Antisorosianet shqiptarë nuk janë vetëm


#63

per here te pare ne Amerike do vije treni i shpejte, caf cuf caf cuf NY-DC si fillim. E solli Presidenti Trump!!


#64

Nuk jam dakord,jam me mendimin e perfaqesuesit te kombit kosovar:keta gazetaret e Sorosit jane gjakpires,ndersa ata jo te Sorosit gjakdhenes.


#65

Kur Prishtina te nxjerre nje shtetar si Palloshi a Corapekuqi atehere kan te drejte te flasin. Me Mustafat e Thacat nuk kan gjo ne vije, cucat I kan mo burrnesha. Kta te kombit Kosovar se dun Shoroshin se kan pasunu ne Prishtina ate Cunin e ambassadorit, Veton Surroin, nga me te pasunit ne Balkan.
Nuk e ka fajin paraja e cifutit sorosh po si shqipja e keq perdor parane e cifutit te dhane me mirebesim


#66

Presidenti Trump e ka thene shume bukur
DrainTheSwamp


#67

Ai e solli dhe askush tjeter! As Acela Express, as California, etj.


#68

Po keta prandaj po e krijojne kombin kosovar,qe te shpetojne nga te keqijat e kombit shqiptar,mos me ver nje sy mua,po kerreja atij tjetrit.Keta te “kombit kosovar” ma do mendja se jane kunder cifutit thjesht per te njejten arsye qe eshte ky gamori i Devollit,thjesht ndjekin cunin e Sheqeres.


#69

Nga NY ne DC per nje ore me tren,dhe do ndodhe shume shpejt.
Our gorgeous first lady Melania do ti coje lunch-in presidentit Trump ne shtepine e bardhe dhe do kthehet ne Trump Tower per aktivitet e pasdrekes.


#70

Ose te rrije ne shtepine e bardhe ku duhet te rrije e jo te harxhoje $1 miljone ne dite nga parate tona.


#71

Zelli me Te cilin shqipot perqafojne teorite idiote konspirative si alibi per Te justifikuar debilitetin dhe paaftesine e tyre monumentale Te vetqeverisjes eshte nje nga cilesite me Te vyera kombetare .


#72

presidenti Trump na kurseu 100 meleone per jet fighter qe atij kokopifqes tjeter duke e terhequr per hundesh ja merrnin nga parate tona


#73

Trump zemer me cika
E zure sorosin nga grika
I mbushi breket nga frika
Populli :smile:


#74

Ehhhh si e zume Hillary prej gryke ne Sarande…


#75

Kelmend Balili rrëmben në mes të ditës bustin e Hillary Clinton në Sarandë

Një ndër bamirësitë e shumta që kishte bërë Kelmend Balili në zonën e Sarandës dhe të Delvinës ishte pagimi i parave për bustin e Hillary Clinton, rreth dy vite më parë. Busti u vendos në Sarandë qershorin e kaluar, kur u bë e qartë fitorja e Zonjës Clinton në zgjedhjet primare, brenda Partisë Demokratike Amerikane, për kandidate presidenciale. Merret vesh, fitoren ndaj Trump as që e vinin në dyshim.

Atëherë Balilit i thanë se vendosja e bustit ishte dëshirë e vetë Edi Ramës, i cili e priste fitoren e Zonjës Clinton sikur ajo të ishte baras me dy mandate kryeministrore parlamentare nga katër vjet për atë vetë. Do t’ i hysh në zemër Edi Ramës, paguaj bustin e Hillary Clintonit i thanë Balilit. Balili nisi ta simpatizonte Hillary-n edhe për politikën e saj sorosiane të legalizimit të drogës.
Mirpo dje busti u shkul dhe u zhduk misterioze. As Bashkia e Sarandës, as Policia e Shtetit nuk kanë guxuar të ndërhynë për të mbrojtur bustin. Madje, asnjë nga simpatizuesit e shumtë të Hillary, nga shoqëria civile sorosiane nuk thotë një gjysmë fjale për heqjen e bustit. Për të fshehur skandalin kanë marrë një bust të vjetër të kohës së komunizmit, e kanë mbështjellë anëekënd me mushama, dhe e kanë lidhur me litar, që askush të mos shohë dot se busti i kujt është. Për këtë thonë se është busti i hequr i Zonjës Clinton, që do të ruhet në depot e bashkisë.
Gjysma e sarandes thote qe socialistet e hoqen nga frika e fitores se Trump dhe gjysma tjeter thone se e ka hequr Balili. K.M.


#76

Tani busti ndodhet ne Surrel te koka krevatit… ne njeren ane Linden ne anen tjeter Hillary…


#77

Soros nuk paguan njerëz të protestojnë ashtu si mendon ti po financon organizatat që organizojnë protestat me miliona dollarë. Udhëzimet që ju jepen janë të qarta…turbullira socjale. Sorosi e du fare mirë që SHBA nuk është Ukrainë dhe nuk mund ta rrezikojë qeverinë direkt me protesta, ai thjesht po kërkon krijimin e një imazhi të degjlitilizimit të Trump. Qëllimi im Soros është anarshizmi (neo )liberal


#78

Filozofi dhe autori amerikan Rorty e parashikoi ardhjen e Trump qe ne 88. fatekeqesisht Rorty i cili vdiq ne 2007 nuk pati mundesi te perjetonte sot fenomenin Trump e diagnostikoi me se miri krizen e te majtes, te cilen e ndau ne dy kategori:
E Majta Reformiste (1900-1964) e cila ishte e bazuar ne progres te mirefillte demokratik dhe besonte se sistemi duhesh permiresuar sistematikisht. Kjo e majte sipas Rorty dha shpirt rreth 1960s dhe u zevendesua me ate qe ai e klasifikon “mutacjon te se majtes”, e Majta Kulturore. Fokusi i polikes se majte ne SHBA ndryshoi pas 1960s. Sipas Rorty e majta pushoi se qeni nje levizje politike dhe u shendrrua thjesht ne nje levizje kulturore. Multikulturalizmi qe Rorty e klasifikon “teaching Americans to recognize otherness,” ishte per te prezervuar diferencen midis nesh por ky nuk ishte nje obligim te mohojme faktin se ekzistonin diferenca, ky ishte gabimi fatal. Moralisht dhe politikisht nuk kishte kuptim sepse thjesht perforconte impulset sektariane dhe segreguese te cilat frenonin krijimin e koalicjoneve.
Pivotimi kultor rafshoi dhe fushat akademike si ato te studimeve gjinore dhe per grate, ato Afro-Amerikane, Hispanike,LGBTQ,etj. Megjithe studimeve serioze keto levizje nuk parashtruan nje qellim te qarte politik. Qellimi i trye ishte dhe eshte ti bejne njerezit te vetedijshem per poshterimin dhe urrejtjen qe vuajten keto grupe dhe duke i alienizuar ato me cdokend qe nuk bente pjese ne to.
Rorty ne fakt e pergezon te majten kulturore per kontributin e vet por ne anen tjeter e kritikon ashper per largimin nga platforma e mirefillte politike.
Rob si Soros jane pjese e elites qe i ka mshyre me force te majtes kulturore pa nje progres te mirefillte. Perderisa ne SHBA “e majta” i jep prioritet me teper banjove transgjinore se sa problemeve akute qe ekzistojne ne ate vend si pabarazia e thelle, mjekesia,edukimi,infrastruktura ajo do transformohet ne nje force politike relike,te pallogartiteshme dhe boshllekun e saj do ta zere e djathta. Njerez manipulues si Soros te cilet po mbjellin percarje do perpiqen me cdo menyre per te avancuar “revolucjonin e tyre kulturor” te cilin do vazhdojne ta perdorin si shashke tymuese per tju shmangur problemeve reale qe ekzistojne ne ate vend

I fancied myself as some kind of god , If truth be known, I carried some rather potent messianic fantasies with me from childhood, which I felt I had to control, otherwise they might get me in trouble."
George Soros


#79

Mire mo mire,plotesisht dakord me Rorty-n,po ja kaq ka bere Soros,nuk ka nevoje te demonizohet.Antisoroizmi po kthehet me strehe te maskarenjve,perfshire dhe kryemaskarain e Shqiperise dhe banden e tij.Sorosi nuk ka ndonje vecanti,eshte pjese e nje tradite mendoj une.Kam degjuar nje cikel leksionesh per mendimin intelektual hebre.Ne te ka ekzistuar nje rryme e tille qe predikonte pikerisht kete shoqerine e hapur,ne kuptimin e shoqerise se barabarte,pa dallime e diskriminimin qe pason.Dhe kjo eshte e kuptueshme per nje popull pa atdhe dhe me te diskriminuarin.Ironia eshte se tani nga kjo mesele me shume po perfitojne myslimanet,dhe Europa per shembull, perseri eshte kthyer ne nje vend jo te mire per hebrenjte,por kete here jo nga te krishteret,po nga ata te fese se paqes.


#80

A ka mundesi dikush nga ju ketu te me jape ndonje link a ndonje material ku shtjellohet filozofia Sorosiane e shoqerise se hapur. Perpara se te flas duhet te informohem. Se te thuash vetem eshte i keq, apo kriminel nuk do te thote detyrimisht qe eshte i tille.


#81

Po ti nuk e di celesin magjik.

Vec merre me rezerva,se e ka blere dhe Wikipedian cifuti.


#82

Nuk ka asgje te vecante ne luften e trump kunder Soros pervecse lufta e tij kunder demokratizimit te shoqerise, pra demokratizimit te pushteteve, shperndarjes se pushteteve ne shume duar.

Kesaj i ka drejtuar briret ky monster, sepse do qe ta perqendroje te gjithe pushtetin ne doren e vet.

Vini re c’po ndodh njelloj me gjykatat e gjykatesit tashti qe iu kundervune ne urdherin egzekutiv ndaj muslimaneve: Trump po i merr gjykatesit nje nga nje e i sulmon e anatemon ata personalisht. Per t’iu kundervene pushtetit gjyqesor ai sulmon autoritetin e tij.

Vini re sesi e ben ai kete: permes twiter. Dmth anashkalon (dhe anatemon) pushtetin e katert, ata te medias.
Trump po lufton te gjitha pushtetet e shperndara te demokracise, duke iu shkuar atyre ne burim, ne origjine.
Lufta kunder Sorosit s’eshte vecse lufta kunder filozofise se demokracise, te filozofise se shperndarjes se pushteteve, dhe mbeshtetesit financiar te saj pra establishmentit liberal!

Prandaj mos hallakatemi kot, jo soros keshtu e ashtu, e teorira te fshehta.