Buletini i Peshkut 26/06/17

s’jane demo-kristianet minorance. se jane 100 % shtete te krishtera keto te perendimit. titulli lidhet me moralin me shume. parti tradicionale dmth. qe perfaqesonin moralin kristian dhe jo ate progresist, socialist, qe jane per prishjen e edukimeve e traditave te vjetra qe i konsiderojne si regresiste. etj.

po te bej shkenca politike me duket.

Hajdar kurreshtari e kam lexuar librin e zykes ndoshta para se ta lexoje dhe ti vete. Une nuk kam ndonje kompleks ne te qenit lab. Perkundrazi jam shume i lumtur me orgjinen time. Besoj se lebrit kane dhene per kombin sa here qe ka lind nevoja. Ti si leçites i math duhet ta kesh vene re kete gje.
Por ti mos u merr me biografira krahinore se perveç se hajdar na del dhe gojetar lozonjar.

-te krishteret mund te jene minorance tek ne psh., apo muslimanet te jene minorance ne perendim.
-s’prish pune, nderhyrja sqaroi ate ceshtjen e moralit e cila qendron.

ju keni sherbyer si mish per top gjithnje ne fakt, po s’keni nxjerre asnje koke te madhe ne historine shqiptare. ajo qe ruani ju me mire eshte tradita kulturore, polifonia dhe veshjet.

Partia myslimane Atdheu. Nuk ishte ne listen, por ekziston.

bo bo… me mire mos ta dija, sa keq

ne shqiperi nuk eshte çudi qe te kete parti te tilla, kur nje pjese e shoqerise ta ndeje veten te kercenuar nga zhvillimi i shpejte i marredhenieve shoqerore moderne.

per momentin partite kryesore shqiptare ja u krehin bishtin fetarve, i lejne te falen ku te duan, etj, etj. me qellimin pikerisht qe ata te mos krijojne grupime politike, se jane te afte te mobilizojne shume me shume sesa keto partite tradicionale. dhe fete kane sherbyes te verber, qe edhe semure shkojne dhe votojne, edhe me nje kembe te jene.

1 Like

Labo , urime per fitoren , Zeqo na e drodhi nga fundi me duket , ja dha LSI -se :confused:

shqipria i ka punet mire ne fakt. eshte akoma ne pik te saj. prandaj dhe votuan socialistet qe i rregulluan qendrat e te gjitha qyteteve. kjo ja u dha voten. por diten kur te paguajne çmimin e ketij rregullimi te fasades, atehere do u dhembe pak shpina. por deri atehere, le te festojne. me mire njerez te lumtur sesa te deshperuar.

edhe te djathtet e fundit do te largohen keto kater vjet, dhe pastaj te majtet do ta kene shqiperine te tyren KOMPLET. mund t’i vendosin prap triskat dhe tullonat.

per shqiperine partirat fetare, etnike, perbejne rrezik mendoj. Jane grupime bazuar ne mendjengushtesi dhe s’behet fjale te funksionojne sipas moralit qe shpjegove qe kane ne baze simotrat e perendimit. Pekundrazi, kontribuojne ne ndasi dhe destabilitet, mendimi im.

:grinning: sa i keq qe je. Shiko e rendesishme shoqnia, pastaj keto partite i kemi si tip “çadrash” me na mbrojt nga shiu. Zeqo eshte çun i beses. Harrove ti qe ai mbajti me te ngrene e te pire nja dhjete votues te ps qe te mos shkonin te votonin. Te gjitha nga shpenzimet e tij dge gjys leku nuk i kerkoi partise. Mos e akuzo kot. Po dreken e hengre me te :grinning:?

1 Like

secili ka traditat e veta, ne perendim kishin ato te krishtera ndersa ne kemi ato muslimane. te gjithe shqiptaret thote nje studiues francez ishin muslimane. ortodokset nuk e mbanin veten per shqiptare deri ne vitet 1918. pra para krijimit te Shtetit.
shteti pastaj me propaganden e tij, i ben Shtetas te Vet te gjithe robt qe i gjenden ne bark. tani e mbajne veten per shqiptare edhe arumunet, etj. por ne kohen e perandorise osmane nuk ishte keshtu ne fakt. shqiptare ishin vetem muslimanet. keta bile i quanin Turq, siç sot socialistet quajne Serb, maloket e veriut, dmth shqiptaret PURO ne fakt.

e njejta muzike luhet gjithnje, vetem ritmet ndryshojne sipas kohes.

Jo nuk ika dot , shume pune , po Zeqos nje dreke ja kam borxh , nuk eshte kollaj te besh 10 vota me nje dreke ne kete dite qe ka ardhe :joy:

1 Like

PS i vajten 76 mandate. Goca came e Dibres tha voten e kam per ti dhene timonin Rames. :smiley:

Mendoj se Idrizi kerkon mandatin ne Tirane ne kembim te 78-79 mandateve per Ramen ne parlament. I gatshem te heq dore dhe nga patentat. :slight_smile:

po ti vlla myzeqar je?

shqiptar puro vlla lab. myzeqaret s’jane shqiptare, ishin argate punonin tokat atje.

Jepja dreken pa merak se ta kam borxh une pastaj nje dreke ketu kur te vish :grinning:. Dreke them dhe une…po ça dreke aman, mjes-dreke-darke, mjes-dreke-darke, ky do jete programi po te kalosh oqeanin :wink:.

1 Like

Brado si te kom, besoj se sme ke mor inot…po tra njeri qafe hec tek Lali jot…
ore ate Paulin Gegen e ka pa njeri se jam tu e kerku ti kerkoj falje se PeDi bon 60 deputet si ne 2013 apo eshte mcef? Thojini mer te dali veq sa lek boni me ate artikull te na thote se sbesoj se i ka besu vete ai traplliqet qe shkrunte.

O patriot po lere mer bradin se ha buke menjane ai. Bradin e kemi atdhetar jo partiak!

Po pse kot e kam mbajt afer une se ja njof meritat…
Patrioto cdo fuci ka ene Kremin siper ene llumin poshte…Bradi futet tek Kremi…po duhet me e mbajt i cik larg Nga Pjeri… Krem…Luleshtrydhe e Fernet…