Zgjedhjet presidenciale ne Shtetet e Bashkuara

U prish edhe Varik… in, vari k… kesaj pune. Kur i them Grande Kapos kujdes mos shko ne Amerike, se do ftohesh ngambrapa, si Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa dhe grupi i saj i antikomunisteve te oreve te para ne memedhe.

Në fakt zgjedhja mes halesë dhe bidesë nuk është shumë e vështirë. Varet nëse është fjala për “të jesh” apo “të kesh”. Të jesh, sigurisht është më mirë bide, është më e pastër, por për të pasur, më mirë të kesh hale, është më e nevojshme. Amerikanët po zgjedhin se kë të kenë, e jo si kush të jenë, prandaj më mirë të zgjedhin halenë, if you know what I mean (ndjesë sërish për përdorimin e gjuhës barbare).
Nejse, une po të isha shqiptar në Amerikë, qoftë edhe i paftohur ngambrapa, do kisha votuar për Bajdenin, për të njëjtën arsye që do të votoja Hilarinë katër vjet më parë. Thjesht pse jane më të mirë për shqiptaret, safe bet, edhe pse mund të mos jenë më mirë për Amerikën.

1 Like

kush mër Amerika, u bo bytha jote me më tregu Ameriken mu.

I Motho, Trapi eshte Dionisi apo Apoloni?

Se them une jo e thot Mrika vet, kemi shoqerine me te politizuar te 50 viteve te fundit

Ti veme drynin shoqerise amerikane, se eshte e politizuar. Ta bejme si Angola.

Pyetje teknike (meqe pergjigjen nuk arrij ta gjej ne web) : 90 miljon e kusur votat qe jane hedhur tashmë ne kutite e votimit, fillojne e numerohen qe sonte, në 8pm, ne mbyllje te votimit ? Right ?

Drynin ta ka vene Hollanda ty edhe Liderit tend Suprem ja 2-3 vite rresht, edhe ti prap lexon Meron, KARLon edhe Fredin nga Peqini (binjakezuesi me i madh ne bote).

85 vjec tjetra. Dhe 60 vjet gazetare.

Kaqol !

Ti mendon se amerikanet duhet te shpetojne edhe kesaj rradhe présidentin e tyre nga borxhi 400 miljone $ qe u ka bankave??

Jenë muhabete koti ato. Borxhet janë llafe koti. $ është virtual dhe fiktiv.

bota eshte kot, pa kuptim, fiktive. Populli amerkon e di qe bota eshte fikshën me mire se Godard dhe kushdo tjeter, dhe ka per te votu per çin t’i teket suma. Viv le libertè! Poshte diktatoret qe kerkojne te kontrollojne sumen e popullit amerikon.

Varet nga shteti .disa shtete e fillojne numerimin perpara disa kur mbaron votimi be person .

Ekzakt. varet nga shteti (edhe kete e dija). Por, po ato shtete qe e kane bere numerimin e tyre, e thone rezultatin e deritanishem ?

Heu ! Domethene bankave nuk u behet vone per borxhet qe u kane klientet e tyre ? Keshtu ?

Leku letër. Kur e jep borxhin zërë se e ke te humbur. Është gjithçka piramidë. Planeti tokë ka trilionë borxh, po kujt se?

Zotit i ka borxh planeti, pranej se njifni se jeni borxhlinj, nuk doni te paguani borxhin. E keshtu perfiton Marloni qe jua fut n’mythe, Godard e Trump bashke.

The German word for debt - ‘schuld’ - is the same as the German word for ‘guilt’. To get into debt you have done something bad.

nje dhe budallai tani “i ka kapitalizmi, i ka”

Mire kur Trampistet jane ne opozite por edhe kur jane ne pushtet “majtistet” perseri e kane fajin ? Trampistet e te tjere populiste duhen te zhduken nga bota politike , jane jo vetem te paafte te veprojne por edhe qofte te mendojne ! E vetmja gje qe dine eshte te ndjekin politiken e sondazhit…pasojat e te ciles po vuajme sot duke filluar “gjasme lockdown” e “gjasme hapje” !

1 Like