8 me 2 z.Rama !


#21

po e ndiqja dje nje debat mes disa prej aktoreve te teatrit dhe drejtorit e zv/ministres se kultures. ishte Bujar Asqeriu qe me sa duket eshte personifikuar aq shume me teatrin saqe duket thuajse si personazh i dale nga skena. nje gje ne fakt e kishte kapur mire kontrastin ne lidhje me ndertimin burgjeve dhe mosndertimin e teatrit. per mua logjika e tij qendron: me mire te investosh ne teater (kulture) se sa te investosh ne burgje te cilet jane mbushur perplot me te rinj. dmth po fliste per aktivitetin artistik si faktor te perfshirjes sociale. mendoj qe ka te drejte.


#22

sigurisht artistet nuk i ben shteti;
arti nuk eshte thjesht argetim
ca krijojne, ca konsumojne krijimtarine, te dyja palet perfitojne
nuk me duket se kane pordhe te medha, po kerkojne gjera mjaft bazike.


#23

Edhe shteti/qeveria mesa kuptoj une, e ka ne plan qe te ndertoje nje teater prej tamami, ashtu sic u investua/perpoq per nje stadium kombetar. Pra eshte deri tani qeveri e pergjegjeshme ne ato qe premton. Por, artistet nuk mund te bejne pordhacin dhe ti thone qe shiko ne e duam teatrin, shume te mire por te jete me vehte apo ku di une duke i vendosur kushte pa nje baze llogjike apo argumentuese. Sepse ne fund te fundit, cfare te keqe ka nese ndertohet nje teater i trupezuar brenda nje ndertese te larte e cila mund te kete edhe funksione te tjera???


#24

Edhe te gjere…


#25

pse ta trupezosh me zor o aleko, na mungojne gje hapesirat? s’jemi ne Kine dhe po vuajme per metra katrore. teatri i bie qe te kullufitet.


#26

ta bejne dhe te thelle dhe ato katet underground t’ia lene teatrit, kinemase, teatrit te operas :wink:


#27

Por edhe shtet i pasur nuk je o squarepusher, biles je shtet shume i varfer. Dhe nese me kullen nxit biznese qe te bashkefinancojne edhe teatrin cfare te keqe ka? Lesho diku per te zgjidhur ne problem diku tjeter, une keshtu e kuptoj rolin e cdo qeverie te pergjegjeshme.


#28

qeveria e pergjegjshme eshte per te mire-menaxhu burimet financiare dhe per te shqyrtu disa zgjidhje, jo vetem nje zgjidhje. ne paguajme taksa edhe per keto pune.

ja ku mund t’i kishin gjet leket per teater per shembull


#29

E ke fjalen per pallatet e larte nen toke? Ato rreth e rrotul sheshit Skenderbeu qe do te sherbejne per relaks te njerezve?


#30

Teatrin nuk e ben godina. As skena.
Nje grup artistesh qe luajne nje pjese artistike quhet teater. Mundet edhe ne qiell te hapur, edhe ne ambient te mbyllur.

Keto godinat me emertim teater kombetar, ngjajne si permendore te komunizmit, dhe jane burim i abuzimeve me fonde e punesime, konkurrence jolojale e iniciativave te reja private.


#31

Ku eshte lidhja e artit me prishjen e pallatit. Vendimi eshte marre ne Strasburg , te flasim drejt, ato qe rrine ne Strasburg nuk e dine se çfare do thote det, pamje nga deti, kjo eshte edhe arsyeja qe vendimi i tyre ka qene shume larg realitetit .


#32

nuk ka asnje lidhje mes te dyjave si te tilla. aleko me lart po thoshte qe jemi shtet i varfer. dhe jemi shtet i varfer. gjeje lidhjen tani.


#33

Varferia eshte relative. aleko ndihet i varfer, po ne fakt nuk eshte i varfer, jeton nje vend me bukuri te mahnitshme, kemi ajrin e paster, detin e paster, pyjet, lumejt , luginat , te paster, nje shtet qe te gjindet prane, per çdo problem, nuk po rrij te sjelli shembuj, nje kryeminister qe e respekton bota, une se kuptoj se çfare kerkon njeriu ( aleko) me shume per te qene i pasur.


#34

zgjidhe me alekon se ne ca pika shoh qe keni ‘dakordesi’.


#35

Po qe nje kulle te kete salla per koncerte apo/dhe teatro, palester apo sic quhet tani fitness faclity, kazino, hapesira tregetare etj., eshte mese normale per nje qytet qe pretendon te modernizohet. Nuk e kuptoj se cfare ju pershtjellojne perbrenda kullat e larta mbi dhen toke? Mos keni frike nga lartesia dhe uruthesia? Nuk ju ndihmoj dot, sinqerisht.


#36

Luli po i ben reklame qeverise? C’paska ngjare?


#37

Me mendje e kishim marre, por qe te verbalizohej censura ndaj arritjeve qeveritare, me cdo kusht ne ket blog, kete nuk e arrinte mendja


#38

Nderkohe artistet zihen si Qen me njeri tjetrin dhe tregojne nivel teper te larte kulturor e artistik :


#39

lali eri po ben teatrin nga liqeni nderrkohe, presim shfaqje verore.
teatri eksperimental i kico londos i ka marre mjaft terren atij kombetar. frekuenyimi eshte rritur. teatret e rretheve po vene ne skene shfaqje te suksesshme. nuk me duket dhe aq keq situata e teatrove. E puntoreve, e studenteve po. teatrot e nxjertin vete fitimin. teatri nuk kerkon investime te medha, vetem pasion.


#40

Ketu ka nje problem menaxhimi. Ministrja duket qarte fare qe nuk eshte per ate pune ( shume e zonja ne profesionin e saj). Jo me larg se para ca ditesh h dha nje lajme se nje ure qindra vjecare e mori lumi ne tepelene a gjirokaster. Ure qindra vjeçare monument kulture! Pergjigjja e ministres: e kishim nen vezhgim por pati rreshje te rrembyera??? Dmth para qindra vjetve kur s’kishte as ministri kulture nuk kishte as rreshje te rrembyera. Eshte turp dhe ajo vete duhet te kishte hap krahun me kohe. Mire e tha Asqeriu te Zheji, keta nuk dine kete nuk dine ate …po çfare dine keta? Per çfare paguhen ato tabore me nenpunesa dhe me ministren ne krye. Per te dhene çmime per vjersha me vrima? Po shko moj pirdhu se te iku per shalesh nje monument historik e kulturor qindra vjeçar dhe nuk ke as sensin e mases. Çfare pret kjo qe te bjere kalaja e krujes dhe e shkodres qe ta kupton qe nuk eshtr per ate pune. Dhe e fundit, me e sinqerte u duk zv/ ministrja e saj qe me perulesi pranoi gabimet e MK-se sesa Ministrja vete. Le te marr shembull ministrja nga kolegu i saj francez se kush ka pergjegjesi kur zhduken vepra historike per neglizhence totale.