A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Franca postmoderne mund të përfaqsohet nga 2 gra në pozita të kundërta, 2 feministe, 2 Simona: Simone Weil virgjëresha dhe Simone de Beauvoir jepja kujt t’dush se nuk e ka problem burri.

Shkesi dhe hasmi janë dy figurat kryesore mitologjike të folkut, letersisë shqiptare dhe albanologjisë. E jo rastësisht kryesore, por sepse paraqesin binomin kozmik eros-thanatos.

Një tufë me lule në një vazo sipër tavolinës e dëshmojnë më mirë harmoninë e kozmosit se sa “qielli me yje sipër meje, dhe ligji moral në mua” e Kantit; mbi këtë dëshmi superiore mbështetet arti ikebana. Kur nuk je mirë me shëndet shpirtëror vështrimi i përqëndruar i një tufe me lule estetikisht të kompozuara lehtëson si melhem çudibërës brengën. E akoma më tepër një tufë me lule shton pa fund lumturinë kur ndjehesh mirë, sepse lumturia nuk ka nevojë për sforcim, shumëfishohet natyrshëm si lulet që e dinë mirë atë çfarë njeriu e ka harruar. Një tufë estetike me lule të rikujton ligjin “moral në mua”.

Dje mora vesh një histori tjetër që dëshmon për ardhjen e Fundit të Botës dy hapa larg shtëpisë. Kemi një çift si komshij që ç’të të them, janë grindur me të gjithë rreth e rrotull, dhe janë të dëshpëruar ngaqë nuk kanë me kë të grinden më se i kanë harxhuar të gjithë fisheket, ju ka ngel të ndërrojnë shtëpi për të gjetur të tjera viktima. Tamam gjëndje krimi permanent, edhe kur ecin duken si të Gestapos, më dhëmb koka me i përshkru më tej. Kanë dy vajza, njëra prej tyre me të gjetur të fejueshmin, shkoi në shtëpi të tij, dhe shkon shumë mirë me vjerrën. Informatorit të lagjes, që më rrëfente situatën, vajza i kish deklaruar: “Më në fund gjeta nënën që kam kërkuar gjithë jetën!”; ka vite që nuk e shoh më, nuk vjen më në shtëpi. Kurse vajza tjetër, që duket herë pas here, i kish thënë informatorit: “Vij të shoh qenin”.

-Po biri im, un jom i Modh qe i kom fitu të gjitha garat, nga maratona deri në 100 metra me pengesa dhe pa pengesa!

-Po si është e mundur kjo?

-Në Shqipëri është e mundur, kam qenë i vetëm në gara.

àsht për gjynof ai popull qi duhet me zgjedh n’mes SS*-së dhe VV**-së

*satrapi surrelit
**vampiri vuqidolit
N Joni

se desh harrova.
dhe nen mbikqyrjen e KHKKLPES*
*kryehajdutikoklopeskraparit

mirjam, si e ke hallin, nuk te shof mire, te ka zene kolera e zgjebes se “Diskutime te lira”?

me dhimbje vëlla, me dhimbje

Rruga e Kombit do t’i rikthet kombit, e lire dhe pa pagese!

1 Like
  • Anna: Mi piace fare l’amore con te.

  • Vincenzo: Anche a me.

  • Anna: E allora perché non me lo dici mai?

  • Vincenzo: Che significa? Se lo faccio, ca lo facciamo accussì, vuol dire che mi piace, no?

  • Anna: Eh no.

  • Vincenzo: Come no? No. È mai visto ca mi so’ dato ‘na martellata sulla mano o mi so’ tagliato un orecchio? No. Sai perché? Perché non mi piace. È normale, Senza che uno ha da’ dicere tutt’e cose. Certe cose vanno da sé. Se uno capisce capisce.

Ja Iku Rama kush do vij?

dreqi t’vij, Rama t’mos jete! :stuck_out_tongue:

ti sikur je edhe kristiane dhe nuk e di qe te gjithe, edhe te krishteret vete, e kane inotin me Krishtin: u bo bytha Krishtit te na tregoje ne se çfare te bejme!

Gezuar Pashken… Na trego icik c’fare eshte Pashka tani

r.v.
ta trego Dostojevskij ma mire se une, se Dostojevskij eshte kristian si ty, un nuk jam kristian.
Prit i çike sa ta gjej paragrafin dhe pikturen.

-Kjo pikturë! - thirri princi, i goditur nga një ide e papritur - Duke parë këtë kuadër humbet çdo besim.
-Dhe në fakt e humbet - konfirmoi Rogozini.

Dostojevskij, romani Idioti

Holbein, Trupi i Krishtit të vdekur në varr

r.v.
harrova me te thene qe ky incident eshte autobiografik, i ka ndodh vertet Dostojevskit kur pa ne muze Basel kete pikture, ne te vetmin udhetim bashke me gruan qe beri ne Evrope. Mbas ca muaj sullaco neper kontinentin plake, tha se Evropa eshte nje varr, i bukur, historik, me vlera artistike, por prap nje varr eshte. Dhe u kthye ne atdhe duke gerthit: “E duam Rusine si gjithe Evropa”. Kshu, kshu puna e krishterimit.

r.v. a i festove Pashket sot me i çopë kërmë e çikë raki të mirë qe osht ilaç per shpirtin?

futja o vlla me raki se kërmë si Krishti i Dostojevskit do perfundosh! Sidomos tani qe eshte verdalle mortja Covid.

pasi provuam doktorin, pikturistin tani e ka radhën një shkrimtar mendoj unë*
një shkrimtar të lidhur me popullin. të ulet e të bisedojë gjunjë më gjunj me të, një shkrimtar me vizione të qarta e të luajë me makroekonominë si xhongler me një fjalë

*le që kush jam unë njëherë

Joo i festova me vere edhe me buke :wink: