Zbulohet identiteti i kamikazit të Manchester-it

Gabelet ne shqiperi jane modeli per tu ndjekur. Jane aty ku duhet arritur. Kushtet e gabeleve e te mytsulmanve ne angli jane njelloj.
Jane njelloj te huaj, pa pranuar, diskriminuar.

Sjellja e gabeleve ben qe pastaj te mos kemi parti kunder tyre

JEVG = Yĕhūdhāi (aramen) = Ioudaios (grek vjeter) = Judaeus (lat) > qe vjen nga Egjypti, i dale, apo i NDARE (JU DA) nga Egjypti.
Gabel = Gitano (esp) = Gitan (fr) = Gypsy (eng) = Zingaro (it) = Zigeuner (ger) = Tcigan = Cigan = etj.
Egjypt = E Gypsit. keta jane populli origjinal (si indianet e amerikes, popull nomad) per mendimin tim te perzene nga popuj te tjere, me te bashkuar dhe te nenshtruar, et te komanduar.

Gitan = Gjiton = Komshi. Gjiton = te dale nga nje GJI. Egjyptian = Egiziano = E gjise janë. te dale nga nje gji. kur mbreti i egjyptit kerkoi azil tek mbreti pellazgeve i thote, qe kemi dale nga nje gji, dmth qe ishin nga e njejta familje. me egjyptin ne shqiptaret jemi te lidhur me shume se çe mendojme ne fakt.
Faraon = Fara Jone. Sphinx = Sfinks = S’fle (roje)

A, e paske dhe nje shok qe kshu kshu dmth. Qeke shkaba dmth. Terhiqem shkabe.

Skaba eshte femer, sapo e morra vesh kete fakt, me duket shume me simpatik ne fakt. si thoshte te ai filmi me Kapedanin, kesaj ja bej hallall te gjitha.

Ashtu te lumte. Vazhdo traditen qe kur s’ke c’ben me argumentin sulmo pruresin se dicka do mbetet.
Fakti eshte qe emigrantet u pranuan fillimisht per pune qe vendalinjte nuk donin t’i benin, meqe skllever nuk mbanin dot.

Edhe ne Brazil, u rrezua skllaverimi vetem sepse qeveria u premtoi pasanikeve emigrante italiane qe kushtonin me pak se te mbaje sklleverit me buke e me ilace.

Kur emigrantet pastaj u bene si gjithe te tjeret, nuk u pelqeu qe grate e tyre te lanin koken ne te njejten parukiere me grate e emigranteve. Nuk u pelqen qe femijet e tyre nuk beheshin ne poste te larta, por nje femije emigranti po, dhe ja ku lindi “po na vjedhin kombin”.

Por sigurisht, pse t’i hysh logjikes kur thjesht mund te shash tjetrin nag nenat, motrat e gocat, sic eshte tradita e peshkut?

Klm

Inxhinieri kompjuterik, Rasta, fare mire linte Peshkun e vjeter si figuracion/konfigurim, dhe i shtonte ndonje modifikim, per ta ata me ajfona.

Nuk ka argument kundra “e kam nje shok” , sidomos kur e kam nke shok permendet si argument.
Une kam bredh e kam pa me shume bote me sy se sa ke pa bote ne filma ti e shoku yt bashk. Kjo nuk do te thote se po te them une qe nuk kam ndjere diskriminim, diskriminim nuk ka.
Te justifikosh shtypjen e butonit me “diskriminimin” qe i qenkesh bere dikujt qe ka arritur te shijoje privilegje qe vet vendasit mund mos ti shijojne eshte maskarallik.
Nejse une jam idjot qe merrem me ty, kur e di se ti shtyhesh nga morri i inferioritetit qe ta hongri shpirtin, qe ta boni copa.

2 Likes

Paske dal nga themelet e komentit fillestar; qeke ne kat te dyte tani. Nuk te ndjek dot.

Une nuk po justifikoj krimin, po them qe sjellja e politikaneve si Trump qe neperkemb emigrantet dhe myslimanet, dhe e popullit qe fryhet prej tyre, krijon terroriste. Por pse ta pranosh kete qe po te them, kur fare mire mund te fantazosh gjera te tjera e te shash personin?

Eshte shume e thjeshte. Trump psh tha ne fushate qe do ta zgjidhte problemin e ISIS duke “bombing the shit out of their oil plants”. Ne ato oil plants nuk punon ISIS, edhe pse leket i merr ISIS. Ne ato oil plants punojne baballaret e disa femijeve. Dhe femijet vdesin vertet nga bombardimet, nuk po i sajoj une. Prinderit e atyre femijeve, te mbushur me vrer, sigurisht qe i terheqin ne anen e vet femijet e lindur ne Britani e qe jane te neperkembur. Mjafton qe ata te neperkemben, te kene prirje vetevrasjeje, dhe behet akoma me e thjeshte per t’i bindur. Dhe neperkembje kunder atyre femijeve ka jo vetem nga politikanet si Trump, jo vetem nga vete britainket, por edhe nga dava katunaresh refugjate te shqiperise qe duan te duken me lart se ata, sic i sheh haptazi ketu ne peshk.

1 Like

Komunitet me spiun nuk kisha pare :joy:

Ju pshurrsha ne kerkime dhe studime te gjithe etimologeve te botes derisa te jete gjall kuRReshtari! :rose:

2 Likes

qenka bere kerdia ketej.