Bukuria do të shpëtojë botën

S’ka asnje problem po te dish se si punon Providenca.

Ja pra eshte pikerisht 0.5 perqindeshi motorri njerzor qe shtyn boten perpara ne kuptim providencjal. Sa ishin Jezui, Muhameti, Buda, Sokrati? 0.000000001 % ishin! Sa ishin shenjtoret? 0.5 % e popullates ishin! Gjithashtu martiret e kombit ishin 0.5%. Kjo po thuhet ne teme, shen Françesku dhe shen Benedeti ishin 0.5 %, te tjeret hajne pilaf me kabuni dhe i bijne qylit mbi kurriz te vuajtjeve te tjereve qe sakrifikojne nate e dite, biles edhe jeten. Per Olivetin dyshohet se e kane helmuar (vdiq papritmas duke udhetuar me tren) pasunaret e bankave qe i rrezikonte fuqine e bazuar ne shfrytzim e poshterim njerzor. Bankat i sabotuan investimin e nderrmarres se tij ne zonen e elektronikes dhe kompjuterit, po te kish ndodh ndryshe, fenomeni Silicon Valley do te kishte bere vaki ne Milano.

Adriano Olivetti dhe Cucinelli jane 0.5 %, te tjeret hane tajlateli ala matrinjana. E sigurte qe Olivetti dhe Cucinelli jane me te rendesishmit italjane te epokes moderne (edhe pertej Italise), te pakrahasueshem me asnje tjeter, por kjo do te kuptohet kur te marre fund shemtia dhe te fitoje Bukuria. Tani duken vetem vizionare te fryre ne tajare tip Dino Çiço, siç jane dukur gjithnje lajmetaret e te ardhmes te florijte. Sigurisht qe kete e bejne ne menyre jo krejt koshjente, dhe me ngerçe, sepse jane kristjane qe tentojne te shkojne pertej krishterimit, gje qe tentonte te bente edhe Dostojevsk skizofreni. Edhe Dasara kuptoi diçka rroma pertoma ne kete muhabet kur flet per paganizmin, dmth kthehet mbrapa ne kohe, ngambrapa ne kohe, ngambrapakrishterimit, problemi eshte te shkohet pertej krishterimit, si premton Ardhja e Dyte. Krishterimi nuk ka asgje te bukur, sepse nuk ka si te kete bukuri ne nje shemti kriminale si Kryqzimi. Jezui ne tere llafet e tij, nuk e permend asnjehere fjalen bukuri, Testamenti i Ri hesht per kete fjale. Nuk e them une, e ka vene re Ernest Renan per here te pare.

Prandaj une i hypa nje dite tajares dhe bera nje pelegrinazh ne fabriken-keshtjelle dhe qytezen qe ka restauruar Cucinelli, eshte pak a shume si te perjetosh te ardhmen. Harxhova ca pare, po ja vlejti si aventure.

1 Like

Sa ja ben qejfin vetes je shume modest lol
shyqyr qe te kemi ty te kuptushem …e çfare kishte aty me kuptu …e kuptova shume mire prandaj te shkrujta per titullin e temes qe kete muhabet e kan levru dhe te tjeret …dhe e lidha me paganizmin se nuk jam dakort qe Benigni e fillon me bythe historine …duke e theksuar NJE ITALIAN … shen Benedeti…na paska shpetu lol
ti po te jesh i zgjut duhet ta kapshe qe te kuptova …por ti je mendjemadh …nuk do me komuniku si njeri po do me shit men qe di me shume se te tjeret …mu, nuk me ka len menja me u kap si ti rroba per toma dmth …unekur kam kohe me dal , dal per gallate e paqe… jo me u gric me dynjon …kshu çuni …ti duhesh te jesh shenja e atij qe punon leshin …qe ka nje shpirt te bukur dhe punetor (ai …jo ti… ) qe dhe pse se ka mbaru universitetin per mu nuk ka rendesi…per mu ka rendesi qe e do te bukuren ,eshte puntor dhe human…shenja e vergjereshes flet shume dhe punon shume …ti me teper ke, qe gricesh shume lol

Tori, mbaje tashi, ta futi desara, lol.

(Para se te hyj ne zonen “me ta dhi temen”), e pata llafin, meqe jemi te perqindjet, fakti qe njerezit e florinjte, me sy per te bukuren, mbeten gjithnje me pak se 0.5% i bie qe thjesht kane bere nje vrime ne uje (dmth ta kishin quar te pakten ne 12%).

Personalisht s’me rezulton se bota ka pasur nevoje per shpetim :). Per me teper, hasell hasell gazepi botes i ka ardhe pikerisht nga keta shpetimtaret, me jezus-kryqezata muhamed-xhihada e marks-komunizma.

po o dasara ti ke kuptu ate qe aty s’ka asigjo me kuptu, qe Cucinelli eshte puntor leshi i rendimenteve te larta te kombinatit Stalin qe punon me leshin e boleve komuniste te rruara nga antikomuniste e oreve te fundit, 20 vjet mbasi ra komunizmi.

Un nuk mbaj pergjegjsi per italjanizmat e Benint, i cili e di shum mire, e shum me mire se bytha jote pa lesh si ta kesh, se shen Benedeti nuk eshte italjan, è un modo di dire. Fjalen e tij para Parlamentit Evropjan e solla vetem per te tregu se perse shen Benedetin e kane emruar protektor te Evropes Bashkuar, qe zhvillimi ekonomik, politik dhe estetik nuk vjen nga paganet, por nga shenjtoret.

Nuk me duket kaq e veshtire per te kuptuar qe çfare ke te bukur, etike, estetike, logjike dhe me vlere rreth e qark teje eshte frut i mundimeve te 0.5 te popullsise. Ne bote ka progres, edhe progres estetik. Si nuk je ne gjendje te kuptosh dallimin estetik midis Benc-Mercedesit te axhes prej Gjermanie, nga karroce e tij rraka-zhdraka kur trasportonte patate per ne pazar te Prizrenit duke zbraz trasten e bajgave te kalit?

Pastaj une ne shkrimin e fresket Wabi-sabi dhe snobi-leku, te cilen ti e ke pelqyer, jam munduar te tregoj se mund te jete estetike edhe jo-estetikja, trashanikja, banalja (jo vetem ne Lindje, ne Perendim art brut dhe arte povera, pretendojne njesoj).

Pra qe estetikja eshte e jashtme, si Benci axhes ne Gjermani, por mund te jete edhe e brendeshme, tu i mbajt ere bythes kalit. Si çdo gje tjeter eshte çeshtje qendrimi, “per syte e paster, gjithshka eshte e pastert” (kontestizuar ne muhabetin tone: “per syte e bukur, çdo gje eshte e bukur”), ka thone njoni qe ishte 0,000000000000000000000001 % e popullsise. Per te kuptuar kete, duhet te kesh qendrim fetar, te perunjur, nuk kuptohet kjo gje ne bordello pseudodemokratike.

Neqoftese bota nuk ka nevoje per shpetim, atehere mbajeni ne tullum pallimin qe ju ka bere shkjau ne shekuj, dhe me kto men, dhe siç duken bathet e te ardhmes se hekurt profetizuar nga sumçja ekonomist i blogut, pallimi i ardhshem do te jete perfundimtar, s’ka per te ngel me njeri nga fisi i Dasareteve ne ato vise.

Tu ma dhi mu, ja dhi edhe vetes tende!

Ok, se kontradikta do te shpetoje boten. :slight_smile:

Sjell si argument shpetimi te botes zhvillimin teknologjik (mercedes benzin me arme te shkaterrimit ne mase ngambrapa).

Edhe zanafilla e konfliktit me sllavin etj, fillon me ata shpetimtaret e botes pra (jezuskryq, muhamedxhihad, marksleninrusi, teorikë mendjendritur të shtetkombeve etj)

sipas teje kush ka vlere, sepse ne listen tende i ke fut te gjithe variantet? Apo je budist?

Nuk di te kete kategori tjeter jasht kesaj liste, perveç axhes dhe mixhes tu krujt hunen e duke bo saçme mbi patatet ne tezge ne pazar te Prizrenit.

Po pa kategori pra. Pa lista. Duke filluar nga koncepti i bukurise, qe eshte burim origjinal i fyerjes, poshterimit, diskriminimit, konfliktit etj.

Bukuria eshte e vetmja rruge per shpetimin e botes. Deri atehere shpirtrat dinjitoze do te luten e do te urojne qe te gjithe me ne fund ta kuptojne se ka vetem nje rruge. Nese mungon kulti i dashurise universale, i projektuar tek njeriu si respekt dhe dinjitet, atehere asgje e bukur dhe jetegjate nuk arrihet te krijohet.

po pate mundesi na e sqaro kete ide gjeniale qe nuk e kam degjuar kurre, e as ma merrte menja kurre se mund te ekzistoje nje e tille.
bej sqarim tamom, ose lene fare, se nuk kam nevoje per enigma te tjera.

2 Likes

Jo, nuk di. Si duket ia kam fut kot. T’kerkoj ndjese.

U bo bytha jote me laku bythen time …
O ti koka e modhe e forumit, qe kalo dege me dege, tu u hap bythesh kot …vetem per inot te tjerve kundershto me poshte ,ato qe shkru me siper … te kam shkrujt dhe me siper ti nuk do me kuptu do me kundershtu …kupto ato qe do syma jote …
Shyqyr qe paska hap nje teme ti qe nuk e paska degju asnje njeri me pare ne peshk dhe jasht peshku lol
Non è certo un terreno vergine quello che si sta affrontando…
Mua nuk ka pse te me habise Cucinelli siç e ka habit tajaren tate qe e ke mundu aq shume me shku me e pa …se bota eshte e mbushur me bukurira kreative te njerzve te mençur ,te mire …(pa i hequr asnje merite dhe atij …) …qe nga krijimi e deri tani …dhe kete teme e kane be telef fillozofia,artet,letersia,sociologjia etj etj .Temen mund ta diskutosh ne menyra te ndryshme por nuk mund ta fillosh me san benedetin se je shume shume vone ne kohe …dhe mos manipulo …e kishe sjelle ti me pare fjalen e tij pastaj shkrujta une qe keto gjojna jane me te lashta …Kshu tina filloje me Platonin ,Homerin ,Aristotelin e vazhdo me tufen mbrapa …Edhe bazat e bashkimit ekonomik ,politik fillojne qe me Aleksandrin e Madh e vazhdojne me romaket …po ku di gjo ti ,ti di ato qe don me thene ti …
Edhe me Dardanet mos u kruj …kur dardanet kishin kulturen e tyre gjermonet varesh ne peme …

Doli nje me ne fund qe ja boka tikut rrup-sup .

o debile gru qe as dy fraza tamon nuk di me shkru, o dodone pellazgjike ne krize menopauze qe nuk ke me nevoje per pampers, jom un qe kam fol i pari per paramecin dhe ameben te cilet e kane filluar te paret bashkimin ekonomik politik, shume me pare se fisi ilir i dasareteve.

nuk e mbaj veten si me i forti rrupi supi, e di qe ka qelbsina dhe maskarej sa te dush dhe me fuqi qelbsinlliku dhe maskaralliku sa te dush, nuk ja del dot, e kan maskarallikun gjenetik, te trasheguar si pronat nga lashtesia e shekujve.

Zeqo Tori eshte ftof m’tajare lol

Bradland …i kam vjedh stilin e te shkrujtmes …nuk i bohet rrupi supi ketij se eshte shume rende …nuk behet me lol

pirdh pirdh se lirohesh lol
mund shkrush me veten tani …

Ha mo Tiku qukapiku, qe me sqepin tan zemrak,cukit zemrimin tan idhnak, ma idht se zemrimi jem prej mirditori. :smiley: