A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#422

doni shembull,
dosja aktuale e CEZ me akuze ndaj berishes iniciuar personalisht nga juristi R, Karaj, drejtesia prokuroria a gjykata ia pushoi hetimin ose ne jam gabim po behen gati ta mbyllin


#423

#424

debati vete solli ndermend Split te Shyamalan ku anti-heronjte flasin te njejten gjuhe e merren vesh, ndersa i shendetshmi mendor si Bollano perfundon viktime. Te kater taneve seriozisht iu nevojitet psikoterapi.


#425

Jo jo, nuk eshte keshtu (Sala vret, Edi jo).

Eshte: Edi as nuk plagos (asnje i plagosur ne protesten e 16 shkurtit), e le më te vrase


#426

he he he

Nuk ka kaluar kohë shumë e gjatë nga 8 dhjetori 2018 kur shpreha gaditëshmërinë time të sinqertë për të lënë mandatin e deputetit e për t’u bashkuar me studentët për kauzat e kombit, “për ndërtimin e një sistemi të vërtetë demokratik në Shqipëri”, por ky propozim ishte në një kontekst komplet të ndryshem nga ai që është tani. Bëhej fjalë për sakrificë politike individuale për t’iu ardhë në ndihmë studentëve në kauzën e tyre dhe jo për vendim kolektiv i cili pritet të ketë rrisqe.


#427

Nuk jane fjalet e mia , me çka po lexoj ketu dhe blogje perreth ama ja vlen ta citoj sepse ka prekur thelbin:

“Shqiptaret nuk e duan opoziten. Ata i besojne me shume te djeshmes se te nesermes. E vjetra i qeteson, e reja i shqeteson. Ate qe ishte e cmojne, ate qe vjen e nencmojne. Une e kuptoj kete zakon, pavaresisht se nuk e mirekuptoj.
Shqiptarët duan te jene gjithnje me te fortet dhe jo me te drejtet, duke menduar se cka eshte e forte eshte edhe e drejte dhe cka eshte e drejte eshte gjithnje e dobet.
Zgjedhjet e fundit ishin nje zhgenjim per mua kur pashe se si shume qytete votuan banditet dhe grabitesit duke u krenuar me zgjedhjen e tyre.
Nuk me ka habitur kurre aftesia e vendit tone per te prodhuar njerez te ligj, por nevoja per ti mbrojtur ata me vota me shqeteson.
E keqja qe mbrohet nga populli me vota kthehet ne menyre jetese dhe behet edhe me e keqe duke u kthyer ne norme. …”


#428

kur sjell diçka, mesohu te sjellesh edhe burimin

siç sjell une kete me poshte :


#429

Tashi zelli qe ja Pd lsi per ta destabilizu vendine nxjerr ne pah dhe ligesine w udheheqseve respektive qe per pushtet personal mund edhe te djegin vendin. Per kete arsye njerzit nuk i mbeshtesin ne luften e re me mullinjte e eres. Nuk ka asnje pershkallezim protestash, sic mund te vihet re, vetem data mitingjesh te caktuara nga Basha e te planifikuara me djallezi per te genjyer nderkombetaret. Megjithate me me mire, presioni i ben mire qeverise ne permirsimin e punes. Ta kthejme doreheqjen e shqupit ne vlere :wink:


#430

Nuk arrij te kuptoj pse e majta (dhe jo e majta social-demokrate ne pushtet) nuk pranon te hyje ne spektrin politik aktual shqiptar. Disa eksponente te saj ne kosove (psh, ata te VV) u hodhen perpjete si gjela në rrjetet sociale në pergjigje te parashikimit te Baton Haxhiu (VV do hyje ne Shqiperi)

Hyp se te vrava (hyni ne politike), zdryp se te vrava (mos hyni ne politike)


#431

Ne fakt nuk eshte e lehte qe vetevendosje apo nje e majte tjeter te ngjizi ne shqiperi, gjithe kordinatat idelogjike aktuale ne shqiper nuk e favorizojne retoriken, mungesa e strukturave. Megjithate bes.oj se perpjekje do kete. Ne kete shkrim http://tezateza.com/analize/89734/sistemi-kerpudhor-i-pushtetit/?fbclid=IwAR3aN8AeJSEcNfHyOoIR6_Nu_28NyK7ZySOS093XLND_G-jDUyPZz8KzrO8 te nxirret dhe arsyeja perse do shume kohe e pune. Ne nhe vend rural si shqiperia eshte e veshtire qe te rezistojne parti te reja anti establishment.
Ps. shkrimi mund te kete fakte te debatueshme e te pasakta, e te percipta gjithsesi ja vlen te lexohet neper te. Afermendsh do duhet te ishtw momenti i duhur qe ato te zene vend


#432

Jo se thote Karenti qe idhulli i tij nuk i ngjan Atij

P.S. Nik Xheli prape kunder PDhit keshtu.


#433

Blockquote

Por sigurisht, është edhe çereku i ngrënshëm. Rregullimi i disa shesheve kryesore apo historike dhe i disa fasadave në ca qytete e fshatra nuk është për t´u hedhur poshtë. Edhe fillimi i reformës në drejtësi, e cila megjithëse së fundmi po kompromentohet, pati meritën e ekspozimit të dhjetëra gjyqtarëve e prokurorëve të korruptuar. Edhe një presion i shtuar mbi administratën e ulët, për të mos u korruptuar, përmes krijimit të mundësive për raportim online nga qytetarët. Qoftë dhe ndërhyrjet në fasada, sepse estetizimi apo ndryshimi i hapësirës fizike e urbane ku jetojmë ndikon drejtpërdrejt në hapësirën tonë mendore e shpirtërore. Këto sigurisht janë pak, në një vend normal as që do të duhet të përmendeshin, dhe sigurisht që nuk do të ishin bërë pa këmbëngulje të disa faktorëve ndërkombëtarë. Mirëpo nihilizmi nuk ndihmon, të mirës sado e vogël që të jetë i duhet njohur merita.

Blockquote

Jane diku me teper pjesa e ngrenshme qe ne situaten shqiptare nuk jane pak, fillimi i permirsimit te shendetsise, skema e pensioneve, reforma territoriale, ulja e korrupsionit ne nivele administrate.


shqiperia ngjitet 7 vende.


#434

Une do ti beja nje pyetje autorit te shkrimit tek “Teza”: ç’mendon ai lidhur me faktin qe qeveria e majte e Athines ja ka shitur në 2016 portin e Pireut Kines ?

:slight_smile:

E di qe “po i bie nga Kina”, por andej i bie gjithe bota, kshu qe jam i detyruar ti bie dhe une


#435

Nuk ka moral ne politike, ka vetem oportunizem. Nje i poshter mund te hyje ne pune pikerisht pse eshte i poshter.
-Lenin
edvin kristaqi ka zbatu porosine e leninit.


#436

Ka mjaft paradokse ne menyren si sillen partite ideologjikisht sot. Shif partine e djathte konservatore ne pushtet ne poloni, ulje e moshes se pensionit, masa populiste sociale etj. Nese keto do ti bente nje parti e majte do quheshin teper te majta. Ka te beje me pritshmerine.
nje gje me ben pershrypje, gjithe analistet e mediave i ke kundra Rames, ne 70 perqind ne prime time, tv kane qendrime kritike kunder tij, moderatoret po e po, nderkohe qe rendom thuhet Rama ka jap mediat. Cdo dite te javes po te shohesh tv ke nje ushtri te tere ne televizione rreshtuar kunder Edhe perseri skizofrenia qe thone ka kapur mediat vijon. Ka dicka qe nuk shkon ne kete mesele, bie era komplot :wink: Gati gati po behemi nje mediakraci.


#437

Edhe mua me ben pershtypje kjo puna e mediave. Dhe Lubonja e tha se fundmi per te katerqindten here, megjithese i duhet njohur merita qe duke u pertypur disi, duke ngurruar. Emisionet politike drejtohen nga Fevzo, Zheji, Rakipi, Eni e Vasileve, dhe e e ka kapur Rama thone. Madje edhe ne TVSh, te gjithe jane te PDhit. Me kujtohet RTSh ne kohen e Sali Qenefit te Pare, kur ishte i mbushur me Alfons Zenela e Artur Kopana.


#438

e megjithate edheZajmi ndonese tjeter kapacitet nga lista e pseudogazetareve mesiper, prape te njejten gje ben, rreshtohet ne menyre bajate ne te njejtin front si ata. Bjeri ti biem rames.
Une e kuproj qe per varferi ideologjike,sic e tha Kryemadhi axhenda e opozitet eshte funksion i axhendes se qeverise. Thene kete nuk mund t’ia kuptoj shkrime te tilla si i Zajmit me siper i cili vetem ne qartesi ideologjike nuk vuan.


#439

po adi krasta, ora news i lesh e lise me nivel emisionesh mizerabel. Kam pershtypjen qe te gjithe keta kane qene mesuar keq me sajdisjen qe kane marre gjate pushteteve te meparshme. Gazetaret gjate viteve te kaluara jane pasur rendom rolin e sekserit apo dashnores politike. Po dhe Ram nuk po dergon me depuetet neper studio me sa degjova.


#440

Adin nuk e ndjek te them te verteten. Degjova vetem ato komentet per sindromen e Stokholmit kur kishte ftuar plakun Mere. As kete Sonilken e Mecove me kete emisionin e ri nuk e ndjek.


#441

E pra, kur autori i shkrimit tek “Teza” pyeti ketu tek peshku para 9 vitesh nese VV duhet te behet parti parlamentare (zgjedhjet e dhjetorit 2010), une e dhashe mendimin tim (te cilit i mbahem ende) : jo. Sigurisht mua nuk ka pse te me pyese njeri, por ishte ai qe pyeti.

Keshtu qe, tani mos thote se presidenti i Kosoves eshte tradhetar. Ose, nese thote, duhet te pranoje qe edhe Cipras eshte (perderisa ka shitur literalisht nje territor te Greqise).

A m’kuptove ku desha me dalë? :slight_smile: