A keni ndonje shprehje tuajën origjinale?

Ruset te vetmen gje qe fituan me permbysjen e komunizmit ishte se bene aparatchiket kamuniste miliardere dhe ish udheheqesit e republikave sovietike te cilet dikur hiqeshin nga Moska u kthyen ne sulltane te perjetshem .

Prandvera ne shqypni liri demokraci do te vije kur te gjithe artistat te vrasin veten duke ngrene kafken e tyre me dhëmbë në vend të boleve amerikone te Marlonit qe po i kafshojne miliarderet ruse dhe milioneret serbe.

Serbi, Boshnjaku, mungon Maqedonsi​:joy::joy:

Nga faktet e hedhura si bajga me lart të kolegëve, rikonstatova madhështinë e Hegel që rropatej ditëziu të zbulonte të vërtetën absolute metafizike. Një herë dishepujt “i gjetë ca gabime”, disa fakte nuk përputheshin me tezat e tij, e mjeshtri i’u pergjigji:

Aq me keq për faktet!

“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”
Kjo lloj keqkuptimi është konstante universale në marrdhëniet mjeshtër-dishepull në të gjitha nivelet, si edhe reagimi idjot i pasardhësve profesorë që tregojnë se mjeshtri ishte i marrë që mohonte faktet objektive. Anekdota në fjalë tregohej rëndom në orë mësimi të filozofisë edhe në universitet. Presori i marksizmit, një katunar nga Skrapari ose nga Alpet e Shqipërisë që nga rudhat e lëkurë dhe forma e kaptinës dukej që ishte primati i parë që kishte braktisur dhitë që nga koha e Neandertalit, tregonte anekdotën shoqëruar me deduksionin logjik për atin e racionalitetit filozofik: “Hegeli ishte idealist, mohonte realitetin objektiv”. Hegeli ishte rrotë mër jau! :joy:

Kur mjeshtri tregon me gisht eklipsin e Hënës mbas vitit fatidik 1989-të, dishepujt nuk shofin as gishtin e Marlonit ngambrapa si në vitin parafatidik 1968-të, por shofin me gishtin në celular të gjejnë fakte të kundërta në gugëll - “t’i gjejnë ca gabime”.

Nëse lexosh romane pa e njohur kontekstin historik dhe autorin si person, më mirë lexo gazetën; bile edhe gazetën tepër e ke, tamom tamom duhet të lexosh vetëm tabelën e kafenesë.

Shume i lendueshem ti, pa nevoje.
Na llaf po bejme. Po mundohemi me te mbajte me muhabet. :slight_smile:

1 Like

Neni 72 per agjitacion-propagandë mbështetej në urtësinë popullore: Fjala hekur s’është, por kocka thyen.
(nga Ditar i një fuksi)

Ka Levizje që dështojnë kur humbin, por edhe kur fitojnë (psh revolucioni i 68-tës). Edhe për personat e njëjta gjë si për Revolucionet, fitorja nuk është e barabartë me faktin që je i njohur në publik dhe qëndron në majë të pikaloit.

Një lider është i vërtetë kur ka vetëdijën për artificialitetin dhe keqësinë e figurës së përkohëshme të liderit.

-Artist i modh, Caravaggio i shek. XXI.

-Po, po i modh, shumë i modh! Vetëm se po të ngrihej nga varri Caravaggio sot, nuk do të kish bërë vepra caravagge-ske.

sot po

Akuza qe na bëhet nga jasht nuk përbën asnjë problem sepse asaj i kundërvihet me sukses krenaria e ligjëshme edhe në formë vaniteti: “hë mo se nga zilia e ka!”. Eshtë autoakuza e vetëdijës që te bren nga brënda pa mundur të kundështohet dot si akuza nga jasht.

kush sha peshqit o i sha

N Joni

1 Like

Letërsia dhe arti, që mbas Luftës së Dytë Botërore dhe akoma më tepër mbas Luftës së Ftohtë, janë si një i sëmurë terminal që e ka të sigurtë ngordhjen, por nuk ka të sigurtë datën e ngordhjes. Po ta lëshosh këtë kumt në ambjentet artistikë në përgjithsi, dhe në veçanti ato shqiptare - një shekull mbrapa në kohë, avangarda nuk përmendet as si fjalë -, rrezikon linçimin nga artistë dhe dashamirës të artit. Jo vetëm që nuk ka vlera të reja, por kanë humbur edhe të vjetrat duke shkelur ligjin e shkruar në Kanunin e Lek Dukagjinit: Lajmësi nuk vritet (aq më tepër që lajmi i kobshëm në fakt është gazmor)

-Nuk i njoh këta poetë që thua ti, nuk i kam dëgjuar ndonjëherë, njoh vetëm Ungaretin dhe Montalen si poetë kalibri; mbas tyre Italia nuk ka prodhuar poetë të njohur në nivelin evropian dhe botëror si Pertrarka ose Leopardi.

-Si more nuk njihke ti … (dy emra: filanin e fistetekun)? Kërko t’i njohësh atëherë, pastaj fol!

-Jo nuk i kërkoj, le të vijnë ata të më kërkojnë mua, siç ka bërë Ungareti dhe Montale.

Keqkuptimi midis etër e bij është edhe i natyrshëm (me përjashtim të rastit kur merr formë urrejtje), sepse bën të mundur lirinë e bijve për të shkuar përpara, dmth progresin. Një prind i vërtetë kur ndërhyn tek bijtë e tij, që i përkasin një kohe tjetër, - dmth një konteksti tjetër -, është i ndërgjeshëm se mund të rezultojë budalla duke këshilluar jasht kontekstit, por është me siguri dyfish budalla nëse kërkon të jetë shok me bijtë e tij; siç është në modë sot, etër e bij të gjithë shokë, të gjithë budallenj.

je fajtor vetëm për faktin që ekziston - nuk është nevoja ta kuptosh nga lexime librash të shenjtë dhe teori të sofistikuara të psikologjisë së thellësisë, mjafton të nxjerrësh hundën jasht nga portë e shtëpisë për të parë fqinjin e portës përballë që nuk të di as emrin e bën sikur nuk sheh praninë e të afërmit tënd.

Shpifje do të thotë: peshku i vogël e ha të madhin.

Formalist: kokërr arre pa thelb brenda.

Jo çdo zbardhje dhëmbësh është e qeshur.

Kush s’ka dhëmbë, nuk ka frikë se i mpihen nga kumbullat. Më mirë të kesh dhëmbë. Mpirjen e duron.

Miq, fiq.

Qeni është kafshë besnike. Pse zemërohemi kur na thonë qen?:grinning:

Mbas disa ditë të ftohti të pazakonshëm ku acari dëmtoi rëndë lulet dhe sythet e porsaçelura, sot ishte ishte një ditë që vetëm një herë në vit bën vaki; gjithë natyra manifestonte pafajsinë e saj në mënyrë të tillë që nuk më bëhej të kthehesha në shtëpi.