8 me 2 z.Rama !


#41

Pse e verbalizon kaq shume censuren ndaj arritjeve qeveritare, me cdo kusht? Si s’the njehere nje gje te mire per qeverine - pervec per Kone Miushin?


#42

Nuk njoh ndonje me emrin kone miushi!


#43

Karavasta…


#44

-Ok. kete fakt e ka vene disa here ne dukje i madhi Robert Ndrenika kur thote se ; nese shkon ne Athine, Bukuresht, Beograd etj, do gjesh teatro mbi 100 vjet te vjeter . (kuptohet , ne Rome-Paris- Vjene, merr vesht teatrot jane nga 200 , 300 vjet a me shume…)
Teatri pra, sidomos ai Kombetar, eshte nje nga vlerat me te cmuara ne trashegimine kulturore te nje Kombi ! -nuk mund te prishesh nje skene ku kane luajtur disa breza te gjigandeve te artit shqiptar ! -ah po, mund ta rrregullosh, ta restaurosh etj etj… por jo ta prishesh, se eshte bere histori aty , e cila duhet te vijoj… sic tha perseri Robert Ndrenika, deri 500 vjet ! sic i ka gjithe bota e qyteteruar mer.

puna eshte se , jo kjo ministria tarllacke, por talebanet rilindas ne pergjithsi, nuk e kuptojne dhe nuk realizojne dot dicka te tille… keta nuk realizojne dot faktin qe pikerisht ne kemi probleme te renda si popull sepse na mungojne nga memoria jone Kombetare simbole dhe vlera te vyera historiko-kulturore qe tregojne vazhdimesine tone kulturore… na mungojne per shkak se jane kujdesur per kete armiqte tane… p,sh ne na mungon Flamuri i shpalljes se Pavarese qe u ngrit vetem 100-vjet me pare…
mirepo mire armiku… po kur ta bejne kete talebanet vendas , sic komunistat dikur qe u vune minat sidomos kishave katolike duke hedhur shakaterruar e zhbere kshu ate pak pjese te historise sone te vetme europiano -perendimore… vetem kisha katolike shqiptare , qe pervecse ruajti dhe zhvilloi gjuhen shqipe , ruajti me kujdes edhe kujtimin e Heroit tone Kombetar, Skenderbeut… nese kemi sot Skenderbe… i detyrohemi kishes katolike ! -mirepo kafsheria i shkateroi keto vlera, se medemek do ndertonte boten e re… dhe bene ate qe bene…
e njejta vlen sot edhe per teatrin Kombetar , qe nuk e di sa i vjeter eshte (?) 50, 60 vjet a dicka e tillle… por ama do ti kete hije Shqiperise pas 40 vjetesh kur te thuhet -do festojme 100 vjetorin e teatrit Kombetar… -kete pra duhet ta kuptoj kafsheria sot ; jane ca vlera kulturore Kombetare me domethenie te madhe nder breza e jane ato qe te bejne Komb te qyteteruar ! -ndryshe do mbetemi keshtu siç jemi, popull avdall , i paghendur e pa memorje, ne cdo kohe.


#45

Duke dale nga tema: di gje njeri nese qeverite tona (po i pergjithesoj qe mos te vije korriksja e stalker te me akuzojne) kane fituar ndonjehere ndonje gjyq?


#46

protesta e Asqeriut me pelqeu, kish shum te verteta aty, dhe njerzit (komentatoret dhe drejtuesit medioker) duhet ta kuptojne se kultura, kudo ne Europe, subvencionohet, kultura eshte shpirti i nje populli, pasqyra e tij.


#47

Fituan gjyqin me ate taljanin e kalivacit.


#48

Si I financon evropa thjatrot?


#49

Teater underground: kjo quhet inovacion.
Si dhe restoranti, shkolla, cerdhja, salloni i bukurise dhe teatri me nje te zbritur e te ngritur ashensorit.


#50

bashkite, komunat, alba, jane keto qe se bashku me ministrine e kultures, subvencionojne kulturen.


#51

https://liveforlivemusic.com/news/bluegrass-underground-reveals-season-six-lineup-of-concerts-333-ft-below-the-surface/


#52

po nuk eshte vlere kombetare ajo karakine teater. Teatrin nuk e ben godina por dramaturget, regjizoret dhe aktoret. Je bo si saliu kur thoshte se kekronin te na mernin qeverine (e kishte fjalen per mundesine e uzurpimit te godines se kryeministriise nga protestueit ne 21 Janar). Ti nuk ke teatro te vjetra qe ti mirembash sic i ka europa e lashte. Ky qe eshte, nje konstruksion i lehte, i bere nga Italianet provizorisht per te argetuar me duket ushtaret e tyre. Doni teater te ri dhe modern? Jo nuk doni se jeni anadollake. Tjetri te thote a do nje shpi te re? Ti i thu jo, du qe tia prishes shpine atij tjetrit. E perkthyer ne shqip se edhe kaq nuk merni vesh: qeveriu i thote kartisteve qe do tju bejme nje teater modern qe ta kene zili edhe perendimi, kartistet i thone jo nuk e dum, por duam qe kulle te mos ndertohet. Pika qe sju bie!!


#53

Nuk di cfare mendimi kane anetaret e komunitetit klaustrofobik per kete.


#54

Nostro amico Belul e ka kap çeshtjen ne nje prizem me te gjere dhe me te shtrire ne kohe. Eshte shume e vertet qe po nuk respektuam institucionet dhe te kemi nje kujtese kolektive per artin dhe kulturen shqiptare kot qe quhemi shqiptare. Po ta shikosh ne afat mesem nga 90- deri me sot kemi breza femijesh qe ka rrezik nuk dine fare se kane nje teater apo kinema ne qytetin e tyre, apo nese kane patur nje. Shqiperia nuk eshte as usa por as italia ku arti eshte nje biznes i mirefillt dhe ndoshta shume pak ka nevoje nga shteti. Artistet nuk po kerkojne as qiqra ne hell. Thjesht te ruhet teatri dhe te behet i frenkuentueshem.


#63

po u shtriva ne ne kohe, gjeresi e gjatesi…:stuck_out_tongue: , sepse ngjarjet dhe fenomenet qe perjetojme (bashke me pasojat e tyre) si popull neper kohe nuk jane aspak rastesi, por kane nje lidhje te qarte logjike .

shume e drejte ! dhe as qe mundemi ne te ndjekim ritmin e Italise, Frances etj, se skemi ato kellqe… ne duhet te shikojme rreth nesh. si i zghidhin keto pune; Serbia, Maqedonia , Rumania…po Greqia p,sh qe ka qene ne krize te thelle financiare ?


#64

:slightly_smiling_face: pak tradite eshte me mire se 0 tradite. qofte kjo relike.


#65

Patjeter. Por mos harro qe emrin godines ia kane dhene ato qindra aktore qe brez pas brezi kane krijuar nje tradite, nje kujtese nje ndjenje perkatesie. Simbolika eshte shume e rendesishme per vazhdimesine. Ndryshe gjej shesh e bej pershesh- thote poplli yne vetullngjit e paqafe. Mjafton nje byth vend pas nje shkurre, nje cep pallati, nje furgon 8vendsh dhe bejme thiatro. Keshtu do i zgjidhim çeshtjet? Ajo godine ka krijuar nje ritual, nje zinxhir kujtimi nga njeri brez ne tjetrin qofte per artistet qofte per artdashesit. Avdalli i qeverise vazhdon akoma ti bjere gozhdes. Do ta shembim- thote kllufi-Do bejme nje te ri! Terapia e shokut, fillojme nga zero!


#66

mos harro dhe shkallet e pallatit. Meqe eshte Shen Valentini (po me duket vetja si i Modhi)


#67

Cfare eshte kjo Lolita? Cfare permbajtjet ka? Eshte e ngjashme me Anabelin? Nuk qenkan ne dijeni qe njerezia nje klik larg eshte prej portaleve porno dhe s’ka nevoje t’i shohe aty?


#68

Sikur teatri ka evoluar qe nga koha e grekeve dhe romakeve te lashte…