Zgjedhjet presidenciale ne Shtetet e Bashkuara

Drejt. Amà ata qe kane në numëruar deri tani, nje idé e kane se si eshte situata në zonen e tyre te votimit.
(në fakt une bej një gabim : ‘harroj’ qe në USA, 80% e shteteve e dine per cilin votohet në to. Vetem nje grusht i vogel shtetesh bejne diferencen. Dhe tek ta, edhe sikur te kene numeruar tashme një pjese te votave, eshte e pamundur te dallosh tendencen)

Besoj se Amerikanet mund ti japin drejtim vete se kujt duhet ti vejne kycin e kujt jo. Une nuk mund ta bej Ameriken si Zimbabwe sepse ja ka zen vendin Shqiperia qe eshte duke i ndertuar inceneratoret ashtu sic ben edhe ne Shqiperi, por ne ndryshim nga Reforma jote e Rilindjes ne drejtesi ne Zimbabwe e kane arrestu ministrin, ndersa ne Shqiperi, Krenari po rinderton, Mero, KARLo edhe Fredi shkruajne historine edhe bemat e Rilindjes, ndersa ti na i shperndan ketu. Jeni shume larg Zimbabwes

Trumpi do largohet por djalli qe nxorri nga shishja s’do futen me ne te .

1 Like

Jo. Pika pika pika

Trump shfrytezoi pakenaqsine qe kish dekada qe kish mberthyer klasen puntore Amerikane, qe nga numrat ngjan e bardhe.
Demokratet i kane lene krejt pas dore me politikat e tyre neoliberale. Republikanet gjer tani vazhdojne i genjejne gjer me nje fare pike me Xheshuan, abortin e barotin.

E di, e di, ti nuk do te epesh derisa ta realizosh misionin tend mesianik te na besh si ZimbabWe (livelin e anglishtes e ke shume te larte). Thashe se mos i jepje edhe nje dore Amerikes, jo per gje, ta beje si RWanda.

Më ben pershtypje dicka :
Për mua, vetem Covidi e mund Trumpin (nese humbet), perndryshe, shto dhe avantazhin qe kanë presidentët në detyre, e kish pothuaj fitoren në xhep.
Ajo qe me bën pershtypje eshte sa me poshte : normalisht, Trump nuk e ka gjuhen në xhep. Por, pervec se ta quaje virusi kinez, nuk ka shkuar me larg (psh të konsideroje qe virusi u dergua kinse për ta rrezuar).
Por nuk eshte kjo qe më intrigon. Eshte e kunderta : pra fakti (i supozuar, gjithmone) qe ai e di. Dhe qe nuk mund ta hape kamaren.

Ilustrim : tv francez sapo shfaqi nje sondazh të Associated Press mbi 10 preokupimet kryesore të votuesit amerikan. Coronavirusi eshte dallueshem në vendi të parë :

Mbase sepse cdo gje lidhet me Covid? Nuk mund te rregullosh ekonomine pa perballuar suksesshem Covid.

Kam degju se o kthy ajo karakurva e Shkodeloces e po jep leksione morali ( edhe politik )?

Ti ke akoma kryekurvin e Vicidolit duke dhene leksione e pellitur gjithe diten e dites, le me pastaj karakurva e Shkodres (qe duhet thene se konkurron per kete titull me ate kryekaren e Bashkise)

Sipas Bleones, Trapi qenka antikomunist i oreve te para, bash si Alba me zamete dhe e ftohur nbambrapa dhe grupi i saj i te ftohurve ngambrapa ne Amerike. Perse valle te jene kunder Trapit valle, apo per shkak te ftohjes ngambrapa qe kane marre ne Amerike?

Bleona di me e lexu atmosferen e mejhaneve. Icik shale, icik cice, icik Mejk ‘Merica Antikomuniste Egejn, dhe mush breket me leke.

Baza e Trump nuk ka ndryshuar e as ndryshon cfaredo qe te beje ai .Ajo qe ndryshon eshte numri i atyre qe jane kondra e pertojne te votojne kete rradhe te ngrihen e te votojne .Hillary i nenvleftesoi Michigan dhe Wisconsin duke menduar se I kishte ne xhep ,po keshtu dhe Pennsylvania etj .Kesaj rradhe demokratet po i bejne hyzmetin .

Ne fakt kesaj rradhe i kane care trapin njerzve si kurre me pare. Mbi 300 sms dhe telefonata javen e shkuar e gjer para nje ore. Robt jane te xhindos. Mu me ra zilja ne 1 te mengjesit. Koqja ishta nga Cali dhe kujtote se te gjith e kishin sahatin sipas PT.

Sido të dalë rrezultati, Amerika ngeli në provim. Nga numërimit fillestare numri i trumpistave është mbi 10%. Kjo për mua është humbje e madhe per amerikistanin.

Baza e Trapit nuk ndryshon, baza e dashnoreve te Albes me zamete e te ftohur ngambrapa, Antifa, Jeta e Zeze Matters, e Bardha Jo, e c’jane keta shurruthllat e tjera, eshte shume elastike ne fakt, aspak dogmatike.

Partia Demokratike ja futi perseri Berniet, dhe coi perpara Trumpit njeriun e gabuar. Duket qarte qe entuziazmi qe votuestit kishin per Bernin nuk u transmetua te Biden.

Po me Antifan cke? Neonazisteve te cileve Trump i rriti e rrahu krahet duhet tja thynte dikush hunden atje ku duhej, para kamerave, ne rruge. Kjo eshte Antifa.

E di ate shprehjen “Ekstremet perputhen”. Ate kam.

Bernie eshte ideologue .Idete e tij po te jete president do te bllokohen ne Senat.18% e popullsise kontrollon 53% te pushtetit.