A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#322

hahahaha…o shok ! Une mund te te mar per dore e te te tregoj ku mund te blesh cfaredo lloj droge te duash ne final rruge apo sheshi ne pothuaj c’do qytet te vogel apo te madh evropian, ose nuk ke nevoje per mua, shko ne stacionet e trenit …hajt ne shqiperi pastaj e na trego se ku? …ne cilen filan rruge apo stacion treni te nje qyteti apo fshati ? Hajt se flasim per Kolumbine pastaj !


#323

Nuk besoj se eshte gabim. Eshte niveli i qytetarise se disave, per te cilet kombi arrin deri ne kufijte e krahines. Kjo mendesi beri qe shqiptaret te pavaresohen te fundit, sepse krahinarizmi i eshte kundervene gjithmone kombetarizmit. Shembulli me tipik ishte esat pasha kunder i.qemalit. kjo rutine antievropiane,proafganistanase, vazhdon edhe sot. Kombi katalik i gurakuqit,kosovar i matoshit,dhe ndonje tjeter ne te ardhmen,kane gjetur strehe tek partia serbofile e sali karaxhicit. Nuk eshte e larget periudha e “repuplikes se mirdites” e financuar hapur nga serbet. E njejta strategji perdoret edhe sot nga serbet,duke shfrytrzuar çetën serbe te saliut. pd-ja po luan pikerisht kete rol. Mjafton te shokosh mbeshtetjen e madhe te protestes nga greqia. Ne keto momente,kur po shikohet nga shqiperia e madhe me me shume guxim, sali serbi po perpiqet te ndeze lufte qytetare midis shqiptareve. Imagjino reagimi e te huajve ndaj projektit te shqiperise kombetare,kur shqiperia londineze futet ne lufte krahinoriste. Jo vetem varrosje e projektit kombetar,por edhe lenien nen administrim te krahinave pseudokombetare nga serbet,malazezet,greket maqedonasit.
Pranaj sali kerma duhet te kete fatin e esat pashes


#324

Po pra, ashtu me mosbesim e lexova dhe une.
Çne shqipnija me drogen thashe


#325

Po pra…C’ne Lazarati akoma mendova edhe une…kalova nga shtatori andej, kane filluar mbjellin domate ! E habitshme ne fakt , di gje bota per kete ?


#326

Mos u merrni me fatkeqesine kombetare anymore ! Nuk merret me njeri ne shqiperi me ta, eshte e gjitha stuhi televizive ! Nuk i beson njeri kur flasin per zgjedhje ata qe dogjen kutite, ankohet LSI per blerje vote, ankohen per dhune e shtypje ata qe vrane …varja ! Me e forta eshte kjo djegia e mandateve…keta jo vetem qe japin leksione demokracie shqiptarve por kane vendosur ti japin leksione demokracie gjithe nderkombetarve e gjithe bote kapitaliste :joy::joy::joy::joy: !! Pershendetje revolucionare shok !


#327

Ndonje politikan si Dick Chenney do shifte mundesira te arta ne keto situata.


#328

Besoj se e kane pas ne mendje si opsion djegien dhe ne kohen e cadres, ideja origjinale e e Berishes Por i kane bere kalkulimet gabim. Me sa kuptoj, ata po shpresojne qe Rama te shpalli zgjedhje te parakohshme. Normalisht dhe aq me teper ne ne nje kohe reformash, nuk mund te pranohen. Hapi i rradhes i opozites do ishin inskenimet e perplasjeve sociale, gjithashtu artificiale, pasi nuk jane konditat aktualisht per te tilla, pra berja e presiinit. Mua me duket plan idiot, rruge pa krye. Shqiptaret jane mjaft indiferent dhe nuk u intereson aktualisht a ka opozite ne parlament apo fati i Pd, aq me pak Lsi, kete ta them me siguri. Presion do kete, po vetem kaq. Me mire do ti ecte Pd te futej ne zgjedhje lokale me ane te cilave do kish me teper shance qe ne fitore te rendesishme bashkish e kesisoj te kerkonte zgjedhje te parakohsshme.


#329

Mbi te gjitha eshte problemi i precedentit (ma fal cinizmin, por fundja Sala vuri nje précédent: po sulmove insitucionet shteti vret). Edhe kjo pune (po tu tek te dorehiqesh ok, nuk ndodh gje: do presesh rradhen).
Per mua, zgjedhje te reja te parakohshme s’ka (per arsyen e lartpermendur). Ah po, PS mund te mandatoje pas dy vjetesh nje kryeminister te ri (fenomeni Blair -> Gordon Brown) qe mund te shihet si arsye per opoziten per tu futur ne zgjedhje (nese do jete ende e bashkuar ! - kjo mbetet per tu parë sepse mos harro: tani e tutje, PD dhe LSI nuk jane me parti parlamentare, pra nuk kane më finacime électorale !! ).

Sa per situaten atje, po, e di, askush ‘nuk e rruan’. Duket dhe visualisht : 90% e mitingut te sotem ishin burra +60 vjec

Ps: e paske pare “Vice” më duket
Une e pashe te djelen qe shkoi


#330

Me beri pershtypje qe sot (e enjtja eshte dita e politikes në tv shqiptare) Doktor Mortja nuk eshte dukur.

Do kisha dashur te degjoja députetin e PD qe nuk dorezoi mandatin (e qe eshte 10 here më i djathte se te gjithe députétet e PD bërë bashke).


#331

Shqiperia pa mua eshte si Juventus pa Ronaldo tha😊


#332

Ka frike mos e rrasin mrena per tendera te panumert ne polici pa imunitet, i ze bese njeri Edvinit? Apo kujtojne keta se duke folur per korrupsionin e Edvinit do falet hajdutlliku i para 2013. Ky eshte me realisti se sa per te djathte nuk hy e djathta dare perderisa jane ne nje rresht me Kaptinmodhin e Monen.


#333

Le te presin sa te vdese berisha pastaj te fillojne ta hetojne.


#334

Garda e vjeter ne panike :grin:

Perfaqesuesit e nipave te milladinit.
…jemi gati kurdohere, tha.


#335

Mosdukja e doktor mortjes eshte mosdukje prej fajtori, si ata kamojt qe pasi bej e procken rrine urte, pa folur :smile: Jom krenar per lulin degjova se u kish thene gazetareve, me surprizoi dhe mua vete, mesohet tu kete thene :smile:. historia perseritet si farse tha batoni. nuk e ka keq
Vice e pashe. Pjesa e dyte me pelqeu mjaft. Me sherbeu edhe dhe per te njofur ca fakte qe nuk isha ne dijeni rreth presidences. Nga ana rregjizorjale montazhi jo keq.


#336

Edhe mua me pelqeu Vice.

ps: po jo vetem Dr Mortja, por as eksponentet kryesore nuk duken (Lulushi, Thuthuqi… ).
Heshtje varri

Krejt rastesisht, duke kerku per Murrizin, me doli kjo çika e Azemit
Univ e Columbias në NY ka bere kjo ?? Heu !!! :pray:
Respekt !!!


#337

Jo, une mendoj se ka nje histori politike per cdo parti, qofte dhe per nje vend te vobeket si Shqiperia, kshu qe nuk e paragjykoj Murrizin.
Por me duket se do kete nje termet jo te vogel tek opozita qe sot e tutje, sikur qofte dhe per arsyet financiare qe evokova me lart (ose ndofta bejne lojen e budalles dhe lejojne ata nga lista e PD te mandatohen deputete. Sepse sinqerisht, me Ramë/pa Ramë, PDja, nese nuk ehste më parti parlamentare, ngel pa kokerr leku!!)


#338

ka bere nje univ te mire ka pas thene, po nuk di ke sakte.

pd goditet rende vetem po nuk u fut ne zgjedhje lokale.


#339

E ke ne interviste: ka bere Columbian (univ e Obames, per sh). Ka fitu nje burse ne Angli fale rezultateve dhe ka vazhdu ne NY.

Sa per lokalet, jam i sigurt : i ke ne zgjedhje. Si qysh nuk e di por i ke (po ta mendosh mire, refuzimi i zgjedhjeve eshte sh herë me i rende se doreheqja e nje deputeti *). Per mua, ne zgjedhjet lokale e ke PD dhe LSI pa frike

  • them ‘nje deputeti’ sepse po beja nje kerkim ne internet dhe nuk po gjeja asnje précédent te nje doreheqjeje kolektive parlamentare. Individuale ka plot, por kolektive nuk ekziston sepse nuk ben sens.
    Dhe: e ke gabim : une e mbaj mend sh mire: per hère te pare qe kam degjuar per ‘djegie’ mandatesh ka qene ne nje artikull te Bushatit, ne kohen e çadres. Saliu duhet tja kete marre pastaj Andit

#340

ndoshta ke te drejte per Bushatin. Studio e Rakipit, te paekspozumit, me bushatin e lubonjen ka sherby si tryeze per politikat e pd. E normalisht lubonja me bushatin, il gatto e la volpe benin gare kush frynte me teper lulin.


#341

Inat njerezish te vegjel (në shpirt flas) qe nuk u doli e keqja pse nuk u bene pushtetarë si shoket e tyre (Rama & co).
Im ate ndjese paste me ka pas thene perhere qe ne jemi vend i vogel ndaj i kemi me shumice njerezit e vegjel. E kujtoj shpesh…