Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha


#21

Nuk e tjeshtesova kompleksitetin e gjerave qe kane ndodhur ne te kaluaren. Tregova nje te vertete qe injorohet sot ne pergjithesi. E majta radikale kishte njesi guerilase ne Ameriken latine, nuk ishte aq paqesore sic mendon ti apo te tjere. Che ishte nje lloj terroristi i majte, asgje me shume. Ne Europe ishte gjendja me komplekse edhe per shkak te veshtiresive ekonomike ne fund te viteve '20 qe i dha akoma dhe me shume hov nazi-fashizmit. Ngjarjet kane qene aty me dinamike dhe me pa te kontrollueshme por bolshevizmi rus dha shkendijen e pare per ideologjite e djathta, edhe per faktin se ai kercenonte pronen private (shiko ne Ukraine kulakezimin masiv te fshatrave).
Dokumentari “Mein Name sei Altmann” tregon fare mire se pse CIA fshehu per kaq kohe kriminele naziste si Klaus Barbie ne Ameriken latine. Mund ta shikosh ne YouTube po eshte fatkeqesisht vetem ne gjermanisht, jo ne anglisht.


#22

Te vertetat ndonjehere nuk duan bole, po ca gjera jane shume te dukshme, per shembull qe nje tipar i fashizmit eshte imperializmi, qe nuk ka te beje dhe aq me antipodin, vec ne rast se vlereson imperializmin si antonim te internacionalizmit, qe nuk me duket dhe aq. Ne nuk dime mire se c’eshte fashizmi dhe a eshte nazizmi fashizem per shembull, po nazizmi dihet qe ishte se pari pjelle e Luftes se Pare Boterore, qe nuk kishte te bente fare me dytheloresine “bolshevizem”- “fashizem”, madje “fashizmi” u mundua ta shfrytezonte “bolshevizmin”. Sido qe te jete, ajo qe deshnja te theshnja eshte qe nese Katrori ka njefare te drejte kur thote qe komunizmi eshte mbajtur ca me hater, eshte kryekeput e gabuar ta quash fashizmin pjelle te komunizmit.


#23

Bashkimi sovjetik nuk ishte imperialist? Me fal kush e pushtoi Finlanden dhe vendet balltike?


#24

Une nuk thashe e majta ishte paqesore. Pse meqe more Che-ne, nuk e shikon Revolucionin Kuban si reaksion ndaj krimeve te Batistes se djathte. Lexo pak se cili ishte me human, Che apo Batista. Flet kot qe ishte bolshevizmi qe dha shkendijen per te djathtes, a thu para Revolucionit te Tetorit nuk ka ekzistu e djathta.


#25

a ka me te dukshme se bolet? (kur thashe bolet, e kisha fjalen per nje kod shpjegimi, qe nuk eshte i njohur, dhe per me teper i pranushem, si çdo kod i ri paradigmatik).

Imperializmi nuk eshte vetem tipar i fashizmit, besoj se ke degjuar per imperializmin sovjetik.

pse ngatrrohesh kot. Nazizmi eshte fashizem gjerman. Kaq.

Katrori ka te drejte qe komunizmi eshte mbajte me hater, por nuk ka te drejte kur e shpjegon kete sipas kodit te feles se djathte te rrumbullaket eksituese te tij. Na ben edhe profetin per “fashizma” te ardhshme populiste qe i kundervihen levizjeve popullore.

Katrori eshte koqe fare, dmth eshte intelektual i shquar pa bole qe lexon libra.


#26

Mos ia fut kot. Mos ngaterro Rusine cariste me Bashkimin Sovjetik.


#27

Por cfare eshte per ty e djathte? Ti me duket po ngaterron te djathten (koservatoren) me fashizmin ( e djathte autoritaire?!) Edhe marksizmi eshte me i vjeter se bolshevizmi, edhe?


#28

Kush tha qe imperializmi sovjetik eshte “i majte”. E nga e di ti qe nazizmi eshte fashizem. Qe ta thuash kete duhet te dish c’eshte fashizmi me e pakta, dhe ne akoma nuk kemi nje perkufizim te qarte.


#29

Une nuk i ngaterroj fare. Je ti qe i bere corbe gjerat, flet per te djathten, thua e ka lindur bolshevizmi,


#30

O djale revolucioni i tetorit shenon fundin e Rusise cariste!


#31

Edhe cfare or djale? E di nje arsye pse humben bjellogardistet? Se bolsheviket joshen popujt e Rusise cariste me vetevendosjen, qe ia dhane Polonise, Finlandes.


#32

Ne rregull.


#33

kte pra po them un si thelb duke vene ne dukje absurditetin majtas djathtas (kesaj radhe me ndihmen e xhanger xhunger qe po te thote ca te verteta), qe mungon kodi i vrimes, i cili eshte nje i vetem, dhe prandaj paqartesia (edhe perkufizuese) e prejardhur nga qenia e dy kodeve ne konflikt te dy felave ne konflikt.

Ku ka konflikt, nuk ka te vertete dhe qartesi, ka vetem gjysem te verteta (qe jane me keq se rrena) dhe paqartesi, plus dhimbje pa fund.


#34

Ai/ajo nuk po thote absolutisht asgje te sakte. Ngaterrohet me kembet e veta. Bashkimi Sovjetik pushtoi Finlanden dhe vendet baltike thote, krejtesisht e gabuar. Bolshevizmi lindi ideologjite e djathta thote, krejtesisht e gabuar. Permend Che-ne kur Recolucioni Kuban ishte shembulli tipik i reaksionit te feles se majte ndaj feles se djathte dhe jo e anasjella.


#35

nuk ka shum rendesi çfar thote ajo, por ka rendesi qe, diskutimi juaj ne konfuzion total, deshmon sakte çfar po them.

Te mos jesh i qarte dhe dakord ne perkufizme, dhe te pretendosh qe sqaron çeshtjen duke fut ne pilaf gjera anesore, fashizmi nazizmi, Finlanda, Polonia dhe Belgjika e Pjerit, ta do mendja qe diskutimi do jete lemsh para porte, siç edhe po e beni.


#36

Arban, nje pyetje sugjeruese qe mund te nuhatesh pak nga qartesia e Kodit te Brimes (lidhur me perkufizimin e paqarte te feleve fashizem dhe nazizem):

Si quhet felja e krishterimit italian dhe felja e krishterimit gjerman?


#37

Po ja na sqaro ti se c’eshte fashizmi, meqe e ke te qarte dhe je bere edhe ti pjese e diskutimit, dhe na thuaj cdo te thote “fashizem gjerman”. Se keshtu i bie qe cdo vend te kete fashizmin dhe komuninizmin e tij, keshtu na e shton me shume kete konfuzionin tone megjithese je mendjekthjellet.


#38

pergjigju pyetjes siper, tani do pi i kafe se u lodha si arbiter midis dy felesh e Brima nuk duket gjekundi. Ma vone shofim e bojme.


#39

I bere bisht pergjigjes, se te pyetja ime e gjen edhe pergjigjen per pyetjen tende. Nejse, pi kafen tende dyfelore.


#40

po m’le pa pi kafe, un i bera bisht pergjigjes sepse ti bere me keq, i ke bere bisht pyetjes, dhe me keq duke i bere bisht idese platonike te pyetjes, duke me bere nje pyetje provokuese dhe sfiduese, jo nje pyetje te sinqerte per te ditur vertet. Me kete gjendje shpirterore ti nuk pranon edhe evidencen qe 1 plus 1 bejne 2, jo me perkufizimin e sakte te fashizmit.

erdhi mer erdhi, shkaba fashisto-komunisti is replying …