A e ka Basha (apo jo) mbështetjen e Uashingtonit?


#83

Ha gjize kapo,ha,gjiza te ben esull! :stuck_out_tongue:


#84

Vizita zyrtare e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha në Shtetet e Baskuara të Amerikës, në vend mori interpretime në ndryshme (nga fake media).

Në një shkrim ndaj kësaj vizite, media e njohur si mbështetëse e Presidentit Donald Trump, Breit News, shkruan se Basha ishte pjesë e darkës së presidentit Donald Trump me senatorët.

“Juristi i shkolluar në Holandë mori gjithashtu pjesëtë martën në darkën e përbashkët vjetore të kongresmenëve dhe senatorëve republikanë, ku Presidenti Trump mbajti fjalën kryesor”, shkruan Breit Bard News.

Kongresmeni Rohrabacher, i cili u takua me Bashën në Uashington, i tha Breitbart News se ai e çmon patriotizmin dhe përkushtimin që shikon tek Basha.
“Ka arsye për të patur frikë për atë që po ndodh në Ballkan,” tha ish-fjalim shkruesi i Presidentit Ronald Reagan. “Stabiliteti në atë pjesë të Europës varet nga një Shqipëri e qëndrueshme dhe që funksionon. Ka një shqetësim serioz për korrupsionin, tregtinë e drogës dhe terrozimin në këtë vend të rëndësishëm”.
Basha tha se mesazhi i tij për popullin amerikan është se ata kanë investuar shumë për një Shqipëri demokratike, të lirë dhe të hapur, gjatë 27 viteve të fundit.
“Tani, rreziku i krimit të organizuar dhe terrorizmit kërcënon rëndë një vend që ka humbur kontrollin e territorit dhe kufijve të tij për shkak të krimit të organizuar,” tha ai.
“Unë kërkoj ndihmën e Shteteve të Bashkuara për ta ruajtur këtë investim, në mënyrë që të përmbushim përgjegjësitë tona si vend anëtar i NATO-s” u shpreh ai.


#85

Edhe Naltmadhnia qenka elektorat i PS?


#86

Po ku dime ne te shkretet. Te gjitha nen rrogoz i dini ju, prandaj zgjidhni te jeni me nje parti diktatoriale, qe vetem ju e dini sa shume eshte rinovuar.


#87

Nuk e di ke quan ti naltmadheni, por nese eshte fjala per Berishen, ju jeni ne fazen qe po e shani dhe shpifni, pasi kaluat fazen qe e tallet dhe rezultuat te dukeni qesharake. Faza tjeter pas sharjes dhe shpifjeve, eshte qe do e nderoni dhe kjo eshte e paevitueshme.


#88

Une nga Washington DC ja mbeshtes bashes deri ne rreze… c’do me basha edhe rrotat e pasme po te doje…:slight_smile:


#89

ky na hoqi vizat, ky do na heqi edhe drogen.

paska qene shume i zoti, hallall

“Juristi i shkolluar në Holandë mori gjithashtu pjesëtë martën në darkën e përbashkët vjetore të kongresmenëve dhe senatorëve republikanë, ku Presidenti Trump mbajti fjalën kryesore”, shkruan Breitbart News.


#90

por nese eshte fjala per Berishen

Kush tjeter mund te jete Naltmadhni atje?

Ku e pe sharjen dhe shpifjen ti ne ato qe shkruajta une? Nese ti je i verber dhe nuk degjon kur Berisha kercenon me “dosje” nuk e kam fajin une.

Faza tjeter pas sharjes dhe shpifjeve, eshte qe do e nderoni dhe kjo eshte e paevitueshme.

:joy:


#91

vertete nje diskretitim i turpshm dhe qesharake

Stafi i ngushtë i kryeministrit Rama dhe mediat satelite të tij, pas një fushate entuziaste për “dështimin total” të vizitës së fundit të kreut të opozitës Lulëzim Basha në Washington,janë kapur në befasi mëngjesin e sotëm nga lajmet që po vijnë nga nuk i prisnin.
Kjo heshtje e Bashës bëri që enturazhi mediatik i Ramës, ta bombardojë opinionin pulik shqiptarë me lajme të tipit; Dështon vizita e Bashës, shkon deri në SHBA për të dhënë një intervistë te Zëri Amerikës, etj, etj.

Sot kur mësuan nga media e këshilltarit më të afërt të presidentit se, ndërsa Basha ishte në Uashington zhvilloi takime me drejtuesit më kryesor të Kongresit, (me Pete Sessions, Kryetar i Komisionit të Buxhetit të Kongresit; Michael Mçaul, Kryetar i Komitetit të Sigurisë Kombëtare të Kongresit dhe Ed Royce, Kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Kongresit) dhe qershia mbi tortë i ftuar edhe në darkën e përbashkët vjetore të kongresmenëve dhe senatorëve republikanë, ku Presidenti Trump mbajti fjalën kryesor, titujt e “Ramamedias”, nga vajti deri në SHBA për një intervistë te Zëri i Amerikës, ju kthyen avazit; Shkoi deri në Washington, për një intervistë te ‘Breitbart News’.

Gjithsesi një gjë është e sigurt deri në këto momente; rrethi më i ngushtë i presidentit Trump, krerët kryesorë të Kongresit amerikanë tashmë e kanë të qartë panoramën e asaj që po ndodh në Shqipëri dhe rrezikut që i kanoset jo vetëm demokracisë në vend, por edhe interesave të tyre strategjike në rajon.

Ramës i ka ardhur mesazhi i parë nga përtej Atlantikut, fiks në atë formë që ai ka aq shumë dëshirë ta artikulojë ndaj kundërshtarëve të vetë politikë; Nuk keni parë asgjë akoma…


#92

Ti maxi paske varir perseri foton e xhaxhit te dhoma pritjes dmth.


#93

Sa leke i dha neonazistit qe ti beje reklame? Cunat e shqupit me permenen ca shifra allasojshe, po spara i besoj shume ata muter…


#94

Nuk shoh ndonjë arësye pse Washingtoni duhet të shqetësohet më shumë sa duhet për realitetin dhe prespektivën në Shqipëri.

Çfarë mund ti ofrojë Washingtonit alternativa Basha më tepër se sa i ofron alternativa Rama ?! (për më tepër që e di i madh e i vogël që alternativa Basha = aletrantiva Berisha, se Luli është vetëm një kukull me kurdisje, asgjë më shumë)

Për servilizmat e Bashës Washingtoni nuk ka nevojë se e di mirë që të paktën në servilizmin ndaj ndërkombëtrarëve Ramës nuk ja kalon asnjë lider i Ballkanit, kjo e metë e shty të luante bixhoz me qëndrimin që mbajti ndaj Trump para zgjedhjeve, ama tregoi edhe anën tjetër, besnikërinë e Ramës në të tilla raste, sepse H. Klinton në vizitën e parë në Shqipëri si sekretare e USA më parë vizitoi Ramën (kryetar i opozitës atë kohë ) në selinë e PS, e më pas Berishën në kryeministri.

Unë vizitën e Bashës në Washington e shoh si një vizitë normale të një politikani (nxënës) për tu prezantuar dhe për të ofruar alternativën e tij, nëse mund të jetë bindëse apo jo… por për 4 apo 8 vite më pas.


#95

Nuk tu referova pikerisht ty, mos e merr personale dhe mos e shndero ne personale me insinuata. Ironia jote ne fakt per Berishen, zbulon ne rastin me te mire nje mllef personal tendin, qe mund te buroje nga xhelozia per te apo qejfmbetje , qe te rreshton ne nje fare menyre, me ata qe e sulmojne si person per arsye politike.


#96

shyqyr thuaj e kane lene me aq, kush i ndalon te shkruajne me shume

Breitbart all the way…
:joy:

ps. shqupi lejohet ta postoje shumfish publikimin e uruar sa here te doje


#97

Do vije koha te nderojme Cunin e Sheqeres njesoj si erdhi dita qe Trushpelaret te kene nostalgji per Merhumin. Nuk vdes Enverizmi e Berishizmi ne ate qoshe te humbur te perandorise osmane.


#98

skenari qe pd rri jashte procesit, mund te beje qe ps te detyroje lsi te konkurrojne vec e vec. Ne ket rast, lsi humb pushtetin qe ja garanton pjesmarrja ne zgjedhje e pd-se. Personalisht, kerkesa per mos manipulim te zgjedhjeve me duket shume e drejte. Ultimatumi dhe manifestimi me cader, me eshte dukur shume primitiv, njesoj si ai i Rames. Po ne nje vend ku cdo show tv-je kopjohet nga tv italiane, as ky kopjim nuk eshte se me ben shume pershtypje. Ne nuk shquhemi per origjinalitet, per fat te keq


#99

ky o problemi i Rames qe nuk e do presidentin e Amerikes, problem komunistash ne pergjithesi. Po nuk eshte problem i shqiptareve qe shofin te Amerika shpetimin si gjithmone. shpetimin nga droga, nga roshet e nga doshet, nga Peci-stet publicitare te Tepelenes, etj, etj, se niveili i ketyne ne pushtet nuk ka te mbarume
Kshu e shajten edhe Bushin komunistat, po Bushi erdhi ne Tirane si zotni dhe paralajmeroi shpalljen e pavaresise se Kosoves. U nxine komunistet si bythe kazani, e si do rrishin komunistat pa vepru, nxorren muhabetin e ores.
Nuk shkojte ne Kosove kryetari i socialistave vetem se e kishte bo rrugen e kombit Basha. e dogjen komunistat flamurin e Natos vetem se u futem ne ne Nato.

Basha edhe pa trumpin i boni zbor komunistave, ia hoqi gjysmen e parlamentit dhe ministrat me te forte, vetem me politike te moderume, gje qe nuk e ka bo dot asnji tjeter kur kane qene ne opozite. E jo mo tani qe ka Trumpin, ka per te qene spektakel.


#100

Mor po sa i dha ketij kellires se B-bartit, pa Trump, sic tha dhe Mediu, eshte pak i zene e ska kohe tju hedhe as qurret. Kete turline pastaj ruje per kapon e maksin. Ata coc kane oreks.


#101

po ja mo,me mire se ty kush mund ta dije, ju i keni kryetarët e partise te martume me burra amrikane per kesi punesh apo jo?.


#102

me kellire pak i ke thene, se ai zbythi sorosin nga pushteti ketu.