15 vetë shikojnë që kalon një grua, po i 16-ti çfarë bën? (Pjesa e parë)

Fotoja sipër e fotografes Ruth Orkin, quajtur An American Girl in Italy (Firence, 1951), është shumë e famshme si një ikonë e admiruar artistikisht, propaganduar ideologjikisht, analizuar filozofikisht: për dhjetra vite ndeshur kudo në mure si shumë e pëlqyer nga masat pop, zënë vendin e dytë si bestseller, parë nga lëvizja feministe si ilustrim i dhunës të pa cipë mashkullore, njëkohësisht pikë fokale e diskutimit mbi raportin shqetsues të mediumit me të vërtetën (nëse kapja është reale si e rastit, apo një vënie në skenë e parapërgatitur?)

Vajza amerikane është turistja humbëkohëse Ninalee Craig, mikeshë e fotografes Ruth Orkin, e cila i propozon t’i shërbeje si modele për të bërë një seri fotosh, ndërkohë që shëtit si turiste rrugëve të Firences. Fotoja në fjalë shkrepet kur vajza amerikane kalon pranë nje bar-kafe në një rrugë të zaptuar vetëm nga meshkuj italiane (15 vetë) në Italinë e mbas lufte, kur puna mungonte dhe forca puntore mashkullore argalisej udhëve. Këmbë gruaje në rrugë, përveç amerikanes bredharake; ka shumë mundësi të jetë orë e drekes, kur gratë janë mbyllur në shtëpi për të gatuar, për më tepër ndoshta është ditë e djelë, sepse burrat duken të veshur mire, të larë dhe hekurosur nga gratë shtëpijake (megjithse kur je pa punë, e djelë është çdo ditë). Pra një situatë që përjetohet rëndom në botën e tretë, xhestet shënojnë temperamentin jugor mesdhetar të nxehtë flakë kashte të një shoqërie pa ekuilibër gjinor që ndan sekset prerë midis tyre. Në foto ka shumë Itali të vuajtur të mbas luftës, por ka edhe shumë Shqipëri të vuajtur atëbotë me foto bardh e zi, si dhe botë të tretë të vuajtur. Shiko mesoburrin që zgërdhihet ulur në tavoline në të majtë në plan të dytë të fotos: sofrabezi i tavolines me kuadrata me gota rakije sipër, është imazh simbol universal planetar, e hasje rëndom kudo (njësoj si pizhamat me vija), edhe në kafenetë shqiptare të kryeqytetit, provincës, katundit.

Nga ana profesionale fotoja është më se e përsosur, është edhe gjeniale, sepse është më tepër se foto, ka edhe magjinë e pikturës. Pra efekti artistik shumzohet si foto-pikturë, imazhi përmban në vete efektet artistike të fotografisë, njëkohësisht me të pikturës. Gjithe sekreti i kësaj bukurie magjepëse është dialektika e të kundërtave komplementare në ekuilibër. Përveç dialektikës sapo përmëndur: foto çasti - pikturë e përpunuar në kohë, kompozimi statik kaotik (të gjitha figurat, përveç vajzës, janë të stopuara prej admirimit) është në ekuilibër me një lëvizjë dinamike potenciale që i bën figurat të lëvizin vendit në çdo rishikim (në fakt syri vetëm rishikon) në kërkim të objektit të dëshiruar që është qëndër fikse e synuar prej kaosit mashkullor përreth; spontaneiteti kaotik i figurave është në ekuilibër me organizimin e skenës me figurantë me synim të parapërgatitur. Historianët dhe kritikët akoma nuk kanë mundur të shpërhapin mjegullën e dyshimit rreth mënyrës së krijimit të kësaj vepre: kapja është reale si e rastit, apo një vënie në skenë e parapërgatitur? Ruth Orkin nuk ka pranuar kurrsesi akuzën për skenë të parapërgatitur, por nuk ka mohuar as faktin se ka ndërhyrë duke i lajmëruar meshkujt in calore që është duke i fotografuar. Konkretisht Orkin shkrepi një foto të parë - byk fare si kompozim - me Craig që kalon midis meshkujve në të njëjtin vënd. Pastaj ktheu mbrapsht Craig dhe bëri një shkrepje te dyte - fotoja në fjalë - mbasi porositi mashkullin kaluar mbi Vespa, në të djathtë të fotos, që tu thoshte shokëve të mos shihnin në drejtim të aparatit fotografik. Dmth figurantët herën e dytë dinin vetëm që po fotografoheshin, ndërsa pjesën e luajtën vetë siç ju erdhi, ashtu si e ndjenë. Pra fotografia në fjalë është njëkohësisht shkrepje e rastit dhe pozë e përgjegjëshme, kjo farfuritje dialektike, që ka pjellë edhe farfuritjet e tjera, është shkaku i kësaj arritje gjeniale (do sqarohet më mirë në pjesën e dytë ku trajtohet një tjetër foto e famshme bestseller). Pak a shumë koncepti i xhazit.

Por farfuritja dialektike kryesore i takon me hak figurës qëndrore Craig, që ishte aktore e përgjegjshme për rolin e një dite të mbushur me shkrepje aty këtu rrugëve të Firences. Siç lartpërmendur lëvizja feministe e ka përdorur ideologjikisht foton si dëshmi artistike e dhunës macho të një shoqërie patriarkale, të prapambetur etj, një vajzë e re kalon e friksuar dhe e ndrojtur midis 15 meshkujve hamshorë që po e hanë me sy. Mirpo vetë gratë e presupozuara të dhunuara në këtë rast, Orkin dhe Craig, dëshmojnë të kundërtën, që nuk kanë ndjerë pikë dhune përgjatë aktit të fotografimit dhe përgjatë tërë qëndrimit në Itali, përkundrazi, Craig lavdëron në maksimum meshkujt italianë si xhentilë, dhe se është ndjerë e lajkatuar nga vështrimet admiruese të 15 meshkujve të fotografisë, dhe se ato ditë janë të paharruara për të si lumturi i plotë. Ajo rrëfen se ndjehej sikur të ishte Beatriçja, dhe në çdo moment priste t’i dilte Dantja përpara (në fakt mbas pak kohë u martua me një italian). Për t’iu dhënë hakën dy palëve në konflikt gjinor: po ta shohësh me kujdes dhe pa partishmëri fizionominë e saj, amerikania duket e friksuar dhe e ndrojtur, natyrshëm si gjë delikate midis abdallësh të ndërzyer, por njëkohësisht, parë mirë dhe së brëndëshmi, duket që nuk ka frike, dhe as ndrojë, sepse situatën e ka të fituar ajo, bukuria që vret dhe njëkohësisht ngjall. Tregues është fakti kur një intelektual i shquar i tha vite më vonë se dukej qartë në foto frika e saj, ajo ju përgjigj: “Të duket ty se je mashkull, prandaj!”, dmth njerzit projektojnë frikërat e tyre mbi të tjerët.

Për vete sa herë që e shoh figurën e amerikanes në foto më bën këtë efekt: në fillim shoh vërtet frikë dhe ndrojë tek ajo, por frikë dhe ndrojë nga një mjedis që nuk është i saj. Por më pas, më mirë i përqëndruar, nuk shoh më frikë dhe ndrojë, përkundrazi; si shtojzovalle e ardhur nga e përtemja, ecja e saj hirëplotë nuk prek tokën, figura e saj pa gravitet duket pa lidhje me kusurin e botës, përveç dëshirës së babëzitur të vdekatarëve. Providencialisht është një revelatë pamore në rrugë, teknikisht është një kolazh i fotos së Madonës mbi foton e vdekatarëve të pakallur.

Në kontrast me kostumet tradicionalë mashkullorë zi-gri, veshja e saj: shall meksikan ngjyrë portokall, çantë e sajuar nga një torbë kali, sandalle shenjtoreje në shkretëtirë - që përbën gjithçka të parë më vonë si uniformë e kulturës hipi - e bëjnë një figurë lajmëtare mesianike, një Madonë moderne që profetizon të ardhmen rrugëve të Firences. Meqë krijimi është rrethor, e ardhmja risjell në botë edhe të shkuarën: shikoni me kujdes La nascita del Venere e Botticelli-t që ndodhet po në Firence në Galleria degli Uffizi. Do të gjeni dy elementë të ngjashëm, vallë është një rastësi?

Sidoqoftë, ndryshon koha, ndryshon edhe medium-i, nëse kupton kohën.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ketu gjeni 13 minuta nga një film (realizuar me candid camera) jo shume i vënë re, sepse në pamje i mërzitshëm si përsëritës, në fakt një kryevepër e pakuptuar dhe e pa vënë re, si edhe ndodh me kryeveprat. Eshtë një hymn kushtuar gracias feminile, ose Madonës sipas kontestit katolik italian, ndërkohë burrat tregohen të shëmtuar, djallëzorë gjithë lesh, mafiozë që të ngjallin krupë:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam harruar të shtoj se stimuli për të shkruar sa më lart, ndodhet në këtë koment:

Tani kam shprese se Zhardina do te me jape me teper se nje lavderim.:stuck_out_tongue:

Dhe kjo ndodhte në Firenze, në vitin 1951, me atë gjindje që kish gjithë jetën që shihte Davidin e Donatellos në Ricasoli!
Imagjino babëzinë në Napoli …
Falemnderit fort Inkuiz që na zbukurove të shtunën me këtë shkrim kaq të goditur.

(P.S: nuk guxon që të bësh “like” pasi çdo herë para teje ka kaluar Manjola tironsja)

1 Like

i 16-ti beri foton.

ja pak Shqiperi ku ne nje foto eshte stopuar me vertetesi mahnitese vuajtja shqiptareve dhe Shqiperise ! a thua se eshte shkrepur ne oborrin e ndonje spitali psikiatrik apo kamp perqendrimi… dhe kjo foto ka avantazhin se eshte shkrepje spontane, aspak e kompozuar apo regjizuar…
(foto eshte bere ne Korce ne vitin 1989)

5 Likes

e kam me te hedhur Belul, i 16-ti eshte ai qe shef foton, dmth je edhe ti. Ka rendesi kjo, shume rendesi, psh ne foton qe ke sjelle ti, me teper te shohin nga foto ty, se ti i shef ne foto, dmth zhvillohet nje dyluftim shikimesh, dhe ne dyluftim shtrohet natyrshem pyetja legjitime: kush fiton? Ose edhe pyetja: ku t’kom pa?

2 Likes

Burrat në kafene pinë e kuvendojnë

e di qe e ke me te hedhur tiku… po une prape do jap pergjigjen qe dua une.:slight_smile:
me keto pyetje- pergjigje e stisura, tiku, ti me kujton Shpendin, nje figure ne Vlore ky qe sajonte quize gjeniale per nga satira dhe e kapte bashkbiseduesin gafil… ja nje quiz alla Shpendi : i thote Shpendi njerit, tip loje . -une vij nga Vlora, ti vjen nga Skela (behet fjale per kahun e levizjes bulevardi Vlore- Skele) , si e ka emrin polici te kulaci (rotonda) ??.:smiley: -nuk e di, ngriti supet ai i varfri me habi… dhe pyeti, pse ti e di… he si e ka emrin ? -po , tha Shpendi krejt normal, Qemal e quajne ! -ouu, po ku e di ti qe e quajne Qemal, pyeti i habitur ai ?? -e kam gjiton, tha Shpendi, takohem cdo darke me te..:joy::rofl::rofl:

ne foton qe kam sjell une, mua ata me duken si Prokop Mima te filmi ‘‘emblema e dikurshme’’, me duket… kur thoshte : ik., largohu se do te hap koken me gur.:smiley:

1 Like

aaaahahah :smile: ç’ma kujtove Prokopin.

po ti pse i ben bisht pergjigjes, tregoji qyfyret e Shpendit, por jep edhe pergjigje tamom se su be qameti po te fitoje komshiu policit.

Pyetjet e mia kane per qellim t’ju nxjerr nga qyli, i bini qylit, pa u lodh i çik nuk kupto gje si duhet. Edhe ne shkrim kam bo nji pyetje, pothuaj e sigurte se nuk ka pertu pergjigj njeri, edhe prej frikes se del budalle, bile prej frikes paralizohesh e nuk gjen nje gje te thjeshte fare.

Ti, pa e kuptuar, e dhe pergjigjen per pyetjen time te stisur: kush fiton? Kane fituar ata te fotos tende qe te kan tremb se te shohin kercenueshem sikur duan te çajne koken me gur, sepse ti tani je nje turist i dhjamosur belg, je Madona e dhjamosur qe ben shetitje midis kriminelesh, nuk je me nje prej tyre, ke frike dhe ndroje prej tyre.

Kjo ka qene pergjigja ime kur kjo foto eshte botuar per here te pare ne Peshk: nuk kam asnje problem me kete foto, sepse une ndjehem akoma nje prej tyre. Nuk veshtrohet pa simpati. Vetkuptohet reagimi i demokrateve t’mdhej qe rizbuluan perseri fuksin 5-leksh midis tene.

1 Like

tiku, nuk i bej bisht pergjigjes. por ky shkrim ka shume materjal edhe normale qe gjithkush te komentoj per ate cka i ben pershtypje me teper per momentin… nuk mund ti japesh manual perdorimi lexuesit se se si duhet ta shohe e per cfare te komentoj. pastaj, ne pergjigje e komente mund te gjesh ndonjehere edhe nje observim, detaj apo spjegim pare ne kendveshtrim tjeter qe ty ndofta nuk te kish shkuar mendja. e them ne pergjithsi kete jo per komentin tim.

per foton ne fjale, une mendoj absolutisht qe eshte e stisur , e regjizuar ! autorja eshte kujdesur per gjithcka aty… madje te gjendet edhe 1 motor Vespa, simbol i padiskutueshem italjan i atyre viteve ! edhe qe autorja eshte frymezuar nga pikturae Botticellit qe ke sjelle ti, eshte mese e qarte. vendosja e duarve te modeles, eshte ekzaktesisht i njejte me ate te piktures… bile ka gjetur edhe moedele qe i ngjan ne fytyre kesaj te piktures, dhe natyrisht eshte kujdesur te kap te njejtin veshtrim , ate te gjendjes si ne ankth, ne bezdi, ne siklet.

une nuk shoh Itali te vuajtur ne kete foto ! -shoh burra te veshur mire, e plot sqime per kohen qe gjenden ne nje ambient klasik, e paksa borgjez… me gjasa kjo rruge eshte ne zonen historike te Firences pare edhe ndertesen klasike aty , por meqense kjo eshte foto e kompozuar, patjeter qe autorja eshte kujdesur edhe per keto detaje.

p,s me kete rast mu kujtua kjo foto qe ka sjelle Blendi te peshku dikur, e bere nga fotografi Petrit Kumi, (mbase fotografi me i mire shqiptar i kohes) te parku i liqenit ne Tirane , e cila ishte gjithashtu nje foto kompozim , e regjizuar me modele dhe autori ishte frymezuar nga nje pikture e Sureat.

1 Like

I 16-ti (dmth shikuesi,se nisa edhe ti numeroja per pak) i vjen plasja qe fotoja nuk ka ze! Pervec figures do ishin shume interesante komentet ,fjalet! Ne se do te ishin volgare apo ledhatuese ? Ne fakt meshkujt me duken me shume po bejne gallate,se sa po ngacmojne! Femra me duket jashtezakonisht seksi, nuk di se sa ndikon ketu bukuria e saj apo fakti qe ka 15 burra qe e “veshtrojne” te themi!! Edhe po…ka shume Shqiperi aty, nje grusht fara e nje pale syze siper kokes e sikur je ne Vloren kapitaliste!

E175507B-0D6A-4768-8EEC-438841D021EEC2BB7E0C-0FE0-486C-BDB3-C744263B16B639C628C5-03A6-4F9B-A1AF-C563C5B7ACF6

1 Like

Cat calling thone qe eshte problem ne italy.

Belul djali (djalli),

ngjashmerine e fotos se Kumit me te Seurat e kam selluar me intuite une per here te pare, krahas ca intuitave te tjera qe mund t’i lexosh ne temen e Blendit:

http://arkivi.peshkupauje.com/2016/03/parku-i-madh-ne-vitin-1967

Njekohesisht pikerisht ne kete teme kemi diskutuar per foton e shqiptareve qe ke sjell ti ne temen tani, por edhe ne teme te Blendit per Kumin. Ja dhe njeri prej reagimeve te mia lidhur me kete foto:

… un nuk mund te mohoj çfar kam qene si ekzistence dhe perkatesi komunitare kombetare, sepse, pavarsisht qendrimit tim personal atebote, un kam qene, e per pasoje edhe jam akoma, nje prej tyre ne foto bardh e zi qe ti shef nga Monpeljeja e lyer me livando frenge, jam katunar i qelbet qe pres autobuzin per te shkuar ne Boboshtice qe vjen era kakerdhi, nderkohe qe Stalker marksist-leninisti me fotografon me Teorine e Imazhit e te Modhit, ndersa Beluli dhe shen Pjerdhi psheretijne: Oh sa bukur! Ah sa Ausviç i bukur! ah-oh sa art i modh!

Gjithashtu ti mendon - sipas komenteve - se fotoja e Kumit eshte e stisur (njesoj si foto e amerikanes ne Italy), madamat aty aktrojne sipas teje. Me habit shume fakti qe ti je njohes shum i mire i asaj kohe dhe nuk di se ishte e pamundur qe Kumi te merrte nje tabor me vajza aktore nga qyteti, t’i çonte tek Kisha e ShenllaGopit, per tu bere nje foto plazhi. Me kollaj e kishte t’i pallonte. Pse ta bente nje gje te tille kur ato ishin aty ne qef te vet dhe ai mund t’i fotografonte ne gjendje te natyrshme naiviteti qefi pa qene nevoja te aktronin artificialisht kush ben poza me te bukura? Ai vetem ka zgjedhur me mjeshtri vendin dhe ka luajtur po me shum mjeshtri me aparatin duke e pjerrur ne kendin e duhur peisazhin per te rikujtuar arketipin e qelluar te plazhit Grande Jatte.

ja ta zeme se dy amerikanet jane genjeshtare dhe figurantet aktrojne ne foton e Firences, me thene te drejten nuk e ve doren ne zjarr, sepse di sa pak mund t’ju besohet artisteve t’mdhej. Por edhe ne qofte keshtu, kjo nuk e humb meriten artistike te fotos. Siç do ta diskutoj ne pjesen e dyte, merita spostohet ne nje situate tjeter, spostohet ne nje performans qe eshte ndoshta akoma me e veshtire. E ke idene sa e veshtire eshte te vesh bashke 16 vete te luajne pjesen e lindjes se Veneres nga shkumba e valeve te detit, dhe fotoja te duket prap e natyrshme?

ndersa persa i perket krahasimit qe ben lidhur me vuajtjen e foto shqiptare foto italiane, sigurisht qe nuk kane te krahasuar nga disa pikpamje, pikpamja me banale eshte se fotoja italiane eshte bere pas lufte, fotoja shqiptare eshte bere brenda lufte, kur akoma po luftohej. Pastaj edhe per çeshtjen e vuajtjes, ne temen e Kumit te kam dhene nje pergjigje mjaft interesante:

Si perfundim … ka edhe ferr luksoz, mund te jesh ne ferr edhe brenda brekeve te sinjora Bertinit qe vijne ere profum freng zhardin sur le nil.

1 Like

Meqe ne aspektin artistik,nuk kena kryqe me e komentu,po komentoj ne nje rrafsh banal. Pashe para ca dites nje info te CNN,per dike qe kishte trajtu ngacmimet seksuale ne rruge. Intervistoheshin femra me pervoja te tilla dhe ato me shpengimin qe karekterizon mungesen e tabuve asaj ane,rrefenin rastet qe ne e permbledhim me termin ,“futje duresh”. Tani harasment konsiderohet edhe starring,po nje komentuse femen thoshte,se nje vajze qe del ne rruge gjysem nudo,asht nje “walking invitation”. Dhe megjithmen,goca qe sot i shofim me xhinsa me te shkurtra se mabathjet,nuk mund te mbahet ndaj tyre nje qendrim estetik - oh sa kofshe te bukura! - pervecse dicka seksuale. Dhe nese nuk ndodh kjo,goca ka deshtu ne show-n e saj,te daljes ne rruge me brekexhinse.

nuk besoj se ti nuk ke kryqe me diskutu ne rrafshin artistik, te pelqen te kamuflohesh mbas banalitetit, qe edhe kjo mund te jete mjaft artistike, me tamom artistike moderne.

Lidhur me çfar thu, amerikania e fotos italiane, kur e pyeten nese kish ndjere frike ne situata te ngjashme rrethuar nga hamshore race, u pergjegj se jo, nuk kishte ndjere, nuk kishte asnje problem, mjafton qe te mos i shihje direkt ne sy dhe buzeqeshje. Dmth parimi: Mos provoko! Mos shti ne ngasje!

1 Like

miremengjes tiku,

te besh koment te temat e tua, eshte ankth, ose si puna e ‘‘corbes se prishur’’, se e vjell ate per tere jeten .:smiley: -sepse sido qe ta besh komentin, prape ty nuk te pelqen, ke nje mendimin tend stoik se si duhen bere komentet, ose i merr angllic, apo kupton dicka krejt tjeter dhe pastaj vijne kondrakomentet e tua si ato urraganet e Amerikes (1 burre 1 grua… Hose, Irma…), ne seri.

ja te saktesoj disa gjera une, e shpresoj te me kuptosh edhe ti… foton e bere ne Korce ne 89-n e solla jo per ti bere karshillek fotos qe trajton ti ne kete teme, por sepse ka pak ngjashmeri si jane shkrepur… pra eshte fiksuar nje grumbull njerezish ne rruge. -ndryshimi eshte se foto qe kam sjelle une, eshte shkrepje spontane, ndersa fotoja jote eshte artistike, edhe shume e bukur ! prandaj ka bere edhe histori.

foton e Kumit e solla sepse ngjashmerite me foton e temes jane akoma me te theksuara. kemi te bejme me 2 foto artistike, bere nga 2 fotografe, artiste, profesioniste te cilet jane frymezuar nga vepra te piktoreve te njohur per te realizuar keto foto. kjo ishte.

Petrit Kumi, fotograf i ATSH, ishte edhe fotografi personal i Enver Hoxhes. kjo foto eshte bere me qellim propagandistik dhe ishte pjese e nje cikli, reviste/ album per te huajt . qellimi i albumit ishte te tregonte emancipimin e femres ne Shqiperi… jo me kot ne qender te fotos se Kumit jane femrat… dhe jo me kot fotoja, bere ne 1967, eshte me ngjyra dhe e nje cilesie shume te lart. -Kumi ishte fotograf i Enver Hoxhes, edhe mjafotn vetem ky fakt qe te gjendeshin modelet kur te donte ai, por sic thashe, kjo foto ishte pjese e nje albumi qe ishte miratuar me porosi nga larte , keshtuqe cdo baze materjale, inkluziv modelet etj, ishin te garantura ! -tashi kur flasim per modele ne rastin e kesaj fotos te liqeni ? aty mbase ka ndonje pushues a kalimtar te rastit, por nuk eshte ndonje pune e madhe te gjendeshin nje grup studentesh, apo nje grup sportistash mor burre… mjafton te shikosh ate djalin majtas me brek te kuqe speedo.:smiley: , dhe e kupton qe ai eshte sportist, notar. -pastaj Kumi si artist ka zgjedhur vendin dhe i ka vendosur bukkur, duke i shperndare ne menyre proporcionale, ca ulur e ca mbeshtur te pemet, por te gjithe duke tretur veshtrimin thelle ne horizont, sepse ashtu e donte Kumi… nderkoh qe fotografja e Firences, pervese i ka shperndare bukur e proporcionalisht burrat, ta mbushin vendin dhe objektivin, veshtrimi i tyre duhej derdhur mbi femren !
kaq tiku, duke shpresuar ne mirekuptimin tend.

1 Like

keto foto qe ke sjell ti, jane te gjitha artistike… aktorja me cigare eshte Monika Belluci.

Behej fjale per ato vite, po sot qe ka nje ngopje ne imazhe seksuale ne cdo medium, si do mund te sillej, e lidhur psh me kukturen e instagramit. A jane mbeturina te evolucionit ku femra kerkonte vemendjen e sa me shume mwshkujve per te rritur mundesine per te lene pasardhes me gjene me te mira, si penelopa.
Me bente pershtypje kete vere, pepinet, nese lejohet ky term diskriminus, te shumte ne numer kete vit vinin rrotull plazheve te albanies ne grupe te njejta, me te njejten arrogance prej gjaftaresh ndaj kalimtareve femra, por me nje qasje me metroseksuale.

Po i solla ne kontekst te perforcimit te idese se ky fenomen eshte trajtuar gjeresisht ne art.
Ne kuptim jodjallezor eshte permendore per adhurimin ndaj se bukures, femerores etj.

Ndersa ne kendveshtrimin e tiranise maskuliste ndaj femres etj, jam i bindur se edhe po te ishte fotoja me 15 femra qe shikojne mashkullin, prap do te komentohej si tirani e mashkullit ndaj femres :slight_smile:

2 Likes

marrdheniet midis njerzve jane mbush plot me keqkuptime, aq sa ndonjehere me duket se vetem keqkuptime ka, qe shkohet para vetem ne saje te keqkuptimit. Aq me teper ne boten virtuale, per vete natyren e saj, eshte nje keqkuptim e tera.

Un as me ka shkuar ne mend se ti ke prure foto per te me bere karshillek (jam kurioz te di se kujt fraze time i referohesh per kete), perkundrazi te jam mirnjohes, sepse edhe tani sapo kuptova qe fotoja e amerikanes dhe foto shqiptare me prokope qe te çajne koken me gure, rrijne midis tyre si perkatsisht eros dhe thanatos, dmth ne plan te fundit jane e njejta foto. Un kam kundeshtuar vetem interpretimin tend, ne fakt nuk e kam kundeshtuar, sepse ne nje koment te bere ne temen e Kumit kam thene te njejten gje me ty:

Belul,
fotoja qe ke postuar, perveç te tjerash, eshte shume treguese per vuajtjen e te huajve kur vinin atebote ne Shqiperi. Kush me shume e kush me pak, mbas nje jave fillonin te vuanin nga mania e persekutimit sepse te gjithe i veshtronin ngultas, pa ja ndare syte. Po ta veshtrosh gjate foton fillon e vuan edhe vete, jane te padurueshme veshtrimet zhbiriluese. Çuditerisht veshtrimet jane edhe akuzuese.

Mbi kete baze kam bere komentin tjeter qe, megjithkete une ndjehem nje prej tyre, dmth une te çaj koken me gur :stuck_out_tongue:, nuk jam turist qe veshtroj nga jasht, pra veshtroj me simpati. Tani ç’te them me teper, ti ose nuk kupton, ose keqkupton per arsye qe nuk kam si ti di, prandaj s’kam ç’them me teper per sqarim. Te takon ty sqarimi me tej, nese do. Un mund te pranoj vetem gabimin qe komentet e mija nuk jane brenda standardit si stil, edukate, formulim etj. Por kjo mund te jete merite nese kuptohet motivacioni, i cili nuk eshte kurrsesi t’i çaj koken me gur kolegut diskutues qe diskuton normal, ne kuptimin pa share.

Edhe per foton e Kumit ke bere mire qe e ke sjelle, verejtja ime kishte te bente me faktin qe intuita per imitim nga Seurat ishte imja, dmth qe nuk jam kunder per imitim. Mosdakordsia midis nesh ka lidhje vetem me faktin qe Kumi dhe Orkin kane aktruar figurantet apo jo. Ti mendon ndryshe, okej, jane gjysma e atyre qe jane marre me foton e amerikanes qe mendojne si ty. Çfar ka ktu qe ti e tjerr kaq gjate, qe ke frike te diskutosh me mu, nuk diskutohet dot me mu ose ku di un se çfar tjeter?

Qe te kuptosh se un di edhe te terhiqem kur ka argumenta me se bindes: un nuk e dija qe kjo foto e Kumit eshte e nje albumi me porosi nga lart, dhe per me teper bere ne vitin 67, dmth informacione qe sapo i solle ti, ose un nuk i kam vene re nese ndodhen ne temen e Blendit. Une kujtoja se kjo foto eshte çfardo, si zakonisht e botuar ne revisten Ylli. Pra qe Kumi nuk kishte perse te çonte femrat te kisha me urdher te Komitetit Qendror, por mund bente nje xhiro andej dhe te fotografonte plazhistet qe ishin aty rastesisht. Tjeter qe e likuidon kete muhabet per fare: ne vitin 1967 liqeni mbrohej nga 40 police, nuk ja mbante asnjerit, jo per tu lare, por as per tu çveshur. Lejimi i plazhit nga liqeni eshte bere diku midis viteve 78-80, kjo e sigurte se e lidh me ngjarje tjeter paralele ne kohe qe me kujtohet mire. Pra nese vertet fotoja eshte e albumit te shok Enver dhe eshte bere ne vitin 67, atehere ti ke te drejte pa asnje diskutim.

Me jep ndonje informacion dhe argument te ngjashem per foton e amerikanes, dhe do te terhiqem edhe per ate si per Kumin.

1 Like