550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Te thash qe eshte manipulus …ai mohon te emen e anashkalon dhe plasi tu shkrujt per njerken …manipulon sikur eshte e ema pa pike turpi …e jo me keto gjojna …

po ai shkruan se e jema ishte 16 vjec kur e martuan me te jatin e tij 55 vjec.

Po …e shkreta… nuk e kam lexuar …kjo ishte gruaja e dyte se me te paren te bijen e Andreas nuk pati femije dmth kishte dy gra …dhe kete e mori vetem per te bere femije …pati tre femije Kolecin dhe 2 motrat e Kolecit …por nuk e trajtoi asnjehere si gru …me te paren dilte e dukej …kete te shkreten e trajtoi si inkubatriçe …andej nga vitet 50 i vdes i jati …e ema shume ere nuk kishte asnje me Shqiperi …ato kohe te veshtira qe ishin i dergon femijet ne jetimore (edhe per ti shpetuar nga varferia e tmershme e asaj kohe ) aty shkollohen te tre femijet …ajo martohet me nje shkodran tjeter …çfare te bente ne ate kohera ne Shqiperi e vetme e shume e re …as shqip nuk dinte …Megjithe ate me vone ate qe nuk pati mundesi ne ato kohera te bente per femijet e vet ,e ke be per niperit e mbesat …shkodranet e lavderojne shume si gru …ky u ça duke shkrujt per njerken e njerzit e njerkes se ata kan qene dikush ne Shkoder …kjo nuk me pelqen …

E shkreta grua .Kola qe thua ti i akuzonte ne kohe te luftes ne kosove nenshkruesit e rambujese si tradhetare .nashi duhet te jete qetesuar nga trute e kokes se nuk ia degjoj me zerin ne internet por kaloi nje faze histerike ku u be hasem me gjithe dynjane .nuk la njeri pa sulmuar majtas e djathtas.

1 Like

Arban meqe me ke permend. Per kete teme eshte diskutuar shume ne Peshk, gjithashtu edhe un kam diskutu shume, deri ne lodhje, dhe pa rezultat, edhe per fakti se ku diskutim ka ngec artificialisht tek figura e Skenderbeut.

Nuk del gje nda ky diskutim perveç sharje, marrje neper goje personash qe nuk i njef mire kontestin ku jetojne dhe zemrime te kota, eshte diskutim apsajt, sepse ne parim nuk ka dy pale ne diskutim. Ne parim te dy palet jane dakord me çmitizimin si proçes i natyrshem modern, ne fakt sot ne bote nuk ka mbetur figure, ide, koncept, besim, ngjarje historike pa u çmitizuar, nuk ka konflikt midis dy pale me nje fjale. Vetem ne Shqiperi behen dy pale vetem rreth figures se Jotit ku diskutohet leshi i seksit te familjes se heroit tone kombetar, perzjere me leshin e seksit te familjeve te studjusve dhe vete diskutanteve.

E çfar kuptimi ka te marresh pjese ne kete kerleshje dypaleshe, perveç qefit per tu perleshur me armikun? Shko me mire pallo ndonje femen, perleshu me te! T’pakten bo qef, knoqesh!

Perveç sa me siper edhe diçka tjeter me rendesi qe ja vlen nje koment ne vete.

Ky diskutim eshte pjelle i raportit fe-politike, ne kuptimin ne kete rast qe Joti ishte atlet i Krishterimit dhe njekohesisht atlet i kombetarise. A rrine bashke keto te dyja? Edhe sikur te rrine bashke, kush i ve dot bashke kur Krishterimi tani eshte nje kufome e çmitizuar, dhe asnjoni nuk beson as ne zot as ne lesh e as gje? (perveç se ne demokraci eshte e ndaluar te vesh bashke fe dhe politike)

Mu ky lloj muhabeti nuk di pse me kujton eren e atleteve te NISH Goma Durres, nje ere e rende gome perzjere me ere perç te kakezave te zeza te krijuara midis gishtave te kembeve. (i çmitizova atletet Adidas!)

Ndoshta @BeluliXVI ka ndonje gje simpatike per te kujtuar lidhur me keto atlete.

PO pse a ka ndonje gjo te keqe me qene xhuxh? Edhe Napoleoni xhuxh ishte por ua futi sa krahu perandorive te tjera. Pra frymorit, ne kete rast heroit, shikoi punen dhe jo gunen.

perderisa ti thu qe ja futi sa krahu, atehere çoje konseguencen deri ne fund: Marlonit mos i shif punen, por shifi palloshin sa e ka.

Nuk po diskutojme filma dhe aktore apo regjizore. Po merremi me histori te verteta frymoresh.

muhabeti i Skenderbeut nuk behet histori per histori, por behet histori qe t’i vleje te sotmes. Ndryshe çfar kuptimi ka, e kujt i rref se kujt ja futi Napoleoni apo Joti? Vetem kalamajve qe shofin filma. Sot i rref se kujt ja futi francezi i radhes, Macron, ose Trumpi, apo te pakten Napoleoni i te ardhmes. Por asnjeri nuk pret me Napoleon ose Jot, as ne filma.

dhe kjo gjendje e sotme eshte pasoje e faktit se Skenderbeu i shumepritur erdhi dhe iku ne formen shok Enver, sinteze e Nol karabushit me Zog rrushit, sipas festes koken. Nuk meritoni tjeter.

ne fakt e kishim fjalen a ishte xhuxh apo jo Gjergji. Per mu nuk ka rendesi edhe nese ishte xhuxh. Rendesi ka ta kishte te modh!

kurse per mu si fuks 5-leksh, ka rendesi qe shok Enver ishte fizikisht katallan dhe e kishte t’modh, por jo mo t’modh se te Marlonit qe ja pat fut ne Monpelje, e nga inoti ja futi bashkeatdhetareve, jevgj dhe familje te medha nacionaliste. E aq shume ja ka fut sa nuk ju ka dale akoma, e kaq shume ja ka hallakat, sa qe nuk kuptojne qe e kane akoma mrena, e kujtojne se tani me ne fund jane te lire ne Evropen e lire qe ja ka fut ronshem xhuxhmaxhuxhi Hitler, e akoma e kan mrene e s’kuptojne gjo.

berber, me qe ra fjala, a e mban mend se shok Enver ka pas thene disa here, edhe shkruar ne libra kujtimesh, qe ne te ri te tij deshironte te behej aktor filmi?

e shef si lidhen gjerat? edhe me kinofiloidet e blogut?

hëmm, po ti a derëzi spaske kuptuar gje fare se per cfare po flet Noli ketu… morpo hiç nuku ke kuptuar , hiç !.:frowning:

eshte sarkazem, ironi e thelle ku nga njera ane Fan Noli u drejtohet zuzareve dhe palaçove qelbanike, ke parasysh ti ; atyre pra ç’mitizuesve.:smiley: te heroit tone Kombetar, nga ana tjeter Noli thumbues dhe kritik i ashper , i drejtohet popullit, shqiptareve qe te ndergjegjesohen dhe te jene me shume vleresues dhe me shume te vemendshem ndaj figures se heroit tone Kombtar Skenderbeut, (figure te cilen ai e krahason me Aleksandrin e madh per nga bemat e trimeria dhe diplomat si Luigji i IX) dhe historise se tij… sepse Skenderbeu dhe historia e tij eshte edhe historia dhe vetdija jone Kombetare !

citoj nga Noli…

…per analogji, serbet cdo vit perkujtojne e festojne me fanatizem betejen deshtuar te Kosoves ne 1389 kunder osmaneve, qe ne fakt nuk ishte vetem beteja e tyre , po nejse, serbet e udhehoqen… -po ne shqiptaret a i perkujtojme me te njejtin fanatizem betejat triumfuese te Skenderbeut ?! -ja pra ku e ka fjalen, nder te tjera, Noli…

nderkoh, ja nje rrefim i Nolit per betejen e Torviollit ,marre nga libri i tij ‘‘Historia e Skenderbeut’’. (qe nuk eshte liber romantik-artistik, por liber historik)

Lufta e Torviollit

Nga Fan Noli

Ishte ne te ngrysur e siper, kur u radhiten te dyja ushtrite, njera kunder tjetres dhe ushtaret e lodhur kishin nevoje per prehje. As njera ane, as tjetra nuk levizi dhe puna mbeti per te nesermen.
Kur u gdhi dita 29 Qershor 1444, shqiptaret paten rastin ta shohin mire armikun, me te cilin do te mateshin. Fusha e tere ish mbuluar prej syresh dhe dukej sikur turqit s’kishin vec te vertiteshin e me sulmin e pare ta merrnin neper kembe ushtrine e vogel shqiptare. Malet oshetinin nga trumbetat, nga daullet dhe nga klithmat e tyre shurdhuese. Skenderbeu, kaluar, po rendte nga njera ane e ushtrise tek tjetra, I therriste me emer oficeret dhe ushtaret dhe i porosiste te gjithe te mbarojne detyren e tyre si burra. Duke ditur qe beteja do te mbante shume kohe, i vuri ushtaret te hanin mengjesin, posa kish nisur te zbardhellonte agimi, pastaj i vuri te gjithe ne rregull, e dha urdher qe te mos leviznin, por t’i lene turqit te sulen te paret, nga frika se mosushtaret e tij te paduruar verviteshin pa rregull, shperndaheshin dheshtypeshin nga numri i madh i armiqve.
Turqit, te bindur qe e kishin te fituar betejen, duke shikuar shqiptaret si te mpire, qe nuk jepnin shenje jete, me nje bertitje te shfryre nga mijra gurmaze, u leshuan kunder shqiptareve…
…Te dyja ushtrite u perleshen dhe beteja mbajti gjer me tri orepas darke. Turqit e drejtuan tere forcen e tyre kunder qendreses shqiptare dhesulmet e tyre te perseritura qene aq te terbuara, sa do ta kishin thyer, sikur te mos ndodheshin atje Skenderbeu me Aidinin. Krahu i djathte e kishte me pisk: Anton Linjorosa, kapedan i leberve dhe i himarjoteve te Arianitit, Martin Igraka, kapedan i malesoreve te Dukagjinit, Pal Kuka, Pjeter Spani, Pjeter Strusimeri, Stefan Ersiçi dhe disa kapedane te tjere te shenuar ishin vrare, tre flamure kishin rene ne duar te armikut dhe Tanush Topia mezi po e mbante ushtrine e tij, e cila ishte ne te thyer e siper. Ne kete cast u sul nga pusia kaloresia e Hamze Kastriotit dhe goditi ushtrine turke nga krahet, kur nga ana tjeter Vrana Konti, sipas urdherit qe kish marre, i ra ne balle. Krahu i mengjer i ushtrise turke, i vene midis dy zjarresh, u thye dhe u shkaterrua nepak kohe. Pas kesaj Moisiu i Dibres, me nje sulm te perfundme, e dermoi krahune djathte te armikut. Mbetej qendra ku ndodhej pashai vete, me lulen e ushtrise turke. Skenderbeu, duke pare te dy krahet e ushtrise se tij te fituar, beri nje sulm tjeter dhe u vervit si shigjete ne mes te armiqve, duke korrur me shpaten e tij me te djathte e me te mengjer, duke i shkaterruar turqit e duke humbur ne rene e pluhurit, te ngritur prej kembeve te kuajve. Garda mbreterore me Aidinin ne krye, duke pare rrezikun e mbretit, u sul e tera si nje trup dhe e goditi qendren turke me aq terbim, sa kjo nisi te tronditet, pas gardes erdhen Vrana Konti dhe Martin Spani me rezerven dhe me perpjekje te perfundme, qendra turkeu dermua dhe u shkaterua krejt. Luanet kete dite kishin kundermuar luane. Turqit te thyer plotesisht moren arratine, po shqiptaret ishin aq te lodhur, sa s’u kish mbetur force t’i ndiqnin.

2 Likes

po cte kujtoj tjeter une… atletet e Nish goma Durres, vinin ere e rende qe pas 1 apo 2 te veshurave. -problemi i tyre ishte se nuk kishin asnje lloj ventilimi. dmth ajo copa beze qe perbente pjesen e siperme mbuluese te kepuces , ishte e gomuar. dhe mire kjo, por si ka mundesi qe nuk u kish shkuar mendja prodhuesve tu benin nja 2 a 3 vrima anash nga pjesa e brendshme qe te krijohej nje lloj ‘‘frymemarrje’’ brenda kembes.

po se mos vetem keto atletet, qe nga para sec kishin forem bunkeri.:smiley: , po ato sandalet e llastikut qe bente Nish goma per femije, qene kuje fare… sidomos kur ishin te reja , rripat e llastikut qe krijonin te çarat ndarese, ishin aq te mprehta saqe kur djersitej kemba , rreshkiste , e dilte gishti i vogel jashte te cares , nderkoh ai rripi i ashper i llastikut te priste si brisk.:smiley:

1 Like

termi “shqiptar” sikur s’nuk per epoken!
…edhe na knej ka Mirdita mburrna, se ne veshjen tardicionale te grave te Mirdites,shamija e kres, u kthye e zeze pas vdekjes se Skanderbegut,si shenje zie per vdekjen e Tij.

po e kemi thene kaq here qe nuk kishte ‘‘shqiptare’’ ne kohen e Skenderbeut, por arber…:slight_smile: dhe po te beme nje nen-ndarje te arberve kemi ; epiriote, leber, dibrane, mirditore, matjane , dukagjinas etj etj…
-megjithate vijimi historik nga arber ne shqiptare sot merret i mireqene nga historianet dhe baza kryesore, solide, e kesaj treashegime eshte gjuha.

prandaj edhe historianet sot kur flasin per Skenderbeun nuk thone ; Princi i Epirit, por Princi i Albanias… ja nje shembull ; nje historian spanjoll, kur flet per Doniken… , si i referohet asaj…

Skenderbeu ishte shume i forte se ishte i vetmi i kohes qe rrahu dy here Mehmet Pushtuesin. Dmth Konstandinopoja ra, Kruja jo. Kaq mjafton per t’u vendosur ne librat shkollore them une. Shtoni dhe nje ore per t’u treguar filmin femijeve dhe plotesohet dija historike :smiley: