Bukuria do të shpëtojë botën

Inkuizitoro, thash se u sherove o burre, nuk e kuptove qe ishte shaka, duke perifrazuar shprehjet e tua; arte, te florinjte. Si duket nuk qenke sheruar plotesisht.

Nuk e mendoja kurre qe ne kete teme, me interesantja dhe e vyera qe kam shkruar ne Peshk, te mos kishte asnje diskutim te hajrit. Qofte edhe nje pyetje per se mbari, nje mungese totale interesi. E shof qe jam lodh kot, por kam frike se edhe jasht Peshkut nuk kupto gjo njeri nga kjo teme.

O i modh, nuk e kupton, se ka tema qe shume ketu nuk i kuptojne apo nuk kane interes. Gjerat jane relative ne kete bote, ajo qe ty te duket interesante, tjetrit i duket aspak interesante, dhe anasjelltas, ajo qe tjetrit i duket interesante, ty te duket jo interesante. Nuk ka asigjo te keqe ketu. Nuk eshte per ta dramatizuar, çlirohu.

1 Like

Inkuizitor,

Jam i mendjes se indiférenca e publikut është një atribut i natyrshëm i çdo vepre apo prodhimi artistik serioz ndërkohë që shfaqja më sublime e kësaj sjelljeje - natyrisht dëshpëruese në sytë e autorit të ngratë, është mungesa e çdo komenti mbi të.
Në këtë rast, vepra apo prodhimi ka arritur atë pikë sipërore të pakthyeshme, ku masa e spektatorëve apo lexuesve, si injorante e thellë që është, hesht pasi s’merr vesh asgjë… ndërkohë që ajo pakica e papërfillshme e njohësve të kualifikuar hesht pasi s’di ç’të thotë më shumë nga ç’është thënë.

Zgjidhja më e lumtur për të gjithë popllin spektator është ajo shurrtorja e pështirë postmoderne e Deschamps: me banalitetin e saj ajo tërheq menjëherë syrin e injorantit, ziliqar që s’mundi t’i shkonte në mendje kjo ide, dhe ngacmon nervat e eruditit, duke e ftuar të pshurrojë në të…

1 Like

Kjo “bukuria do te shpetoje boten”, si shpresë shkon shume me “Zoti te dhashte” te Migjenit.

falemneres!

Kete shprehje e ka thene Dostojevskij, kuptimi i saj nuk ka te beje fare me te tera ç’ka thene Migjeni. Ne fakt ka te beje me nje debat qe kemi bere bashke per perfeksionin, te cilin debat e fitove ti, meqe solle shembuj me aeroplane bombardues perfekte B-52.

Ja psh çfare thote Aleksander Solzenicin lidhur me kete muhabet:

It is vain to affirm that which the heart does not confirm. In contrast, a work of art bears within itself its own confirmation: concepts which are manufactured out of whole cloth or overstrained will not stand up to being tested in images, will somehow fall apart and turn out to be sickly and pallid and convincing to no one. Works steeped in truth and presenting it to us vividly alive will take hold of us, will attract us to themselves with great power- and no one, ever, even in a later age, will presume to negate them. And so perhaps that old trinity of Truth and Good and Beauty is not just the formal outworn formula it used to seem to us during our heady, materialistic youth. If the crests of these three trees join together, as the investigators and explorers used to affirm, and if the too obvious, too straight branches of Truth and Good are crushed or amputated and cannot reach the light—yet perhaps the whimsical, unpredictable, unexpected branches of Beauty will make their way through and soar up to that very place and in this way perform the work of all three.

And in that case it was not a slip of the tongue for Dostoyevsky to say that “Beauty will save the world,” but a prophecy. After all, he was given the gift of seeing much, he was extraordinarily illumined.

2 Likes

Të falemneres për Falemneres.
Por s’morra vesh, ishte për heshtjen apo për shurrtoren?

per heshtjen.

1 Like

Problem.
Derisa e bukura kerkon sy si te Dostojevskit me shoke (qe zor se jane as 0.5%), e shemtuara ne bote rri si ne shpi te vet (keta 5000 vjetet e fundit).

S’ka asnje problem po te dish se si punon Providenca.

Ja pra eshte pikerisht 0.5 perqindeshi motorri njerzor qe shtyn boten perpara ne kuptim providencjal. Sa ishin Jezui, Muhameti, Buda, Sokrati? 0.000000001 % ishin! Sa ishin shenjtoret? 0.5 % e popullates ishin! Gjithashtu martiret e kombit ishin 0.5%. Kjo po thuhet ne teme, shen Françesku dhe shen Benedeti ishin 0.5 %, te tjeret hajne pilaf me kabuni dhe i bijne qylit mbi kurriz te vuajtjeve te tjereve qe sakrifikojne nate e dite, biles edhe jeten. Per Olivetin dyshohet se e kane helmuar (vdiq papritmas duke udhetuar me tren) pasunaret e bankave qe i rrezikonte fuqine e bazuar ne shfrytzim e poshterim njerzor. Bankat i sabotuan investimin e nderrmarres se tij ne zonen e elektronikes dhe kompjuterit, po te kish ndodh ndryshe, fenomeni Silicon Valley do te kishte bere vaki ne Milano.

Adriano Olivetti dhe Cucinelli jane 0.5 %, te tjeret hane tajlateli ala matrinjana. E sigurte qe Olivetti dhe Cucinelli jane me te rendesishmit italjane te epokes moderne (edhe pertej Italise), te pakrahasueshem me asnje tjeter, por kjo do te kuptohet kur te marre fund shemtia dhe te fitoje Bukuria. Tani duken vetem vizionare te fryre ne tajare tip Dino Çiço, siç jane dukur gjithnje lajmetaret e te ardhmes te florijte. Sigurisht qe kete e bejne ne menyre jo krejt koshjente, dhe me ngerçe, sepse jane kristjane qe tentojne te shkojne pertej krishterimit, gje qe tentonte te bente edhe Dostojevsk skizofreni. Edhe Dasara kuptoi diçka rroma pertoma ne kete muhabet kur flet per paganizmin, dmth kthehet mbrapa ne kohe, ngambrapa ne kohe, ngambrapakrishterimit, problemi eshte te shkohet pertej krishterimit, si premton Ardhja e Dyte. Krishterimi nuk ka asgje te bukur, sepse nuk ka si te kete bukuri ne nje shemti kriminale si Kryqzimi. Jezui ne tere llafet e tij, nuk e permend asnjehere fjalen bukuri, Testamenti i Ri hesht per kete fjale. Nuk e them une, e ka vene re Ernest Renan per here te pare.

Prandaj une i hypa nje dite tajares dhe bera nje pelegrinazh ne fabriken-keshtjelle dhe qytezen qe ka restauruar Cucinelli, eshte pak a shume si te perjetosh te ardhmen. Harxhova ca pare, po ja vlejti si aventure.

1 Like

Sa ja ben qejfin vetes je shume modest lol
shyqyr qe te kemi ty te kuptushem …e çfare kishte aty me kuptu …e kuptova shume mire prandaj te shkrujta per titullin e temes qe kete muhabet e kan levru dhe te tjeret …dhe e lidha me paganizmin se nuk jam dakort qe Benigni e fillon me bythe historine …duke e theksuar NJE ITALIAN … shen Benedeti…na paska shpetu lol
ti po te jesh i zgjut duhet ta kapshe qe te kuptova …por ti je mendjemadh …nuk do me komuniku si njeri po do me shit men qe di me shume se te tjeret …mu, nuk me ka len menja me u kap si ti rroba per toma dmth …unekur kam kohe me dal , dal per gallate e paqe… jo me u gric me dynjon …kshu çuni …ti duhesh te jesh shenja e atij qe punon leshin …qe ka nje shpirt te bukur dhe punetor (ai …jo ti… ) qe dhe pse se ka mbaru universitetin per mu nuk ka rendesi…per mu ka rendesi qe e do te bukuren ,eshte puntor dhe human…shenja e vergjereshes flet shume dhe punon shume …ti me teper ke, qe gricesh shume lol

Tori, mbaje tashi, ta futi desara, lol.

(Para se te hyj ne zonen “me ta dhi temen”), e pata llafin, meqe jemi te perqindjet, fakti qe njerezit e florinjte, me sy per te bukuren, mbeten gjithnje me pak se 0.5% i bie qe thjesht kane bere nje vrime ne uje (dmth ta kishin quar te pakten ne 12%).

Personalisht s’me rezulton se bota ka pasur nevoje per shpetim :). Per me teper, hasell hasell gazepi botes i ka ardhe pikerisht nga keta shpetimtaret, me jezus-kryqezata muhamed-xhihada e marks-komunizma.

po o dasara ti ke kuptu ate qe aty s’ka asigjo me kuptu, qe Cucinelli eshte puntor leshi i rendimenteve te larta te kombinatit Stalin qe punon me leshin e boleve komuniste te rruara nga antikomuniste e oreve te fundit, 20 vjet mbasi ra komunizmi.

Un nuk mbaj pergjegjsi per italjanizmat e Benint, i cili e di shum mire, e shum me mire se bytha jote pa lesh si ta kesh, se shen Benedeti nuk eshte italjan, è un modo di dire. Fjalen e tij para Parlamentit Evropjan e solla vetem per te tregu se perse shen Benedetin e kane emruar protektor te Evropes Bashkuar, qe zhvillimi ekonomik, politik dhe estetik nuk vjen nga paganet, por nga shenjtoret.

Nuk me duket kaq e veshtire per te kuptuar qe çfare ke te bukur, etike, estetike, logjike dhe me vlere rreth e qark teje eshte frut i mundimeve te 0.5 te popullsise. Ne bote ka progres, edhe progres estetik. Si nuk je ne gjendje te kuptosh dallimin estetik midis Benc-Mercedesit te axhes prej Gjermanie, nga karroce e tij rraka-zhdraka kur trasportonte patate per ne pazar te Prizrenit duke zbraz trasten e bajgave te kalit?

Pastaj une ne shkrimin e fresket Wabi-sabi dhe snobi-leku, te cilen ti e ke pelqyer, jam munduar te tregoj se mund te jete estetike edhe jo-estetikja, trashanikja, banalja (jo vetem ne Lindje, ne Perendim art brut dhe arte povera, pretendojne njesoj).

Pra qe estetikja eshte e jashtme, si Benci axhes ne Gjermani, por mund te jete edhe e brendeshme, tu i mbajt ere bythes kalit. Si çdo gje tjeter eshte çeshtje qendrimi, “per syte e paster, gjithshka eshte e pastert” (kontestizuar ne muhabetin tone: “per syte e bukur, çdo gje eshte e bukur”), ka thone njoni qe ishte 0,000000000000000000000001 % e popullsise. Per te kuptuar kete, duhet te kesh qendrim fetar, te perunjur, nuk kuptohet kjo gje ne bordello pseudodemokratike.

Neqoftese bota nuk ka nevoje per shpetim, atehere mbajeni ne tullum pallimin qe ju ka bere shkjau ne shekuj, dhe me kto men, dhe siç duken bathet e te ardhmes se hekurt profetizuar nga sumçja ekonomist i blogut, pallimi i ardhshem do te jete perfundimtar, s’ka per te ngel me njeri nga fisi i Dasareteve ne ato vise.

Tu ma dhi mu, ja dhi edhe vetes tende!

Ok, se kontradikta do te shpetoje boten. :slight_smile:

Sjell si argument shpetimi te botes zhvillimin teknologjik (mercedes benzin me arme te shkaterrimit ne mase ngambrapa).

Edhe zanafilla e konfliktit me sllavin etj, fillon me ata shpetimtaret e botes pra (jezuskryq, muhamedxhihad, marksleninrusi, teorikë mendjendritur të shtetkombeve etj)

sipas teje kush ka vlere, sepse ne listen tende i ke fut te gjithe variantet? Apo je budist?

Nuk di te kete kategori tjeter jasht kesaj liste, perveç axhes dhe mixhes tu krujt hunen e duke bo saçme mbi patatet ne tezge ne pazar te Prizrenit.

Po pa kategori pra. Pa lista. Duke filluar nga koncepti i bukurise, qe eshte burim origjinal i fyerjes, poshterimit, diskriminimit, konfliktit etj.