njeh por nuk mund te punesoje te gjithe. Keshtu qe shume syresh detyrohen te bejne shkolla nga fillimi ( biznes me vete ky) apo disa kurse se ca iu njihen.
Ndersa per sistemin e llotarise amerikane argumenti pro eshte se vertet vijne njerez me low skills dhe punojne me min.wage por nga ana tjeter kjo mban dhe çmimet te ulta si pasoje e kostos. Ne Ontario nga viti qe vjen rroga minimale do te jete 14.5$/h dhe ne 2018 18$/h. Dhe kostot e hr jane me te lartat ne nje biznes. Ne nje sondazh te bere para nje jave nga CBC shume pronare biznesesh te vogla do te ulnin oret e punes dhe shume sherbime do te behen vetsherbime. Edhe kjo nje kosto e fshehur.Personalisht do te isha per nje sistem 50/50.


#29

Zakonisht ne fillim ne Senat paraqiten pozicionet ekstreme.
Pastaj nese arrihet kompromisi do te kemi nje sistem 50/50.


#30

Ky eshte nje argument I vjeter ne pulitiken amerikane .po Te lexosh fjalimet e Ted Roosevelt ne 1905 .ato qe thote per emigrantet e bardhe gjermane,irlandeze suedeze italiane etj jane pothuaj fjale per fjale identike me ato qe thuhen sot per hispaniket .
Fakt eshte qe edhe po Te perzesh gjithe emigrantet jeta e amerikaneve qe bejne punera Te pakualifikuara nuk ka per tu permiresuar .perpara se te citojme studime le te nisemi nga nje observim I thjeshte:me trego nje rast apo shoqeri ne historine e njerezimit kur njerezia jane bere zengjine duke punuar si bojaxhinj muratore dado bahcevane e pjatalares .


#31

Klasa punetore eshte lene ne harrese e degradim per dekada dhe tani del qe nuk kane pune prej emigrantve! Kjo eshte e pandershme dhe e rrezikshme.
Qe 1% e popullsise zoteron gati 40% te pasurise nuk e ze njeri ne goje por gjejne dy shtresat me te varfera dhe me te pahaber dhe i vene kundra njeri tjetrit.
Trumpi premtoi shume per klasen punetore gjate fushates! Tani qe erdhi koha tu hedhe ndonje kocke del dhe u tregon emigrantet si halli i tyre kryesor.
Emigrantet legal me minimum wage bejne femije, i stehojne, veshin e ushqejne dhe u japim edhe shkolle e zanat.
Po tu behet merak per klasen punetore qe ngeli rrugeve mbasi emigruan industrite, tu ofrojne shkolla pa pagese qe te hapin syte e te mesojme zanatet dhe sherbimet e reja te ketij shekulli. Por nuk e bejne se u bie me lire ti lene te veteshuhen nga droga dhe mendja e kokes.


#32

Emigrantet me shkolle kur vijne ne amerike perfundojne duke bere punera poshte inteligjences dhe shkollimit te tyre dhe iu duhet te ritrajnohen plotesisht dhe pjeserisht.nje shqiptar I vjeter nga Miami qe punonte ne ndertim me llafoste njehere se dikur nje nga shoket e tij te punes kubanez , perpara se te arratisej kishte qene anetar I gjykates supreme te kubes .njeri I mencem fliste anglisht mire por ne amerike diploma e juristit nga universiteti I havanes nuk I hynte ne pune .


#33

Kujdes ti babam kur ulerin me ujqerit se indeksi I urrejtjes ndaj te huajve eshte rritur me ardhjen e Trump.per qafekuqin American me trurin e amortizuar nga bifteqet me hormone kur te degjon qe flet me aksent te huaj apo je I huaj pak ndryshim ka nese je ne kete vend me letra ,pa letra apo se ke votuar per trump.per te je njesoj I huaj qe ke ardhr ne vendin e tij dhe fajtori I mizerjes se tij.jemi ne te njejten situate histerike si ne gjermanine e hitlerit kondra cifuteve.


#34

Me siguri nuk do te kete me as Ivanas dhe as Melanias.


#35

Per Donald Trumpin votuan:
51-34 % e te bardheve e me diploma
46% e grave
35% e hispanikeve
10% e afrikano-amerikaneve.

CNN kastile nuk jep % e afrikano-amerikaneve dhe hispanikeve me diploma qe kane votuar per Trump se kane frike se mos jete 50 e kusur dhe nuk mund te manipulojne njerez si Alba.

Tani propoganda liberale I fut nje “qafkuqe” gjithe kategorive te mesiperme dhe e mbyll muhabetin.

Pastaj habiten perse humbasin.


#36

Nuk e tako Z. Trump Edvinin edhe sikur $ 800.000 mij ti japi per nji foto, kot lodheni, first of all ky duhet te mesoj te vesh kepuce nese i mbushet mendja Z. Trump tja jape kenaqesine per ndonje foto.


#37

Ok edhe te bardhet me diploma atehere e kane xhan trumpin jo vetem qafekuqet .vihet re nje rritje mllefi te hapur kondra te huajve me apo pa letra.nashi ne si emigrante nuk mundemi ti brohorasim keto masa se jemi jabanxhinj per vete e nuk na e ka lene ameriken babai me tapi qe te na haje meraku se mos mbipopullohet.njoh shume shqiptare qe kane ardhur ne amerike ne moshe te madhe pa ditur anglisht e pas disa vitesh flasin mire.me emigrantet duhet bere ajo qe sugjeroi sanders qe tu jepet mundesia qe te shkojne ne shkolla ku te trajnohen per nga gjuha zanati e gjithashtu edhe kultura e vendit ne menyre qe te pershtaten shpejt .nje pjese e mire kur vijne u duhet te puneojne me ore te gjata e s’kane kohe per shkolle duke ngecur ne punera te pakualifikuara pa bere shume perpjete.


#38

te isha si trumpi, do t’i shporrja shume nga ata qe jetojne nderkaq atje. te gjithe perfitusat. ata qe me shume i marrin sesa i japin shoqerise.

asnje shqiptar te zgjut s’kam pa deri tani nga keta te peshkut qe jetojne ne usa. me i zgjuti nder ta, u kthy ne shqiperi VETE. te isha si trump te gjithe shqiptaret i ktheja mbrapsh.


#39

Zeqo shiko Pjeshkat ne Shqypnie…e bohu xheneroz…sepse Zoti Trump per leka…a per prona ne Shqypnie …aka Karaburun…Sarande…Vlore … i ben Gjembac Fellatio Edvinit…e KUsh do e ndaloje ??? Trumpi osht kush do i japi ma shume familjes tvet…pa per Moral…GRAB THEM BY THE PUSSSYYYYYY


#40

Vetem perfituesa nuk ka ketu, ta masin koken mire me spango, ti qe jeto ne France e ngatarro me aty.


#41

I lebetito, lere mos mi permen pjeshkat aty, se me vje te qaj tashi😌


#42

ne orar pune jeni tere diten te peshku. perfitusa jeni qe ç’ke me te. mos them pastaj te gjithe ata qe bejne punera ordinere jane perfituesa. sepse asgje nuk i japin shoqerise atje. njerezit turren diku te perfitojne dhe jo te vuajne. te pakten kete kane si qellim fillimisht. pastaj mund te te dale dhe ndryshe.