A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Në çmendinën ku patën futur Shvejkun ishte një ishprofesor universiteti që mendonte se brënda planetit Tokë ishte një planet tjetër me diametër më të madh. Ndërsa presorët e universiteteve nëpër katedra që i mbajnë për të shëndoshë nga trutë mendojnë se brenda të vërtetës ndodhet një e vërtetë akoma më e madhe, e kështu më tej deri në pafundësi, ngambrapa të vërtetës ndodhet ngambrapaVërteta akoma më e madhe, se “e vërteta nuk arrihet ndonjëherë mër jahu”.

1 Like

Bla-bla-bla-bla-bla-bla-bla. Unë di të flas sh-qi-p dhe të them fjalë të mëdha që s’i kuptoj as vetë. Dmth s’kanë kuptim por më bëjnë të dukem i zgjuar. Kjo funksiononte shumë tek klubi sh-qi-pKar i viteve 1980. Ti bëje si i dëhur dhe shpotisje çdo gjë që lëvizte me fjalë kot më kot. Të tjerët, në nivelin tënd, qeshnin, dhe kjo ishte tallje e zgjuar. Siç e the dhe vetë zotrote (kushedi ku e kopjove) dinakët mendojnë se i zgjuari është budall.

Në Refleksione 2 të mbajtura në vitin 1991 në sallën e konferencave në Muzeun Historik ishin mbledhur intelektualet rioshë më në zë të Tiranës, të cilëve ju kishte dalë disi frika mbasi në Refleksione 1, të mbajtura në Insitutin e Arteve, nuk pati asnjë pasojë mbi pjesmarrësit. Një presor i universitetit ekonomik, person shumë i njohur në ato kohë, gjatë fjalës së mbajtur para të pranishmëve, tregoi se në një mbledhje kolektivi disa enveristë i kishin thënë se ishte anëtar i PPSH dhe se nuk kishte fytyrë t’i kundërvihej asaj. Presori i ishte përgjigjur me pak a shumë:

-Unë jam vetem një teknicien, një shkencëtar, pra një intelektual dhe asgjë tjetër, dhe gjithnjë do mbetem i tillë, çfardo gjë të ndodhë.

Këto i tha me pasion dhe zë që ngrihej kreshendo aq sa në fjalët e fundit ushtoi tërë salla. Gërthimën e tij e pasoi një buçitje duartrokitjesh unanime, e para e dëgjuar e sinqertë, jo si deri atëherë duartrokitje hipokrite në konferenca formale.
Ishte për turp të zotit te shihje tërë ajken intelektuale kryeqytetëse qe duartrokiste nje poshtersi te tille. Ne fakt duartrokisnin veten e tyre, justifikonin veten njësoj si prostitutat: “Ne kurva jemi, pse të na vijë turp kur praktikojmë zanatin!?”

Prostituta është zanati më i lashtë në botë, ndërsa intelektuali është zanati më modern në botë.
(shit-blerja e trurit lind si zanat me vete njekohesisht me daljen ne skene te borgjezise)

1 Like

Ne komunizem intelektuali eshte prostitute qe ndjehet ne faj, ndersa ne kapitalizem ndjehet kurve e pafaj.

Kapitalizmi asht ide dhe kurverim dhe njeriu modern asht nje kurvar qe lexon gazeta, thoshte Kamy.

A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Qe pra; kapitalizma asht kurvero te kurverojme.

Postkapitalizmi, kapitalizmi i kohes se sotme, perfshin ne vete edhe antikapitalizmin, per vete faktin se i rri ngambrapa - i Modhi :smiley:

Ke pershkruar delten me arbanin :joy:

Ka diçka tejet diabolike ne diskutimin virtual te cilen nuk arrij ta kap, ndoshta pse diskutoj edhe vete.
Nuk arrij te kuptoj perse virtualiteti nxjerr ne pah cfare eshte me e poshter, me perverse dhe me keqdashese ne shpirtin njerzor qe nuk e ndesh ne jeten reale? Zakonisht fenomeni shpjegohet me anonimatin, gje e vertete por deri diku, sepse ve re qe e njejta kolere perverse prek edhe ata qe diskutojne me emer dhe mbiemer. Me sa duket pergjegjsia, perveç se virtut shpirteror, ka peshe edhe fizike, trupore, konkrete. Thënë alabakshe: diskuton ndryshe nëse ekziston rreziku të hash ndonjë lapër turinjve.

Me behet shume qefi kur tema ime pervetson edhe funksionet e temes “Diskutime te lira”. Kjo tregon se me te vertete jom i Modh :smiley:

-Shiko or ti qytetar i Evropit që nuk ke asnjë problem me ekstrakomunitarët, edhe kur ti nuk mendon që jam ekstrakomunitar, mendoj une që ti mendon se jam i tillë, e nese nuk mendon ti, mendoj unë, gjë që ka më tepër rëndësi. Problemi është të mos ekzistojë permesso di soggiorno.

Blogu tjeter i mbylli komentet .lexuesit kane te drejte te degjojne e te mos te degjohen.
Shqiptart te thace kane ba be
mend me shit e mos me ble. :joy:

Dihet ajo pune qe po njesoj do perfundonte, si pa polici (Peshku), ashtu dhe me polici (Blogu Tjeter). Problemi eshte me i thelle se policor.
Komenti yt Alba eshte shum i sipefaqshem, i motivuar vetem nga interesi se tani te ka mbetur vetem profesori amerikan Ilia Topja per te levizur demokratikisht muskulin e llapes. Por gjithashtu i siperfaqshem, megjithse jo ne nivelin tend, eshte analiza qe ka bere fenomenit i zoti i Blogut Tjeter. Eshte i siperfaqshem sepse eshte i interesuar, zotnia nuk do te pranoje, se nuk i leverdis, qe mbyllja e komenteve (e perkoheshme :smiley:) eshte shenje e kohes: modeli demokratik i mbeshtetur ne 2 bolet e Marlonit, dmth modeli amerikan per te cilin i zoti i Blogut Tjeter eshte bere garant duke shkrujte edhe libra, i eshte ndryshk teli suste parapruese, i ka kaluar koha. Kete problem nuk e kane vetem komentet, por edhe shkrimet e koheve te fundit te Blogut Tjeter. U desh kolera e koronavirusit per te dale ne shesh ky problem. Eshte e veshtire alkimia e krizave shoqerore, do shpirt sakrifikues.
Sidoqofte keshtu ka per te vazhduar kjo pune kur s’di tjeter, njelloj si me komunizmin e Ramizit: vazhdo beji frymemarrje artificiale cofëtirës o intelektual i modh qe nuk di tjeter veçse te ferkosh 2 bolet e Marlonit ne sallonin mondan te sinjora Bertinit.

Robotët dhe makinat mendojnë në mënyrë objektive dhe të lirë, në kuptimin të pakushtëzuar nga interesi personal ose kolektiv. Njerzit kanë motivacione dhe interesa (materiale dhe shpirterore që nuk është e thënë të jenë vetëm negative si egoiste), dhe mbi këto ndërtojnë mendime, ide, koncepte dhe gjykime, deri edhe paragjykime (fetare :smiley:), sepse edhe aksiomat matematike dhe gjeometrike nuk janë gjë tjetër veçse paragjykime të interesuara.

per kurreshtje po e analizoj kete link ,
sfond i zi , disa individ te ulur ne vije drejtevizore qe vrene gjithesecili ndjehet vetem e japin energjine maximale ne formen e vet ,nxjerrine o nje tingull apo nje ze si klithme por qe ne harmoni dhe takt me njeri tjetrin krijojne nje ritem nje melodi ,dhe e quditshmja pos sfondit qe kane pas dhe perpara vetes kane nje erresire ,
A nuk ju gjasone e gjithe kjo skene si tabloidi i blogut ? Gjithesecili me te vehten te ul tonet e tjetrit…( dhe une spektatori fiktiv )

A nuk eshte kjo tingellima e i blogut tone dhe i çdo blogu tjeter? Biles kjo tingellime eshte e realitetit, eshte alias trokellima e ndeshjes midis 2 boleve te Marlonit gjithesecili bolon me te vehten e nderkohe ul tonet e tjetres bole.
Ja Ja Ja ja ben njera bole, Ne Ne Ne i pergjigjet tjetra bole vazhdimisht me tonalitete te ndryshme per 1 ore e gjysem video, ose per vite me radhe ne rastin e blogut, ose per shekuj me radhe ne rastin e historise politike duke filluar nga Revolucioni i Modh Francez:

dafne,
panvarsisht se e kam prure ne forme shakaje, kjo pjese muzikore nuk eshte shaka nese nuk ke paragjykime dhe pak durim per ta degjuar deri ne fund. Eshte pjese shume serioze.

Atokohë shkruhej ngado parulla,“Puna është nder dhe lavdi”, por njerëzia visheshin me recka kur bënin punë fizike, sidomos klasa puntore gjatë orarit të punës.
Por edhe tani vë re se situata nuk ka ndryshuar kushedi se çfarë; vetëm unë e kam zbatuar tamom këtë parullë komuniste më se të vërtetë kur ngas traktorin në Frosinone i veshur me markë Patagonia.
Mandje jam gati të ve edhe jakë të kollarisur e gravatë, por ndruhem se ma marrin për tallje.

Per llogari te kujt viti punon si traktorist i dalluar?:blush: