550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

dakord,dakord,por meqe the qe Historia e Nolit’," nuk eshte liber romantik-artistik, por liber historik",fortlumturia e Tij, do te duhej t’u referohej termave te kohes se asaj historie fort te lavdishme pe ne shqiptaret,pasardhesit direkt apo vijushmeria e arbnoreve.

liber historik e ben fakti se autori jep / pershkruan ; data , vende, ngjarje dhe toponime ekzakte si dhe persona/ njerez te vertet me emer e mbiemer. pra ngjarja /et nuk eshte mit ,as ndonje fantazi , apo sajese e çmendur prej poeti… :rofl:

natyrisht qe kjo eshte nje pjese e vogel nga libri ku Noli edhe ketu ne fakt , jep perkatesine ‘‘etnike’’ te luftetareve…

‘‘Krahu i djathte e kishte me pisk: Anton Linjorosa, kapedan i leberve dhe i himarjoteve te Arianitit, Martin Igraka, kapedan i malesoreve te Dukagjinit, Pal Kuka, Pjeter Spani, Pjeter Strusimeri, Stefan Ersiçi dhe disa kapedane te tjere te shenuar ishin vrare.’’

1 Like

O Belul,

Nuk të vret syri fakti se është pikërisht Noli që e quan Linjarosën - kapedan të lebërve dhe të himarjotëve?
A mendon se këtë gjë ja kish thënë vetë Gjergj Kastrioti apo mendon se, së paku, ka patur rastin të kish lexuar kronikën e betejës, të shkruar nga dora e Princit të Krujës?
Ja pra edhe historia (me H të madhe…)

Mire Belul mire por nga ato dy prodhime qe thua ti kopjuan perendimoret.

Atletet (se mos thuash qe kopjuam ne!)

Sandalet

lol, po nuk eshte merit e Gjergjit, por e Krujes, pra e pozicionit te saj gjeografik qe vetem nga ajri mund ta pushtosh. E ne ate kohe nuk ka patur tajare. :))

cila eshte tamam ankesa jote ketu ; qe Noli , Lenjaros himarjotin ‘‘e nxjerr’’ edhe lab , apo objektiviteti i Nolit ne pergjithsi ?
tashi , une mund te te pergjigjesha seriozisht, po meqe ti je cinik , e ben pyetje ironike… Ok. po te pergjigjem edhe une ne kete linje. shife pak, ja zune ne fyt pushimet Gjergj Kastriotit:frowning:

https://www.youtube.com/watch?v=InNfJpKD4i4

Shpresoj qe ligjeratat e profesorit ne universitet te jene pak me ndryshe se ky shkrim.

1 Like

“Nuk eshte shpata, por krahu”-cit.

1 Like

Deri diku ai ka te drejte me ate qe shkruan pavarsisht se ka nevoje per plotesim teksti i tij. Periudha osmane nuk ka qene zero per shqiptaret por ishte e karakterizuar nga nje stanjacion i vazhdueshem po ta krahasosh me perendimin. Gjithmone po ta krahasosh me kete te fundit, se ne te kundert si do dalim ne nje perfundim te qarte per shpjegimin e kultures sone? Po edhe une do ti meshoja mendimit se ne kohen e Skenderbeut Europa perendimore nuk ka qene parajsa ekonomike, kulturore e shkencore e te pareve tane. Kemi qene pothuajse ne te njejtin nivel zhvillimi.

1 Like

Noel Malcolm pretendon se perandoria osmane solli ne Balkan nje stad me Te larte zhvillimi shteteror se shoqerite e malesoreve vendas .ushtaret e pare osmane u duken ne balkan Te ftuar nga feudalet vendas si mercenaries ne lufterar qe benin me njeri tjatrin .
Sipas Schmidt skenderbeu nuku pati perkrahje ne qyetete te cilat ishin te lidhura me turkun qe i mbronte nga plackitjet qe u benin trupat eskenderbeut .

1 Like

Ashtu mendoj dhe une, qe deri diku ka disi te drejte. Une nuk pretendoj ta njoh aq mire historine sa profesori qe paska mbaruar per histori (dhe psikologji) por me sa kam lexuar, ne ate kohe Durresi ishte principate anzhuine dhe universiteti ishte teologjik, i themeluar nga prifterinjte domenikane e s’kishte te bente fare jo me shqiptarine po as me arberine. Si dhe mos te harrojme qe territori qe sot njihet si shqiperi ka qene i percare ne principata te ndryshme, disa arberore e disa jo. Po harrojme Venetikun dhe territoret e tyre? Apo mbreterine Bullgare qe i kishte nen pushtim me qindra vjet. Apo Bizanti, etj etj.

Perpara se te vije korenti te me akuzoje se po mbaj anen e Turqise: jo, s’po them fare qe ishim me mire nen Turqi.

Kristo frasheri thonte se pasardhesve Te skenderbeut iu humbi bicimi pas nja dy brezash.

Flitet per linjen zyrtare te njohur nga kisha.
Sternipi I tij,nuk pari femije me gruan qe ishte celebruar por pati nja 7-8 femije me te dashurat.
Keta femije nuk njiheshin nga Kisha si pasardhes te tij,keshtu qe linja zyrtare e trashegimnise u mbyll.
Prandaj edhe Fuqite e Medha paten veshtiresi te sillnin ne Shqiperi si mbret nje pasardhes se Skenderbeut.
Ata qe u paraqiten kishin kredenciale te mjegullta dhe vinin kryesisht nga Irina,mbesa e Gjonit te Dyte.Bile edhe sternipi i Napoelon Bonopartit pretendonte fronin e Shqiperise.
Femijet e lindur jashte marteses nuk u pranuan si pasardhes te Kastriotit deri nga vitet 1920-30 ne mos gaboj.
Sot ata njihen zyrtarisht si pasardhes te tij.

Edhe Leka Meksi mirditor si Edvin Kristaqi. :joy:

https://publik.al/shteti-arberit-u-ngrit-ne-mirditen-e-sotme-nga-aleksander-meksi/

Stema e Arbrit asht gjet te kisha e Gziqit,ne Mirdite,nga prof Shuteriqi.

Interesant eshte fakti se shume leber mendojne se origjinen e tyre Te biografise e kane nga fshati molle e kuqe ne mirdite .

Projkti Origjinal i Rames: Edhe Lungo mare do te kete nje bust te Skenderbeut