Bukuria do të shpëtojë botën

Shyqyr që do vijë bukurija të shpëtojë botën dhe kushedi shpëton dhe temën në të njejtën kohë…

po esht mush blogu gjithe maskarej provokatore ziliqare koqemaskarenj qe nuk dine me lidh dy fjale tamom.

Hajt ne ne t’satom ne ty dranje per 8 marsin e Leku dukagjinit, se nuk varet fati i botes dhe bukurise nga nje teme ku komentojne koqepordhat e zgjedhur te shoqerise.

InkuizitoriMoth,
Tek ajo “koncepti i bukurise ne origjine eshte fyes, diskriminues, konfliktuoz etj”, e kisha llafin “ne jemi me te bukur se ju”, “banori i polisit me i bukur se barbari”, “ariani eshte me i bukur se cifuti”, “labi me i bukur se kokcepshi veriut” etj.

Kjo pra ka ndodh gjithnje ne histori, ka ndodh dhe po ndodh edhe tani ne blog edhe ne kete teme:

njesoj si “koncepti i bukurise ne origjine eshte fyes, diskriminues, konfliktuoz etj”, edhe koncepti i inteligjences (edhe i miresise, dhe çfardo koncept tjeter pozitiv) ne origjine eshte fyes, diskriminues, konfliktuoz!!!

Eshte zilia motivi i historise se qelbur njerzore, shtysa e Revolucjonit.

Besoj se tani e kupton tani perse te shkerdhyerit gjenetike brez mbas brezi, handikapatet, koqemaskarejte etj, jane kunder ORIGJINES se koncepteve zgjuarsi, mirsi, bukuri? Sepse ju’a ka fajin kjo ORIGJINE per shkerdhimin, handikapatizmin, maskarallikun e tyre gjenetik brez pas brezi. Kjo eshte logjika e shkerdhhandikapatmaskarait.

Prandaj historikisht kush ka kerkuar te riktheje njerzit ne ORIGJINE, ne vlerat origjinale, eshte pare sikur te ishte Djalli vete, eshte vrare, helmuar, kryqzuar, pergojuar, peshtyre, braktisur, perbuzur, tallur!!!

Qenia e Zotit si origjine e inteligjences, mirsise, bukurise, eshte e padurueshme per njerzit, edhe si koncept.

Dmth nuk behet fjale per besime qe Zoti ekziston ose nuk ekziston si dikur, ose per diskutime agnostike te modes se sotme ngambrapa: ndoshta ekziston e ndoshta nuk ekziston, por qe Zoti nuk duhet te ekzistoje as si ide, ndryshe ne rezultojme legene, qenia e Tij eshte fyerje per ne!!!

1 Like

Mund te jetohej shume mirë e ne paqe pa ekzistencen e ketyre tre koncepteve. Si koncepte pra.
Ekzistenca e tyre si cilesi te ishte thjesht e natyrshme, e jo si dicka per t’u celebruar apo per t’u vene ne pah me definicionet sipas tekave te sistemeve e popujve (e bukura e tyre eshte e shemtuar etj).

Permende dhe Zotin, perfshire edhe idene e se bukures, idene e se mires… nuk e kane pasur kurre kapacitetin per t’u perçuar “ashtu siç jane” tek pranuesi. Kane lejuar mundesi te medha per t’u manipuluar. Si te tilla, jo te pastra, s’jane as perfekte, as shpetuese etj.
Mund te funksionohej shume mirë pa to. Gjithnje si koncepte.

Shiko se megjithse flasim per te njejten gje formalisht, jemi duke fol gjera te ndryshme, bile te kunderta.

Konkretisht kur un flas per koncepte, nuk flas ne kuptimin qe i jep ti dhe epoka ngambrapa, si gjera abstrakte, si sajesa jo konkrete, kur se un flas per te kunderten, per koncepte ne kuptimin platonik te fjales, dmth qe konceptet jane reale, ekzistojne realisht, biles jane me reale se realiteti “thjesht i natyrshem” qe thu ti.

Qe ku e ke “konceptin” :stuck_out_tongue: e Platonit per realen, se kush eshte vertet reale:

https://en.wikipedia.org/wiki/Allegory_of_the_Cave

“koncepti” i qenies Zotit eshte me i thelle dhe me emocjonal se kaq, por kaq mjafton per intelektualet e mdhej mer jau qe e kan mush tumllas trurin me koncepte abstrakte, dhe zemren e kane bosh, ose te mbushur me vrer nga lengu i loqeve (ose lengu i asaj qetres).

Zanafilla e dekadences se njeriut i faturohet Platonit. Pikerisht per ate qe po them une, sforcimin dhe futjen artificiale te koncepteve dhe Ideve (ideja e se bukures, se drejtes etj), duke thyer vullnetin e lire pergjithmone te njeriu.

Po m’duket vetja si pun budalli qe po vazhdoj ket muhabet, kemi ngel si dy kukudhe ne nje teme tashme te harruar, po hajt mo me mire se me diskutu per palloshin dhe malokun si tani po bejne te tjeret intelektuale te shquar te Peshkut.

Kte po thu ti dhe pederastet ngambrapamoderne, kurse une dhe Platoni (me preçedence Sokratin dhe Pitagoren, dhe ca te tjere prekursore te pa njohur te kontinentit te zhdukur te Atlantides) po themi te kunderten, qe konceptet jane me reale se bota reale, dhe Platoni nuk shpiku dhe nuk sforcoi dhe nuk futi artificjalisht koncepte dhe ide, por zbuloi ide dhe koncepte qe ekzistonin me pare se te dilte Platoni nga pidhi i nenes se vet.

Civilizimi perendimor (qe ti i referohesh ngambrapa e pederast dekadent etj) eshte komplet i ndertuar mbi doktrinen e krishtere qe eshte komplet e bazuar ne platonizem (tredhja e njeriut, apo vullnetit te tij te lire).
Platoni ka shpikur koncepte e ide te paqena, (nese do realitete paralele), duke mohuar tokesoren reale.

un nuk i referohem civilizimit perendimor ne teresi si civilizim ngambrapa, un i referohem nje periudhe te caktuar, alias periudhes postmoderniste, te ciles i referohen normalisht shumica. Ajo qe bej une e veçante eshte se perkthej “post” me fjalen “ngambrapa”. Interpretimi eshte i lire, neqoftese nuk te ka tredhur Platoni vullnetin e lire, dhe te ka mbetur vetem funksionimi ngambrapa.

http://arkivi.peshkupauje.com/2016/06/retromania

shif se gjeta nje gjo t’bukur per perkthimin e fjales “ngambrapa”:

IT heretik - 8 Qershor 2016 - 00:56 permalink

Kete teme e kam hapur me qellimin e vetem qe termin shqiptar pa edukate “ngambrapa” ta perkthej ne latinisht me edukate “retro”.

http://arkivi.peshkupauje.com/2016/06/retromania#comment-1085285

U mor vesh ajo ngambrapa, dihej. Kur ta do i referohesh ngambrapa meqe i bien b*thes, jane pederaste etj, kur nuk ta do e perdor per postmoderne.
Nejse,
Cilen periudhe te historise se njerezimit (ndonje civilizimi te caktuar) e konsideron ti te denje, dmth sipas kutit apo shijes tende?

Mund te duket e çuditeshme, por periudha me e denje e njerzimit eshte pikerisht e sotmja, per arsyen e pergjithshme (abstrakte) qe e tanishmja eshte me e rendesishme se e kaluara dhe e ardhmja, dhe per nje arsye tjeter qe fatkeqsisht nuk mund ta shpjegoj dot pa te shpjeguar nje lloj kodi kulturor qe kerkon do kohe, dhe Peshku nuk eshte vendi per kete lloj muhabeti.
Eshte edhe nje varg i i nje poeti si ilustrim, por ma vone se tani kam nje pune.

1 Like

Wo aber Gefahr ist, waechst das Rettende auch.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Aty ku ka rrezik, hedh shtat edhe çfare te shpeton.

2 Likes

Ky principi i homeopatisë (pra që ajo që të sëmur mund të të shpëtojë nëse e gjen dhe e përdor me dozë pafundësisht të vogël) është i vështirë për tu kuptuar në një botë rritur me antibiotik. To be continued.

http://www.nekohe.com/satire/rrefimi-prekes-i-babait-te-hashim-thacit-si-e-mora-n-qafe-nje-popull-per-nje-kondom

ti gabove teme dhe e hodhe pa dashje aksidentalisht kondomin ktu, apo linku qe solle ka kuptim te thelle qe un nuk arrij ta kuptoj e te bej lidhje me temen?

m’fal, kam hyre ne teritor te zaptuar , e dij .
p.s.
Jo aksidentalishte jo por qellimishte. U mundova te kontriboj sado pak ne zgjidhjen e nyjes se Godo-se .

duhet marrë në vend të atyre tre pikave që, normalisht, duhej të vijonin titullin e shkrimit tënd Inkuizitor:

“Bukuria do të shpëtojë botën… kur kondomi do të shpërndahet gratis”.

ha ha :laughing:

Nyja eshte e Gordes, thuhet nyje gordiane, nuk eshte e Godose se Beketit.

Godoja nuk ka nyje, thjeshte sepse ngambrapamodernet tu bo i dor muhabet mbi kazane plehrash e kan nda mendjen qe Godoja nuk vjen.

Pastaj linku jot eshte ne kontradikte me patriotizmin e hershem shqiptar qe shpresonte per Kosove shqiptare nepermjet pallimit te lire. Aktiviteti i palloshit shqiptar pa kondom (sigurisht edhe i asaj qetres) do te shtonte hiperbolikisht popullaten shqiptare ne Kosove, ndersa serbet qe perdornin kondom, meqe te civilizuar, do te zhdukeshin fare.