A jam vetëm unë, që më duket kjo e çuditshme?


#41

LOl, je vetem ti dhe te gjithe ata/ato qe misherimin e nje burri shteti e shohin tek saliu. Une Ed Rames dua ti shoh, ti komentoj dhe ta kritikoj kur e shoh te aresyeshme vetem punen. Por per gunen as qe me plas fare. Dhe a e di pse? Sepse keshtu jam dhe vet. Shpresoj qe nje ere tjeter tashme ka ardhur. Dhe uroj qe era e qelbur qe na ka lene saliu te mos kthehet kurre me.


#42

Po, ka ardhur era e Jugosllavise se Re, perfshirjen ne te cilen Ed Rama e nenshkroi me shpejtesi, nderkohe, qe ne merreshim me atletet e tij.


#43

Kjo eshte nje mode e risjellur,rilindur 28 vjet me vone,keshtu visheshin burat moderne ne 89 ,kur dolen ne treg atletet e para(shumica te bardha)dhe i kombinonin me kostumet" terital "te martesave te tyre,nga halli!tani vjen si snobizem kjo mode,por gjithsesi besoj se dicka ka vlere nqse eshte bukur,por a ishte bukur???varet nga shija…!


#44

Keta te PDhit jane sqimatare te medhenj.


#45

Sa turp! La nam.


#46

Ti i solle atletet Maksi, pse ankohesh? Te kishe sjelle artikull per ate traktatin e tregetise me mire qe te diskutonim ate.


#47

Ose je komplet budalla ose je cmirezi! Termi “Jugosllavia e re” e perdorur nga perendimoret nuk ka konotacionin negativ qe ka ky emer tek shqipetaret, por thjesht kerkon te tregoje nje federate (bashkim shtetesh) ne fushen e tregetise dhe te lirise se tregut ne pergjithesi. Dhe kjo eshte shume pozitive jo vetem per shtetet pjesemarese, por edhe si nje prove treguese per BE-ne .


#48

Lajmi per nenshkrimin e traktatit, akoma dhe tani, qe flasim, nuk eshte bere publik ne Media. Une e mesova ate nga fjalet e Hahn me pas, kur ndihej i keqardhur qe Kosova dhe Mal i Zi, nuk e kishin nenshkruar ate. Por kjo sna pengon qe te diskutojme tani per te.


#49

dakort, ti thua tani ti biem Kroacise e tja marrim bregdetin dalmat. Me fal, desha te them ilirik :grin:


#50

Une te them te drejten, mendoj qe duhet te jem shume budalla, qe nuk kuptoj ju te mencurit, kur mendoni/ thoni( nuk e di vertete, nese thoni ate qe mendoni) qe perfshirja ne Jugosllavine e Re eshte me benefite per Shqiperine.


#51

Ndegjo o trap nuk eshte jugosllavia e re, por eshte federata e shteteve sovrane te ballkanit per tregetine dhe levizjen e lire, nje kopje modeste e BE-se.


#52

po pd-hi,ç’qëndrim ka për këtë temë? nqs është kundra çfarë propozon? gret albania,apo vazhdimin me vilajete të vogla derisa ti hanë më të mëdhenjtë? merrni njëherë një qëndrim,për sa kohë pd-ja nuk është shpërbëre akoma,


#53

A mund te ishte shmangur nenshkrimi nqse nuk do te kishte veshur atletet?!?!a varen masterpolitikat nga perberesit e tyre?!?a u formua dhe u prish "Jugoslavia e vjeter"nga deshirat e popujve dhe a mund te formohet"Jugoslavia e re"nga e njejta ,dhe a mund ta parandalojme ose ndalojme ne pasi ta kemi kuptuar?!po kush na e dha dokumentin per firmosje,Europa dashamire drejt se ciles fluturojme symbyllur apo ndonje dashakeq qe shfrytezoi "atletet e Rames"per te na e “hedhur”?!?!:cry::thinking:


#54

fillo njëherë me malin e zi,maqedoninë(pasi të jetë bashangjitur dardania),çamërinë! dalmatët nuk kanë qenë sllavë! do i radha edhe zarës dhe shqiptarëve të tjerë të sllavizuar më vonë. është një studiues kroat që ka bërë një libër për ilirinë i botuar edhe në shqip. pra ,prania e sllavëve,nuk ja heq dot emrin autentik gadishullit.


#55

“Jashte” teme :

Ne vend qe te vinte vetulla, Dr Petrela ka nxjerre syte: te gjithe komentuesit shkruajne se i ka rrjepur nga paratë, kur kane patur te bejne me të ! Te gjithe pa perjashtim !!!
Moster !

:joy:


#56

Trap i sateme. Cfare sovraniteti flet ti, o kokrra e injorantit. Kjo do te thote, te futesh ne te njejtin treg me dike, qe dhe sikur te leme menjane historine, eshte ku e ku me kompetitiv se ti ne bujqesi, industri dhe cdo aspekt prodhues e tregetar. Ketu nuk po flas per suportin politik dhe financiar si vend i krishtere me lidhje te fuqishme kudo. Qenja ne nje treg me te do te thote, me se paku varesi ekonomike prej Serbise, qe do te thote indirekt varesi politike dhe sovranitet i cenuar ne themelet e tij.


#57

Endrra me sy hapur, Delta.


#58

Qarte. Te kam kuptuar mire: tu biem me rradhe, ne fillim Malit te Zi, Maqedonise e pastaj e keshtu me rradhe

Mire e ke ti po he, bjeri tasieres :joy:


#59

gjithsesesi , nuk prisja kaq naivitet prej Rames, metoda e perdorur nga ai eshte e papershtatshme, gati deshperuese, te thuash populiste eshte pak.
Ka me qindja pozicione te tjera zyrtaresh qe une di qe jane shume me te korruptuara, por qe jane larg reflektoreve te njerzve, dhe si rrjedhoje nuk ndodhen ne ate liste, qe japin tendera te dyshimta, por qe mund te mos i shkelin kujt ne kallo vecanerisht sa per ta denoncuar ne ate faqe, nderkohe qe njerzit me shume bien pre e burokracise se sistemit krijuar nga vendimet e drejtuesve te niveleve te larta sesa e zyrtareve te caktuar, qe jane ne kontakt me njerzit,
krijojne mllefe qe sherbejne vetem per te krijuar koka turku, qe historia na ka treguar se nuk kane sherbyer per asgje.
Nuk eshte kjo menyra e duhur, nese deshiron te ndryshosh nje sektor te caktuar te korruptuar, mjafton te vendosesh drejtues me integritet ne ato vende, jo te fillohet gjueti shtrigash.
Mitin e Petreles e kemi ndertuar vete.


#60

I paska pasur atlete tenisi thone mediet italiane…

ORE 16.54 Con l’arrivo dei rappresentanti dei 13 Stati partecipanti è iniziato a Trieste il vertice dei capi di stato e di governo dei Balcani occidentali. Al termine dell’incontro trilaterale con Merkel e Macron, il premier Paolo Gentiloni ha atteso e salutato i partecipanti all’esterno del Palazzo della Regione, in piazza Unità d’Italia. A fare gli onori di casa la presidente del Friuli Venezia Giulia, Debora Serracchiani, la prefetto di Trieste Anna Paola Porzio e il sindaco di Trieste, Roberto Dipiazza. Tra i politici partecipanti al summit, particolare curiosità ha destato il primo ministro albanese, Edi Rama, che è sfilato davanti al plotone d’onore vestito di tutto punto ma con un vistoso e curioso paio di scarpe da tennis bianche ai piedi.