Ushtari Agolli


#41

Nuk kam faj une qe ti nuk dallon veten e pare te shumesit ose njejsit Prap po flet ne numrin shumes : "Nuk po flasim kunder Partise tende dhe bej kujdes se jo cdo mesazh … " - bla bla bla
Une te pyes edhe njehere -Kush jeni " ju " qe flisni ne shumes ?!! Dmth ne emer te kujt flisni ju ( Ti ) kur thua " Nuk po flasim kunder Partise " ? , blablaa E kupto a po jo ?! Thjesht fare nje pyetje une flas ne numrin njejes ndersa ne numrin shumes !!! ska lezet !


#42

Mund te jete e kunderta nisur nga nje tjeter aksiome.

Pak me lart thash qe zgjedhja e bere midis vepres dhe autorit, eshte automatikisht zgjidhje politike. Ti duke zgjedhur vepren rezulton i majte politikisht. Pse? Eshte mjaft e thjeshte nese konsiderohet raporti autor-veper si raport shpirt-trup. Referuar origjines se ndarjes midis te majtes dhe te djathtes, ne menyre te dukeshme Rev Francez, e majta ishte antitradite dhe antikristiane, dmth mohonte pavdekshmerine e shpirtit (autorit, dhe Autorit me A te madhe, Krijuesit, Ollmajtit), vlersonte anen trupore, fizike, filozofia materialiste etj. Dmth pavdeksia i kaloi kesaj bote, prandaj fiksimi tek vepra, tek vepra e modhe artistike e pavdekshme, tek vepra heroike e pavdekshme kombetare etj. Autori i vdekshem, vepra e pavdekshme.

Nuk di a me kupton apo jo!?

Me siper thash qe zgjedhja (politike) nuk eshte zgjidhja. Po jo vetem kaq, ka me teper: zgjedhja eshte vrasja, sepse sidoqofte zgjedhur, majtas apo djathtas (veper apo autor), vritet gjysma e qenjes, sepse qenia origjinalisht eshte dyfelore: shpirt dhe trup bashke, autor dhe veper bashke.


#43

Hej ç’po i fut në thekra t’ronda or Inkuizitor gjit’ kët bandën e Tirondonsave. A don me lon pa mend apo pa pa tekst?
Duke parë orën në kët’ çast, me sa duket edhe pa gjumë…


#44

apapapa xixe çjena tu bo i dor gallate ktuna! U knoqem! Pa le ç’ka per t’qene kur te vdese ai qetri, mo i modhi! Apapapa …


Tani seriozisht, bej i krahasim midis ketyre dy citimeve, se ja vlen:

“… Në vend të jesh i vetëm, gjallesë e harruar në një qoshe, a nuk ja vlen më mirë t’i bashkëngjitesh krimeve të atyre që i adhuron, të ndash urrejtjet e tyre sikundër dhe pasionet dhe t’i ndjekësh ata deri në vdekje?”

Ed elli a me: “Questo misero modo
tegnon l’anime triste di coloro
che visser sanza ’nfamia e sanza lodo. 36

Fama di loro il mondo esser non lassa;
misericordia e giustizia li sdegna:
non ragioniam di lor, ma guarda e passa”. 51


#45

" Ti je i majt …"
Une sigurisht vepra librat e Diterorit dhe poezite me peleqejne shume se i dedikohen ne pergjithsi karaktereve te njeriut shqiptar puro shqiptar dhe jo francez, :slight_smile: dmth fshatarit apo puntorit francez megjithse ndroshojne ne kulture kane nje gje te perbashket ,. Jane te majte. dmth sot me biografi te keqe, por une nuk e mohoj se jam i majt, sepse nuk jam i pasur :stuck_out_tongue: Se ka edhe nje gje tjeter me te majtet dhe te djathtet shqiptar ! Ndryshojne shume ! SIDOMOS te djathtet e sotem shqiptar jane , me bastard se ata francez fjala vjen, franceze per hire te se vertetes jane me nacionalist dhe mendojne per kombin e tyre, ndersa te djthtet shqiptar jane rrjepers te kombit te tyre dhe as mendojne ose kane menduar per kombin si nacionalist dhe per shqiptaret qytetaret e vet !
Te majtet shqiptar jane nacionalist , por skane gje ne dore, vetem shpirtin dhe trapin e tyre ! Ja keshtu problemi i te qeniet i djathte ose i majte ose me keq akoma i ndermejetem si ilir Floriri !


#46

Sukse ne luften kunder bandave Tirondonase !


#47

Te djathtet shqiptar shiten pasurit e tyre per te hapur shkolla,per te shpallur pavarsine ,per te mbrojtur territoret nga pushtuesit ,per te hedhur bazat e shtetit etj etj ,te majtet shqiptar shiten atdheun per te pasuruar veten e tyre …te majtet nuk jane nacionalista por internacionalista :stuck_out_tongue: e populista (народничество narodničestvo)
Keta te sotmit ka thone Pjeter Arbnori jane specialista …:wink:
Keni pare ndonje reforme sociale per te varferit ju andej …Kshu per nga pasurite jane super te djathte …


#48

Do ndrisi tere jeten ashtu siç e theriste e ema Driti…

kur flet dhe plera Zheji…


#49

shiko se per keto lloj muhabetesh nuk me ke mu. Kam ca vjet qe diskutoj ne Peshk, por asnjehere ne menyre absolute nuk kam diskutuar per politike tu bo i dor muhabet blogu “çer legenash jane politikanet”. Komenti im i mesiperm ka te beje me kuintesencen e politikes, dhe shqyrton strukturen esencjale te rreshtimit politik, prej te ciles nxjerr perfundime, si edhe per ty. Perseris nje qe zgjedh vepren, nese konseguent i bi te jete i majte. Deri ketu stop, nuk shkoj me tej.

Dmth ti mund te jesh edhe i djathte, kjo eshte pune per ty, si edhe motivet qe ti sqaron perse je i majte jane gjithashtu pune per ty, derisa un nuk di asgje per ty, dhe ti nuk me ke pyetur, ose nuk me ke marre doren per te ditur pse je i majte, ose magari pse zgjedh vepren dhe je i djathte (supozim).


#50

Po ti je special, te ve kufirin tek thana , me analizen esenciale, qe ndan te majtet dhe te djathtet, dhe secili pastaj gjen veten e tij, ku hyne e ku del ! Kjo paska qene shume e nevojshme per tu ditur ! Ti politiken e diskuton ne nje forme tjeter te sterholluar, me sa di nepermjet artit te piktures karrikaturriste !
Thank you mister imodhi inkuizitor !


#51

Çer t’boj, midis karikaturave, karikatura do sjell:


#52


#53

Mbrapa karrikaturave qendron karrikaturisti do thoja une !


#54

kshu do thoje ti, kurse un do te thoja qe ngambrapa karikaturistit qendron sjellesi karikaturave do thoja une!


#55

po deshe me bo i dor muhabet per politike, qe ku ke ku njonin kampion (megjithse edhe shume te tjere nuk jane me pak):

bohuni i dor e mire, bashke me xixen, se edhe xixa osht i majte (francez, de gosh) :stuck_out_tongue:


#56

Une nuk jam per kete muhabet, " politik " ku ti drejtohem drejte per drejte qelpesires , se nuk eshte muhabet :slight_smile: se pari, politik, por eshte nje mllef qe shkon kot ne ajer , une I perkas nje bande tjeter, :slight_smile: jo per faktin se kam qef politiken, por per faktin me I thone gjonat realisht atij, qe ben politiken e turkut, dhe ha buken e kaurit :slight_smile: dmth jane kunder mashtruesave qe hyjne ne muhabet (analiza) per te mush mendjen se diktatura zoterije…bla bla bla , Ja keshtu do te thoshte dhe zoti oidrizo edhe tani , kur bi fjala per te analizu mbrapsht , ( nga mbrapa me nje fjale,) diktaturen dhe komunizmin , letersine, artin, pikturen karraikaturen, ekonomine, ideologjine, mardheniet shtet individ, prone e perbashket, prone private, disiplinen ne pune, shkolle, edukim, argetim ligj ect ect, qe per menimin tem, po ti heqesh anen ideologjike, kamuniste, , asaj periudhe , te "diktatures " dhe ti fusesh ideologjine e ligjit dhe shtetit ligjor " qe krimi, vjedhja, mashtrimi, genjeshtra, fallcifikimi, kopjimi i diplomes, I dokumentave te prones, private apo shteterore, ect ect , nuk do te kishte asnje ndryshim ( shteti komunist) nga shtetet e tjera, perendimore,… Pra, une Lulezimit te demokracise nuk i drejtohem fare por lulzimizmit, po, berishizmit, po, irlirizmit, po, llallizmit te prokurorise drejsie, po, dmth vetem kesa fryme i drejtohem kundra ! Per keto muhabete jam une ! Po ti sigurisht qendron me lart, sepse dhe karrikatrurizmi, karrikatura, eshte art qe ushqen muhabetet posht, kete deshe te thoje ti ? U bone ti …me nje fjale ! Nese ti je ne ajer, dmth lart, tek karrikaturizmi aty qendro mos u perzie me banden tirondonse ! :stuck_out_tongue:


#57

e mora vesh, qeke nje nivel me i larte se kujtoja.
Atehere bo i dor muhabet me squarepusher qe eshte i majte muzik dedakakofonik.


#58

prandaj ka disa si puna ime që thonë që në shqipëri nuk ka të djathtë. çeta e saliut që kërkon me ngulm të vetquhet e djathtë ,nuk plotëson asnjë nga ato kriteret që përmend më lart. dmth në shqipëri ka një parti social demokrate që është ps-ja dhe nje çetë kaçakësh hajdute si pd-ja,që mendon se është më mirë të vetquhen të djathtë sepse kanë dëgjuar që është trendy:grinning:


#59

Te djathte? Si mund te kete te djathte nje popull i vogel i shkerdhyer sistematikisht per 500 vjet nen otomanizem, i cili ish lloji me i ndyre i feudalizmit?


#60

kishte edhe të tjerë nën osmanë,por kjo nuk i pengoi të kenë lëvizje kombëtariste të djathta. tek ne mercenarizmi i ka zenë vendin te djathtës kombëtare. si,qysh e tek,ky është muhabet i gjatë,por është fakt se akoma edhe sot kombëtarizmi është tabu në shqipëri. këto 25 vjet u punua me kujdes që në shqiperinë e 100 partive,vetëm parti të djathta kombëtariste të mos kishte. madje etiketimi i pd-se si e djathtë,ndoshta ka patur për qëllim diskretitimin e të djathtës në sytë e shqiptarëve. prandaj është domosdoshmëri zhdukja nga skena politike e çetës serbofile të saliut,pavarësisht pikpamjeve politike të gjithkujt. kjo çetë mbahet gjallë falë interesit të fqinjëve për të destabilizuar shqiperinë herë pas here ,sa herë që behet gati të ngreje kokë. tani që ,për herë të parë një kryeministër shqiptar foli si i barabartë me grekët e serbët,çeta serbofile kërkon rrzimin me dhunë. shih vetëm qendrimin e dules që inkurajon bashën të mos futet në zgjedhje.