Debati për termin komb kosovar, komb shqiptar

Po mir mer vlla, dafne do shpi me vete ti i thu jo rri me mua!?

Unë i them Dafnes të shporret nga shtëpia ime :slight_smile: Të bëhet serbe a greke a gjermane. Nuk e ndalon njeri :slight_smile:

Ata që në '99 shkelen betimin e UÇK-së
Ata që tradhtuan shokët dikur të idealit
Ata që shkelen mbi gjakun e dëshmorëve
Ata që me ligj amnistuan kriminelët serbë
Ata që duke mos votuar një ligj për dhunimin e grave të dhunuara gjatë luftës përvec që s’kërkuan drejtësi edhe u tallën me to
Ata që votuan c’do kompromis me Serbinë, pa vënë asnjë kusht
Ata që sollën Eulex-in, që sot dënon ushtarët e UÇK-së
Ata që votuan Gjykatën Speciale e cila gjykon UÇK-në
Ata që vodhën e shitën pasurinë publike
Ata që nxorë 76.000 punëtorë nga puna
Ata që sollë Ahtisarin
Ata që sollë Listën Serbe
Ata që ndrruan simbole
Ata që krijuan komuna fiktive serbe
Ata që e ndanë Mitrovicën
Ata që kapën sistemin e drejtësisë
Ata që shkatërruan arsimin
Ata që shkatërruan shëndetësinë
Ata që dhanë e morën tender në kurriz të qytetarëve
Ata që në vend të pensionit u dhanë lëmoshë pensionistëve
Ata që duan t’i falin tokë Malit të Zi
Ata që duan ta bëjnë Zajednicën
Ata…
Ata që neve na takon t’i tërheqim zvarrë.

1 Like

bo , kur u be shtepija ime e jotja ore zotrote …?
Dafne te thote : Rri ku je . ( forma urdherore )
apo do urzoposh dhe vatanin tim siq keni urzupuar deri tani vatanin tuaj me pushtet te dhunshem ?

dafne, ça vatani ke! dmth ça kombesie?

nuk e di ! Te shofim cfare me sygjeron ne me te miren e mundeshme Edvin ?

edvini te beri lanet, te perzuri nga shtepia, shporru tha.

do shporrem ,pse jo ! …deri me tani sipas tij me eshte ofruar serbe, gjermane , …( tjerat nuk i mbaj mend ) ta shofim sa e rrit pazarin …!

Me falni for my french, po ju muraxhinjte hani m… kot, dmth per qef, se hajt mo kur ta jep daktorri e ka nei fajde. Se ai qerrata popolo nuk po pret lejen tuaj por po bashkonet perdite, si krimbi i mendafshit qe shton perdite nga nji fije. Me vizita, turismelliqe, dashnijra, krushqijna, kong, biznese etj etj.

1 Like

Kushdo qe e konsideron veten si anetar te nje “kombi kosovar” meriton te rripet per se gjalli publikisht.
Shtetin tuaj me emer te huaj, flamurin tuaj pa lidhje me kombin, drejtuesit tuaj hajdute qe e vune flamurin ne mes te ures ne Mitrovice, te gjithe keta mbajini fort. Ama nje gje ta keni te qarte ju banoret e RK: ate toke, ato troje, do jene pjese e RSH nje dite, ne nje menyre a ne nje tjetren. Ta dine mire edhe serbomedhenjte apo kushdo tjeter i ketij soji, qe nuk do kete me lufte per pavarsine e RK, por lufte per SHQIPERI!

Cilido territor etnik shqiptar, nese do i jepej mundesia, pa asnje dyshim do zgjidhte bashkangjitjen me Shqiperine. Nuk do behej hic fjale per autonomi, mevetesi apo kushedi cfare tjeter, JO, menjehere SHQIPERI. Ndersa nga ana tjeter, jane ca kosokombetare qe nxjerrin vec poshtersira nga gishtat e nga goja: psh disa me siper qe harrojne qe pritem 800.000 vellezer e motra nga njera dite ne tjetren, sado qe na kish shkerdhyer 97-a e nuk kishim as buke te hanim. Pa harruar miliona arme e municione qe hyne ne Dardani, pa te cilat do ishin shfarosur me qindra mijera shqiptare.

Ka vetem nje komb, te ndare ne 6 shtete!

1 Like

Dafne,
Ti po flet ne emer te miliona shqiptareve te Kosoves keshty? Se ata shqiptare kosove qe njoh une, te gjith pa perjashtim, mezi presin kthimin ne familje.

1 Like

Derman, vetem ti ne Kosove nuk e ke marr vesh se UCK veproi me planet ushtarake (pikerisht ato te kohes se xhaxhit bile)/oficere/arme te ushtrise Shqiperise? Mo je nga ata te linjes tjeter derman, nga ata qe mereshin me “tregti” nafte ne Shkoder?

haha qenke “antikomunist” zotrote? :stuck_out_tongue: Mo je nga ata qe ndiqnin UCK ne Shqiperine e Sali Berishes? Ata coc kishin te tilla argumenta “shpartalluese”.

Ceca ! Une flas ne emer te shqipetarve te Shqiperise per te miren e kosovareve .
Historia e tregon .

traktat , ky -a ?
u pa puna …

Mire dafne mire, po qe te flasesh me kompetence per historine, duhet ta njohesh ate. Ky siper qe i dhembka ne te bute paska pershtypjen se na pirdhte kush atehere kur u nda Shqiperia nga te huajt. Do ja kene mesuar historine 'vicet.

He mos e keni merak, do i shtojme numrat e ministrave, zv, drejtoreve, partive etj., nuk do ju leme pa karrikell jo, po e pame keq do i japim nje boje atobuzit te vlonjateve.:stuck_out_tongue:

Jo, se dhe po te dua une, ti duket qe nuk leke pordhe veriu te kaloj me ne jug.
E the nje gje te mire me siper, shteti i Kosoves duhet te forcohet sa me shume. Bashke me te edhe Shqiperia. Vetem duke qene te dy te forte, ekonomikisht e ushtarakisht, do te behet e mundur per Kosoven ti bashkohet perseri Shqiperise.

E kam thene sepse ashtu edhe besoj.
Le te beje secili detyrat e shtepise, mos te pengojme njeri tjetrin dhe vetveten.

Ore Ceco akoma me pllane xhaxhi ti? Nuk i kishte sabotuar Beqiri ato? Sa per dijeni ne kohe te xhaxhit Kosova ishte tabu, s’guxonte ta permendete njeri se ububuja na nxehet serbi. UCK-se bravo i qofte per sakrificat, po te qe per te e shqipot serbi e kishte bere ate hekurudhen qe flitet sot, me pllane xhaxhi e xhaxheshe brenda. Po UCK-ja justifikoi nderhyrjen e Amerikes, and the rest is history. Prandaj keta vllaznit duhet t’ia llustrojne per dite monumentin Klintonit, e ne duhet t’i votojm grune.