Washington Post : Koreja e Veriut po e manipulon sërish Donald Trumpin

Fakti qe kane qene e njejta etni, mjafton

mjafton per ty, dhe per kete moment me ma dhi mu dhe Korese qe po ha dynjane e nuk i duket fundi historise, biles fundin po ja qit miku jot Trump.

Nuk du me diskutu me kete çeshtje dhe te tjera te ngjashme perveç se me dashamires. Mund te dukem si mistrec, por jam shum i lodhur biri im, shum i lodhur.

moj xhane po sikur te ishe e lindur e rritur ne kampet e perqendrimit te korese se veriut apo te shqiperise se dulle djegesit per kabime te bera nga gjyshi yt 30-40 vjet perpara se te lindje ti a do te ishe kaq mirekuptuese ndaj ketyre regjimeve kanibale ?Kam vene re nje gje me ju kamunistet se pavaresisht prej humanizmit qe predikoni i konsideroni njerezit si numra e jeni te pandjeshem kur thika pret ne kocke te botes.

KV ekziston si aksident gjeopolitik. asnje nga vendet rreth saj nuk eshte i interesuar te prishe status quo .KJ pavaresisht prej retorikes nuk do qe ti ngecen 26 meleone barkthare koreano veriore me trute e shpelare e te traumatizuar prej komunizmes .mirepo perparimi e perhapja e shpejte e teknologjise po e ben KV nga nje shtet qe eshte rrezik vetem per veten e vet ne nje shtet qe mund te behet i rezikshem per te tjeret .si kudo ne bote problemet e nje vendi po behen gjithnje e me shume problemet e te tjereve .

1 Like

Alba, nuk eshte kaq e lehte sa e ben ti pune e Korese “se diktatura zotrie”.

Korea Veriut eshte gozhda e Nastradinit te komunizmit, kurse Korea ne pergjithsi eshte nyja gordiane e zgjdhjes problemit te njerzimit ne pergjithsi.

Dhe kete problem kerkon ta zgjidhe politikisht Trumpi dhe Katrori ha ha ha

Cudi qe s’paska komentuar akoma eksperti yne rezident per ceshtjen e Korese.

1 Like

27 prill 2018: Neser, é treta (e verteta) ?

Cfare kisha thene qe te ngacmoi alba…
Thosha qe mbrojtja e renduar e cila sfiliti burimet ekonomike, qe e imponuar, dhe jo pa shkak.
Ajo cfare ti thua pastaj, eshte nje nga arsyet qe rrezoi sistemin dhe jo vetem kaq…

Diktaturat duan nje armik Te jashtem per te justifikuar ekzistencen dhe shtypjen e popullit te tyre .

1 Like

Jo jo, shikoje c’eshte thene me lart edhe njehere. Eshte thene qe politikat e vendeve (sidomos ato fqinje) kondicionohen nga nj-tj. Kur tjetri ben politike me te relaksuar (rastet e qeverisjes progresive te KJ) gjasat jane te medha qe edhe fqinji i tij te pergjigjet njelloj, pra politike me liberale (sic u tha per KV)

Ne kohen e komunizmit tone, sic deshmohet edhe nga politikat e mbrojtjes se sforcuar, bota jetonte Luften e ftohte se qeverisnin kokat e nxehta. Shtrengesat e aplikuara se brendshmi jane shume te faktorizuara nga klima e mosbesimit dhe e provokimeve, e pergjithshme ne politiken e madhe boterore.

Thua ti nga pikeshikimi yt (por dhe imi fundja, nuk eshte ky problemi). Amà kur unë kam ardhur ketu ku jam dhe kam biseduar me studentë dhe profesorë vendalinj, pasi degjonin nga unë tek u shpjegoja se si i kishim armiq, më ka bere pershtypje se nje gje é tille jo vetem qe nuk u bente pershtypje por insistonin qe për ta gjithashtu, Bashkimi Sovjetik (meqe ai simbolizonte gjithe bllokun e Lindjes) u fuste tmerrin vetem duke i përmendur qofte dhe emrin dhe simbolizonte TË KEQEN absolute. Dmth armikun.

1 Like

Kemi thene te njejten gje

Unë u nisa nga nje eksperience e jetuar e cila, sinqerisht, më pat bere shume pershtypje (unë në 92 dhe emrin nuk doja tja degjoja kamunizmes :grinning:).

eh thuaj…

1 Like

Pastaj eshte edhe nje gje me vende te vogla, periferike, e “pa familje” (familje gjuhesore, kulturore, etj, sic mund te jene sllavet, latinet, anglosaksonet, e me radhe)
Perparimi i nje vendi te tille, dmth radhitja ne mesin e vendeve me demokraci, le te themi te mire, nuk eshte pa veshtiresi, madje ato jane mjaft me te renda sesa popujt e tjere, ata “me familje” si te thuash.
Ka per te kerkuar vazhdimisht sakrifice qendrueshmeria e progresit, pak a shume si Izraeli e mendoj, ne kuptimin e perkushtimit nga individi. Gje shuume e veshtire t’i flasesh e t’ia kerkosh shqiptarit te sotshem ne kohen e sotshme te konsumit, dhe te padrejtesive te tregut.
Desha te them, derisa te kete nje lloj vetedijeje te pranueshme nga individet, do kete shqiperia vazhdimisht te pakenaqur, se e veshtire te balancosh kerkesat e palimitta te konsumit, me interesin e veshtire te perbashket.

1 Like

Bashkimi Sovjetik i atehershem per europen, njelloj si koreja e veriut sot per ameriken. Edhe “komunizmin” njelloj sakat.
Rrofsh

E kuptoj por ata nuk kufizuan lirine e individit.megjithe konservatorizmin e saj koreja e juges nuk I kufizon qytetaret Te jetojne ku Te duan,Te levizin ku te duan .koreja e veriut eshte si ne ne kohe te Dulles kur vetem anetaret e birose e njerez prane tyre shkonin jashte .

Dhe pastaj, nje president koreano-verior kaloi kufirin dhe preku token koreano-jugore.

1 Like

image

“Mrekullite nuk ndodhin me frymen e shenjte. Ato janë frut i nje durimi dhe pune të madhe” - tha Choo Mi-ae, présidente e Partise Demokrate, në pushtet në Korene e Jugut prej nje viti.

Sa duhet te jete “gezuar” ish-presidentja konservatore nga biruca e burgut të saj

1 Like

sa i gezuar je ti qe e djathta ndodhet ne biruce si Nexhminja dhe Sudja dhe mrekullinjte e shenje e ben e majta njesoj siç ka bere mrekulline e shenjte te Korese Veriut dhe te Marlonit ne Paris qe ka vene perposhte Godardin ne dyshemene e nje apartamenti te shkrete.

Shikoni ore mutin tuaj qe keni bere ne histori si fele e majte, se per te bere mut duhet nje vrime e vetme e rrethuar nga dy fele vellazerore qe tani i shofim te takonen per here te pare ne menyre te dukeshme (te shofim si do jete si takim vllazeror, hipokrit apo i vertete).

Takimi i felave te verteta ka ndodh edhe ne menyre ta padukeshme te mrekullise se shenjte. Ne fakt jane takuar ne menyre te dukeshme, se eshte e vertete qe nuk te jep qyl gje njeri - as mrekullia e shenjte nuk te jep qyl dhe as Perenia vete nuk te jep qyl -, por ti me shoke shume nuk keni pare gje, per ju eshte e padukeshme kush vertet ka derdh energji, djerse dhe gjak qe te arrihet kjo dite. Ne krahasim me kush ka derdh vertet mund dhe vuajtje, mundi i kesaj presidente fele te majte, eshte aq i vogel dhe pa vlere, sa duket sikur i ka rene qylit duke marre rrogen.

Hajt ta gezosh Nobelin, Mr President Trump!

1 Like