Barcaleta 😄

Burr e grua ngelin brenda ne ashensor. Gruaja pasi degjon kabujt e celikut te kerrcasin e te keputen ngadale i thote burrit"me bej te ndihem femer edhe nje here"
Burri heq me nxitim kemishen e i thote-“hekurose!”

1 Like

Burri i thote gruas “a do kembejme pozicionet sot, ne darke?”
“Patjeter”, i thote ajo"ti laj pjatat e une do shoh ndeshjen"

1 Like

mesuesja pyet femijet ne klase , pyetje si loje , per te vlersuar imagjinaten e tyre : kush me thote ; si mund ta fusim 1 vrime ne 1 vrime ?
ta them une, ta them une, ngre doren vetem Mira 
 -po, thuaje Mira, tha mesuesja
 -po ja tha Mira, marrim 1 shishe dhe fusim ne goje. -hem, tha mesuesja. bravo Mira !
dhe e ben perseri pyetjen, por pak me te komplikuar
 po 3 vrima si mund ti fusim ne 3 vrima ? -ta them une, ta them une
 prape vetem Mira
 -po thuaje Mira, tha mesuesja. -po ja tha Mira, marrim 3 shishe, 1 e fusim ne goje, dhe ato 2 te tjerat i fusim te veshet
 -bravo, tha mesuesja pak e habitur nga zhdervjelltesia e Mires per tu gjetur vendin gjerave.:smiley:
e prape mesuesja vendosi ta komplkoj akoma pyetjen edhe tha, po mire kush me thote: si mund te fusim 6 vrima ne 1 vrime ? -prape Mira
 ta them une , ta them une
 mirepo ngriti doren edhe Beni kesaj radhe, ta them une mesuese ? -po tha nesuesja ta thote Beni se Miren e degjuam, fol Beni
 -marrim nje fyell me 6 vrima, tha Beni, dhe ja fusim Mires ne byth, se na çau k*rin.

3 Likes

Haha loool.

DY polic jane turn i trete e gjate kontrollit rutine takojne ne rruge priftin e lagjes qi kishte vu kamen ne allci deri te kosha,e pyet i pari."qa t’ka gjet mar prift?Ja kthen ky:Rreshqita ne vaske,T’kalume ja kthen tjetri.kur largohen e pyet i pari te dytin:Qa ashte vaska mar?Ja kthen ky;"Qa di une ma, une s’jam katolik

Dy shok tuj fol pun grash
I thot njeni
 lene se aq barceleta din gruja jema sa as ner libra si gjen
ky tjetri ja pret,per zoten asht e lezetshme,kaq shum kena qesh dje,sa kena ra prej shtratit


Kthehen cuni nga shkolla dhe i thote te atit se zysha i kish vene 4 ne matematike.

  • Po pse mer bab?
  • Pyti sa bejne 2*4, dhe une i thash 8.
  • Po, brravo.
  • Pastaj pyti sa bejne 4*2.
  • Po ku mutin o ndryshimi?
  • Po ate i thash dhe une o ba!
2 Likes

te thuash te drejten ceco ky eshte nje problem real sepse shume prinder kane probleme me Common Core math curriculum te femijeve te tyre, ku psh. ka rendesi vendi i faktoreve ne nje shumezim :slight_smile: dhe pergjigjet s’jane te njejta per te dy rastet.

http://www.corestandards.org/other-resources/key-shifts-in-mathematics/

8 Likes

Manjola, kur te shoh ty ketu, sikur shoh Palloshin, eh ç’ma ngrini andrenalinen perpjet.

3 Likes

Pjer te paskan hequr nga rubrika “shtypi” te paskan vene te “24 karat” ! tani e vura re nga ky postimi i Manjoles, dhe tani edhe te barcaletat!!

Ohh lere, s’do me zere gjumi Zeqo :smile:

1 Like

Edhe nje fyell per msusen e pangopur

2 Likes

Një plak nga Benca me ne fund vendosi te beje nje vizite disa javesh ne Itali tek djemtë e vet.
Pasi kishin kaluar disa dite, plaku u mërzit për plaken.
AtĂ«herĂ« djemtĂ« vendosen me e dĂ«rgu njĂ« nate plakun ne “shtĂ«pi publike”.
Pasi plaku kaloi ca ore atje doli dhe djemtĂ« e pyeten “He babĂ« si ia kalove atje” dhe baba u pĂ«rgjigj “lĂ«re, lĂ«re se nĂ«na juaj e paska pas gojĂ«n vetĂ«m pĂ«r bukĂ«â€.

1 Like

Njehere mesuesja per te pare imagjinaten e nxenesve pyet perpara klases se çfare i pelqen me shume mesueses
 me leje me leje ta them thote Beni ,
po i thote mesuesja thuaje Beni,
mesueses i pelqen biçikleta
 jo i thote mesuesja

me leje me leje ngre doren Mira

po Mira thuaje
 mesueses i pelqen shetitja nga deti
 jo i thote mesuesja
me leje me leje ngre doren nje nga fundi i klases

mesueses i pelqen kali
 Bravo i thote mesuesja ju e gjetet
 po si e ke emrin ti
Lamadan i pergjigjet femija​:grinning::grinning::grinning::grinning:

7 Likes

Nje dite mesusja po pyste nxenesit se cfare dinin per zemren.I pari ngriti doren Beni dhe tha se
zemra ka kembe.
Jo dhe ulu i tha mesuesja .
Me njehere mesusja pyeti nxenesin tjeter dhe i beri te njejten pyetje.
Po u pergjigje edhe nxenesi tjeter ,zemra ka kembe sepse babi cdo nate thot zemer hapi kembet.

1 Like

Ne cift po darkonte ne restorantin e nje hoteli. Burri i nervozuar therriti kamarjerin. Ne pjaten time te makaronave eshte nje qime, i tha. Merre pjaten, nuk e dua me . Mbasi e beri per nji lek kamarjerin u cuan dhe iken.
Kamarierit i ngeli fiksim. Shkoi te dhoma ku flinin dhe po i pergjonte nga vrima e celsit. Cte shikonte? Burri qe u ankua i kishte fut turinjte komplet ne 
 lesh.
Te nesermen ne mengjes i thote ky ketij. Ej , po ti e burre me bere namin dje per nje qime kur vete dje i kishe fut turinjte aty.
Aaaa i thote ky bobi. Kur hame makarona hame makarona. Kur hame lesh hame lesh. Edhe aty une po te kisha gjet i fije makarone do beja namin.

1 Like
2 Likes