Trump do ndryshojë ligjin e emigracionit


#83

E gjithe Amerika ka vetem 2% myslymane. Nuk krahasohet me Francen dhe Gjermanine, dy vende me te vogla per nga siperfaqja dhe kane perqindje me te medhaja myslimanesh. Si mund ti quash atehere problem myslimanet? Nuk e kuptoj. Problem ne Amerike eshte ai 13%-i i afro-amerikaneve, bandat latine sic shkruajti gjembi dhe emigrantet nga Haiti. Perse beni kaq shume zhurme per nje grusht myslymanesh? Pastaj ju ne Amerike e keni prape mundesine qe ti shmangeni emigranteve qe nuk iu pelqejne, gje qe eshte paradokse se te gjithe deri diku jane emigrante. Po nuk te pelqeu New Yorku shko andej nga Montana ose North Dakota apo diku ne Ohio ku ka nje perqendrim me te madh te bardhesh, ca te te them une!


#84

pse ti kujton se ACDC, dhe TVLS-te e tjere qe llapin si ai, kane hallin e Amerikes qe po e shkatrrojne myslimanet? Urretja e myslimaneve eshte edukate familjare, dmth ACDC ja ka mesuar mami ortodokse korçare nga Devolli te urrejne myslimanet e Kulles Hirit. Ky eshte mallkimi i Shqiperise, urrejtja nderfetare nga ateiste perverse qe nuk dine asgje nga feja dhe nuk duan te dine. Kete urrejtje ACDC e ka pas edhe kur nuk i shkonte ne mendje te perfundonte ne Amerike e te investonte ne bankat e Amerikes parate e borgjezise tregtare ortodokse korçare, te ciles i trodhi loqet çuni i hoxhes, shok Enver. Ketu eshte mçef lepri i urrejtjes ndaj myslimaneve qe kane shkaterruar Shqiperine e krishtere qe ne kohe te Skenderbeut, na lane ngambrapa Evropes.


#85

problemi eshte qe muslimanet e shqiperise jane me (apo po aq, per te mos t’i fyer te tjeret) te qyteteruar sesa katoliket apo orthodokset. dhe jo vetem kaq por jane edhe me te pasur, sepse racizmi eshte thjesht afere pasurie, se parja eshte elemnti i vetem klasifikues i shoqerise se sotme.

ndersa muslimanet e botes jane me te varfer sesa te krishteret. sheikve u vene qylym te kuq, nuk i urren njeri. se te thyejne koken me lek. per superior e mbante veten oksidentali pare nje shekulli edhe ndaj races se verdhe, qe shkoi ta kolonizonte ne Indokine (aty ku gjeti me te dobtit nder ta), sot nuk i urren gje se japonezet ja kaluan ne pasurim dhe ne teknollogji bile qe oksidenti e mban per arritje te madhe. Kina po ja kalon te gjithve, etj.

si dhe puna eshte qe bota nuk urren islamin si fe, por arabet si RACE. po nuk ka si ta thote hapur dhe behet mish mash analiza.

arabet dhe oksidentalet (popujt e veriut te europes) jane popuj te formuar ne te njejten periudhe historike, popuj te rinj dmth, dhe prej natyre Ofensive, Ekspansive, etj. prandaj dhe luftohen. t’i lesh arabet, sllavet, anglo-saksonet, etj ta marrin te gjithe token. jane popuj ekspansive. mjafton te shikosh harten e botes dhe e kupton punen kollaj, po s’ishe ■■■ nga trute.

pra çfare behet, apo duket, nuk eshte lufte fetare, por lufte per ekzistence. per mos asimilim.


#86

kjo eshte lufte e kareve nga trute!


#87

Pse han pa porta e doni juve qe hyn derri e dosa pa hesap… Kanadaja ka te njejtin ligj emigracioni… pse habiteni???


#88

komike, flasin per ligje e per rregulla emigrimi, per popuj si kategori me te uleta, pikerisht me zhulsat e me qyrravecet qe s’kane lene ligje pa shkelur si ketej, si andej


#89

bla bla bla… mor I uruar


#90

shume mire ban .


#91

Po me bren kureshtja nese zoterinjte e nderuar me siper qe hiqen sikur kane ketu me breza do merrnin dot minimumin e pikeve te duhura kur kane ardhur sefte ne Amerike.


#92

me kete ligj I bie qe vetem super te talentuarit e europes , japonise ,kanadase e australise te emigrojne ne shba.


#93

Prite kur t’i thote edhe Fiqua gud mornin’ komshiut te vet.


#94

Nuk mjafton talenti. Qe te plotesojne piket duhet te dine shume mire anglisht, te kene fituar cmim Nobel dhe te investojne ne Amerike.


#95

Ketyre indianeve si do t’ju behet muhabeti? Po na marrin te gjitha punet per te cilat kualifikohemi. CEO i Microsoftit indian, CEO i Google indian. As nje Dunkin Donuts nuk marrim dot me franchise se i kane marre indianet te gjitha. As ne spelling bee nuk fitojne dot femijet tane, indianet dhe atje, Po fillojne te na zemerohen dhe kinezet.


#96

Vetem per CEO u kualifikoke zotrote? :stuck_out_tongue:
Jane miliard e gjys… keshtu e kane keto pune. Nuk e di a ke qene ndonjehere ne Indi, a nese ke punuar me indiane te klases se mesme.


#97

Edhe per Dunkin Donuts apo tip minimarketi. :stuck_out_tongue: Na shojten po te them.

Isha vjet per 6 jave. U mora me trajnimin e nje grupi pune ku beme outsourcing disa aspekte te punes sime. U impresionova goxha dhe mua s’para me hyjne shume gjerat ne sy. Ju shpjegova nje proces per rreth nje ore, shkova hengra dreke, kur u ktheva kishin pergatitur diagramen e procesit, disa dokumente Excel me formula dhe macro qe te mund te thjeshtohej dhe shpejtohej procesi, etj. gjera si keto. Aq esnafe ishin.

E di qe jane nje miliarde, por jane edhe qener te punes. E bukura eshte se ankohen ata per sistemin arsimor ne Indi qe nuk po pergatit me brezat e rinj si me pare.


#98

Ne pergjithsi eksperienca ime eshte e kunderta; mbase dhe industria. Ne majen e projektit ne dore kishim nje personel prej 400+ ne Kine, dhe ~300 ne Indi. Tani, qe punojne direkt per mua kam rreth 20, nderkohe qe gjith forca e punes eshte rreth 5000 (gjysma indiane e gjysma kinez). Per mua kinezet jane me te disiplinuar, me puntore, por kane filluar te rrisin qamet rrogat. Me indianet nga ana tjeter, motoja beso e kontrollo nuk funksiono. Me indianet eshte ’ mos beso, kontrollo, kontrollo, ndeshko, kontrollo, mos beso, mos beso, ndeshko, kontrollo, kontrollo’.

Shqiperia, me mbeshtetje nga shteti, do te mund te permbushte shume mire rolin e nje qendre mbeshtetese biznesi per Evropen e me gjere. Por qeni breke…


#99

Me kinezet s’kam eksperienca, pervecse nga shkolla, dhe nje qe intervistova per pune dhe me jane dukur kokeforte dhe interesaxhinj, njesoj me ruset. Po te jesh student i mire te behen si shok i ngushte, po qe se nuk perfitojne gje nuk te qasen. Kinezi i intervistes i dhashe nje problem per te zgjidhur qe e kisha krijuar vete dhe e dija zgjidhjen. U mor gjysme ore, me dha pergjigje i thashe s’eshte e sakte, por s’ka problem, doja vetem te shikoja menyren si do ta zgjidhte. U nxeh dhe po me thoshte qe e kisha une gabim zgjidhjen. Me mori ne telefon pas nja 2 javesh qe te me thoshte prape qe une e kisha gabim, lol. Pergjithesim, e di, por kjo ka qene eksperienca.

Kete grupin e suportit nga India e kemi vertet te mire. Jane shpuze, procesi qe mbeshtesin normalisht merr 5 dite, ta bejne per 2. Nuk jane kokeforte dhe bejne pyetje qe te sigurohen qe po e bejne sic duhet. Tani kane filluar mbeshtesin procese te tjera dhe duken rezultatet.


#100

maj gash hau du ju think thet “O Magjar”


#101

qe e kisha krijuar vete dhe e dija zgjidhjen

S’eshte e thene kjo. Mund ta kesh pasur dhe gabim. Se si m’duket kjo fjali… e kisha krijuar vete dhe e dija zgjidhjen hmm. :thinking: Kinezi te ish i zgjuar do thoshte s’e ke kriju mire problemin … eshte veshtire me kriju problem or taj, le pastaj me gjet zgjidhjen kur e krijon keq lol.


#102

Po, po, ke te drejte. Hajde me trego si te bej punen time qe kam 13 vjet qe po e bej :smile:

Kur intervistojme inxhinjera ne pune, ne varesi te rolit ndonjehere mund t’u japim ndonje problem. Jo vetem une, po edhe koleget e mi krijojme disa probleme standarde qe i perdorim dhe ua dime pergjigjet se I testojme me njeri-tjetrin. Disa here problemi ka pergjigje definitive, disa here nuk ka, por qellimi nuk eshte gjithmone pergjigja e sakte, me shume eshte per te pare problem solving skills.