A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

KJ21

(For if a man know not how to rule his own house, how shall he take care of the church of God?)

1 Like

E kuptoj pse nuk duhet bërë spoiler në një reklamë filmi apo libri, shumë blerës i lexojnë si telenovela ose libra policorë. Por ç’kuptim të ndërpresësh analizën kritike të një libri apo filmi me pretendime artistike, ose t’i bësh analizën me marifet pa treguar fundin e historisë nga frikë se po bën spoiler, sikur ndodh kur kushërirat dhe komshijet shohin telenovela në kuzhinë: “shëëët, mos ma trego fundin!”? Në një roman ose një film artistik nuk ka rëndësi “si përfundon”, por “si përfundohet”, dmth është stili ose teknologjia që ka rëndësi.
“Shëëët mos ma trego fundin e Vëllezërve Karamazov se më humb interesi për ta lexuar!” “Shëëët mos ma trego si përfundo Dhjata e Vjetër …!”

Per ke po flet Timoteu?

-Nuk bëhet art me kalamajt e tu!

Shprehja më e hidhur që kam dëgjuar ndonjëherë - madje edhe me të lexuar -, e një gruaje drejtuar të shoqit të saj, i cili ishte një shkrimtar i njohur. Fëmija adoleshent i tyre kishte bërë një proçkë, shkrimtari në fjalë i kishte shkruar dhe dërguar një letër të gjatë pasionante dhe estetike, të cilën e lexoi në publik të njohurish intimë.

Fitorja e vetme dhe e vërtetë që arrihet nga eksperienca është të mos zemrohesh kur dicka nuk shkon mbarë, e që gjendet gjithnjë një mënyrë për të zgjidh problemin. Nga eksperienca: iluminimi vjen sapo kalon zemërimi. Fitimtarët permanentë kalërojnë mbi lumturi permanente.

Morali eshte se nuk mund te kujdesesh per te tjeret nese nuk je ne gjendje te kujdesesh per veten.

Bravo, por nuk e ke gjet :frowning:

timoteu flet per pastoret , por Bibla eshte metafore nuk duhet pare ne kuptimin literal.pa lidhje ne menyre qe te mos postoj nje koment me vete .ne blogun tjeter flitet per kullen e babelit .Nje gje interesante eshte se ne Bibel pohohet se te gjitha gjuhet vijne nga nje gjuhe e vetme te cilen perendia e nakatosi ne gjuhe te ndryshme .Kjo eshte shkruar rreth vitit 600 para krishtit.vetem aty nga fundi i viteve 1700 shkencetaret zbuluan se gjuhet europiane vijne nga nje gjuhe e perbashket indo-europiane?!!

Timoteu flet per kujdestaret e kishes. Thote se nqs pastori e ka mendjen te pi vere nuk mund te kujdeset per te tjeret. Nqs e ka mendjen tek pasuria, nuk eshte per kete pune… etj etj etj. Ceshtjen e gjuhes se kuptova

Një perde e hekurt ka zbritur në të gjithë vendin.

2 Likes

Kot që rrejmë veten, Shqiperia nuk ka pas në historinë e kulturës së saj asnjë autor dhe artist që të ketë vra veten, as edhe një për be, qoftë të dorës së dytë. Pra nuk ka pas asnje artist t’modh, ka pas dhe ka vetem intelektualë t’mdhenj, vetem llafazanë që bëjnë zhurmë. Në fakt edhe ata që vrasin veten bëjnë zhurmë, por bëjnë zhurmë ndryshe, zhurmë amerikane hollivudi si psh Heminguej ose Merlin Monro, e gjysma e artisteve t’mdhenj amerikane e këtij lloji.

jo

Ardian Klosi
Bekim Fehmiu

Kot që rrejmë veten, intelektualet e mdhenj shqiptare, që bëjnë zhurmë të qurravitur: amani bre na leni gjallë t’hamë nji cop bukë!, në kushte mjerimi të plotë më mirë vdek se gjallë trishtohen kur nuk janë në klasifikim të kampionatit botëror: kush bën mutin më të madh!

Mbas vitit 1989 nuk ka me Shqipëri (as Amerikë e Rusi) ka vetëm Demokraci. Çdo ngjarje e bërë vaki mbas këtij viti nuk është ngjarje shqiptare, por është ngjarje demokratike.

jo

Sander Prosi
Llazi Serbo
Alqi Boshnjaku

1 Like

Mbas vitit 1989 nuk ka me Shqipëri (as Amerikë e Rusi) ka vetëm Demokraci. Çdo ngjarje e bërë vaki mbas këtij viti nuk është ngjarje shqiptare, por është ngjarje demokratike.

(me nje dallnyshe nuk vjen prandvera)

Do ti qe prandvera vjen edhe pa asnje dallnyshe! :slight_smile: