VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë! -


#21

Po c’te te them une o njeri. Ja qe une bej pjese tek ai grup njerezit qe perpiqen ta ngrene interpretimin e tyre te botes mbi data dhe fakte historike dhe nuk i perkas grupit tend qe beson se Napoleon Bonaparti eshte thjesht nje opinion apo krijim imagjinar i njeriut te bardhe per te mbajtur grate ne dominim.
Nejse, po e le me kaq, duke te sugjeruar qe sikur ne fund te dinamike-lidhjeve lokalitet-shtet-multishtet-glob te kishe shtuar ne fund edhe sistemin tone planetar, do ta kishe bere argumentin edhe me te pakontestueshem


#22

Me mire qe e le me aq, sepse po flasim gjuhe te ndryshme e keshtu behet e bezdisshme biseda.

p.s. per me shume kuptim, qitja sensin e nacionalizmit te Lega Nord (se mos vetem asaj), shko mbrapa ne histori ne 1815, pastaj rikthehu ne te tashmen dhe lexo ate shpehjen e mesiperme.


#23

Historikisht marrdheniet me shtetet e medha i kemi share o si te largeta o si te papershtatshme, o te pamundura. Amerika na pelqen por eshte larg. Fqinjet i kemi per ibret te zotit. Vetem nuk mbijetohet por s’eshte as se te hedh njeri qurrat.

Tani kur Evropa si blloku me i afert e i natyrshem, por dhe me i veshtiri, me ne fund jep shenje per mire, bytha shqiptareve te ppu-se ka dhe pretendime.
Ca doni, Putinin a Erdoganin


#24

Deri dje kur nuk hynim dot nuk ben as gek as mek. Sot kur ata po na hapin deren fillojme e bejme moralistin dhe konsevatorin duke thene qe Europa eshte ne krize dhe ka problemet e veta. Po ne qe kemi 100 vjet pa dal nje here nga kriza cduhet te themi. Stafullah me kete pis milet.


#25

Bravo Edvin Kristaqi. Dikur magjepste Parisin, me elokuncen, karizmen dhe artin e tij, tash me reformat e ndermara po magjeps Evropen.
Eh, ta lumsha!


#26

Nje kendveshtrim ndryshe:


#27

shqipot sipas Tak vegles e paskan enderruar BE qe ne senene 1468 ne kohe teinkuizicionit shume kohe perpara edhe vete europianeve qe deri 70 vjet me pare shuan dynjane me luftera boterore.


#28

Fati yne Edvin Kristaqi mos paca njeri .nashi luget ne brez e qasuni rreth sofres EU :blush:


#29

aman me këto vendimet historike! njëanshmëria është karakteristika jonë kryesore!
është pozitive si hap, por me këmbë në tokë! kemi të tjea përparësi. duhet të përmbyllim procesin e krijimit të shtetit kombëtar njëherë!be-ja aty është hë për hë!po qe deri në 2030-n gjallë! problemi ynë është se shpresojmë se do na ‘‘ushqejnë’’ të tjerët,në këtë rast be-ja,dhe dikur osmanët,rusët,italianët e me radhë! për sa kohë do paraqitemi si vilajete përballë evropës,interesi i tyre ka për të qenë i vogël. pra hiqni njëherë kufijtë mes shqiptarëve dhe pastaj ngazëllehuni për ‘‘hapjen’’ e bisedimeve!


#30

Dielli lind kah perendon.
Andrra e rilindsave comes true.
Bravo Edvin Kristaqi!


#31

Diten qe ka hy Shqiperia ne NATO ka marre fund kjo pune. Po ate dite ju te edi rames keni pase merzi te madhe n’konak. :blush:


#32

Mire na asokohe, po ti ca ke qe merzitesh tash?!
Anjuzhell kançri,anjuzhel lider, thoshte forbes per Shqipnine dhe Edvin Kristaqin.


#33

https://www.forbes.com/sites/shelliekarabell/2018/04/17/albania-is-an-unusual-country-with-unusual-leadership-now-wants-to-join-europe/


#34

Jo me pjeter, pse ngaterrohesh, NATO qe pune e gjate reformuese e socialisteve te Qeverise Nano, me pas per dy vjet frutat i korri dikush aksidentalisht i zuri karrigen :slight_smile:


#35

90% e meritave i takojne sali berishes, 10%ed rames

Suksese te dyve per xhoivenqerin


#36

Dakort. Po kjo e negociatave te BE nuk eshte e njejta procedure mbjellje-korrje?

Eshte per tu qeshur (apo per te qare?) partizanshmeria. Nuk diskutohet mire a keq per vendin, njerezit por kush nga partite te marre meritat. Dhe une qe kujtoja se qeverite punojne per te gjithe popullin.


#37

Prandaj je e barazlarguar ti gjembi per t’i pare simetrikisht gjerat, si dhe ngjarjen ne fjale. Cfaredo te ngjaje s’ka shpetim per ty, je e ‘denuar’ ne ate kufizim.


#38

Mos qaj. Qesh me mire. Kot s’kane thene: me thuaj me ke parti je te te them kush je. :wink:


#39

Nuk ka perfunduar ende, mos gezohemi para kohe per saliun:

Urime! Jam shumë i lumtur. Një hap i madh përpara për Shqipërinë! Rekomandim i pakushtëzuar nga komisioni i BE-së për hapjen e negociatave.
Shqipëria e meriton!
Dhe tani ne presim që të bien dakord gjithashtu në Këshill”

http://www.gazetadita.al/hapja-e-negociatave-fleckenstein-urime-shqiperi-e-meritoje/


#40

per levizjen e qytetarve , nuk u tha noi fjale, si do jete, 6 muaj jashte e nje 1 dite hyrje brenda, apo 1 vit te drejte jashte e 1 dite hyrje ne Shqiperi.