A mund të jetë objektiv gjykimi?

Tiku,

Se s’dua te ta devijoj temen. Te kuptoj çfare thua ti, por nderhyrjet e mia ishin specifikisht per çfare thuhej per idene e jetes se jetuar artistikisht, te hedhur nga aquamarine me siper.

Sakrifice eshte edhe perkujdesja e Rastes qe te mos devijoje tema, kur e mendon.

Ideja jote kryesore ishte e qarte qe ne fillim, por u trazua pak me abstragime gjate rruges.

Per te ndjerit e situates, pra empatine, planin emocional, jam dakord deri aty ku eshte i nevojshem te ndjerit i situates,pra gjithnje ne relativitet me kontekstin me te gjere (filozofik, historik, kulturor, fetar, gjinor, socio-ekonomik, etj.) te x vepre.

ahahahah Aquamarine, sa dine te jene cinike edhe te butet :laughing:

t’gjith sakrifikojne, po ky nuk sakrifikon duke luftuar kunder ligjit te gravitacjonit?

Te rikthehem dhe njehere te biseda e mbremshme.Me trazon çfare thua per artin dhe kenaqesine: art dhe krijim per qejf nuk ka. OK. Siç dhe me idene e hedhur se jetes te jetuar ‘artistikisht’, arti paraqitet si detyrim, jo angazhim qe sjell edhe gezim dhe kenaqesi. Me trazon sepse me instilon nje ndjenje faji per te gjithe artin e shijuar per arsyen banale dhe ‘mekatore’ te kenaqesise puro estetike. Flet gjithashtu diku me siper per shkrirje egoje te artistit interpretues, mos valle duhet te ndihem dhe une, si person i angazhuar ne pune krijuese, ‘fajtore’ per shtrirjen dhe jo shkrirjen e egos ne ambientin e punes, per kenaqesine qe eshte puna ime? Quhet ky transgresion? Eshte po ashtu transgresion te shijosh eroticizmin ne pikturat e Francis Bacon-it, egon e shemtuar dhe te bukur te Frida Kahlo-s, rrumujen e Tracey Emin? Improvizimin ne jazz perkunder struktures se predeterminuar?

kte pyetje po ma ben mu apo Aquamarin?

Askerkujt. Jane pyetje te ashtuquajtura retorike dhe si koment i drejtohet asaj pasi ajo hodhi idene. Feel free te komentosh tiku, se me siguri ke kundershti. S’ka problem.

jo se nuk pashe lidhjen qe normalisht duhej bere me Aquamarin, plus qe pyetja jote erdhi menjehere sapo bera komentin.

tiku ,ma lejon shprehjen qartë,thjesht dhe shqip besoj! pa limite,transgresione dhe empatira si mik i urtësisë,ose filo sofia-s që je!
meqë i madhi që në lindje na instaloi një çip në zemër me urdheresat aksiomatike,përse nuk duhet të ndjekim zërin e çipit që thotë vidh së është komuniste por te zbatojmë udhezimet e librit të shenjtë të partisë me nja 10 mos (hapiqirri)! ku të bëjmë follow?

Rasta, ndjehesh apo nuk ndjehesh ne faj nuk eshte puna apo qellimi im madje as faji im, nese ato qe une them mund te zgjojne brenda njeriut frikera te fshehura te maskuara si ndjenja e fajit. Une thjesht theksova qe celesi per nje performance brilante apo art brilant eshte vetmohimi ne njohjen dhe interpretimin e nje vepre sepse autosadisfaksioni shkakton distraksion dhe pengon realizimin e potencialit te plote. Une nuk po gjykoj pse ka art te te gjitha niveleve, sepse edhe njerez ka te te gjitha shtresave e niveleve dhe te gjithe ne kerkim te lumturise jane. Une po flas per ate qe eshte vertet e bukur, fisnike dhe madheshtore dhe pa sakrifica sublime nuk arrihet te krijohet. Ne menyre te ngjashme mund te flitet edhe per te jetuarit, prandaj ka njerez te te gjitha epiteteve…fisnike, medioker e keshtu me radhe. E mira eshte qe njeriu te mos zilepset me ate qe tjetri e krijon me shume mund e sakrifice e per rrjedhoje te perpiqet ta zhvleresoje apo ta barazoje me gjerat e zakonshme.

ai kerkon rrufjanin, ky qenka bere njesh me ndertesen lol
m’kujtohet histori gjimnazi “erdhi zysha” tha njeri dhe u hodh ne terbim e siper nga dritarja e katit te dyte, e tmerroi zyshen e shkrete, po si s’e gjeti gje fare :grinning: nuk di, nuk di te them, zhapik, s’e kap gravitacioni.

Si s’e kapi gravitacioni,fluturoi nga kati i dyte ne tarace ?! :grin:

Ra ne toke si pupel :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Tracey Emin s’est fait connaître du public britannique par deux scandales médiatiques : un esclandre sur le plateau d’une émission culturelle de Channel 4 alors qu’elle était totalement ivre et son installation de 1999 pour le prix Turner, My Bed, composée de son propre lit défait ainsi que de préservatifs usagés et de sous-vêtements tachés de sang.

(Marloni nuk ishte prezent, por nenkuptohet prania e tij nga njollat e lengut qe i lepin Shkaba dhe i psikologjikon me ofshama Saturni)

shitja e fundit e kesaj vepre t’modhe arti eshte bere per 3,4 milion dollare.

Pa merak se s’ka frikera, ishte menyre e te shprehurit tim. Me ngelen e me perpleksuan ato dy shprehje te tua, ndaj dhe iu ktheva e iu riktheva. Ta kisha fjalen qe, nisur nga çfare thoje, kenaqesia eshte patjeter rrjedhoje e angazhimit tone me artin, qofte madheshtor, rezistues i koherave, apo kontemporan, konceptual.

Tiku, nuk eshte art i madh, por aq sa eshte jo i madh, shpreh la condition humaine nepermjet prizmit te artistes: vetmine, mizerjen, vuajtjen, te qenurit femer. Nese nuk do ta perbuzje a perjashtoje krejtesisht, do te dalloje motive te eksperiences njerezore, nder te cilat shemtine qe na prek ne shume menyra qe bukuria s’na prek dot.

Prit i here se kemi pune me kete artistin vertet te modh qe ke permend ne te njejten fraze me femen me lart, per me teper mashkull, dmth nuk vuan mizerjen e te qenurit femen, dmth nuk i vijne mestruacjonet me ritem henor.

If I go into a butcher’s shop I always think it’s surprising that I wasn’t there instead of the animal - Interviews with Francis Bacon, Davis Sylvester.

http://fr.wahooart.com/Art.nsf/O/8EWG72/$File/Francis-Bacon-Oedipus-and-the-Sphinx-After-Ingres.JPG

1 Like