Ushtari Agolli


#21

po me pelqen kendveshtirimi yt , econom.


#22

Kush jeni “ju” qe nuk e merni seriozisht me qe po flet ne emer te te tjereve ?! Per juve Driteroi ka nje Poezi qe e gjeta ne Google Peshqit Mua peshqit më lenë pa mend, më çudisin
Me buzët e tyre përçmuese, përqeshëse;
Pastaj, kur më kthejnë kurrizin
Më flakin fytyrës indoferencën rrënqethëse!
E ndjej se s’duan të ma shohin as bojën…
Ah, këta peshqit!
Për mua tërr, s’ua bën syri i xhamtë;
Si për të vjellë e hapin vesh më vesh gojën
Dhe haptas më thonë: ‘Koka të plastë!’
Mendjemëdhenj sa peshqit s’do ketë kjo botë;
Aty të përqeshin, aty të pështyjnë aty dhe të vjellin,
Dhe janë të gjithë aq shumë gjakftohtë,
Sa kokën vërdallë si trupi i peshkut ta sjellin.


#23

edhe une gjeta nje gje poetike ne Google lidhur me Peshqit, se çfare marrin seriozisht peshqit:


#24

A ishte Driteroi ushtar i regjimit? Po, ndoshta, nuk e di.
Driteroi krijoi nja 30vjet nen diktature dhe nja 20vjet pas saj. Gjithsesi, artikullshkruesi anonim as merr mundimin ta analizoje cfare, si, kur, po i fut i lidhje te shkurter dhe e mbyll e GG. Pak a shume si ciklat e peshtymes qe u transmetune javen e kalueme te emisioni Blendit me stap ne dore.


#25

" …jo Te gjithe e paten trimerine e S berishes i cili ne ate kohe ne kuvende e pllenume kundershtonte dulle djegesin haptazi sy per sy e flake per flake…" !!!
Alba, nuk e dike mire historine e ndryshimit te sistemit.


#26

ti shko e mso historine e cinizmit, se nuk di asgje!


#27

Heretiko, kush une, protagonisti i levizjes kundra regjimit, apo e ke llafin per ata qe vuri/zgjodhi Ramizi.


#28

Pjer, po e gjete çfar eshte kjo me poshte:

protagonisti i levizjes kundra regjimit, apo e ke llafin per ata qe vuri/zgjodhi Ramizi?


#29

Mbas kesaj gjej kete tjetren:

ja vuri, apo ja qiti Ramizi?


#30

Pastaj kete tjetren surrealiste franceze:

“njeriu i letrave apo njeriu publik? në rastin tonë, shkrimtari Agolli apo komunisti Agolli?”


#31

dhe ne fund fare gjej kete me t’pallume:

autori apo vepra?


#32

Gabriel Garcia marquez autor I "dashni ne kohe te koleres " apo mik I fidel kastros?


#33

heretik, apo InkuizitoriMoth:


#34

Vepra sigurisht ajo mbahet mend dhe le gjurme trashgohet


#35

Ramizi , cfare te ka bo ty personalisht ? Se idealizmin e perqafun shumica te gjithe me qef sepse endrat nuk I ndalon dot me dhune Kur ju mbush mendja ne 1990 e leshun prap me qef Dmth Nuk eshte faji I Ramizit qe ja futi !Lol Pranaj me mire me u koncentru te komshiu lagja fshati qyteteti pastaj ne Kryeqytet Ai Ramizi I lagjes fshatit qytetetit dmth ai qe ka qene me afer teje atij duhet me cbiru !


#36

Ti e krahason me Gushon, tridhjete vjete madhor kundrejt tij? Brumosur e pjekur ne kohera kur te ishe 30 ish si te jesh 60 sot? Ne mos gaboj Lasgushi ish mes dyzetave kur u vendos regjimi.


#37

P Heretiku ka lexu shume dhe eshte i kenduar. Problemi eshte se ka lexuar vetem historine boterore kurse ate shqiptare nuk duhet ta njohe siç duhet. Ndryshe nuk ka si shpjegohet qe nuk e di protagonizmi tend dhe te atyre qindra te perndjekurve kunder rregjimit te Ramo derbederit! Por nuk ka gajle se ka plot te tjere qe ju njohin meritat ne rrezimin e diktarures me te eger te evropes.


#38

Nuk po flasim kunder Partise tende dhe bej kujdes se jo cdo mesazh qe ti leh do te te paguhet nga Partia, ka edhe nga ato mesazhe per te cilat do te te zbriten nga pagesa kur i leshon kuturu!


#39

Nga fillimi i viteve 60’ Lasgush Poradecit i kërkuan të shkruaj dhe ai për optimizmin e jetës komuniste sipas parimeve të realizmit socialist. Mgjs u sforcua shume per te kenaqur drejtusit e Lidhjes se Shkrimtareve dhe sekretarin e partise sipas shijes se tyre bëri diçka dhe ja dërgoj Dhimiter Shuteriqit qe ishte kryetar i L.Sh.A-së, Pasi e lexuan me laps ne dore, kupola e LSHA e therret dhe i thone , se ke shkruar nje gjë të dobët dhe pa asnjë vlerë. A e dini si ju përgjegj Lasgushi? “Mut më kërkuat mut ju dhashë”.


#40

Hej, çpo m’knaq or ti artikulllexuesi Patriot me kët shprehjen “artikullshkruesi anonim”!