Zbulohet identiteti i kamikazit të Manchester-it

Je po aq i madh sa Pjeri.

1 Like

Femija i britanikut mesatar nuk eshte rrit si gjith te tjeret. Ne bredford, 18- vjecaret angleze, pa shkolle, punojne ne fabrika per 7 kuid ora. Ky shkerdhata shkonte dhe ne universitet. Lejini keto pordhe.

Me siguri Penari s’e ka lexuar VQ ku ti mbulon gjeresisht HTML, CSS, Javascript, Angular … etj etj

1 Like

Pse nuk argumenton ne lidhje me komentin por komenton ne lidhje me personin tim ? Apo me imagjinon duke t’lepi gjembin ?

hajdar, a e di mir se çfar je duke lepi? “Gjembi” eshte simbol fallik.

pastaj ç’merresh me gjembin, nuk o gjo gjembi, ka te tjera me t’mira qe u lepihet zorra e trashe:

1 Like

tok, tok
hape
jam une
#$€ fe £€ dh ¥₩ rrinte pa gjume

Prape ketu ky? O Zot…

1 Like

Edhe po te duash te terhiqesh vete nga biseda, s’te le shkaba te terhiqesh. :stuck_out_tongue: Ka nje force magjike per te te mbajtur ne te. :heart:

2 Likes

Ti psh z.Pjer i drejtohesh Maverickut ne kete rast. Cfare duhet te beje inxhinjeri te na orientoje me mire per kete?

1 Like

qafiri la mjeker, shyqyr sot e ksaj dite t bje shpejt ID-karta prej xhepi.

Po them qe puna e gabeleve ne Shqiperi eshte shume ndryshe. Nuk ka lidhje fare.
Gabelet kane shekuj ketu dhe nuk i urren njeri ne menyre te organizuar e institucionale, deri ne ate pike sa te organizohen levizje politike qe premtojne se do te ndertojme nje mur kunder ekzistences tyre, dhe madje te fitojne zgjedhje me ate premtim.

Nuk thote njeri ketu cdo dite te bekuar qe gabelet po na shkaterrojne kombin. Dhe ne nje emision italian mbreme, nje gazetar i njohur tek Canale 5, tha qe emigrimi i sotem po nderton nje bombe demografike qe do t’i shpertheje brezit te adhshem te italianeve ne menyre fatale. Imagjino tani ai femija i emigrantit qe e degjon, apo shoket italiane te tij ne klase qe fryhen ashtu kunder tij. Me nje sherr te vogel do t’ia perplasin ne sy.

Une e kuptoj qe juve si emigrante kjo e vertete ju duket me e hidhur se c’mund te perballoni, por ja qe ai muri i Trump nuk eshte thjesht per arsye ekonomike, por eshte kunder emigranteve ne teresi. Brexit nuk eshte thjesht per arsye ekonomike, por jane levizje mbarepopullore kunder emigrimit. Dhe ju te gjithe e dini shume mire. E dini dhe e ndjeni, ndaj dhe reagimi i keq kunder atyre qe jua thone ne sy.

Quhen Romët zotërinj, dhe egjiptianët. Jo “gabelët” dhe “jevgjit” se këto janë terma përçmues, a thua se janë gjysmë-njerëz dhe jo qenie të barabarta mes të tjerëve.

1 Like

Femija i britanikut mesatar nuk eshte rrit si gjith te tjeret. Ne bredford, 18- vjecaret angleze, pa shkolle, punojne ne fabrika per 7 kuid ora. Ky shkerdhata shkonte dhe ne universitet. Lejini keto pordhe.

Sigurisht qe nje pjese e femijeve te britanikeve do te bejne pune krahu, dhe nje pjese e femijeve te emigranteve do te bejne universitet. Por kjo eshte pikerisht nje nga llojet e benzines qe e mbajne gjalle zjarrin kunder emigranteve.

Vendasve nuk u duket problem kur emigrantet bejne punet e krahut, nuk u duket se po u vjedhin vendin. U duket se po u vjedhiin e shkaterrojne kombin kur femija e vendasit ben pune krahu dhe femija e komshiut emigrant shkon ne universitet, e behet doktor. Aty u djeg atyre me shume se cdo gje.

Kam nje shok ne Itali qe punon murator. Thote qe sa here dalin rrugeve me kominoshe pune, policet nuk i ndalojne kurre. Sa here dalin te veshur per ne ndonje lokal, si gjithe italianet e tjere, policet sa shohin qe jane nje grup emigrantesh, i ndalojne rregullisht dhe u kerkojne letrat.

1 Like

a ju shpelaft muti shalet, vlojn forumet me debate feje, emigracjoni e lesh p… n kavanoz,
ne te njejten koh gjith kanalet e mutit t njejtin tenor:

"… duhen forcu masat e siguris (nenkupto akoma me teper survejim ) ,
transferat bankare akoma me transparent( nenkupto,eleminim komplet i pares “cash”, triskat e tollonat manipulohen,RFID-Chip per tufen ) …

“gabel” dhe “jevg” jane koncepte qe nuk kane te te bejne me ngjyren e erret apo te ndriçuar te lekures ose prejardhjen egjyptiane apo evropiane, por kane te bejne me adhurimin e Hyjnise Gabele qe i qarkullon mut jevgu ne deje dhe llapa i hajdarit i lepin zorren e trashe horror porno satan. Keta adhurues mund te jene shum mire edhe bjonde sykalter vikinge me kitare me korent te brohoritur nga masat popullore qe shpirterisht tani ndodhen ne nivelin e zorres se trashe, njesoj si elita qe i udheheq dhe i komandon

Nuk e di per konceptet, sidoqofshin, por ne perdorimin e sotem te ketyre fjaleve ne shqip, ata qe e ushtrojne kete gjuhe nuk kane idene me te vogel te koncepteve ne fjale, por i perdorin ne forme raciste.

Edhe racizmi eshte koncept, sigurisht i bazuar ne ndjenje (si çdo koncept, po ky eshte muhabet tjeter dhe pak me i sterholle). Ta kam fjalen qe racizmi si çdo tjeter gje ka strukture dyfelore jashtme-brendeshme, dmth ekziston nje esence raciste, ose thelb ose ndjenje raciste, por ekziston edhe nje levozhge qe e mbulon.

Zhardina dhe gjembi si aktiviste te zjarrta per te drejtat e njeriut per nje jete me te mire ngambrapa, çuditerisht shmangin thelbin e çeshtjes dhe merren me levozhgen, dmth merren me ngjyren e erret te lekures dhe me ekspresione linguistike jevg, gabel. Kjo shmangie ndodh per disa arsye, persete duhen pare rast per rast (ose rasta per rasta :stuck_out_tongue:)

Ne rastin me te mire ja ta zeme, per te mos perfol persone te nderuar, qe kjo behet per injorance te gjeresise se problemit. Konkretisht nuk eshte e thene qe nje me lekure te erret te mos urreje nje qe ka lekure te ndriçuar, bile urren me teper meqe eshte ne rolin e viktimes qe nuk do ta braktise kete rol te favorizuar ne epoken ngambrapa. Ti vete e njeh mire kete problem meqe ke jetuar ne Amerike, ndersa kur ekzistonte komuniteti i Brrakes, po te kaloje prane kesal lagjeje mund te hajshe ndonje te shame si lekurbardhe: “qe ne gaxhoi!”.

Tjeter injorance: un jam i mese i bindur qe emertimet kane fuqi ne vetvete (mund te shkruaj edhe per kete ne nje teme neqoftese do jem akoma ketu), por edhe fjala eshte dyfelore, ka edhe aspektin siperfaqsor te emertimit per te dalluar gjerat nga njera tjetra. Dmth qe eshte injorance te shpresosh se duke mos quajtur romin “jevg”, eliminon racizmin qe eshte me teper se fjale, eshte ndjenje. Shume shume ky eshte respekt formal, sigurisht me vlere, por nuk zgjidh problemin, perkundrazi e mçef nen luster edukate false. Pak me lart njeri ka prekur pa dashje thelbin e racizmit kur propozon ne menyre provokuese - nuk e mbaj mend kontestin - qe jepi vajzen per burre jevgut ose kujtdo tjeter te perbuzur, palestinezit psh. Ky eshte testi qe ve ne prove vertet llafazanin ndemokrat ngambrapa nga personi qe vertet don njeriun si thelb, jo si ngjyre lekure, apo çfardo perkatsie tjeter, sociale, kombetare, fetar, gjinore etj. Kam pare shum gjemba dhe zhardina me edukate te kur nuk ju preket interesi, por kur ju preket interesi personal reagojne “me keq se jevgu”. Dashuria per njeriun si thelb nuk realizohet pa ndermjetsine e Hyjnise, e jo qe jo Hyjnise Gabele me kitare me korent qe i rrjedh mut jevgu ne deje.

Injoranca perfundimtare: kushdo i mjere qe shtyp butonin e dinamitit eshte vetem levozhga e fenomenit terrorrizem, ndersa esencen, thelbin, ndjenjen e fenomenit kerkojeni ne skene me prozhektore porno-horror do re mi fa sol la zorra e trashe e lepire nga llapa e Hyjnise Pan RollingStons. Pra, kerkojeni ne vetvete se mos e gjeni aty fenomenin. E po e gjetet, aty fillon lufta kunder terrorizimit gjithnje fitimtar ne histori. Policia s’ka çben fare, eshte per te vene lule mbas pilafit si ne foto.

Une po them qe emigrantet ne angli duhet te sillen si gabelet ne shqiperi.
Sikur gabelet te jetonin mbi taksat e tua, te perdhunonin e ngrinin zerin ne lagjen tende, do shikoje nik spahiun me parrulla aniti gabele.
Rasti i gabeleve eshte rasti ideal i integrimit/izolimit dhe bashkejeteses. E te bashkejetosh me shqipet nuk eshte kollaj

Nuk eshte pra njesoj, as nuk ngjajne fare, sepse romet ne shqiperi nuk kane grupime te organizuara e te institucionalizuara kunder tyre nga vendasit, as politikane qe te fryjne vazhdimisht popullsine per t’i urryer. Nuk kane urrejtje romet ne shqiperi. Kane shperfillje, por jo urrejtje.