Diploma nga La Sapienza nuk e bëri dot as mjek fshati në Korçë


#104

U be i famshem si term nga romani "Koncert ne fund te dimrit ". Ne fakt francezet e perdorin si term “chinoiserie” gjithashtu sipas Ardian Vehbiut, dhe Kadareja por edhe Dulla duke patur influencen franceze, e perdoren si term. Behet fjale per veprime fallco, hipokrizi, filma mediatike pa substance, karakteristike e marredhenieve me Kinen ne vitet 60, para se te beheshim si motra.

Thjesht nuk me duket si veprim i pjekur ky postimi publik i 100 emrave qe jane permendur si te korruptuar. Pa kaluar ne asnje proces verifikimi, gjykimi, vleresimi, etc. Perception is reality thone dhe po te doli emri aty, je apo s’je i korruptuar s’ka shume rendesi. Mjafton qe te doli emri.


#105

Ok flm nuk e dija origjinen. Interesante. Per emrat jam dakord dhe une. Ka zyra per ate pune. Dikush mund te shpife per inat, shume veta me siguri qe i kane deformuar faktet sipas interesit te vet.


#106

Nuk eshte puna ne nje e ne dy se ve ne dyshim qe ka njerez te pergatitur e qe ia kane dale vete po per disa shembuj te tilla ka me mijra qe ia kane dale fale partise e rryshfeteve. Kjo eshte realiteti.


#107

Realiteti jane te dyja por njeriu sipas interesit zgjedh ate qe i leverdis. Une s’di te kete njerez te afte qe s’ia kane dale mbane. Ne mos ne shtet, ne privat. Spitale te reja private sa vijne e hapen. Por njoh shume ama qe nuk ia dalin dhe fajesojne gjithe dynjane per deshtimin e vet. Keta jane me shumice, duke nisur qe te politikanet qe akuzojne se jane blere votat kur humbasin. Ashtu dhe gjithe nenat pa perjashtim qe nuk u fitojne kalamajt shkolla ngaqe nuk mesojne. Nuk mohohen dot ata qe perdorin ryshfetin e miqesine, por eshte veprim i ulet t’u hedhesh punen poshte shumices, vetem per nje klikim ne artikull.


#108

Me siguri ne mesin e kesaj histori dashurie serbo-shqiptare edhe ty te rrodhi nje lot keshtu si papritmas jo per te nipin e mbesen e Vesnes por nga fakti se si edhe ne vuajtje jeni kaq afer popullit dashamires serb. Ty te gufon zemra qe situata ne KS is perngjason sadopak situates ne vendin e abuzuesit tuaj, jo ngaqe po vuajne ata, po thjesht qe jeni te ngjashem. Te jep edhe ty qyqar sadopak validim.


#109

:joy: te ky universitet te mesuan si te llogaritesh perqindjet, shkabe? ketu te mesuan dhe teorine e famshme te 200 mije dollareve? besoj qe ketu te mesuan se sikur “peseta meksikane” te lejohej te barazohej me USD, Meksika do ishte shume me e zhvilluar se Amerika. Po ketu te mesuan edhe se yuani kinez eshte monedha me stabel sepse nuk ka pas shume luhatje.
Edhe stilin e citimit bibliografik me kusherinj, aty ta mesuan mo? :joy: :joy:


#110

I nderuar jps, meqe i paske lejuar vetes te leshohesh ne supozime personale, atehere edhe une po i jap vetes te drejte te supozoj se gojoret e motres dhe nenes tende duhet te jene fantastike dhe te famshme ne rrethinen ku veprojne. Kjo besoj te validon edhe ty si patriot syçelë.


#111

Nuk te ve faj, kur prekesh ne tela fillon e shan par e mrap familjaret.


#112

Zana s’paska ndryshu fare, po fare amà :joy:


#113

Sitemi I punesimit ne shqiperi eshte I kalbur nuk funksionon sic duhet ! Duhet ndryshuar, duhet skanuar sippas Vetingut ne sitemin e Drejtesise ku te verifikohet aftesia dhe profesionalizmi !Behet fjale per sherbimet publike dhe fondet publike ku per 25 vjet jane perdhunuar nga politika banditeske klienteliste sekekseriste berishiane !


#114

E mire, vazhdo duke kujtuar se ke bere ndonje zbulim te madh. Duken qe 500 kilometra larg qe nuk jane te njejtat,


#115

po mire ajo qe nuk “qenka e njejta” po ti kush je ? :sunglasses:
(Zana eshte po ajo, “me te tana”, gjithmone te shan “nga nana” cdo 2-3 vjet, edhe pse nanes time i ka mbi bari 5 pllam (do thosh Zana)


#116

Nuk ka rendesi kush jam une, po ka rendesi te mos vazhdosh t’ia futesh kot, I zoti e jep, tellalli nuk e shet i thone kesaj. Ajo po te thote edhe vete qe nuk eshte. Po te ishte Zana, nuk kishte pse e fshihte. Mund te te shpjegoj edhe “stilistikisht” pse nuk eshte ajo.


#117

Mire pra mire


#118

Thelbi mbetet qe te ka marre malli per Zanen dhe do ta gjesh edhe aty ku nuk eshte.


#119

Biri une nuk te jam drejtuar ndonjehere ty me duket …ti more guximin duke me pyetur ai ‘‘ban te tana’’ meshkujt e nivelit tend e kane pak krahasimin me nanen …nena eshte ajo qe te edukon… plus nje mashkull kur nuk ka respekt per nje femer ka pare ne shtepine e tij mos respektim ndaj femres …kaq per sqarim …une nuk shaj nga nana por mbrohem duke bere krahasim si do te vinte ty po te pyesja nanen tande …po ty nuk te beri pershtypje …
pse nuk te ben pershtypje jan ato pikat qe te shkruajta me siper …Une prej Tirane Zana nga Shkodra …Po te me kishe lexuar tek tema e Tiranes nuk do me kishe ngaterruar …


#120

une thjesht te citova.

:wink:


#121

Po pra te erdhi keq per kryekoqen dhe kalove personale ,ju sikur flini me liderin lol


#122

I ofendove Zotin dhe shkon gjaku lume!


#123

Po pra po, edhe “të tana”, edhe “i ban”, edhe Zana eshte nga Tirana :joy: