A duhet te dorehiqet qeveria Rama?

Nuk arrij te kuptoj pse e majta (dhe jo e majta social-demokrate ne pushtet) nuk pranon te hyje ne spektrin politik aktual shqiptar. Disa eksponente te saj ne kosove (psh, ata te VV) u hodhen perpjete si gjela në rrjetet sociale në pergjigje te parashikimit te Baton Haxhiu (VV do hyje ne Shqiperi)

Hyp se te vrava (hyni ne politike), zdryp se te vrava (mos hyni ne politike)

Ne fakt nuk eshte e lehte qe vetevendosje apo nje e majte tjeter te ngjizi ne shqiperi, gjithe kordinatat idelogjike aktuale ne shqiper nuk e favorizojne retoriken, mungesa e strukturave. Megjithate bes.oj se perpjekje do kete. Ne kete shkrim http://tezateza.com/analize/89734/sistemi-kerpudhor-i-pushtetit/?fbclid=IwAR3aN8AeJSEcNfHyOoIR6_Nu_28NyK7ZySOS093XLND_G-jDUyPZz8KzrO8 te nxirret dhe arsyeja perse do shume kohe e pune. Ne nhe vend rural si shqiperia eshte e veshtire qe te rezistojne parti te reja anti establishment.
Ps. shkrimi mund te kete fakte te debatueshme e te pasakta, e te percipta gjithsesi ja vlen te lexohet neper te. Afermendsh do duhet te ishtw momenti i duhur qe ato te zene vend

1 Like

Jo se thote Karenti qe idhulli i tij nuk i ngjan Atij

P.S. Nik Xheli prape kunder PDhit keshtu.

1 Like

Blockquote

Por sigurisht, është edhe çereku i ngrënshëm. Rregullimi i disa shesheve kryesore apo historike dhe i disa fasadave në ca qytete e fshatra nuk është për t´u hedhur poshtë. Edhe fillimi i reformës në drejtësi, e cila megjithëse së fundmi po kompromentohet, pati meritën e ekspozimit të dhjetëra gjyqtarëve e prokurorëve të korruptuar. Edhe një presion i shtuar mbi administratën e ulët, për të mos u korruptuar, përmes krijimit të mundësive për raportim online nga qytetarët. Qoftë dhe ndërhyrjet në fasada, sepse estetizimi apo ndryshimi i hapësirës fizike e urbane ku jetojmë ndikon drejtpërdrejt në hapësirën tonë mendore e shpirtërore. Këto sigurisht janë pak, në një vend normal as që do të duhet të përmendeshin, dhe sigurisht që nuk do të ishin bërë pa këmbëngulje të disa faktorëve ndërkombëtarë. Mirëpo nihilizmi nuk ndihmon, të mirës sado e vogël që të jetë i duhet njohur merita.

Blockquote

Jane diku me teper pjesa e ngrenshme qe ne situaten shqiptare nuk jane pak, fillimi i permirsimit te shendetsise, skema e pensioneve, reforma territoriale, ulja e korrupsionit ne nivele administrate.


shqiperia ngjitet 7 vende.

Une do ti beja nje pyetje autorit te shkrimit tek “Teza”: ç’mendon ai lidhur me faktin qe qeveria e majte e Athines ja ka shitur në 2016 portin e Pireut Kines ?

:slight_smile:

E di qe “po i bie nga Kina”, por andej i bie gjithe bota, kshu qe jam i detyruar ti bie dhe une

Nuk ka moral ne politike, ka vetem oportunizem. Nje i poshter mund te hyje ne pune pikerisht pse eshte i poshter.
-Lenin
edvin kristaqi ka zbatu porosine e leninit.

Ka mjaft paradokse ne menyren si sillen partite ideologjikisht sot. Shif partine e djathte konservatore ne pushtet ne poloni, ulje e moshes se pensionit, masa populiste sociale etj. Nese keto do ti bente nje parti e majte do quheshin teper te majta. Ka te beje me pritshmerine.
nje gje me ben pershrypje, gjithe analistet e mediave i ke kundra Rames, ne 70 perqind ne prime time, tv kane qendrime kritike kunder tij, moderatoret po e po, nderkohe qe rendom thuhet Rama ka jap mediat. Cdo dite te javes po te shohesh tv ke nje ushtri te tere ne televizione rreshtuar kunder Edhe perseri skizofrenia qe thone ka kapur mediat vijon. Ka dicka qe nuk shkon ne kete mesele, bie era komplot :wink: Gati gati po behemi nje mediakraci.

Edhe mua me ben pershtypje kjo puna e mediave. Dhe Lubonja e tha se fundmi per te katerqindten here, megjithese i duhet njohur merita qe duke u pertypur disi, duke ngurruar. Emisionet politike drejtohen nga Fevzo, Zheji, Rakipi, Eni e Vasileve, dhe e e ka kapur Rama thone. Madje edhe ne TVSh, te gjithe jane te PDhit. Me kujtohet RTSh ne kohen e Sali Qenefit te Pare, kur ishte i mbushur me Alfons Zenela e Artur Kopana.

e megjithate edheZajmi ndonese tjeter kapacitet nga lista e pseudogazetareve mesiper, prape te njejten gje ben, rreshtohet ne menyre bajate ne te njejtin front si ata. Bjeri ti biem rames.
Une e kuproj qe per varferi ideologjike,sic e tha Kryemadhi axhenda e opozitet eshte funksion i axhendes se qeverise. Thene kete nuk mund t’ia kuptoj shkrime te tilla si i Zajmit me siper i cili vetem ne qartesi ideologjike nuk vuan.

po adi krasta, ora news i lesh e lise me nivel emisionesh mizerabel. Kam pershtypjen qe te gjithe keta kane qene mesuar keq me sajdisjen qe kane marre gjate pushteteve te meparshme. Gazetaret gjate viteve te kaluara jane pasur rendom rolin e sekserit apo dashnores politike. Po dhe Ram nuk po dergon me depuetet neper studio me sa degjova.

Adin nuk e ndjek te them te verteten. Degjova vetem ato komentet per sindromen e Stokholmit kur kishte ftuar plakun Mere. As kete Sonilken e Mecove me kete emisionin e ri nuk e ndjek.

E pra, kur autori i shkrimit tek “Teza” pyeti ketu tek peshku para 9 vitesh nese VV duhet te behet parti parlamentare (zgjedhjet e dhjetorit 2010), une e dhashe mendimin tim (te cilit i mbahem ende) : jo. Sigurisht mua nuk ka pse te me pyese njeri, por ishte ai qe pyeti.

Keshtu qe, tani mos thote se presidenti i Kosoves eshte tradhetar. Ose, nese thote, duhet te pranoje qe edhe Cipras eshte (perderisa ka shitur literalisht nje territor te Greqise).

A m’kuptove ku desha me dalë? :slight_smile:

Krasta eshte the worst nga te ngjithe (ose, per ta vene çift: bashke me Enin e Vasileve) sepse eshte ai qe “vë veten ne skenë” (mis en scène = mizaskenë) më teper nga te gjithe komentatorët: shume me gjate pyet ai (në fakt ai pergjigjet ne vend te te intervistuarit) se sa pergjigjet i intervistuari

Ne ketu ‘eglendisemi’ me vendin tone te origjines por, une kam vene ré diçka: sa here jam ne Shqiperi, vetem per lajme, medie, politike shqiptare qe nuk me shkon mendja! Fare! Po fare fare amà !

pervec Bazes, vetem ky !!

Pikerisht! Rama per ta domethene prishje e status kuose. Ishim mire me pare kur ishte bordello, hanin te gjithe kush me shume e kush me pak, thone. Ky s’na honeps dot, na thote kazan, po na heq buken tone duke mbyllur TV e duke vene rregulla per portalet, do te na beje te mbajme pergjegjesi kur ja fusim kot e shume te tjera. Hajde t’i biem.

Krasta e mban veten si prima donna e gazetarise, rron vetem per tu duk nen reflektoret e skenes, nje lloj delirimi qe e mban larg te qenit objektiv si gazetar, dhe qe e ka pasur prej kohesh. Kjo bie be pah ne intervisten qe i mori Braces, i cili e cmonton me dy pergjigje
. Ne kohen e Berishes ka qene krejt indiferent ndaj skenes politike. Papritur, eshte kthyer ne drejtuesin e kastes se gazetareve opinionberes.

Do ta shoh Braçen (sepse per me teper, më intereson Braçe). E pashe edhe tek Sokol Balla

Nga ora news dje degjova 10 minuta Rozin qe i mban trendafili era perc. Ne perpjekje per te godit ministren e mbrojtjes, terhoqi zvarre ne llucen e stines politike Forcat e Armatosura. Llum dmth, si ajo punave e thertores se Tropojes demokratike.

hala ksajde je ti udbash

Ky delir ju ushqye shume ne fund te viteve 80 - fillim viteve 90 kur Shqiperia kishte vetem Krasten dhe Gjebrene si moderator spektaklesh. (Thanks Vera Grabocka!). Laj-thaj Krasta per cdo show. I njejti koqe ka qene dhe atehere, nuk e di pse ju dukej regjisoreve si I rene nga qielli.

1 Like