Vlera providenciale e artit I (po vjen antikrishti)

Të gjithë janë legena
Të gjithë legenat janë të gjithë

Ose:
Të gjithë jane bëre si këmbët e dhisë
Të gjithë këmbët e dhisë janë bërë si të gjithë

Të gjithë i bëjnë fjalët llastik
Të gjithë i bëjnë llastiqet fjalë

KidGame2

Nuk del kurrë e verteta kur njerzit ndodhen në ankth ekzistencial, ku e vetmja e vërtetë që gjen është se njerzit janë të dhjerë në breke, dmth era e kakës është e vetmja e vërtetë që kërkon dhe natyrshem gjen, sepse çfar kërkon, atë gjen! thotë populli. Frikacakët gjejnë erën e jashtëqitjes së tyre, ndërsa trimat gjejnë erën e kakës të së tjerëve.

shiti është artist

mirjam, ti ke sjelle mutin e artistit italian, por ne vendin grandioz te Rinashimentos dhjet edhe kunderfigura e Manzonit, artisti i modh Carmelo Bene:

Ci sono cose che devono restare inedite per le masse anche se editate. Pound o Kafka diffusi su Internet non diventano più accessibili, al contrario. Quando l’arte era ancora un fenomeno estetico, la sua destinazione era per i privati. Un Velazquez, solo un principe poteva ammirarlo. Da quando è per le plebi, l’arte è diventata decorativa, consolatoria. L’abuso d’informazione dilata l’ignoranza con l’illusione di azzerarla. Del resto anche il facile accesso alla carne ha degradato il sesso - Carmelo Bene

si gjithmonë

1234567890

Një i dhjamosur dhe dy të kollarisur diskutojnë për kultin e heroit ulur në kolltuk të studios TV.

Ankesa përzjerë me habi e ndeshur shpesh nga prindër intelektualë të apasionuar mbas leximit letrar që kryevepra të letërsisë botërore, të cilat kanë shënuar fëmijninë e tyre (psh Princi i vogël, Liza në botën e çudirave, Bambi, Zemra etj), kur ju rekomandohen fëmijve të tyre, nuk bëjnë asnjë përshtypje, krejt në kundështim me çfar ju kishte ndodhur dikur me prindët e tyre, është shenjë shumë treguese që konflikti i dikurshëm midis brezave dashuri-urrejtje, sot është shndërruar në indiferencë totale, nuk ka lidhje as për të pasur konflikt.
Edhe sherri ka nevojë për lidhje.

letërsia është mall
image

Letersia eshte mall njesoj si jane rolex dhe breket, dhe prindet natyrshem duhet t’ja lene trashegim keto mallra femijeve, por vihet re ne contemporanitet se prindet po lejne trashegim heqjen e brekeve si malli me i vyer ekzistues.

image

se desh harrova, për çfar duhen librat në epokën e tik toqeve ?

mos harro se ne epoken e tik toqeve nuk kan ç’na duhen as breket per t’i heq.

loq toket

tok loqet

image

Tek zona ku fillon ndjehesh i akuzuar, ose më keq: i vetëakuzuar, vetëm herojtë afrohen, dhe prandaj rreth të vërtetës toka është e shkretë.

Mburresh me çfarë të mungon.

(me beso, une jam i sinqerte)

Thënia e famëshme e Clausewitz: Lufta është vazhdimsi e politikës me mjete të tjera shtjellohet më tej për efekt domino: konflikti politik është vazhdimsi e konfliktit kulturor me të njëjtat mjete, ndërsa konflikti kulturor është dëshmi e gjendjes së pështjelluar së mendjes dhe zemrës njerzore për shkak të krimit dhe vesit kundërvënë natyrës origjinale të njeriut.

Tashmë është bërë praktikë e rëndomtë: kur mbyll aktivitetin një dyqan i çfardolloji, hapet përsëri vetëm si piceri.