Bukuria do të shpëtojë botën

Bukuria eshte e vetmja rruge per shpetimin e botes. Deri atehere shpirtrat dinjitoze do te luten e do te urojne qe te gjithe me ne fund ta kuptojne se ka vetem nje rruge. Nese mungon kulti i dashurise universale, i projektuar tek njeriu si respekt dhe dinjitet, atehere asgje e bukur dhe jetegjate nuk arrihet te krijohet.

po pate mundesi na e sqaro kete ide gjeniale qe nuk e kam degjuar kurre, e as ma merrte menja kurre se mund te ekzistoje nje e tille.
bej sqarim tamom, ose lene fare, se nuk kam nevoje per enigma te tjera.

2 Likes

Jo, nuk di. Si duket ia kam fut kot. T’kerkoj ndjese.

U bo bytha jote me laku bythen time …
O ti koka e modhe e forumit, qe kalo dege me dege, tu u hap bythesh kot …vetem per inot te tjerve kundershto me poshte ,ato qe shkru me siper … te kam shkrujt dhe me siper ti nuk do me kuptu do me kundershtu …kupto ato qe do syma jote …
Shyqyr qe paska hap nje teme ti qe nuk e paska degju asnje njeri me pare ne peshk dhe jasht peshku lol
Non è certo un terreno vergine quello che si sta affrontando…
Mua nuk ka pse te me habise Cucinelli siç e ka habit tajaren tate qe e ke mundu aq shume me shku me e pa …se bota eshte e mbushur me bukurira kreative te njerzve te mençur ,te mire …(pa i hequr asnje merite dhe atij …) …qe nga krijimi e deri tani …dhe kete teme e kane be telef fillozofia,artet,letersia,sociologjia etj etj .Temen mund ta diskutosh ne menyra te ndryshme por nuk mund ta fillosh me san benedetin se je shume shume vone ne kohe …dhe mos manipulo …e kishe sjelle ti me pare fjalen e tij pastaj shkrujta une qe keto gjojna jane me te lashta …Kshu tina filloje me Platonin ,Homerin ,Aristotelin e vazhdo me tufen mbrapa …Edhe bazat e bashkimit ekonomik ,politik fillojne qe me Aleksandrin e Madh e vazhdojne me romaket …po ku di gjo ti ,ti di ato qe don me thene ti …
Edhe me Dardanet mos u kruj …kur dardanet kishin kulturen e tyre gjermonet varesh ne peme …

Doli nje me ne fund qe ja boka tikut rrup-sup .

o debile gru qe as dy fraza tamon nuk di me shkru, o dodone pellazgjike ne krize menopauze qe nuk ke me nevoje per pampers, jom un qe kam fol i pari per paramecin dhe ameben te cilet e kane filluar te paret bashkimin ekonomik politik, shume me pare se fisi ilir i dasareteve.

nuk e mbaj veten si me i forti rrupi supi, e di qe ka qelbsina dhe maskarej sa te dush dhe me fuqi qelbsinlliku dhe maskaralliku sa te dush, nuk ja del dot, e kan maskarallikun gjenetik, te trasheguar si pronat nga lashtesia e shekujve.

Zeqo Tori eshte ftof m’tajare lol

Bradland …i kam vjedh stilin e te shkrujtmes …nuk i bohet rrupi supi ketij se eshte shume rende …nuk behet me lol

pirdh pirdh se lirohesh lol
mund shkrush me veten tani …

Ha mo Tiku qukapiku, qe me sqepin tan zemrak,cukit zemrimin tan idhnak, ma idht se zemrimi jem prej mirditori. :smiley:

shiko se eshte e sata her qe ma ke bo borxh pa te dhene asnje shkak.

un i idhet mund te jem sa te dush, edhe me teper se nje mirditor, por nuk e kom per zanot te gjujtmen mas ferre ne prite sipas kanunit burrnor malsor.

gjithashtu nuk e kom per zanot pjesmarrjen ne lukuni, hesapet e kom tek per tek.

1 Like

Nje sqarim ne lidhje me titullin si shprehje e Dostojevskit, nuk eshte shpikja ime, eshte diviza kryesore e heroit te shkrimit:

Po, po, ta kam ba me borxh,vazhdo ti. Ke cila lukuni bakam pjes un i here?! Une jam ujk i vetmum qe endem neper pyll. Ferren ngamrapa me kanu lene,mos u merr me te,s’ja ke haberin ksaj ane,por te therret urrejtja ne ket log - si te tjere - kunder malokerise,po ti e din qe une s’e rruj karin.

Ferra ngambrapa si veti eshte infeksjon universal, e kane edhe fusharaket, malsia e ka ne kanun, sepse malsia konservon, dikur e kan pasur edhe fusharaket ne kanun, tani jane qytetruar, dmth e kane demokratizuar ferren ngambrapa, te vrasin ne menyre ligjore.

Kshu un nuk kam asgja me malsoret, perkundrazi. Dhe marr vesh nga mali me teper se banoret e tij, sidomos ata qe se rrujne karin, sepse s’kane perse, jane qose.

Qe ti ban pjese ne nje lukuni politike nuk perben sekret, pra zemrimi jot eshte me i qelburi, sepse nga natyra politika akoma eshte gjaja me e qelbur, pranej un i rri larg.

Me konkretisht, un kam nje grindje me nje person, dasaren, e ditur qe eshte e qelbur politikisht djathtas. Shiko komentet me siper se si te qelbur politikisht djathtas perfitojne nga rasti t’i hedhin benzine zjarrit (hesape te vjetra, plus qe 3 personazhet e levduar te temes jane pozicjonuar majtas). Normalisht dasara ju ben ledhe, lukunia u be. Tregues qe politika eshte e qelbur fare eshte se ti, megjithse qelbesh majtas, futesh ne pilaf kot duke u bere pjese e lukunise qelbur djathtas.

Une majta qendrim ndaj nje komenti tan te vrazhde,krejt te paedukate ndaj nje femre, qe gjithsesi,hyn ne ringun e debatit me dorezat e fjalorit mashkullore pa e rrujt fare, dhe kete e bana me te kujtu se idhnimi spaska as krahine dhe nuk e ngrene folene vetem ne pullazin e shpise me nivel katuni si puna ime.
Pjesa qe munohesh me shpjegu punen e ngamrapa ferrres me malsor,thjesht vetedija jote don me bind vehten tane, se pavetedija qepare s’kishte te drejte.

un po le me kaq, ke pjesa e kanunirt qe gruja nuk preket per respekt (por per te pallu, pallohet me kanun, e pa kanun).
Maje men per heren tjeter kte muhabet qe e ke perserit disa here, dhe un ta kam thene se nuk e di pse kruhesh kot. Vertet nuk e di, e ta kam thene se nuk te marr vesh, tani sikur i bi ne te.

Je shume sonsible,Tiku,mer vesht. Je gati me vra veten per nje koment ne nje dite te trishtume marsi.:slight_smile:

na rrufsh trapin dhe ti, se ta kam zgjat shume, koqe maloku me banim ne fushe.

Ke marr fun. Me vjen keq.:persevere: