A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Inkuzicion , nese veq kete element - shputat, me analizon sipas vlersimit ne perceptim univerzal sipas kriterit kritike vepre , ti boj hallall gjithe barbarizmat e banalizmat ne te shprehur .
Caravaggio ( per cdo rast )

Oraliteti i disa personëve ka një magjepsje që nuk gjëndet gjëkundi në tekstin e shkruar të së njëjtit diskurs që duket fare banal. Ndryshimi i ndjesisë midis çfarë ke dëgjuar dhe çfar po lexon i bie të jetë personi dora vetë, e çfar mund të jetë tjetër?

nuk ka hall të vogël ose hall të madh

N Joni

qitu garant me ke shajt …?
p.s.

qiky element qe ta ceka ne piktur mu me flakroj , viziten e pare mbas covidit kismet te kjo pikture e kam prenotu …nderlidhja, dhe(u) mish ,gjake , jete ,prap dhe …

dhe kohe prap me diell …

?
N Joni

Nuk ka njerëz që nuk kuptojnë, ka njerëz që nuk duan të kuptojnë, sepse nuhasin erën e rrezikut.
Kjo do të thotë që ekzistojnë mënyra të ndryshme të kuptuari, që përfshijnë edhe të moskuptuarit. Për këtë arsye nuk shqetsohem shumë kur komentet e mia nuk kuptohen, sepse nuk është halli tek kuptimi.
Kryesorja nuk është të kuptosh çfar është e drejtë dhe çfar është e gabuar, por të bësh atë që është e drejtë mbasi e ke kuptuar - “e thënë me të bërë, i ndan një det i tërë”. Personat nuk kuptojnë ose keqkuptojnë jo sepse janë budallenj si zakonisht thuhet e mendohet, por sepse e dinë se mbasi të kenë kuptuar të drejtën e të vërtetën duhen ta bëjnë atë, pra të vuajnë, dhe kanë frikë të vuajnë. Pra në thelb është çështje frike. Vuajtja ka kthyer përmbysur rendin fillestar të shkak-efektit dhe hapësirë-kohës, në këtë rast të kuptim-bërjes, frika e bërjes paraprin të kuptuarit.
Së pari, duhet hequr sysh frika nga vuajtja për shkak të bërit, gjë që kërcënon status quo-në e padijes dhe moskuptimit, e më pas kuptohet për bukuri.

Bota shkon përpara vetëm në sajë të Keqkuptimit. Eshtë për shkak të Keqkuptimit universal që të gjithë bien dakord. Sepse nëse, për fat të keq, do të kuptoheshim me njëri-tjetrin, nuk do të mund të binim dakord kurrë.
(Charles Baudelaire, Zemra ime lakuriq)

Bota shkon përpara vetëm në sajë të Keqdashjes që pjell Keqkuptimin, … e vazhdon më tej Bodleri se osht ma i zoti se un.
(i Modhi :smiley:, nga Ditari i një fuksi)

Nejse, edhe autori (piktori) kurre nuk e din cka ka dashte me thane. :slight_smile: Dmth cdo interpretim eshte i legjitimuar.

Megjithate, konteksti i kesaj pjeses te Caravaggio eshte krejt tjeter. Autori kunder autoritetit te Kishes, qe ne ate kohe thoshte se te shenjtet ishin zotni, ndersa Caravaggio i paraqet kembezbathur e te ndotur, si krejt fukarenjte.

korrekt machitew ,
piktura shkreh nje perceptim kohor dhe botkuptim te asaj kohe , bile bile Caravaggio u pagu qe te derdh nje mesazh fetar ne pelhur ,por , por e mira e artit dhe cdo krijimi eshte qe ska kufi ne perceptim kohe dhe hapsire ,e fasionuesja e gjithe kesaj eshte qe per mua ajo qe me jep lirine te mendoj ne sens me universal e kohor - me kthen ne zanafil te krijimit e me shpejtesi drite me fundos ne perfundim te saj , dhe e gjithe kjo permes asaj fije te holle te pluhur te ngjitur per kemb te zbathura qe me perkujton lidhjen me token me mesazhin ne toke do qendrosh , tokes do ti takosh sado lart te fluturosh( me mend apo pasuri )… nje mesazh pertej dimesional per jete te cdo frymori ne te jetuar …

Sa më tepër vërtetë dhe thelbësisht shpreh një gjë në diskurs publik, aq me tepër prek njerzit përreth, aq më shumë njerëz prek dhe aq më tepër rrezikon që të prekurit të zemrohen me ty. Zemrimi është mënyra e tyre për të bërë kompliment.

egocentrizem i paster , egoizem i paster ! i gjthe zhvillimi i mendimit per nje cmim satisfaksioni , komplimentin .

p.s.
permes keti shkrimi te deshmova Inkuzicion qe perkunder shprehjes suaj origjinale ( gjithenje duke ju referuar titullit te temes ) dhe praktikimit ne komunikim une kam tjeter qellim , une shprehem provokoj , irritoj per cmimin evoluim te mendimit te tjetrit dhe shprehje te saj … (kuptohet nuk pres kompliment sepse ndodhen te shokuar tjeret perreth)

hijet janë të gjata****

N Joni

Po te na pushtoje Turku njesoj si Bashkimi Sovjetik - Pragen ne 1969 do ta kete prap fajin Sali edhe kontrolloret te quhen tradhetare?

@Mirejam_Tirana
te kam derguar nje mesazh. Te lajmeroj ketu sepse nuk fuksionon lajmi per mesazh tek stema, prandaj ka rrezik nuk e sheh. Pra hap kutine e mesazheve ta lexosh.

@InkuizitoriMoth te kam derguar nje mesazh me nje liber brenda … u be kohe

E keqja e botës bashkohore janë fansat.
Në rrethin e fundit të Ferrit është parashikuar të ndodhen artistat e mdhej gjithnjë në gjëndje vuajtje si lehonat qësapo lindin; fansat duan t’ja kalojnë mjeshtërve, por tjeter rreth s’ka, nuk është parashikuar të ketë rreth vuajtje më përtej se të krijuesve dhe lehonave. Megjithkëtë fansat kanë arritur të shkojnë më përtej kësaj vuajtje të fundit duke vuajtur pa fund nga ambicja e parealizueshme si pamundësi e të mos shkuarit përtej fundit.

kurrsesi me llogjiken e shendosh ta arsyetoj togfjalshin ,… fansi eshte fans - shijon , po kaloj limitin e fansit bart barren e purgatatorit dhe merr emrin krijues .

p.s.
me kujtove nje bisede me nje kompozitor , ai me nominonte ne grupin kam talent per muzike dhe mbronte me fanatizem mendimin e tij , vetem pse une ne bisede e siper i thoja e shijoj muzike klasike ,koleksionoj instrumente muzikore si snobe qe jam … e une qendroj sot e ate dite stoikishte shijimit te uvertures se tij si fanse kur ai derdh notat ne piano qe vie here pas here ta akordoj …

E pranoj që kam paragjykime, e në këtë mënyrë jam me i lire se të tjerë që shtërngohen e torturohen të jenë të lirë pa paragjykime siç e kërkon moda e kohës.

Fansat adhurojnë një të modh e përçmojnë shumë të tjerë të mdhenj dhe fansat e tyre, e në plan të fundit adhurojnë vetëm veten e tyre. Ndërsa në plan të stërfundit përçmojnë edhe veten e tyre, sepse dashuria, o është universale, ose s’është. Me një fans nuk diskutohet, me atë vetëm mund të grindesh, adhurimi i tij është servilizëm që ka arrogancën për faqe tjetër të medaljes që quhet urrejtje, e cila diferencon dhe distancon (i modh - i vogël), ndërsa dashuria veç barazon.

Një fans përdor të modhin e adhuruar prej tij si tramplin për tu dukur vetë i modh, nuk i intereson gjë tjetër pëveç vetes, fansi ndjehet më i modh se i modhi i adhuruar si pretekst. Shëmbulli më i shkëlqyeshëm janë kryetifozat që dirigjojnë tifozërinë në shkallët e stadiumit duke i kthyer shpinën ndeshjes.
(në sport, në politikë, në art, fenomeni është i njëjtë)

Do shkosh ne ferr.