Turisti, restorantxhiu, sherbimi dhe rregullat per ter palet

Oh, c’me kujtove :joy:

Kush flet per pa edukaten e bregut e ka gabim. Dhe me bregun une perfshi vetem zonen mbas Llogarase e deri ne Sarande. Mos haroni djema e vajza se motoja e ketyre banoreve qe lindnin ne ato zona ka qene vazhdimisht kurbeti, pra largimi. Dhe kurbeti me i tmershem ishte ky mbas 1992 ku pa frike 3/4 e popullsise se afte per pune u larguan kryesisht ne Greqi. Ata qe ngelen(me te pa aftet) dhe ata qe po e shtojne kete zone nga malesite e Tepelenes por edhe veriore, kuptohet qe nivelin e edukates dhe te kultures e kane si mos o zot. Investime serioze ne kete zone nuk ka patur.

O Pier,
Video eshte xhiruar nga 69 vjecari turisti Spanjoll qe kishte mbritur ne Porto Palermo sebashku me gruan dhe vajzat me jahtin e tij personal. Dhe duke qene i kamur financiarisht sigurisht qe kishte pronotuar edhe nje guide per te hulumtuar zonen e bukur jugore. Dhe publike videon e ka bere ai duke ja derguar mediave spanjolle. Bravo i qofte atyre 2 djemve te guides per guximimin e treguar, se perndryshe i semuri psiqik edhe mund ti kishte vrare se gjithmone mbante nje pistolete te vendosur mbrapa ne pjesen e vitheve.

Ka ndonje fare protokolli a siraje ligjore kur prishet ndertesa pa leje apo thjesht te dergojne ekskavatorin e ta hedhin ne shesh?

tito, kush e verteton qe ai budalla mbante pistolete mrapa bythes, me duket se nuk jemi ne 1997, se edhe ne ate vit, njezrzit filluan nga bytha ne bodrum ti zhvendisnin armet.

gjembo, kjo eshte politika ime, une hedh municion te ndryshem, kush e kapi, e kapi, dhe kush ngeci, ngeci.

E ka pas pa leje …e ka cuar per legalizim dhe ja kan refuzu se spaguante as drita as uje e as taksa. Kaq duhet te te vije rruspa…sic te thashe…tak fak.

Gjigandi eshte treguar i meshirshem e si ka prish ene shtepine aty ngjitur, gjithashtu pa leje. Po e ka zemren e bute mo e ka zemren e bute ta kum thone.
Nashti gjithe Pompinot tip Lubonja e Ben Malavita kan filluar e te derdhin lote e te ndergjegjesojne njerzit se jeta e biznesi i gjithkujt eshte ne rrezik… qe u morrte moooti shalet.

ne vend qe peshku ti ngecte ne fyt spanjollit, i ngeci ne fyt kokdhimes

brado, nga informacionet qe erdhen, doli se spanjollet nuk preken asigjo me dore, dhe cili ishte shkaku, ketu ka vend per me shume hulumtim.

A ka ndonje sistem qe ne menyre sistematike ti kape e ti zbuloje bixneset pa leje e jo te kujtonen kur rrahin ndonje turist?
Ketej restorantet duhet tek dera apo ne vend te dukshem ne hyrje te kene posted lejen e biznesit ,lejen e inspektorit te shendetit ,lejen e marshallit te zjarrit etj .megjithate vemendje qe I nepet turizmit ke bixnese te paligjshme hiding in plain sight ne zonen turistike me te bukur te vendit .

llogaritet qe ka nja 50% te ndertimeve pa leje… ka pushtuar Harbuteria Vatanin… dhe injorantet nga ktu tek Peshku e deri ne Pulitiken skipetare dine nje fjali: Pse nuku ja prish te gjitheve
Gjigandi duhet te shumefishoje denimet sepse i rruan bolivarin informalitetit Skipetar. Kush kapet vuan per 1000 e keshtu frika e ruan vreshtin. Nuku ka fuqi shteti amerikan e jo ai brekegrisurii ne vatan te kete kontroll perfekt te territorit. Zgjidhja eshte Denimi super i ashper ne nje popull anarkist… duhet ta kishim mesu prej Bace Enverit kete mesim tashme…si edhe pesimin nga SalihQenef RRumpalla.
Hiqja skalpin e uro qe ta vari veten ne Qeli … nje horr me pak ne ate vend te bekuar nga Zoti

1 Like

One down 400000 more to go :blush:

Edhe ne ne uesej keshtu e kemi. Presidenti yne i nderuar nuk e rru bolivarin per taksat por ai qe kapet…qofte Al Kapone apo OJ simpson…po e hengren …e hane te gjate e me gunga per te gjithe.

Ne Shqiperi ky tipi kur u kapte tu bo horrlliqe i binte telefonit Koqo dhe u hapte rruga prap. Po Se di ai qe AY i Modhi, ka qejf tja u fusi atyre qe ka me afer…qe i dhonte Padishahu ymer .
Tek ne ne uesej, kur kapesh celesat e hapsanash hidhen ne oqean e paguan jo per 400 000 por per 4 meleone. Nuk ka rruge tjeter per te mos thene qe rruga tjeter Amnistia nuk funksionon.
Ka edhe nje rruge tjeter : ta bejme Kokedhjerin Hero e President, Arben Malaviten kryeBankier kurse Tosin e Lubove Profet. Zgjidhja eshte gjithmone ne duart tona.

M’i paskan rrasur kushos gjobe sot. 15 milione se s’kishte license per restorantin. 20 e kusur vjet dhe pa license. Mire t’i behet, koka ben, koka peson. Per 15 milione te qelbeta.

Cfare e pengon inspektorin e hyqymetit te zones me nje Ipad qe ka nje database te te gjitha bixneseve te krahines te shkoje kudo ku leh qen e ku del tym ku ia ben daullja bym te kontrolloje e tu thote :zonje a zoteri s’ta shikoj emrin ne defteret e hyqymetit ,apo te bejne kontrolle nese iu jepen klientave kupona etj

kthupo, ku, ky muhabet, ne amerike apo shqipri,

tironco, shumica jane shtepi, jo lokale

Ne Shqiperi Pjer. Rob i mire dhe biznesi i suksesshem. Mbase ka harruar ta rinovoje lejen se s’para ben nga keto filma. Edhe per Mihalin thane qe ishte rob Zoti, :smile: po ky eshte vertet rob i mire. Mend per here tjeter. Zere se ju bleve nje kafe 15 milione tatimoreve.

E ce pastaj? Ne Belgjik 50% te shtepive jane pa leje?
Le qe edhe lokale e hotele jane per ate pune… 1500 hotele ne booking nuk ishin rregjistru fare ne shtet…Pall Saliu, as uje drita e Fuck kuponin tatimor.
Kta kafshet pushtojne edhe plazhet publike dhe i trajtojne si private 2-3 muajt e veres, pa ngul asnji gozhd po se kena Liri e Dhemokraci or Tej.
Aty Hajdutlliku eshte sport Pjerin. Ne uesej ne krahasohemi se kush e ka me te gjelber lendinen para shtepise me kojshiun kurse aty ne vatan krahasohesh me kojshiun se kush ka qene ma i zoti me vjedh ma shume. Jo po se Diktatura enveriste e Edvin Kristaqit. Gjigandi i merr te keqen Kumandarit se Bace Enveri te merrte gjak ne vetull. SUS rrinin Sunitet e i kendonin ene me cifteli a mandoline nga Jugu ne Veri.

1 Like