A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

une jo por pash qe zyrtarte shtetror kishin mesuar shprehjen delegim , deleguar. Gjithe biseda u zhvillua rreth delegimit te mallit tek klienti …
p.s. kur nisa ta ironizoj shprehjen e tyre , pashe qe me mburrje ndin vehten superior per retoriken e une ne sek. hyra shtat pashe nder dhe , ( veq prej ides se ku jetoj …)

sepse jam Inkuizitor ne nje epoke ateiste.

Mos e vrit mendjen se edhe kovaçet pa pune kane ngel keto kohe :joy:

vetem budallejt kane gjithnje pune, sepse budallai kur s’ka pune, luan deren!

pse me jevgj qe kendojne per gaxhojte duke ngaterruar Zotin me Marlonin pohohet qenia e Zotit?
Apo mjafton te kete pune Marloni, kush po pyt per kovaçe dhe Inkuizitore pa pune.

Ske faj sepse aty ku jeton ti Zoti ka rreglla nuk eshte dosido. Nderkohe andej nga jetojme ne, Zoti eshte i thjesht, ska burokracira per te komunikuar. Vetem se ne ketu kur vjen puna si komunitet protestojme edhe cojme vinç tek prokuroria thjesht per tu siguruar qe do ta bej punen siç duhet, edhe kur eshte duke i kopsitur letrat kryeministres

r.v. tani te them ne gje qe nuk eshte as dege me dege dhe as trug me trung, por eshte rrenje, e megjithse jam i sigurte qe s’ke per te honger pyke, por un du te kem ndergjegjen ne rregull, here here duhen me u thone gjenat tamom, pa u talle.

Te kom thon edhe here tjeter qe une perçmoj muhabetin me politike (“Politika ne plan te pare”), e kam perçmuar gjithmon, qe pa lind bile. Me logjike te pastert une perçmoj edhe ata qe nuk dine gje tjeter perveç muhabet politike, siç edhe ti ben gjithnje: greku me syze, turku me sandalle, Qimo e ku di un ca emra qe un nuk di nga bien e s’du me e dite se me vijne zorret ne fyt. Mirpo perçmimi i tjetrit, me pasoje talljen e çdo lloj agresiviteti tjeter, nuk i ben mire as tjetrit e as vetes, dmth konkretisht mbas çdo muhabeti te bere me pis miletin e peshkut, nuk ndjehem aspak mire edhe sikur te kem fituar mbi kundeshtarin, bile me keq ne kete rast.
Ti pse kruhesh kot me mu, nuk e shef qe une jam i interesuar vetem per tema kulturore? Dmth nese don me bo muhabet, te pakten futu ne keto hulli, e jo une i bie gozhdes, e ti patkoit.

Shkurt muhabeti ti ke loqe sa te dush ne peshk qe nuk dine gje tjeter perveç muhabetit politik, merru me ata, ç’merresh kot me mu qe akoma nuk di kush eshte Qimo e kushedi sa te tjere qe ju i permendni si shoke tavoline. Nuk ka asnje kuptim me bo muhabet me mu, e pranej un s’di tjeter perveç boleve te Marlonit. Kur s’di kush eshte Qimo, vetem bolet e Marlonit te mbeten te permendesh dege me dege, ose te heshtesh.

mendoj se me kete citim te hedh posht fjalimin e jetes tende. Une te pyeta mbi ekzistencen e Zotit edhe ti mjep kete pergjigje.

deri me sot nuk maj mend te kem dhene ndonje pergjigje siç duhet, e as kam per te dhene.

Çdo person ka absolutisht të drejtë kur shtrimin e problemit të jetës së tij personale e ekspozon si të vërtetë, por nuk ka aspak të drejtë që një problem, në këtë rast problemin e tij, e paraqit sikur të jetë e vërteta vetë.

Makina dhe shtëpia janë dy investimet bazë ku mbeshtet shoqëria e sotme si Frankeshtajn mbi dy këmbë; shtëpia: simbol i qëndrimit në vend, ngurosja, dhe makina: lëvizshmëria, lëngosja.
Në këtë moment epokal përjetohet ngurosja lockdown, përbindëshi ka mbetur pothuajse me një këmbë topall.

Quajtja e tjetrit: “ti je budallë mër jau!” është një konstante jo vetëm midis njerzëve çfardo - rasti më tregues: përfundimi i muhabetit midis anonimëve në social, por edhe midis gjenive - rasti më pikant: raporti midis Shopenhaurit dhe Hegelit që janë sharë mbarë e prapë.
Nga kjo pikpamje nuk ka asnjë të zgjuar, rezultojnë të gjithë budallej. E në fakt të gjithë janë budallej, ndryshimi i vetëm është se janë budallej ndryshe.

Fjala e urtë: Përbri një burri të madh ndodhet gjithnjë një grua e madhe, është shumë e vërtetë, përbrinjë të Adamit ndodhej edhe Eva :smiley: (mçef aty afer ndodhej edhe hidrauliku)

Vargjet e pare te Kenga e Pare e Komedise hyjnore te Dantes:

Nel mezzo del cammin di nostra vita
mi ritrovai per una selva oscura
ché la diritta via era smarrita.

(Në mes të udhëtimit të jetës sonë
U gjenda në një pyll të zi skëterre,
Se e kisha humbur udhën e drejtë)


Eshte fakt qe grate ne Mesjete nuk e rruanin “pillin e zi” dhe leshin e sqetullave siç bejne sot. Beatriçja nuk e rruante fare mër jau! :smiley:

1 Like

[quote=“InkuizitoriMoth, post:516, topic:5553”]
Nel mezzo del cammin di nostra vita
mi ritrovai per una selva oscura
ché la diritta via era smarrita.
[/quote]

1 Like

thot il Vate me vete: t’i bi majtas apo djathtas, te ferkoj bolen e majte apo bolen e djathte?

:laughing: :rofl: :joy:

Rreth figurës së Kadaresë akoma zhvillohet një diskutim pro e kundër që atokohë ishte një lloj sporti kombëtar me përmasa tifozlliku gati kriminal (kulmi i fenomenit ka qenë debati me Qosen për identitetin evropian të shqiptarëve, më pas fillojë tatëpjeta). Mbaj mend se i biri i një shkrimtari të njohur atëbotë, quante simpatizuesit e tij: “klysh të Ismailit!”; me shumë mundësi opinion i të atit të tij, që çuditërisht ishte me biografi të keqe, por si shkrimtar ishte i llojit linear si koleget zyrtare. E sjell këtë shembull për të treguar se reagimi - pro e kundra - ishte absurd sepse nuk gjendej logjikë që justifikonte deri në fund tifozllikun, që në fund të fundit është i tillë sepse nuk ka logjikë.
Por si fansat ashtu dhe detraktorët, sot e mot dhe në të gjitha nivelet e intelektualizmës, e kanë asimptotë Kadarenë, e tentojnë, përkatësisht me përgjunjëzime dhe pështyma, pa e arritur dot.

Po m’thoshte njoni mrome i merzit se kishte bo llafe me nje dava gamori qe e kishte sulmu me kot. E po mire, i thashe une, nuk eshte se ka ndodh ndonje gje e jashtezakonshme, kjo eshte gjeja me zakonshme qe mund te ndodhe.

-E di, por me duket sikur vetem sulmues kam rreth meje.

-Me tu bere koshient se çfar ndodh rreth teje, me te hap syte e vetedijes per here te pare, gjeja e pare qe kupton, konstaton qe je rrethu nga dava gamoresh qe sulmojnë.

-!?

-Por gjeja e dyte qe duhet me kuptu per te mos perfundu edhe ti vete dava gamori si gjithe te tjeret, eshte te thush menjehere sapo konstatuar si me siper:

-Dio mio, edhe un nje gamor i tille jam si gjithe te tjeret?!