A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Pa qen nuk do te kishte patur qyteterim .Kafsha e pare e domestikuar nga njeriu qe 30 mije vjet me pare .Une i kam xhan kur jane te botes .Kur i ke te tute ata melune te hyjne ne zemer e te behen si robte e shtepise plus jane si femije qe s’rriten kurre .

1 Like

Çdo autor nuk bën gje tjetër veçse turinin e vet në çdo gjë që bën.

Nuk ka portret, ka vetem autoportret.

Një prej reagimeve kryesore dhe fillestare të një krize skizofrenie është se pacienti zhvishet lakuriq (rikthim iluziv në gjëndjen para Rënies). Fenomeni modern i striptizës fizike (nudizmit) dhe shpirtërore (intervistimit dhe rrëfimit në publik) është simptomë i skizofrenise kolektive dhe arritjes në Ditët e Fundit si rikujtim i Ditëve të Para.

Sakte, e per kete arsye beqaret dhe beqareshat e qytetit te pasur dhe me kulture preferojne qenin, sepse femija (qen biri i qenit :smiley:) me tu rritur e ke kunder.

Profecia e Engelsit ,puno me karroce dore gjate dites ,kritike opera gjate nates ne kohe te internetit po behet realitet .

Profecia e Engelsit nuk eshte e plote sepse Interneti ka zhduk nocionin e dite-nates, nese Ptolemeu ndali Diellin e Yjet dhe leviziToken dhe Xhordano Bruna veproi perkundrazi, ndali Token dhe levizi Diellin dhe Yjet, Interneti ndali Token, Diellin dhe Yjet:

Laj pjatat gjate dites dhe trokellit bolet e Marlonit gjate nates, gje qe ne anen tjeter te rruzullit konceptohet sikur je tu bo qef t’modh gjate dites kur shtyn karrocen e Engelsit ku ka hyp Marksi se nuk ka pare me pagu bileten e najts-klubit.

Personët gjenialë, përveç gjërave të mënçura dhe me vlerë konkrete profesionale thonë edhe budallallëqe skandaloze, të cilat rezultojnë të tilla jo referuar të Vërtetës (në PostDemokraci mendja top që nuk ekziston), por vetëm faktit që kundështohen midis tyre, dhe herë herë kundështohen në mes veti.
Çfarë thotë njëri gjeni i modh, nuk thotë tjetri; e megjithatë, nga intelektualët e mdhej, fansat dhe çfardo lloj kulturisti tjetër pjellë e epokës demoNkratike, konsiderohen që si njëri ashtu dhe tjetri janë që të dy gjeni t’mdhej vallaj.

Kjo është e vetmja mënyrë për tu ndjerë edhe vetë i modh vallaj.

Dhe pa mace s’do kishte qytetërim, ato mundësuan ruajtjen e drithërave më gjatë duke zhdukur minjtë. Gjithashtu mundësuan qendrat e banuara më të mëdha sepse duke zhdukur minjtë zhdukën sëmundjet.

Qentë kruajnë koqet, macet lëpijnë bythën e tyre. Asnjë prej tyre për t’u mbajtur shumë afër, por meqë na kanë bërë dobi i duam.

Sot sidomos qentë po na bëjnë dëm. Po marrin vendin e fëmijëve dhe po ulin pjellorinë njerëzore.

Macet janë përshtatur aq shumë me njerëzit saqë maçoku në periudhën e çiftimit mjaullin që ngjan me qarjen e bebeve. Qarja e bebeve është tingulli më i parezistueshëm për një njeri të saktë nga fiqiri. Kjo dmth se maçoku po u thotë maceve “ma jepni p* mua se bebet e mia d’u këpusin shpirtin njerëzve, prej nga vjen çdo e mirë.”

Në çmendinën ku patën futur Shvejkun ishte një ishprofesor universiteti që mendonte se brënda planetit Tokë ishte një planet tjetër me diametër më të madh. Ndërsa presorët e universiteteve nëpër katedra që i mbajnë për të shëndoshë nga trutë mendojnë se brenda të vërtetës ndodhet një e vërtetë akoma më e madhe, e kështu më tej deri në pafundësi, ngambrapa të vërtetës ndodhet ngambrapaVërteta akoma më e madhe, se “e vërteta nuk arrihet ndonjëherë mër jahu”.

1 Like

Bla-bla-bla-bla-bla-bla-bla. Unë di të flas sh-qi-p dhe të them fjalë të mëdha që s’i kuptoj as vetë. Dmth s’kanë kuptim por më bëjnë të dukem i zgjuar. Kjo funksiononte shumë tek klubi sh-qi-pKar i viteve 1980. Ti bëje si i dëhur dhe shpotisje çdo gjë që lëvizte me fjalë kot më kot. Të tjerët, në nivelin tënd, qeshnin, dhe kjo ishte tallje e zgjuar. Siç e the dhe vetë zotrote (kushedi ku e kopjove) dinakët mendojnë se i zgjuari është budall.

Në Refleksione 2 të mbajtura në vitin 1991 në sallën e konferencave në Muzeun Historik ishin mbledhur intelektualet rioshë më në zë të Tiranës, të cilëve ju kishte dalë disi frika mbasi në Refleksione 1, të mbajtura në Insitutin e Arteve, nuk pati asnjë pasojë mbi pjesmarrësit. Një presor i universitetit ekonomik, person shumë i njohur në ato kohë, gjatë fjalës së mbajtur para të pranishmëve, tregoi se në një mbledhje kolektivi disa enveristë i kishin thënë se ishte anëtar i PPSH dhe se nuk kishte fytyrë t’i kundërvihej asaj. Presori i ishte përgjigjur me pak a shumë:

-Unë jam vetem një teknicien, një shkencëtar, pra një intelektual dhe asgjë tjetër, dhe gjithnjë do mbetem i tillë, çfardo gjë të ndodhë.

Këto i tha me pasion dhe zë që ngrihej kreshendo aq sa në fjalët e fundit ushtoi tërë salla. Gërthimën e tij e pasoi një buçitje duartrokitjesh unanime, e para e dëgjuar e sinqertë, jo si deri atëherë duartrokitje hipokrite në konferenca formale.
Ishte për turp të zotit te shihje tërë ajken intelektuale kryeqytetëse qe duartrokiste nje poshtersi te tille. Ne fakt duartrokisnin veten e tyre, justifikonin veten njësoj si prostitutat: “Ne kurva jemi, pse të na vijë turp kur praktikojmë zanatin!?”

Prostituta është zanati më i lashtë në botë, ndërsa intelektuali është zanati më modern në botë.
(shit-blerja e trurit lind si zanat me vete njekohesisht me daljen ne skene te borgjezise)

1 Like

Ne komunizem intelektuali eshte prostitute qe ndjehet ne faj, ndersa ne kapitalizem ndjehet kurve e pafaj.

Kapitalizmi asht ide dhe kurverim dhe njeriu modern asht nje kurvar qe lexon gazeta, thoshte Kamy.

A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Qe pra; kapitalizma asht kurvero te kurverojme.

Postkapitalizmi, kapitalizmi i kohes se sotme, perfshin ne vete edhe antikapitalizmin, per vete faktin se i rri ngambrapa - i Modhi :smiley:

Ke pershkruar delten me arbanin :joy:

Ka diçka tejet diabolike ne diskutimin virtual te cilen nuk arrij ta kap, ndoshta pse diskutoj edhe vete.
Nuk arrij te kuptoj perse virtualiteti nxjerr ne pah cfare eshte me e poshter, me perverse dhe me keqdashese ne shpirtin njerzor qe nuk e ndesh ne jeten reale? Zakonisht fenomeni shpjegohet me anonimatin, gje e vertete por deri diku, sepse ve re qe e njejta kolere perverse prek edhe ata qe diskutojne me emer dhe mbiemer. Me sa duket pergjegjsia, perveç se virtut shpirteror, ka peshe edhe fizike, trupore, konkrete. Thënë alabakshe: diskuton ndryshe nëse ekziston rreziku të hash ndonjë lapër turinjve.

Me behet shume qefi kur tema ime pervetson edhe funksionet e temes “Diskutime te lira”. Kjo tregon se me te vertete jom i Modh :smiley:

-Shiko or ti qytetar i Evropit që nuk ke asnjë problem me ekstrakomunitarët, edhe kur ti nuk mendon që jam ekstrakomunitar, mendoj une që ti mendon se jam i tillë, e nese nuk mendon ti, mendoj unë, gjë që ka më tepër rëndësi. Problemi është të mos ekzistojë permesso di soggiorno.