Zbulohet identiteti i kamikazit të Manchester-it

ne zvicer ne vitet 90, nuk u sherbenin neper kafene, kosovarve. sot femijet e tyre i tolerojne ngaqe ata flasin si vendesit dhe nuk jane te zinj, pra thjesht nuk duken. por edhe sot nuk kan opinion te mire per shqiptaret. dhe zvicra eshte vendi i vetem ne bote, ku ka me shume shqiptare ne krahasim me popullaten.

ti po e ben si sokol balla qe tha, sa u ktheva nga anglia ku isha per dy jave. ja tu tregoj per brexit.
po te pakten balla ishte per dy jave, ti e shikon angline me teleskop.

ja te tregoj une pak per brexit dhe per trumpin.

Brexit:
nuk ishte thjesht kunder emigranteve. vetem nje perqindje e vogel e atyre qe votuan brexit ishin kunder emigranteve, ardhjes me shumice nga polonia etj. perqindja me e madhe e atyre qe votuan per brexit votuan se (arsyet kryesore).

a) iu premtua qe 300 milion pound ne jave do i ktheheshin sherbimin kombetar shendetsor ( qe ne angli eshte si kisha katolike ne kohen e mesjetes - eshte e shumte e shenjte me nje fjale).

b) se anglezet jane individualiste, dhe nuk ben sens ne botkuptimin e anglezit qe vendimet per jeten e tyre te merren nga burokrate pijanece ne Bruksel. Kete gje e di dhe bufi, apo si e ka ai avokati juaj, gjeli a kokoshi qe flet per anglo-saksonet nga mengjesi ne darke.

po te ishin angleze aq raciste, do kishin votuar British National Party. Kurse per ate Britain First qe thua ti, nuk ia vlen te merresh. Vetem ti di per ate nga qe gerrmon skutat me te erreta te internetit.

Per Trumpin.
Ti nuk ia ke idene e amerikes. le qe ca merrem edhe une me ty.

Ne cdo vend te botes, vendasit i shikojne te huajt ndryshe. Por ne fund te fundit, bota ka evoluar nga majmuni tek njeriu nepermjet emigrimeve.

nuk kane nevoje anglo saksonet per parti ekstremiste se jane te gjithe prej natyres ekstremista. e kane tregu veten. po keto gjera mos prit ti lexosh neper gazeta apo ti thote televizioni. kur t’i mberthej kriza, prej tyre do te vije fundi botes, qe flet bibla.

deri diku po … por une e di qe ti e ke tendence ti perqafosh shume shpejt teorite konspirative …

shoku ti mund t’i thuash vetes c’te duash, por ai muri i Trumpit eshte per emigrantet, brexit eshte i gjithi per emigrantet, ashtu sic UKIP e Britain First eshte e gjitha per emigrantet, le pen eshte per emigrantet, Trump per emigrantet, sidomos myslimanet, lega nord per emigrantet, Wildersi ne hollande e keshtu me radhe. E gjitha kjo gurgule e ketyre viteve eshte kunder emigranteve.

o ti shoqe (se kapo me tha qe qenke femer),
te gjitha ato partite qe thua ti jane ashtu si thua ti per emigrantet.
po puna eshte se Britain First nuk e njeh njeri ketu. dhe nuk merr me shume se 142 vota.
UKIP ne keto zgjedhjet qe do behen per nje muaj, nuk merr as 2 %, nuk ia mbajti as ish kryetarit te vinte kanditaturen.
mos lexo shume ne dark web.
Edhe po te lexosh gazetat shqiptare, te duket shqiperia sketerre, por kur shkon atje dhe e shikon me syte e tu, ka lezet te pish nje kafe te lokali i tanit, dhe nuk te behet te ikesh.

E pra e. As Hitleri nuk e kishte me hebrenjte kur fliste per zgjedhje.
Edhe ai e kishte me te ardhurat qe do t’i kthehshin popullit gjerman, dhe ai e kishte Germany First, apo Germany Uber Alles.

po thua qe ska rracizem kunder gabeleve? do ja jepse gocen tende per nusen gabelit?

gjithsesi, te justifikosh kete tipin qe vret njerez, eshte si te justifikosh nje tropojan qe vret njerez se i thone malok

eh ti moj shoqe, paske probleme me pattern recognition .

Ku gjermania e hitlerit dhe ku United Kingdom.

Nejse, kur e nisa kete debat, mendova se ishe thjeshte e keqinformuar, por tani po e kuptoj qe, paske probleme intelekti. (IQ test bazohet ne pattern recognition, nqs nuk e di).
nuk e kam zakon te ofendoj femrat, te me falesh. mos ma merr per ofendim. po nuk dua te humbas kohen. te uroj gjithe te mirat.

s’ke pse ja jep se as ai s’ta kerkon. gabelet jetojne ne qejf te tyre, nuk perzihen hiç me vendasit. s’ka si i njef femijte e tyre e as ata te njohin tonet mnjf.
ndersa jevgjit (egjyptianet) ka plot qe jane martuar me te tjere. ata jane te perzier.

une po sygjeroj qe vrasesi duhet te ishte sjell ne angli si gabeli ne shqiperi, e jo ta justifikojme

nuk eshte njesoj gabelet edhe ne france apo ne vendet e tjera jetojne te paperzier me vendasit dhe nuk e rrujn fare nga diskriminimi qe u behet, se ata vete nuk duan te intergrohen.
e vuan diskriminimin ai qe mendon te integrohet ne vendin e huaj ku jeton prej vitesh, dhe nuk e arrin dot kete, sepse vendasit e perbuzin.

dhe me e forta eshte qe gabelet as ketej nuk i diskriminon njeri, ngaqe ata nuk e rrujn, jane te vaksinuar nga ky problem.

" …cfare gazetash mor budall. Une kam 22 vjet qe jetoj ne Londer…"
Me kete pergjigje qe Mevericku i jep Kurreshtarit, zbulon dobesine e inxhinierit tone te Peshkut Penarit. Pse, sepse shume nuk e dine se kujt i pergjigjen, nga ku shkruajne, e shume elemente te dobishme orientimi, qe ekzistonin tek Peshku i vjeter, qe inxhinieri yne i famshem Penari, i zhduku. Tani te gjithe ngaterrohen, dhe e kam vene re gjate ketyre muajve aktivizimi, se ky version i ri, nuk i afron njerzit, perkundrazi, i acaron, i nervozon, krejt e kunderta me te cilen dy moskotieret tane (se i treti Llukani, eshte zhdukur), Penari me Blendin shpresonin.

Rivers of Blood - Enoch Powell, e tha tamam gati 50 vjet me pare

Ti po thua qe djali aq shume deshi te integrohej, por se lane, saqe vrau vetrn plus ca te tjere?

Ku eshte pare qe te integrohen islamiket ne europe?

kur jane integru çifutet, pse mos integrohen dhe ata. dhe fjala islamist perdoret sepse nuk perdorin dot ate arab, ngaqe i trajtojne per racista. sikur te ishin muslimane suedezet, do te ishin bere edhe te tjeret. problemi eshte racial pra dhe jo fetar.

https://www.google.com/amp/www.nbcnews.com/news/us-news/amp/bob-beckel-fired-fox-news-five-after-racist-remark-n762191

hap syte ere, hap veshet ere

sa injorante ka kjo bote…

Te kujtohet kur u merzite pse benim debat me shkaben? :joy:

1 Like