Dhunë dhe vdekje në Charlottesville


#121

Te solla thjeshte manualin se bindjet dhe idete i paske fiks , i ploteson kriteret per te qene anetare e ANTIFA’s.

Dailystormer e kane hequr per ju ndoshta , se mua me hapet sic mu hap para 10 minutash , dhe ajo me doli para hera e pare qe e hap si faqe, pastaj ka dicka , quhet sarcasm :wink:

Argumentimi juaj eshte i te njejtit nivel me pyetjen qe i drejtohet myslimaneve andej , kerkojne te drejta kunder islamofobise por nuk denojne Hamasin e nuk e njohin si organizate terroriste.


#122

Per cfare ishte kjo non-existant sarcasm? Me vjen me te vertete mire sa eshte perhapur psikoanaliza ne Shqiperi e jeni bere te gjithe mjeshtra, te lexoni ne vend e t’i kuptoni jo vetem si i ke idete por dhe cfare do te thuash ne te ardhmen. ncncn pz

Mire pra po jepu dhe ti nje ndihme, me bitcoin mundesisht https://www.dailystormer.com/splc-is-suing-anglin-donate-now-to-hold-back-the-night/


#123

Si nuk e degjova njehere Obamen apo HRC te distancohej hapur dhe te denonte veprimet e BLM dhe simotrave te saj Antifa etj?


#124

Une nuk i mbeshtes personalisht , biles qelloi kjo ngjarje qe po merrem e po i permend skinheadsat e white supremacy se detyrohesh te biesh ne nivelin e diskutimit. Une e dashur gjemb , jam gjysme hebre dhe kurren e kurres nuk mund te suportoj nazistet , por as nuk e duroj dot hipokrizine dhe double standart qe keni ju , qe Antifan e BLM i beni si te shenjte e denoni vetem te djathtet (konservatoret e vertete,suportuesit e Trump) e se kam fjalen per keta ne Charlottesville.

Ti qenke e mire informuar , dike edhe anketat per financime ndoshta ia ke marre doren ne krahun tjeter .


#125

‘Hail Trump!’ “Hail Victory!”


#126

#131

Te njejten gje ben kjo Antifa e qelbur edhe ne Europe. Dalin te djathtet (vetem naziste qe nuk mund te quhen) te protestojne paqesisht, dalin edhe keta horrat me maska ne fytyre. Nuk e kuptoj, lejojne qe te shkelet demokracia me te dyja kembet. Edhe te djathtet kane te drejte te dalin ne shesh. Kundershtaret mund te protestojne pastaj ne nje dite jeter. Eshte edhe per policine me pak pune e rrezik. Megjithate per Ameriken nuk mund te flas, nuk e di si behen atje protestat.


#132

Po c’te djathte paqesore thua? Per sa kohe kane simbolet e nazizmit, pershendetjet e Hitlerit, ata jane kunder ekizstences se racave te tjera. Simbolet jane shume te qarta. Nuk ke si te gabohesh. Po te ishin thjesht te djathte do t’u qendronin larg gjithckaje naziste e do te mbanin vetem simbolet e partive te djathta. Por ata nuk e bejne kete. Perkundrazi, jane te qarte fare. Logo te svastikes. Ngjyrat e hitlerit. Pershendetjen e Hitlerit. Kapucet e Ku Kluks Klan. Pishtaret e KKK.

Edhe ju, dava refugjatesh Shqiperie, qe s’ju merr njeri seriozisht e qe thjesht imitoni vendalinjte kur beni sikur mbeshtesni te djathtet, me shpresen se po pershtateni, nje cike t’ju ngacmosh dhe juve e filloni te villni vrer kunder ngjyrave te tjera, qe nga ACDC, Ilia, ti e gjithe te tjeret qe mbeshtesin “te djathtet”.

Por nuk e kuptoni qe po t’u meshoni ketyre ndasive racore, ne vend te bashkimit, e vetmja gje qe do te arrini eshte te pershkallezoni konfliktualitetin, e si rrjedhoje do te merrni ne qafe po kalamajt tuaj, ne mos edhe veten tuaj brenda pak vitesh. Pse, po u pershkallezua situata, ti qe ke letra kujton se do te ndryshosh nga ai qe s’ka letra kur te dalesh rruges? Apo do ta printosh ne balle lejen e qendrimit e pasaporten?

E dyta, nuk e kuptoni ju emigrantet tane andej, qe ata “te djathtet”, kur kerkojne leje per protesta, kerkojne leje qe praktikisht t’ju peshtyjne juve ne surrat? Argumentet “emigranti i ligjshem eshte i mire, emigranti i paligjshem eshte i keqi”, i kane vetem sepse nuk munden dot te shajne cdo emigrant pa perjashtim. Emigrantet e paligjshem u japin argumenta qe ata ta bejne betejen e tyre brenda kufijve te moralit e te ligjit, por ata urrejtjen e kane me cdo lloj ngjyre, edhe me turirin tend, sado t’i kesh mbushur mendjen vetes qe je si ata.

Ne e dime shume mire, si une, si ti, qe po te kene lirine te bejne c’te duan, keto grupe do t’i vinin shqelmin edhe emigranteve me letra. Sepse ata nuk kane hallin e nje letre. Ata kane hallin qe po u nxini ngjyren e lekures se kombit. Ai letren nuk ta sheh, por sheh qe gruaja e tij e ve koken te e njejta karrige parukiereje me gruan tende. Qe femijet e tyre hane ne te njejten mense shkolle me femijet e tu.

Do apo s’do, per sa kohe qe ke shkuar atje t’i zesh deren nje vendi tjeter, ty te leverdis vetem qe te mbizoteroje barazia mes te gjitha ngjyrave, sepse nje ngjyre e ke edhe ti. Edhe nese nuk duket, ta gjejne ne moment, sapo te hapesh gojen e te flasesh me theks. U gjejne ngjyra sojit te vet, anglikane e katolike, jo me turirit tend mesdhetar.


#133

Ti po me i brime i bie fyellit. Une thashe qe shkelet demokracia me kembe, jo se jam une ne anen e te djathteve. Kur te dua une te bej nje proteste me vone nuk dua qe me dale nje grup kundershtaresh perpara e te ma ndaloje te drejten time vetem se une kam mendim tjeter nga te tjeret. Nuk ka lidhje je i djathte apo i majte. Meqe ra fjala te emigracioni: Ti turkoshaku vogel hap regjistrin e gjendjes civile se mos e ke origjinen andej nga Azia e Vogel. Ke ardhur ne Ballkan para 400 vitesh e ben shqiptarin sot.
E meqe ra fjala vajti bytha jote nga Ura Vajgurore ne Tirane. Po rri o emigranti vogel rri!


#134

Nazizmi nuk eshte mendim tjeter. Mendim tjeter eshte te jesh republikan, demokrat, socialist, etj. Nazizmi nuk eshte asnje prej ketyre. Nazizmi eshte kunder ekzistences se racave te tjera. Republikanet e gjithe partite e djathta kane simbolet e tyre. Keta nuk dalin me ato simbole. Dalin me simbolet e nazizmit. Keshtu si thua ti, i bie qe te lejojme edhe pedofilet te dalin te protestojne per te drejtat e tyre? Jo, liria jote mbaron kur kercenon lirine e tjetrit, dhe pedofilet kercenojne lirine e tjetrit. Nazizmi kercenon lirine e tjetrit. Mesoje kaq. Eshte shume e thjeshte. Nese s’ben dot as kete dallim elementar, lere fare mos u ngaterro se s’jane pune per ty.


#135

Une o byrazer jam ne vendin tim. Ti ke shkuar u ke zene deren si viktime. Nuk ka grupe ketu qe duan te me shtypin me makine, qe duan te me nxjerrin jashte vendit, qe me shohin si kancerin e ekonomise. Kalamajt e mi ne shkolle nuk do kene turp te thone se cilet kane per prinder, sic do te kene kalamajt e tu prej corbes qe po ndihmon dhe ti te gatuhet, per shkak te injorances provinciale.


#136

Nga e majta ka lindur Bolshevizmi. Edhe ideologjia e majte ka vrare shume njerez. Jo vetem Fashizmi. Meso historine o turkoshaku vogel, meso!


#137

Pikerisht se mesojne histori, njerezit e logjikshem nuk duan qe te perseriten ndasite e dikurshme te cdo lloj ideologjie, qe nga bolshevizmi e deri te nazizmi, por kerkojne bashkejetese mes cdo race, feje e ngjyre. Por kokederrat e cdo kombi e kane te veshtire te nxene, ndaj vuan dynjaja prej tyre. Dhe derrat e Amerikes qe kane 400 vjet emigrante edhe i kuptoj, po derrat tane kokezinj qe shkojne u zvarriten neper kembe si zorraxhinj per cik vemendje, ata te dhjesin per te qeshur, aq qesharake duken.


#138

Rusia vend i zhvilluar? Ke humor te holle.


#139

kurse mu mami me ka thene qe si nazizmi (quajtur social-nacionalizmi), ashtu dhe komunizmi (quajtur social-internacionalizmi) kane origjinen ne Revolucionin e Moth Francez, te cilin mami im e mban si origjine te demokracise (Statuja e Lirise amerikane eshte bere nga Franca si dhurate Amerikes per 100 vjetorin e Rev. Francez).

Keshtu ne origjine nje hale jeni te tere! Nga karamanjolla e keni origjinen, dhe vetem karamanjolla ju ben derman!


#143

Shkabe, na fal qe ikem, e 10-jem e beme ate gabim, iku tani.


#147

Mos kane bere Shkaben admin mor aman


#148

Kabim. S’është ashtu. Revolucioni francez fitoi dhe e glorifikojnë ashtu. Është njësoj si revolucioni proletar në Shqipëri. Kur ranë nga pushteti dolën më shumë pisllëqe se ç’mund të mbajë barku.

Nazistët e thonë vetë, s’ka nevojë ta thotë mami, që ata s’bënë revolucion fare, dmth s’e kanë origjinën te frëngu. Ndonjëherë origjina s’është aq e ngatërruar dhe filozofike sa e bëjnë. Psh. Më 1938, gjeneralët gjermanë donin të arrestonin ose vrisnin Hitlerin. Pse? Çekosllovakia. Ajo kishte 1 meleon ushtarë dhe 80% të industrisë Austrohungareze. Kjo m’u duk e pabesueshme për ca kohë, por është kështu. Pa i dhënë UK Çekosllovakinë, Hitleri s’ngrinte dot brekët e veta. UK ia dha që të masakrohen me rusin dhe të shfarosin njëri-tjetrin. Ne mendojmë se Çambërleni kështu apo ashtu. Ata janë thjesht instrumente të të njëjtës orkestër. Thjesht pastaj u bë puna lëmsh dhe s’vajti si donte UK, por vajti si donte USA, që donte të shkatërronte dhe UK jemi që jemi.


#149

Nazizmi të bëri Shqipërinë e Modhe, ti e shan. S’ka faj Hitleri që Xhaferr Deva është budall si Buall Mavria.

Propaganda kundër nazizmit është si propaganda kundër kapitalistëve të fëlliqur në kohën e xhaxhit. Do ishte mirë t’i lije njerëzit rehat. Ata që duan demokratikisht të bëjnë shtet nazist, le ta bëjnë. Tani është mëse e qartë që as Hitleri as Stalini s’e donte luftën, Franca, UK dhe USA e donin dhe shtynë urat derisa u bë nami. Pas fitores u ra ndërmend të sulmonin URSS, por i thirrën fiqirit dhe i lanë rehat.


#150

Tamom. Një brekëgrisur që s’ka as 2 dekada në USA e ka drejtuar kurrizin dhe po bën hajër. Këta me shekuj aty, me gjithato mundësi, pare dhe programe federale, dhe prapë jevgj mbetën. Do doje që goca jote të martohej me 1 kështu? Çilminjtë do bëhen jevgjë si barklakuriqët e Detroitit. Pastaj thjesht ruajna Zot se ç’të bën fëmija s’ta bën Perëndia.