A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Alba,
nese Bottle Rack i Duchamp shqiperohet Arke Shishesh,

dhe Spin Doktor i Lukashenkos shqiperohet mjeku i tij,

atehere edhe In God we trust i Dollarit shqipërohet I paguhet prurësit me të parë (ose tun paret!).

Paraja eshte mit qe ekziston ne rradaket e homo sapiens qe bazohet ne besim .nese I ofron nje afgani dollare e pranon menjehere.nese I ofron lekun shqiptar te thote te fshic menderen me te se s’ka besim .Besimi eshte baza e civilizimit qe I mban shoqerite bashke .po iku besimi shoqeria bie ne kaos.Prandaj dhe kauret insistojne ne luften kunder korrupsionit se po iku besimi i robve be institucionet vendi shkon per lesh .

Alba ne keto ujra duhet me u zhyt i çik ma thelle:

Besimi i kaurrit eshte me i thelle se besimi tek dollari dhe lufta e korrupsionit, eshte besimi tek borxhi, huaja bankare, e cila krijon parane. Jo rastesisht ne gjermanisht Schuld ka kuptim njekohesisht borxh dhe faj.

Me fjale te tjera besimi i kaurrit eshte mekati origjinal, te cilit kaurri i rru trapin duke luftuar korrupsionin nepermjet policise financiare. Duke i rrujte trapin mekatit origjinal, policia financiare e mban gjithnje rinor trapin e ngrehur te Marlonit bashke me 2 bolet e tij trokellitese.

tun paret! dhe tun bolet! jane ekuivalente, siç jane ekuivalente kaurri dhe prurësi me të parë.

Papa Ratzinger ka thene qe “ateisti te jetoje sikur Zoti te ekzistonte”, pa i shkuar fare neper mend se besimtaret duhet te bejne perkundrazi: duhet te jetojne sikur Zoti te mos ekzistonte, ne kuptimin qe t’i bejne gjerat vete, e te mos presin t’i beje Zoti, siç rendom i delegohet Zotit shpetimi i botes.
Ateistet dhe besimtaret jane njesoj te papergjegjshem, ose me sakte te papergjegjshem ndryshe.

Leibnicit mbajti nje diskurs ne sallon mondan te kohes lidhur me idene e tij te “Parimit te Padallushmërive”, qe nuk ekzistojne ne bote dy gjera barabar te ngjashme midis tyre. Te nderuarit oborrtare dama dhe kavaliere te pranishem ju futen punes te kerkonin per te gjetur ne kopshtin e keshtjelles dy gjethe te padallueshme midis tyre qe te hidhnin poshte tezen e Laibnicit. :smiley:

Ate qe nuk e bene dot damat dhe kavaljeret e kohes se Lajbnicit, e bene intelektualet dhe intelektualeshat e sotme te sallonit te sinjora Bertinit që kane hedhur poshte “Parimin e padallushmerive” te Lajbnicit duke gjetur te vetmet gjera ne univers krejt te barabarta midis tyre: alias 2 bolet e Marlonit, me te cilat lozin nate e dite duke i trokellitur pa pushim.

Pak vetë kanë mendime të tyre, të tjerët i blejnë mendimet në pazar të konfeksionuara si pantallonat, pako e gjalpit, ose pakot e maskave koronavirus. Eshtë shumë e vështirë të kesh mendime të pa marra hua ose ide të konfeksionuara të blera në Pazar, të kesh mendime të tua duhet me parë të vuash më tepër se një bylyk personë bashkë. Mendimet të jipen vetëm mbas një vuajtje të madhe, sa më e madhe vuajtja, aq më e madhështore ideja dhe zbulesa.

Të hysh në një supermarket dhe të blesh absolutisht vetëm një mall - ky është testi dhe kushti më i sigurtë që kapitalizmi e ka të humbur davanë.

Nuk mjafton të jesh i mirë, mbas mirësisë mund të fshihet dobësia. Që të jesh vërtet i mirë në kuptimin e vërtetë të fjalës, nuk mjafton të jesh vetëm i mirë, duhet të jesh edhe i keq në situata të caktuara.
Thënë me pak fjalë: nuk mjafton vetëm Teksti, duhet edhe Konteksti.

Po njëlloj, ta do mendja që duhet të kuptosh, por që të kuptosh tamom, dmth të kuptosh Tekst dhe Kontekst bashkë, në situata të caktuara nuk duhet të kuptosh, duhet me qenë gomor fare, më tepër gomar se gomori që ke përballë.

Mendja është e hapur dhe e lirë, nëse trupi është i kufizuar nga rregulla dhe ligje.
Dhe anasjelltas.

Qeni eshte kafshe besnike.Pse zemerohemi kur na therasin qen😊

çfar koicidence, sot isha ne qytetin me te kulturuar dhe më me pare te zones tone, dhe tu bredh rrugeve vura re diçka te veçante qe u be shkak per te krijuar nje aforizme te re:

Sa më tepër vihen re qen race që shëtisin rrugëve bashkë me të zonë, aq më i pasur dhe më me kulturë është qyteti, dhe aq më e madhe është vetmia e banorëve dhe atmosfera e vetmisë që rri pezull mbi qytetin.

(dhe aq me pak merziten banoret kur i thone: “po jeton i vetem si qen!”) :stuck_out_tongue:
(dhe aq me teper eshte mundesia qe duke hedhur kembet mbi plloçat e gurta te rruges te shkelesh mbi nje gje te bute dhe rreshqitese) :joy:
(dhe aq me teper eshte mundesia te ndegjosh mbrapa kraheve zerin e vetmuar te padronit te qenit te shoqeruar: “Kur shkel mut, do te bësh një qerre me para!”) :rofl:

Pa qen nuk do te kishte patur qyteterim .Kafsha e pare e domestikuar nga njeriu qe 30 mije vjet me pare .Une i kam xhan kur jane te botes .Kur i ke te tute ata melune te hyjne ne zemer e te behen si robte e shtepise plus jane si femije qe s’rriten kurre .

1 Like

Çdo autor nuk bën gje tjetër veçse turinin e vet në çdo gjë që bën.

Nuk ka portret, ka vetem autoportret.

Një prej reagimeve kryesore dhe fillestare të një krize skizofrenie është se pacienti zhvishet lakuriq (rikthim iluziv në gjëndjen para Rënies). Fenomeni modern i striptizës fizike (nudizmit) dhe shpirtërore (intervistimit dhe rrëfimit në publik) është simptomë i skizofrenise kolektive dhe arritjes në Ditët e Fundit si rikujtim i Ditëve të Para.

Sakte, e per kete arsye beqaret dhe beqareshat e qytetit te pasur dhe me kulture preferojne qenin, sepse femija (qen biri i qenit :smiley:) me tu rritur e ke kunder.

Profecia e Engelsit ,puno me karroce dore gjate dites ,kritike opera gjate nates ne kohe te internetit po behet realitet .

Profecia e Engelsit nuk eshte e plote sepse Interneti ka zhduk nocionin e dite-nates, nese Ptolemeu ndali Diellin e Yjet dhe leviziToken dhe Xhordano Bruna veproi perkundrazi, ndali Token dhe levizi Diellin dhe Yjet, Interneti ndali Token, Diellin dhe Yjet:

Laj pjatat gjate dites dhe trokellit bolet e Marlonit gjate nates, gje qe ne anen tjeter te rruzullit konceptohet sikur je tu bo qef t’modh gjate dites kur shtyn karrocen e Engelsit ku ka hyp Marksi se nuk ka pare me pagu bileten e najts-klubit.

Personët gjenialë, përveç gjërave të mënçura dhe me vlerë konkrete profesionale thonë edhe budallallëqe skandaloze, të cilat rezultojnë të tilla jo referuar të Vërtetës (në PostDemokraci mendja top që nuk ekziston), por vetëm faktit që kundështohen midis tyre, dhe herë herë kundështohen në mes veti.
Çfarë thotë njëri gjeni i modh, nuk thotë tjetri; e megjithatë, nga intelektualët e mdhej, fansat dhe çfardo lloj kulturisti tjetër pjellë e epokës demoNkratike, konsiderohen që si njëri ashtu dhe tjetri janë që të dy gjeni t’mdhej vallaj.

Kjo është e vetmja mënyrë për tu ndjerë edhe vetë i modh vallaj.

Dhe pa mace s’do kishte qytetërim, ato mundësuan ruajtjen e drithërave më gjatë duke zhdukur minjtë. Gjithashtu mundësuan qendrat e banuara më të mëdha sepse duke zhdukur minjtë zhdukën sëmundjet.

Qentë kruajnë koqet, macet lëpijnë bythën e tyre. Asnjë prej tyre për t’u mbajtur shumë afër, por meqë na kanë bërë dobi i duam.

Sot sidomos qentë po na bëjnë dëm. Po marrin vendin e fëmijëve dhe po ulin pjellorinë njerëzore.

Macet janë përshtatur aq shumë me njerëzit saqë maçoku në periudhën e çiftimit mjaullin që ngjan me qarjen e bebeve. Qarja e bebeve është tingulli më i parezistueshëm për një njeri të saktë nga fiqiri. Kjo dmth se maçoku po u thotë maceve “ma jepni p* mua se bebet e mia d’u këpusin shpirtin njerëzve, prej nga vjen çdo e mirë.”